Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Problem z oddychaniem w niektórych ćwiczeniach

oddychanie pompki przysiady mostki

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1
Pletwal

Pletwal

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 67 postów

Witam

jak sama nazwa tematu wskazuje jest pewien problem z oddychaniem w trakcie ćwiczeń. Generalnie staram się robić wdech w fazie negatywnej i wydech w fazie pozytywnej, za każdym razem staram się oddychać brzusznie. Tempo mniej więcej 2-1-2 w każdym ćwiczenie. Trenuję planem obwodowym dla początkujących, same podstawowe ćwiczenia.

Teraz po kolei:

 

1) Przysiady. Tutaj często mam tak że mnie po prostu przytyka tzn. biorąc wdech schodzę w dół, potem wydech w górę i tutaj zwykle jest to "przytknięcie", kiedy muszę przeładować oddech (zrobić wdech i wydech) i dopiero potem zejść w dół. Czasem przytyka mnie też na dole. Problem się uwidacznia zwłaszcza pod koniec serii. Teraz wykonuję przysiady z niewielkim obciążeniem, technika jestem pewien że jest dobra. W czasie dnia czasem robię sobie przysiady bez obciążenia dla samego ruchu i wtedy raczej nie ma problemu ale wiem że byłoby gorzej przy większej liczbie powtórzeń.

 

2) Pompki. Ciężko mi przy tym ćwiczeniu utrzymać płynny oddech ze względu na napięcie bo im bardziej się napinam tym trudniej jest mi go kontrolować. Staram się za każdym razem napinać brzuch, pośladki i okolice barków (pachy) ale wówczas też mnie czasem przytyka.

 

3) Mostki. Konkretnie krok 2. ze "Skazanego na trening" czyli mostek prosty. Tutaj często jak opadam na podłogę to wypuszczam powietrze w sposób szarpany tzn. nie ma jednego płynnego wydechu. Kojarzy mi się to z rozruchem starego silnika, który najpierw musi się trochę pokrztusić żeby odpalić  :)

 

Nie wiem czy nie są to problemy z powodu tego że jestem początkujący, ale np. przy podciąganiu australijskim raczej nie mam problemu z kontrolowaniem oddechu nawet pod koniec serii, podobnie z ćwiczeniami na brzuch. Nie mam żadnych przeciwskazań odnośnie trenowania i ciekaw jestem czy to normalna sprawa czy jednak należy się martwić.


  • 0

#2
Ghost W

Ghost W

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 255 postów

A czy podczas normalnego oddychania masz problemy? Oddychanie brzuszne jest nastawione na ćwiczenia siłowe. Podczas obwodów zapotrzebowanie na tlen jest większe przez co możesz mieć problemy oddychając z przepony.


  • 1

#3
Pletwal

Pletwal

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 67 postów

Podczas normalnego oddychania nie mam problemów, normalnie robię wdech i wydech.

 

 

 

Podczas obwodów zapotrzebowanie na tlen jest większe przez co możesz mieć problemy oddychając z przepony.

 

Jest zatem jakiś inny wzorzec oddechowy pod trening obwodowy?


  • 0

#4
Piano079

Piano079

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 270 postów

Spróbuj na początek robić oddychanie na dwa razy. Czyli przykładowo robisz przysiad. Stoisz prosto. Robisz wdech a następnie schodząc w dół robisz wydech. Całkowity. Następnie będąc na dole znowu robisz wdech i unosząc się do góry robisz wydech, znowu całkowity. I tak w każdym ćwiczeniu w którym masz problem z oddychaniem. Jeśli jak opisałeś problem pojawia się przy którymś dopiero powtórzeniu danego ćwiczenia, rób tak dopiero od momentu kiedy nie możesz zrobić pełnego powtórzenia na jednym wdechu/wydechu.


  • 1

#5
Ghost W

Ghost W

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 255 postów

Polecam normalne oddychanie. Dół- wdech ustami, góra- wydech nosem. 


  • 1

#6
Pletwal

Pletwal

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 67 postów

Dzięki, będzie co próbować w czasie treningu.


  • 0





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: oddychanie, pompki, przysiady, mostki

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych