Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Jak zrobić pełny przysiad

przysiad squat rozciąganie mobilność

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1
Justy^a

Justy^a

    Advanced Member

  • Instruktor

  • 1 013 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Kwalifikacje:Trener Personalny

Może komuś się przyda

 

 

Głęboki przysiad to umiejętność ruchowa, która w cywilizowanych społeczeństwach jest rzadko spotykana. Wiadomo, że narząd nieużywany zanika, podobnie czynność. Jeśli od przedszkola nie zdarzyło Ci się siadać na podłodze, twoje ciało nie pamięta, jak to robić.

Jeśli głęboki przysiad sprawia ci trudność, spróbuj podejść go z innej, niż zwykle, strony. Weź kilka   spokojnych oddechów i usiądź na podłodze. Spróbuj znaleźć jak najwięcej pozycji. Sprawdź, czy potrafisz zmieniać je bez użycia rąk. Pobaw się tak przez chwilę. Następnie dokładnie rozgrzej kostki i stopy – oprócz krążeń możesz rozmasować podeszwy piłką tenisową. Bardzo skuteczne jest też rozluźnianie powięziowe na wałku z pianki. Po takiej rozgrzewce kucnij na palcach stóp i na zmianę sięgaj piętami do podłogi. Znajdź wygodny dla siebie rozkrok, ustaw całe stopy na podłodze i po prostu oddychaj. (Wyżej wym. czynności mogą zająć 10 minut, ale też kilka treningów- zależnie od potrzeb.)

Jak opanujesz dolną pozycję przysiadu, przyjmuj ją kilka razy w ciągu dnia. Plecy pozostaw tak proste, jak to możliwe. Dolna część kręgosłupa powinna być stabilna, a biodra maksymalnie mobilne. Stawy pracują w łańcuchach, a każde kolejne”ogniwo” ma inną funkcję: kostki powinny być ruchome, a kolana – stabilne. Biodra elastyczne, dół pleców stabilny. Kręgosłup piersiowy – mobilny, szyjny- stabilny.

Na początku możesz trzymać się rękami drabinek czy framugi i pracować nad utrzymywaniem prostych pleców, cały czas szlifując dolną pozycję. Kiedy przestanie sprawiać Ci trudność przebywanie w niej – brawo, potrafisz zrobić idealny przysiad!

Dodane obciążenie utrwala wzorzec ruchu niezależnie od tego czy jest dobry, czy zły, więc warto się co do tego upewnić przed wrzuceniem talerzy na sztangę ; )
 
Podsumowując - podczas przysiadu potrzebna jest mobilność kostek i bioder, a stabilność kolan i kręgosłupa. (Stabilność kolan – kolec biodrowy, środek rzepki i drugi palec stopy pozostają w jednej linii). Z tego powodu niema sztywnych zasad dotyczących rozstawu i rotacji stóp ani słynnego „wychodzenia kolan przed stopy” - zależą one od budowy kostno – stawowej bioder i nóg.


  • 4

#2
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

Zdecydowanie najpierw polecam opanować perfekcyjnie przysiady z masą ciała zanim dołożymy do nich żelastwo, bo w ten sposób utrwalamy naszą aktualną technikę o czym wspomniałaś. W zasadzie dotyczy to każdego ćwiczenia, nie tylko przysiadów, ale warto o tym nadmieniać gdyż ludzie w pogoni za swym ego często dorzucają kilogramy na gryf kosztem techniki, co po jakimś czasie odbije się na ich zdrowiu.

 

Fajny tekst, może napiszesz coś o opanowywaniu czystych pistoletów? Bo ponownie jak w innych ćwiczeniach jest różnica między chybotliwym pistoletem a kontrolowanym zejściem na jednej nodze zachowując wszystkie cechy ich poprawnej techniki.


  • 1

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.


#3
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2 739 postów
  • LokalizacjaBXL
Stabilność kostek oraz kolan fajnie ćwiczyć stając na oparciu o ławkę na jednej nodze, bądź wchodząc jedynie do przysiadu będąc przykucnietym na jednej nodze.


Wysłane z mojego SM-G360F przy użyciu Tapatalka

I polecam chiński przysiad, przysiad twarzą do ściany, tylko palce stop dotykają owej ściany.

Ćwiczenie było nie raz przytoczone tutaj na forum

Wysłane z mojego SM-G360F przy użyciu Tapatalka
  • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa


#4
santee

santee

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 82 postów
  • LokalizacjaChełm

Dzięki  :)  Wreszcie znalazłem konkretną odpowiedź dla tych co nie potrafią go poprawnie wykonać. Jedyne czego mogę się przyczepić to brak pokazania jak to wygląda oraz konkretnie ile razy w tygodniu/dniu starać się o poprawny przysiad.


Użytkownik santee edytował ten post 19 września 2015 - 11:31

  • 0





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: przysiad, squat, rozciąganie, mobilność

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych