Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się

Rola i znaczenie rozgrzewki w treningu kalistenicznym


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
85 odpowiedzi w tym temacie

#41
cassi

cassi

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Zasłużony
  • 1 496 postów
Jednym masa przychodzi łatwo. Drugim wolno. Nie oto chodzi. Inne czynniki także wpływają jeśli nie wykonujemy odpowiedniej rozgrzewki
  • 0

#42
Ondrasz

Ondrasz

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 21 postów

Ondrasz...
Ale skoro rozgrzewki nie można przejść, to po co trening???
Osoby które były na seminarium potwierdzą, a myślę że potwierdzą, nie ma sensu robić żadnego treningu jeżeli nie przejdzie sie rozgrzewki, bo po co...?

tylko zeby powiedzieć innym ze zrobiłem to czy tamto? bo ja nie widze innego sensu


Adam
Tutaj bardzo wiele osób ćwiczy według pewnej książki pt."Skazany na trening".
Ten system treningowy jest podzielony na takie schodki .Jest ich 10 w każdym ćwiczeniu i np.krok 5 w pompkach to 2 serie po 20 pompek .Każdy krok to miesiąc ćwiczeń .Ty na rozgrzewce robisz pompki z klaśnięciem w wielu seriach ,robisz przysiady,wznosy nóg w leżeniu(w" Skazanym" to też kroki 5-te )itd.
Czyli Twoja rozgrzewka jest wiele bardziej intensywna niż trening właściwy według tego sytemu .
Chciałem powiedzieć tylko ,że jeśli ktoś chce ćwiczyć według systemu z książki "Skazany na trening" to dla kogoś takiego ta rozgrzewka jest zbyt intensywna bowiem celem rozgrzewki jest przygotować stawy ,mięśnie, organizm do właściwego treningu ,który nie powinien być lżejszy i krótszy niż sama rozgrzewka .Abstrahuję już od skuteczności tego systemu .
 
Ktoś kto jest w połowie drogi ćwicząc tym systemem ,nie dorósł jeszcze do Twojej rozgrzewki nawet.
  • 0

#43
cassi

cassi

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Zasłużony
  • 1 496 postów
Skazany jest dobrą zaprawą do ćwiczeń gimnastycznych i dalszego rozwoju.
  • 0

#44
Bar-Man

Bar-Man

    Bodyweight, Bags, Bells & Barbells

  • Bywalec
  • 826 postów
  • LokalizacjaToruń
Moim zdaniem podana przez Adama Kalmana rozgrzewka to przykład. Nikt nie każe robić pompek z klaśnięciem. Można je zamienić na inne ćwiczenie. Chodzi bardziej o systemowe podejście o odpowiedniej intensywności. Faktycznie kiedy człowiek się wkręci na obroty to wszystkie ćwiczenia przychodzą łatwiej. Ja nie robię pajacyków, ale to nie znaczy, że moja rozgrzewka jest niekompletna. Moim ulubionym ćwiczeniem są burpees albo swingi lżejszym kettlem (16kg). Dwa takie ćwiczenia starczą by rozgrzać się (poprzedzone krążeniami i wymachami, przysiadami, skłonami mającymi na celu rozgrzanie mazi stawowej i ogólne rozruszanie), a jednocześnie nie doprowadzą do stanu przedzawałowego ani zmęczenia mięśni. Potem już robię dwie łatwiejsze serie ćwiczeń wg. Skazanego (z wcześniejszych kroków) i przechodzę do serii właściwe. Rozgrzewka podana w Skazanym sama w sobie jest średnio rozgrzewająca. 40 lat na karku (nie, nie odsiadki w Alcatraz ;)) nauczyło mnie, żeby dbać o stawy.
  • 0

Najgorszą rzeczą którą mógłbyś spotkać na drodze samodoskonalenia to uczucie spełnienia.

http://kalistenikapo...y-odosobnienie/


#45
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość
Ondrasz, zgadzam się z Adamem co do roli rozgrzewki. Nie chodzi o to jakie ćwiczenia wykonujesz, ważne jedynie byś zaangażował w nie wszystkie stawy. Może to być nawet bieg i wymachy ramion. Ważne, by podnieść temperaturę ciała, przygotować do wysiłku stawy i ścięgna i wejść w fazę intensywnej pracy na rozgrzanym silniku. Wtedy naprawdę lepiej się trenuje. Z doświadczenia (nie tylko swojego) wiem, że ciężko się zabrać za solidną rozgrzewkę ale jej efekty przychodzą szybko. A odbija się to nie tylko na jakości treningu ale i na zdrowiu (np. poprawia krążenie), kondycji (lepsza wydolność) i samopoczuciu.
  • 0

#46
cassi

cassi

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Zasłużony
  • 1 496 postów
Dla mnie rozgrzewka jest bardzo ważna i jest ona różna, ale staram się rozgrzać zawsze całe ciało.
Przeważnie trwa ona dłużej od treningu właściwego. Wszystko to zależy od mojego czasu.
  • 0

#47
Luko

Luko

    Advanced Member

  • Bywalec

  • 1 921 postów
U mnie rozgrzewka to inne podejście całkowicie. Robie dwa razy dziennie ruchomość stawów, i to pozwala mi je utrzymać w fantastycznej kondycji. Natomiast tuż przed samym treningiem, wykonuje Performance Breathing + Rapid Evasion Combat (cztery krótkie ćwiczenia oparte głównie na treningu oddechowym). Oprócz rozgrzanego ciała, ta rutynka pozwala mi zwiększyć energię o dwa razy przed samym głównym treningiem. Po dwóch minutach jestem już cały ciepły i gotowy do brutalnej zaprawy. Szybko i skutecznie ;)
  • 0

#48
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2 739 postów
  • LokalizacjaBXL

wykonuje Performance Breathing + Rapid Evasion Combat (cztery krótkie ćwiczenia oparte głównie na treningu oddechowym).

mógłbyś opisać te dwie metody ? Myślałem, że w youtubie oraz w googlach coś odszukam, a to nic :/

mam taką aplikacją na androida - Breathe2Relax - nie wiem czy to samo co PB
  • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa


#49
phpl

phpl

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 146 postów
http://i.imgur.com/vGeE5.png

Ja robię najpierw rozciąganie dynamiczne( W1) - 10 powt. każde ćwiczenie, zaraz po tym rozgrzanie rdzenia ciała czyli brzucha( W2)- trzymam po 60 sek każde, po tym robię burpees ( narazie 15 powt, ale dąże do 20). Po tym jestem w miarę rozgrzany. Wtedy zaczynam ćwiczyć umiejętnośc i rozciąganie aktywne - mostek statyczny, stanie na rękach, l-sit, elbow lever, ring support, elbow lever, twist - po parę powtorzeń. Wtedy robię 2 poprzedzające kroki ćwiczenia po 4 powtorzenia i po tym robię 3 serie obecnego ćwiczenia gdzie zakres powtózeń mam 3-8. Niedługo dodam jakieś regenaracyjne, zabobiegające kontuzjom i rozciągające ćwiczenia ( jest to w overcoming gravity)na koniec treningu.
  • 0

#50
Ondrasz

Ondrasz

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 21 postów

Skazany jest dobrą zaprawą do ćwiczeń gimnastycznych i dalszego rozwoju.


Jestem tego samego zdania.
  • 0

#51
phpl

phpl

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 146 postów
Byłby dobry gdyby były normalniejsze progresje kolejnych ćwiczeń, ilość powtórzeń i serii. Skazany się przyda osobom które są za słabe do swojej wagi( mała siła, dużo tluszczu), ponieważ uczą podstawowych ćwiczeń. Dzięki niemu nauczyłem się podciągać. Jest też fajny dlatego, że pierwsze kroki są bardzo łatwe i nie zniechęcają ludzi szybko.
  • 0

#52
Ondrasz

Ondrasz

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 21 postów
Wprowadzę aeroby do rozgrzewki jak będę miał próg 7 i wyższe.Na razie porządne krążenia stawowe robię i trochę rozciągania a później 2 serie łatwiejszego ćwiczenia.To i tak bardziej rozbudowana rozgrzewka niż radził Wade i wydaje mi się całkiem wystarczająca jako przygotowanie do np. dwóch serii pompek .
  • 0

#53
kronos

kronos

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 59 postów

ruchomość stawów


Mógłbyś napisać coś o tym treningu ?
  • 0

#54
Adam.Kalman

Adam.Kalman

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Instruktor
  • 74 postów
Widzę, że temat się ciągnie, również osoby, które były na seminarium jakoś przychylniej podchodzą do rozgrzewki :)
Nie chciałbym wymuszać nic na siłę, oczywiście każdy może trenować jak chce i jakim sposobem chce, ale ze swojego doświadczenia, stawiałbym dla osób początkujących i średniozaawansowanych na solidną rozgrzewkę nawet kosztem treningu. Wypowiadając się musicie też pamiętać, że nie tylko zaawansowani sportowcy odwiedzają to forum, osoba która zaczyna, nie zrobi 10 pompek w staniu na rekach, potrzebuje rozruchu całego ciała bardziej niż tych pompek
  • 0

#55
santee

santee

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 82 postów
  • LokalizacjaChełm

Rozgrzewka bez spocenia się nie jest prawidłowo wykonana, mimo że poświęciłem na nią nie mniej niż 20 minut i czułem się rozgrzany?


  • 0

#56
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2 739 postów
  • LokalizacjaBXL

Rozgrzewka bez spocenia się nie jest prawidłowo wykonana, mimo że poświęciłem na nią nie mniej niż 20 minut i czułem się rozgrzany?

NIe zawsze, zależy od wytrenowania, samopoczucia, ubioru, temperatury otoczenia,  wilgotności powietrza, wiatru, motywacji treningu, pomieszczenia w którym się znajdujesz - na zewnątrz czy wewnątrz budynku, wypitej wody, tych czynnik można znaleźć jeszcze kilka i zależy czy ją poprawnie wykonałeś - stawiam że tak.

Też się już nie pocę na świerzym powietrzu, a na sali mma podczas boksu np gdzie nie ma wentylacji mocno się pocę.

Rozgrzewka ma rozgrzać a spocenie nie zawsze oznacza rozgrzanie, czasami już wyczerpanie mięśniowe, brak energi podczas właściwego treningu. Trzeba to poprostu wyczuć


  • 1

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa


#57
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2 739 postów
  • LokalizacjaBXL

Tutaj kolega ładnie napisał.

Wszystko się zgadza tylko z mojej wiedzy i tego co jest w ksiązkach do fizjologii to kwasy tłuszczowe są dopiero którymś tam żródłem energii dla komórki i najcześciej są uruchamiane dopiero przy dłuższych wysiłkach chociaż nie koniecznie intensywnych :)

Pierwszym żródłem energii jest fosfokreatynya a dokładniej jej grupa fosforowa fosforylujaca ADP i tak powstaje ATP ale to starcza na krótko więc uruchamiana jest glikoliza a póżniej to już dużo zależy czy warunki są tlenowe czy beztlenowe :)

Oczywiscie odnośnie tego że rogrzewkę trzeba robić i że dobra rozgrzewka trwa chociaż te 15 min to się zgadzam i każdy chyba o tym wie :) I nie zgadzam się że przy rozgrzewce powinniśmy być spoceni... Rozgrzanie mięsni i podniesienie ich temperatur nie jest toższame z spoceniem się. Pocenie to reakcja fizlogiczna mająca na celu ochronę organizmu przed przegraniem np.w gorące dni :)


  • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa


#58
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2 739 postów
  • LokalizacjaBXL

Ja tutaj w 2012 napisałem:

 

rozgrzewka powinna trwać do takiego momentu gdzie rozgrzejemy mięśnie, a nie zmęczymy się, rozgrzewka nie powinna męczyć, tylko jak napisałem, rozgrzać mięśnie do cięższej pracy, jak jesteśmy zmęczeni po rozgrzewce to źle ją przeprowadziliśmy na swoim poziomie

kilka stwierdzeń z fizjologii:

Cytat

Począwszy od badać Asmussena z lat 30-tych, Wilkiego, Wolede'a, Sargeanta, wiemy, że wzrost temperatury wewnątrzmięsniowej podnosi moc mięsnia, działa natychmiast, jak bodziec treningowy. Jeśli temperatura mięśnia podniesiemy o 1C, to
jego moc zwiększy się o 5%.

 

Optymalny przedział temperatury dla mięśnia czworogłowego uda w wysiłkach sprinterskich wynosi około 38-40C. Jeżeli za pomocą rozgrzewki podniesiemy temperaturę mięśnia z wartości 36C w spoczynku do 39C, co nie jest trudne, to jego moc będzie wyższa o 15% niż w warunkach normalnych. Wyprodukowane przez mięśnie ciepło jest szybko tracone, zależnie od temperatury otoczenia.

Podczas wysiłku długotrwałego, np. w biegu maratońskim, wzrost temperatury mięsni również poprawia warunki generowania mocy, ale pojawia się większe zagrożenie dla ustroju, mianowicie - przegrzanie mózgu, powodujące szereg poważnych komplikacji, jak hipoglikemia czy udar.

 

 

Podnieść temperaturę mięśni i utrzymać ją jak najdłużej, trzeba było włożyć wiele wysiłku. chodzi jednak o to, aby wytworzone ciepło, powodujące wzrost temperatury mięśni, pochodziły z procesów tlenowych. Nie wolno doprowadzić do zubożenia zasobów glikogenu w mięśniach i ich zakwaszenia, bo wtedy wzrost temperatury będzie nieskuteczny.

 

Wykazano również, że kumulacja mleczanu następuje w mięśniach szybciej, jeśli wysiłek nie został poprzedzony rozgrzewką. Efekt ten tłumaczono częściowo przez zwiększenie temperatury lub zwiększone mikrokrążenie mięśni, które to efekty zapewnia wysiłek stanowiący obciążenie wstępne (rozgrzewka).

 

 

 


  • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa


#59
santee

santee

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 82 postów
  • LokalizacjaChełm

NIe zawsze, zależy od wytrenowania, samopoczucia, ubioru, temperatury otoczenia,  wilgotności powietrza, wiatru, motywacji treningu, pomieszczenia w którym się znajdujesz - na zewnątrz czy wewnątrz budynku, wypitej wody, tych czynnik można znaleźć jeszcze kilka i zależy czy ją poprawnie wykonałeś - stawiam że tak.

Też się już nie pocę na świerzym powietrzu, a na sali mma podczas boksu np gdzie nie ma wentylacji mocno się pocę.

Rozgrzewka ma rozgrzać a spocenie nie zawsze oznacza rozgrzanie, czasami już wyczerpanie mięśniowe, brak energi podczas właściwego treningu. Trzeba to poprostu wyczuć

 

Czytałem cały wątek, ale chciałem się upewnić czy aby na pewno wszystko dobrze zrobiłem. Może osiągów nie poprawiłem znacznie (wydaje mi się, że jednak jakiś efekt był), ale czułem, że ciało jest przygotowane do treningu. Dzięki za odpowiedź i pomocne przytoczone posty :)


  • 0

#60
blackram

blackram

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 59 postów

Własciwie, czy wystarczy samo rozruszanie ogólne, czy niezbędne jest wykonanie (np. obwodowo) od 2 do 4 serii ćwiczeń w lżejszej wersji (jest to sposób typowo kulturystyczny) przed własciwym treningiem ? I jak to jest z krążeniem stawów, kiedyś było dla mnie oczywistym elementem rozgrzewki, jest też polecane przez Wade`a jako "odżywcze" dla stawów i ogólnie bardzo dobre, ostatnio jednak sporo sie naczytałem na forach kulturystycznych, że nie jest to jednak zbyt zdrowe ?


  • 0

Kalistenika - twoje ciało to najbliższa i najtańsza siłownia, jaką możesz znaleźć, w dodatku czynna całodobowo ;)

 

Nie szukaj wymówek. Szukaj sposobów.





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych