Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

podciąganie 5x5 chwyt

5x5 chwyt podciąganie

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1
abstraH

abstraH

    Brak

  • Użytkownik
  • 2 postów

Witam. Mam takie pytanie co do chwytu w treningu 5x5 jak i ogólnie progresji w podciąganiu. Jak łączyć w treningu nachwyt i podchwyt? kiedy wykonam już np. 5x5 w danym ćwiczeniu podchwytem to naturalną progresją byłoby przejście do nachwytu? Paul w skazanym pisał, iż chwyt jest sprawą własnego wyboru, a wiadomo ze oba chwyty dzialaja na inne partie miesni więc jak mieszać te chwyty zeby uzywac obu? ktoś coś?


  • 0

#2
Guest_Clyde_*

Guest_Clyde_*
  • Gość

Witam. Mam takie pytanie co do chwytu w treningu 5x5 jak i ogólnie progresji w podciąganiu. Jak łączyć w treningu nachwyt i podchwyt? kiedy wykonam już np. 5x5 w danym ćwiczeniu podchwytem to naturalną progresją byłoby przejście do nachwytu? Paul w skazanym pisał, iż chwyt jest sprawą własnego wyboru, a wiadomo ze oba chwyty dzialaja na inne partie miesni więc jak mieszać te chwyty zeby uzywac obu? ktoś coś?

 

Nachwyt jest najbardziej naturalnym chwytem, który dobrze rozwija siłę pleców i przedramion ( bardziej niż bicepsów), a podchwyt podobno jest szkodliwy dla łokci czy tam nadgarstków, więc jeśli chcesz równomiernie rozwijać bicepsy z plecami to najlepszy jest chwyt młotkowy, neutralny jak zwał tak zwał.

 

Podchwytem czy neutralnym najłatwiej jest akurat się podciągać, bo oprócz pleców dodatkowo włącza się dwugłowy ramion, a nachwytem pracuję przeważnie plecy, więc praca jest utrudniona.

 

Oczywiście w podciąganiu pracują też barki, przedramiona i nawet klatka oraz tricepsy w mniejszym stopniu.


  • 1

#3
JamesFranek

JamesFranek

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 134 postów

Podciąganie nachwytem jest ćwiczeniem angażującym tak wiele mięśni, że podchwyt wypada przy nim mizernie. Bardziej angażuje plecy, czyli jeden z największych mięśni w ciele człowieka, co w dłuższej perspektywie da Ci zwyczajnie więcej siły w podciąganiu czyli lepsze wyniki. Podciąganie całkowicie załatwia oprócz pleców także przedramiona,  bicepsy, wzmacnia ponadto mięśnie stabilizujące, czyli obręczy barkowej i klatki, a jeśli podciągasz się w pozycji hollow body także brzuch. Aby skompletować trening wystarczy nam już tylko: przysiady, pompki i mostki. :)


  • 1

#4
abstraH

abstraH

    Brak

  • Użytkownik
  • 2 postów

dziękuje panowie :)


  • 0

#5
HYBRYDO

HYBRYDO

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 214 postów

tylko nachwyt :)

Podchwyt jedynie do podciągania na jednej łapie na kółkach. 

5x5 polecam dążyć do szerokich pull upów w l-sit a potem zabrać się za OAP 


  • 0

#6
Xiaoyum

Xiaoyum

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 010 postów
Już bez przesady że tylko nachwyt jest tylko tak zaje... i w ogóle że tylko w ten sposób trzeba się podciągać. Oby dwa chwyty są bardzo dobre. Ja osobiście preferuje robienie oby dwu wersji. Zresztą i tak nie ma znaczenia jeśli trenujesz systemem 5x5 bo i tak siła pójdzie do góry w oby dwu chwytach robiąc któraś z tych wersji. Jeżeli ćwiczysz czysto kalistenicznie bez obciążenia na pasie to rób podchwyt jako ułatwienie. Przykładowo: opanowałeś podciaganie nachwytem jak i podchwytem w krzesełku. Teraz chcesz przejść do podciągania w L a nie masz siły zrobić tego nachwytem to zacznij od podchwytu dopiero po ten nachwytem. Jeżeli ćwiczysz z ciężarem to kwestia wygody moim zdaniem. Tutaj wystarczy podczepić do pasa ciężar który nam odpowiada i tyle. Jeden lepiej czuje się w podchwycie drugi w nachwycie. A i ostatnio nawet koleś od SW mówił że podchwyt bardziej angażuje plecy ;)
Ma naprawde spore osiągi więc raczej zna się na rzeczy.

https://m.youtube.co...h?v=pfIotiRMi-0
  • 1

#7
eragon3d

eragon3d

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Bywalec
  • 748 postów

Zgadzam się z Xiaoyumem, każde podciąganie zbuduje pożądne plecy, w nachwycie jest nieco większy nacisk na plecy, przy podchwycie nieco mocniej jest zaangażowany biceps. Paweł z DSM zrobił dobry materiał na ten temat, który chwyt jest "najlepszy".

 

 

A tutaj jest trochę o anatomii treningu pleców, patrząc na tego koksa chyba nikt nie powie, że podchwyt "słabo" oddziaływuje na plecy.

 


  • 1

#8
Guest_Clyde_*

Guest_Clyde_*
  • Gość

Zgadzam się z Xiaoyumem, każde podciąganie zbuduje pożądne plecy, w nachwycie jest nieco większy nacisk na plecy, przy podchwycie nieco mocniej jest zaangażowany biceps. Paweł z DSM zrobił dobry materiał na ten temat, który chwyt jest "najlepszy".



A tutaj jest trochę o anatomii treningu pleców, patrząc na tego koksa chyba nikt nie powie, że podchwyt "słabo" oddziaływuje na plecy.




Jeśli chodzi o podchwyt i plecy to nie to że słabo oddziałuje tylko jest łatwiejszy od nachwytu i można w nim jeszcze bardziej zaakcentowac prace miesni lopatkowych.
  • 0

#9
eragon3d

eragon3d

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Bywalec
  • 748 postów

Jeśli chodzi o podchwyt i plecy to nie to że słabo oddziałuje tylko jest łatwiejszy od nachwytu i można w nim jeszcze bardziej zaakcentowac prace miesni lopatkowych.

 

To że podchwyt jest łatwiejszy to wiadomo, tu się jak najbardziej zgadzam, odnisłem się do wcześniejszych postów w których koledzy napisali, że "Podciąganie nachwytem jest ćwiczeniem angażującym tak wiele mięśni, że podchwyt wypada przy nim mizernie." czy "tylko nachwyt", wiele osób traktuje podchwyt jako "podciąganie dla ubogich", że w sumie to słabe ćwiczenie. Ja, np nigdy nie robiłem nachwytu bo małem za mało siły, gdy zacząłem progresję do podciągania jednorącz (żeby nie było, umiem dopiero podciąganie nierówne) to okazało się, że ja również mogę śię podciągać nachwytem nie ćwicząc go i robiąc tylko podchwyt. Więc to też nie jest tak że jak "chcesz duże i silne plecy" to rób tylko nachwyt, podchwyt i młotkowy też to zrobią równie dobrze. Tak naprawdę do podciągania w pionie powinno się dodać odmianę podciągania w poziomie, np australiany, a dla zaawansowanych w jakiejś odmianie FL. Wtedy tak naprawdę porządnie przećwiczymy plecy.


  • 0

#10
JamesFranek

JamesFranek

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 134 postów

Okej, przekonaliście mnie co do tego że podchwyt jest równie dobry co nachwyt :) Z tym, że w moim odczuciu wisząc/podciągając się w podchwycie mam wrażenie takiej nienaturalności tej pozycji (może przez niedostateczną mobilność barków). Dochodząc do konkluzji od teraz będę głosił, że stosowany chwyt nie jest tak ważny jak poprawność ruchu i jego pełny zakres. Do tego tak jak już myślałem wcześniej nie trzeba stosować 10 rodzajów chwytów w podciąganiu, a jeden wystarczy spokojnie :) 


  • 0

#11
HYBRYDO

HYBRYDO

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 214 postów

Chwyt nie jest ważny, liczy się płaszczyzna

 

 

 

 "Ludzie często układając treningi: 

 

- jako ruchy "pull" związane z mięśniami pleców biorą tylko pod uwagę warianty podciągania: szeroko nachwytem, normalnie nachwytem, wąsko podchwytem, dynamicznie, z ciężarem etc. serii a serii - czy to nie jest przypadkiem wszystko na jedno kopyto? 

 

- jako ruchy "push" warianty pompek/wyciskań: wąsko, szeroko, diamond, z przyklaśnięciem, z dwoma przyklaśnięciami etc - czy to nie jest przypadkiem ten sam rodzaj pracy? 

 

A tymczasem można (bez długiego namysłu) wyznaczyć po 6 rodzajów pracy pull i push: 

 

Pull (kierunek i ćwiczenie/grupa ćwiczeń - przedstawiciel) 

 

- kierunek wzdłuż kręgosłupa (podciągania) 

 

- kierunek wzdłuż kręgosłupa (inverted pull ups, winda) 

 

- prostopadle do kręgosłupa (wiosłowania) 

 

- poprzecznie do kręgosłupa (waga w zwisie przodem) 

 

- poprzecznie do kręgosłupa (waga w zwisie tyłem) 

 

- iron cross 

 

 

 

Push (kierunek i ćwiczenie/grupa ćwiczeń - przedstawiciel) 

 

- kierunek wzdłuż kręgosłupa (pompki w staniu na rękach) 

 

- kierunek wzdłuż kręgosłupa (podpory, dipsy) 

 

- prostopadle do kręgosłupa (pompki) 

 

- poprzecznie do kręgosłupa (planche) 

 

- poprzecznie do kręgosłupa (manna) 

 

- inverted cross"


  • 0

#12
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

Masz rację Hybrydo, bardziej liczy się płaszczyzna i specyfika danego ruchu, dlatego tak bardzo zalecam przy treningach push robienie HSPU, dipów i pompek jednorącz a w przypadku pull podciągnięć jednorącz, z obciążeniem i we front leverze (w przypadku podziału na 3 ćwiczenia push/pull/leg).

 

Jedynie to rodzaj wykonywanej pracy może się różnić pod względem dostarczanych bodźców, mianowicie pompki plyometryczne działają nieco inaczej niż jednorącz toteż będą to odrębne ćwiczenia (jedne rozwijają siłę eksplozywną, a drugie maksymalną). 

 

Swoją drogą ta klasyfikacja jest chyba zainspirowana gimnastykami, prawda?


  • 0

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.


#13
Xiaoyum

Xiaoyum

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 010 postów
Było to na gimnastycy.pl i na tym forum dużo razy cytowane :)

Czyli że jak wykonuje: podciąganie z asystą ręcznika, wiosłowanie sztangą do brzucha i klatki, wiosłowanie hantlem ( troche inna płaszczyzna ruchu niż sztangą) martwy ciąg to mój trening pull jest dobrze urozmaicony ? :)
  • 0

#14
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

Całkiem nieźle, może wiosłowanie hantlami bym odpuścił - już lepiej robić wiosłowanie sztangą ustawioną pionowo (ręce wtedy ustawiamy blisko siebie jedna nad drugą).


  • 0

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.






Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: 5x5 chwyt, podciąganie

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych