Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Progres ćwiczeń a równomierny rozwój całego mięśnia lub mięśni uczestniczącym w danym ćwiczeniu.

skazany ćwiczenia równomierny wzrost wielka szóśtka pompki kroki w pompkach

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
32 odpowiedzi w tym temacie

#1
bicek

bicek

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 206 postów

Witam. Czy gdy wykonuje się jakieś ćwiczenia z progresją, dajmy na przykład progresję ćwiczeń wielkiej szóstki ze skazanego na trening to czy przy tej progresji równomiernie rozwijają się mięśnie które dane ćwiczenie ćwiczy? Naprzykład w skazanym w skazanym w pompkach są różne warianty i zależnie od wariantu ćwiczenia raz bardziej pracuje mięsień piersiowy niż triceps albo jakąś część mięśnia piersiowego albo na odwrót że bardziej triceps jest ćwiczony itp tak samo w podciągnięciach. Ale nie we wszystkich ćwiczeniach wielkiej szóstki tak jest np. w progresji wznosów tak nie jest, każda część mięśni brzucha rozwija się równomiernie a nie tak że w jednym kroku bardziej rozwija się ta część brzucha a w innym kroku inna. Czy wy też to spostrzegliście a progresji NIEKTÓRYCH ćwiczeń w skazanym? I moje pytanie jest takie czy rzeczywiście tak jest że zależnie od kroku w ćwiczeniu bardziej pracuje i rozwija się inna część mięśnia albo bardziej pracuje i rozwija się i inny mięsień od drugiego i czy to ma jakieś znaczenie apropo równomiernego rozwijania się każdej części mięśnia z innymi jego częścioma?


  • 0

#2
Sethbdg

Sethbdg

    Nie ćwiczę 5x5. ;)

  • Bywalec
  • 1 055 postów
czytales tsatsouline'a?
  • 0

66668745.png


#3
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
Jesli robisz jakies cwiczenie bez napiecia calego ciala, to sie nie dziwie, ze pytasz o takie rzeczy.



wysłane za pomocą TapaTalk
  • 0

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#4
bicek

bicek

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 206 postów

Powadzi trochę źle to zrozumiałeś chyba: Bo np w pompkach jak się zobaczy to przy jednym ćwiczeniu rece są tak ułożone a przy innym jeszcze inaczej i czy od ćwiczenia i zmian kroków w skazanym może być tak że zależnie od kroku bardziej trenuje się jeden mięsień od drugiego albo bardziej jakaś część mięśnia od reszty mięśnia (MAM NA MYŚLI MIĘŚNIE KTÓRE GŁÓWNIE UCZESTNICZĄ W ĆWICZENIU, czyli np w pompkach nie chodzi mi o nogi, plecy czy brzuch tylko mięsnie piersiowe i triceps). I dodam że przy ćwiczeniu napinam te mięśnie które są pomocnicze czyli w przypadku pompek chyba całe ciało od stóp do głów ale w podciąganiu już np nie bo gdy si epodciągam to to czy napnę nogi i brzuch nie wpłynie na stabilizacje ciała jak w pompkach itp. itp. Sethbdg czytałem trochę nagiego wojownika pavla, a dokładniej o jaka jego ksiązke ci chodzi? Jeszcze raz powtórzę chodzi mi tylko i wyłącznie o mięśnie które głównie uczestniczą w wykonaniu ćwiczenia. Pozdrawiam.


  • 0

#5
Sethbdg

Sethbdg

    Nie ćwiczę 5x5. ;)

  • Bywalec
  • 1 055 postów

No chyba nie czytałeś jednak.

 

W skazanym Ci przeszkadza "nierównomierny" rozwój, a w nagim, gdzie są dwa ćwiczenia - pompka i pistolet, to już nie?


  • 0

66668745.png


#6
Justy^a

Justy^a

    Advanced Member

  • Instruktor

  • 1 013 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Kwalifikacje:Trener Personalny

 I moje pytanie jest takie czy rzeczywiście tak jest że zależnie od kroku w ćwiczeniu bardziej pracuje i rozwija się inna część mięśnia albo bardziej pracuje i rozwija się i inny mięsień od drugiego i czy to ma jakieś znaczenie apropo równomiernego rozwijania się każdej części mięśnia z innymi jego częścioma?

 

Ja myślę, że to dobre pytanie. Różne ułożenie ramion powoduje, że inaczej czuje się pracę mięśni .Ciekawe jest to, że jednostki motoryczne (nerw ruchowy i unerwiane przez niego włókna mięśniowe) nie pokrywają się idealnie z anatomicznym podziałem na poszczególne mięśnie. Czyli ciężko jest zaangażować wyłącznie m piersiowy większy albo wyłącznie triceps. Moim zdaniem, żeby uzyskać więcej siły i fajną sylwetkę, trzeba zaskakiwać mięśnie. Stosując inny rozstaw rąk czy nóg, robiąc ćwiczenie pod innym kątem, odwracając oddech, stosując niewielkie asymetrie, dodając ekspander czy uchwyty, stosując techniki wysokiego napięcia czy (czasem) izolacje. Jeśli ćwiczenia są monotonne, progres może być wolniejszy. Jeśli ktoś zaczyna swoją przygodę z treningiem, ma na przykład 15 - 16 lat i troszkę nadwagi, to może mu być ciężko zastosować techniki wysokiego napięcia.

A więc uprzedzając prośby autora wątku uściślam:

- tak

- tak


  • 0

#7
squirrellion

squirrellion

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 177 postów

Wiedz że jeśli robisz np. pistolety to robisz każdą cześć mięśnia w nogach i możliwe że inne słabiej pracują inne więcej(choć nie wierzę w to, do sedna), ale jak robisz mostki to też pracują mięśnie nóg, prawda? A właśnie, możliwe że nawet pracują wtedy bardziej te mięśnie nóg niż przy przysiadach/pistoletach.Tak samo w pompkach poziomych czy pionowych, też wtedy inne mięśnie pracują dlatego tam miałeś napisane w skazanym że każde ćwiczenie się na siebie prawie że nakłada, a dodatkowo mały szczególik, w tym sporcie całe ciało pracuje zawsze tak było i będzie, to moje zdanie i prawidłowe jeśli chodzi o w oparciu o książki.


  • 0

#8
Sethbdg

Sethbdg

    Nie ćwiczę 5x5. ;)

  • Bywalec
  • 1 055 postów

No i o tym właśnie mówię. Póki nie jesteśmy jakimiś kulturystami, czy fitness modelami, to nie jest już to tak istotne, bo ćwiczymy ruch, a nie mięśnie.

Mój obecny plan już trwa drugi miesiąc, a składa się z czterech ćwiczeń (aczkolwiek uprzedzam - nie kalistenicznych):

- wyciskanie żołnierskie,

- martwy ciąg,

- przysiady przednie,

- windmill

^ wszystko ze sztangą.

 

Progres mam bardzo fajny, a manipuluję tylko obciążeniem (jedna inna zmiana jest kiedy w piątek robię ciężkie martwe, to wtedy one są pierwsze).


  • 0

66668745.png


#9
squirrellion

squirrellion

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 177 postów

Nie rób jako pierwszego martwego gdy masz trening taki siłowy, czytałem bardzo dokładnie książkę Pavel'a "więcej niż bodybuilding" jest tam wzmianka że te cięższe ćwiczenia idą lepiej gdy robimy je ostatnie( zależy jaki trening, ale u Ciebie nie ma dużo ćwiczeń przed więc najlepiej będzie jak martwy zrobisz ostatni po nogach) :)  sam poczujesz ;p


  • 0

#10
Sethbdg

Sethbdg

    Nie ćwiczę 5x5. ;)

  • Bywalec
  • 1 055 postów

Jak robię martwy na submaksymalnych obciążeniach to muszę go zrobić jako pierwszy, bo inaczej go tak mocno nie zrobię.

Martwy i żołnierskie to główne ćwiczenia, które zawsze są na początku, dwa kolejne to dodatek, front po to, żeby się go douczyć, windmill na core.

 

Zresztą mam takie rezultaty jakich oczekiwałem, więc nic nie mam zamiar zmieniać. :)

 

Zresztą wróćmy do tematu, bo offtop.


  • 0

66668745.png


#11
bicek

bicek

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 206 postów

Jezu mam gdzieś pistoety i tego pavla co może jest w spółce która paula wadea zmyśliła. Nie interesują mnie książki pavla i jakies pistolety i przysiady. I nie piszcie znowu tych głupich tekścików typu w kalistenice nie chodzi o masę  i że dopóki nie jesteśmy kulturystami albo blalbla bla.... Powiem wam jedno każdy ćwiczy w tym sporcie na cel taki jaki chce a to że w kali nie osiągnie takich osiągnięć jakich kulturysta na siłowni to już zupełnie inna sprawa i niepotrzebna w tym temacie. Chyba tylko Justya mnie zrozumiała. I serio nie piszcie mi o tym że mi się tyłek czy noga czy coś zepnie przy pompkach albo jakimś innym ćwiczeniu bo tym nie rozwiążemy nic i wyciągniemy słabe wnioski. Ok powtórzę  żebyście mnie zrozumieli. Chodzi mi o to czy mięśnie które głównie uczestniczą w danym ćwiczeniu ( np w pompkach klata ,triceps i barki i POSZCZEGÓLNE CZĘŚCI TYCH MIĘŚNI) będą się po równo rozwijały czy będzie tak że zależnie jaki krok np w tych biednych pompkach wybiorę to będzie się bardziej klata rozwijała i pracowała  od tricepsa albo na odwrót albo tak że jakas część np triceps będzie bardziej pracowała i rozwijała się od innych części tricpsa. Boże nie mówcie że nie rozumiecie tylko bo sflaczeje jak Arnold po sterydach) Pozdrawiam.


  • 0

#12
Sethbdg

Sethbdg

    Nie ćwiczę 5x5. ;)

  • Bywalec
  • 1 055 postów

Ok, na takim poziomie, to ja chyba nie chcę dyskutować, narka ;)


  • 0

66668745.png


#13
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
Skoro jestes madrzejszy od pavla, autorow atlasow anatomicznych oraz nas wszystkich to po co zadajesz pytania?

Opieraj sie nadal na kulturystycznym podejsciu izolacji pracy miesni.

Gdybys poczytal forum to bys wiedzial, ze izolacja w kalistenice nie istnieje, a dokladniej nie powinna istniec. Ze wystarczy wychylic sie o 1cm bardziej w przod, lewo lub obojetnie jak i glowna czesc wysilku przypada na inny miesien.

Gdybys poczytal o tym co napisalem w pierwszej odpowiedzi, a mianowicie o napieciu izometrycznym podczas ruchu, to znalazlbys odpowiedz na swoje pytanie.

Zachowujesz sie jak bys liczyl na odpowiedz zgodna z Twoim zdaniem, a kazda inna jest bledna. Daleko tak nie zajdziesz.

I podobnie jak Seth, na tym koncze.

wysłane za pomocą TapaTalk
  • 0

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#14
Justy^a

Justy^a

    Advanced Member

  • Instruktor

  • 1 013 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Kwalifikacje:Trener Personalny
Ja też wypadam, dorośnij bicek.
  • 0

#15
bicek

bicek

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 206 postów

Ale ja nie chcę izolować mięśni. A w ogóle jak izolować mięsień przy pompce to niemożliwe nie potrafiłbym nawet zrobić pompki nie napinając klaty a samego tricepsa. Chce tylko wiedzieć czy każda część np. tricepsa przy różnych krokach w pompkach będzie się tak samo rozwijała i pracowała i rosła jak pozostałe części tricepsa i tak samo z innymi mięśniami czy jest które uczestniczą w jakimś tam ćwiczeniu. Widzlałem filmik że facet mówił że taki rodzaj popek bardziej ćwiczy ta część mięśnia a inny rodzaj inną część i mówił że to ćwiczeni bardziej na klate wpływa a tamto inne słabiej na klate i mocniej na tricepsa. I moje pytanie brzmi czy gdy będę robił jakieś ćwiczenie ( np. pompki, jakiś tam krok) to czy będzie tak ze klata będzie bardziej wyćwiczona od triceps albo na odwrót, tego nie chce i się pytam was o to.


  • 0

#16
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

@bicek

w pompkach największą pracę wykonujesz mięśniami klatki piersiowej i tricepsami. Oczywiście inne mięśnie również pełnią ważne funkcje, jak w każdym innym ćwiczeniu kalistenicznym. Napięcie całego ciała powoduje, że generujesz moc z innych mięśni do tych, które wykonują największą pracę. Dzięki temu jesteś mocniejszy, stabilniejszy podczas ćwiczenia i minimalizujesz ryzyko wystąpienia kontuzji. Nie mniej oznacza to jednak, że mięśnie które napinasz również pracują. Nie da się zrobić czystej pompki jednorącz bez napinania brzucha, pośladków czy pozostałych mięśni. Spróbuj napiąć mięśnie najszersze grzbietu i poczuj się jak przy wiosłowaniu, powinieneś odczuć różnicę i od razu załapiesz o co chodzi.

 

Różne rozstawienie rąk sprawia, że akcentujemy bardziej któreś z tych mięśni.Im szerzej, tym bardziej pracują mięśnie klatki piersiowej. Analogicznie im masz ręce bliżej siebie tym większą pracę wykonują tricepsy. Jest to podstawowa metoda utrudniania sobie ćwiczenia i szokowania mięśni w celu rozbudowy masy mięśniowej i zapobiegnięciu stagnacji. Tym samym wpływa to na nasze postępy w osiągnięciu celu.

Tu pojawia się moje pytanie: co jest Twoim celem ? Dojście do 100 pompek w serii? Opanowanie pompki jednorącz ? Wykonywanie pompek z maksymalnym obciążeniem zewnętrznym jakie jesteś w stanie udźwignąć? 

Bez postawienia sobie celu nie możesz z góry określić czy jest sens wykonywania takich czy innych odmian pompek. Podałeś jako przykład pompki zwykłe i pompki wąskie ze "Skazanego". Musisz mieć jednak na względzie, że celem treningowym w tej książce jest opanowanie pompki jednorącz, podciągnięcia jednorącz - czyli de facto najtrudniejszych odmian danego ćwiczenia. Po opanowaniu zwykłych pompek musisz opanować pompki wąskie aby wzmocnić swoje tricepsy i przystosować łokcie do zginania pod większym kątem. Bez tego nie opanujesz pompek na jednej ręce. To dlatego niekiedy trzeba większą pracę przydzielić poszczególnym mięśniom, bo to ułatwia nam w dalszej kolejności wykonywanie coraz trudniejszych odmian danego ruchu.

 

Powtórzę się, ale warto o tym ciągle przypominać, że w kalistenice pracuje całe ciało. Bez wyjątku. Nie ma możliwości żebyś rozwijał się nieharmonijnie, bo chyba tego się obawiasz. Techniki napięcia i odpowiedni dobór ćwiczeń sprawi, że każdy mięsień będzie pracował. To zależy od Twojego celu w jaki sposób je rozwiniesz - czy będziesz trzaskał trzycyfrowe liczby pompek czy zbudujesz siłę niezbędną do wykonania dwucyfrowej liczby pompek na jednej ręce. 

 

Musisz przestać myśleć jak kulturysta w kontekście treningu z masą własnego ciała. Tutaj mięśnie pracują jak jeden układ. Po to jest ta różnorodność ćwiczeń, abyś rozwijał wszystkie w takim samym stopniu, chociaż nie da się ułożyc planu w stylu:

poniedziałek - biceps i plecy

środa - nogi

piątek - klata i tricepsy

tutaj bardziej chodzi o wykonywane ruchy push - pull.

 

Ale wracając do tematu. Kalistenika jest sportem, w którym nie można mieć nierównomiernie rozwiniętych mięśni. Dlaczego? Bo te słabo rozwinięte będą hamowały postęp. Jesteś tak silny jak słabe jest Twoje najsłabsze ogniwo. Trening wychwytuje te słabości. To właśnie dzięki niemu możemy stać się dużo silniejsi niż w obecnej chwili, bo pracujemy nad swoimi słabościami i jednocześnie poprawiamy swoje mocne strony. Jeżeli masz słabe tricepsy, to nawet przy mocnej klacie nie wykonasz pompki jednorącz lub wielu powtórzeń pompek w jednej serii. To oczywiście zależy od Twojego celu, jednakże po opanowaniu pompek wąskich wzmocnisz sobie tricepsy na tyle, żeby zacząć wykonywać już bardziej zaawansowane odmiany. W ten sposób rozwiązujemy wszelką dysharmonię w rozwijaniu naszych mięśni.

 

Podsumowując nie obawiaj się o to, że mięśnie klatki piersiowej będą Ci się bardziej rozwijały niż tricepsy, bo jest to niemożliwe. Możesz położyć nacisk na daną grupę mięśni, ale nie wyłączysz innych od wysiłku - nie da się tutaj izolować mięśni jak w kulturystyce. Mam nadzieję, że tym wywodem rozwiałem Twoje wątpliwości.

 

Jeśli popełniłem jakiś błąd logiczny ( lub jakikolwiek inny ) to proszę o napisanie. Jestem tylko człowiekiem :)


  • 3

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.


#17
bicek

bicek

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 206 postów

No i ty to rozumiesz ja wiem że jest do ćwiczeń kali potrzebne napięcie ciała. O to mi chodziło o to że jak rozstawimy różnie ręce(w przypadku pompek) to się zmienia akcentowanie na inny mięsień główny który działą w tym ćwiczeniu albo akcentowanie bardziej przechodzi na inną część mięśnia. I ja się pytam czy gdy będę ćwiczył krokami to czy w przypadku pompek powiedzmy ze robie pompki pełne i zmieniam krok na trudniejszy że ręce ustawiam bliżej siebie i ćwicze tym krokiem dosyć długo żeby nabrać siły do następnego kroku to czy gdy będę robił ten krok w którym ma się rece bliżej siebie to bardziej akcentujemy tricepsa i ja się pytam czy po jakimś tam czasie nie będzie tak że bardziej triceps się rozwinie od klaty albo np. JAKAŚ CZĘŚĆ mięśnia piersiowego bardziej się rozwinie od pozostałych. Słuchaj Pablo ja nie miałem zamiaru niczego izolować po prostu napisałem że mam gdzieś mięśnie które dodatkowo uczestniczą w tym ćwiczeniu, bo inni się rozpisywali o jakiejś izolacji itp. itp.. Ale najbardziej się obawiam że po robieniu jakiegoś kroku w pompkach np. głowa boczna tricepsa się bardziej rozwinie ( pod cel treningowy na jaki trenuje) niż pozostałe głowy tricepsa, z racji tego że to cwiczenie bardziej kładzie nacisk na tą część tricepsa. Ty pierwszy to skumałeś.I jeszcze zacytuje to co napisałeś: """Ale wracając do tematu. Kalistenika jest sportem, w którym nie można mieć nierównomiernie rozwiniętych mięśni. Dlaczego? Bo te słabo rozwinięte będą hamowały postęp. Jesteś tak silny jak słabe jest Twoje najsłabsze ogniwo."""- wiadomo gdy będę miał np. słaby mostek to mniej pompek wykonam bo nie utrzymam pozycji do pompek. I jak napisałeś z tym harmonicznym rozwojem i tym że myśle jak kulturysta to masz racje tylko ja się nie boje tego że np. klata i triceps będzie nieproporcjonalny do pleców np, a tego że mięsnie które GŁÓWNIE uczestniczą w danym ćwiczeniu ( np. w pompkach klata i triceps) będą względem siebie nie proporcjonalne i nie harmonijnie rozwinięte (nieharmonijne i nieproporcjonalnie rozwinięte pod celem treningowym na jakie je trenowałem)  pod celem treningowym jakim je ćwiczyłem dlatego że wykonywałem np. krok w pompkach który bardziej akcentuje mięśnie piersiowe niż tricepsy). Powtórzę mi nie chodzi o nacisk na jakąś Pozdrawiam.


  • 0

#18
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

Pamiętaj, że w kalistenice nie tylko chodzi o mięśnie ale też o stawy. Ćwicząc krok 6 ze skazanego przyzwyczajasz stawy łokciowe to zginania się pod bardzo dużym kątem - tym samym bardzo mocno pracują tricepsy. Ale nie obawiaj się, że klata w tym czasie odpoczywa - nic z tych rzeczy. W końcu mięśnie klatki odpowiadają za ruch pchany, a pompki takimi są. 

Nie jestem pewien czy trenujesz bardziej układ nerwowy czy mięśniowy. Biorąc pod uwagę Twoje obawy myślę, że bardziej stosujesz kalistenikę do równomiernej rozbudowy mięśni i siły niż czystej siły. W związku z tym wykonując pompki wąskie przez jakiś czas nie musisz się martwić o to, że tricepsy będą lepiej rozwinięte od klatki piersiowej. Jest to po prostu niemożliwe i nie trzeba być znawcą anatomii żeby to wiedzieć. Rozwiniesz zarówno klatę jak i tricepsy z uwzględnieniem na bardzo duży kąt pod jakim trzeba zginać łokcie w kroku 6. Do tego zdobędziesz wystarczająco dużo siły by przejść do następnego etapu, w którym siła tricepsów osiągnięta w pompkach wąskich się przyda, gdyż tu już bardziej pracujesz jedną ręką niż drugą. Nadal nie oznacza to, że będziesz miał duży obwód ramienia ( tricepsy to około 2/3 obwodu ramienia ) w stosunku do obwodu klatki. Po prostu przygotujesz stawy do trudniejszego wysiłku i nabierzesz wystarczającej mocy w tricepsach aby wypchnąć się do góry gdy ramię zgięte jest pod bardzo dużym kątem ( a tak jest w pompkach jednorącz które są de facto celem treningu pompek w "Skazanym" ).

 

Reasumując nieważne czy ćwiczysz by ukształtować sylwetkę, czy chcesz nabrać dużej mocy i opanować mistrzowskie kroki ze "Skazanego", Twoje ciało będzie się rozwijać harmonijnie dopóki będziesz stosował napięcie mięśniowe i czysto wykonywał ćwiczenia. Reaguj na wszelkie bodźce Twojego organizmu i nie przejmuj się zanadto wyglądem, bo w ćwiczeniach kalistenicznych jest bardzo niskie prawdopodobieństwo niesymetrycznej budowy jeżeli wykonujesz różne ćwiczenia, a nie tylko pompki :)


  • 1

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.


#19
Bler

Bler

    Member

  • Użytkownik
  • 28 postów

Pablo1 rep ładnie to opisałeś i się napracowałeś. Ja jednak nie do końca się z tobą zgadzam, nie można z niczym przesadzać, specyfika kalisteniki ci niczego nie załatwi. Robiąc cały czas taki sam rodzaj pompek to jednak będzie już trochę dysproporcja (nie wspominając o szybszej stagnacji). Nawet Tsatsouline napisał, żeby cały czas robić to samo ćwiczenie trochę inaczej. W ten sposób będziesz dawał mięśniom różne bodźce i nauczą się działać harmonijnie w każdej sytuacji. Zgadza się, że najważniejszy jest ruch, ale to nie znaczy, że można przestać zwracać uwagę na szczegóły.

 

bicek: przecież już wcześniej np. squirrel odpowiedział na twoje pytanie, tylko w dużo krótszej formie, do tego Justy^a, która jednak miała trochę inne zdanie, czytaj ze zrozumieniem zanim zaczniesz tego wymagać od innych (bez urazy). A że kilka osób zaczęło pisać o izolacji to już inna sprawa.


  • 0

#20
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

@Bler

Dzięki za docenienie. 

Co do robienia tego samego rodzaju pompek, myślę że trzeba je wykonywać aż nie jesteśmy gotowi do przejścia na następny poziom. W zależności od tego czy ćwiczymy systemem 5x5, metodą ze "Skazanego" czy też w inny sposób, wyznacznik tego przejścia będzie różny ( chodzi mi o ilość powtórzeń i serii jakie należałoby uzyskać, choć nie ma jakiejś magicznej liczby do której należy dążyć ). Zgadzam się z metodyką Tsatsouline'a, choć ja postępuję nieco inaczej. Natomiast napięcie mięśniowe jest czymś, z czego powinniśmy korzystać w każdej sytuacji i to ono załatwia sprawę harmonijnego rozwoju mięśni. Wykonując pompki w staniu na rękach i jednocześnie wykonując "korkociąg" jesteśmy w stanie trenować przedramiona, które teoretycznie można wyrobić głównie na drążku. To nam daje niesamowite możliwości jeżeli chodzi o trening, ale wiele osób zaczynających przygodę z kalisteniką po wcześniejszym przerzucaniu żelastwa może nie rozumieć tych technik.


  • 0

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.






Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: skazany, ćwiczenia, równomierny wzrost, wielka szóśtka, pompki, kroki w pompkach

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych