Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Utrudnianie ćwiczenia, dodawanie obciążenia, różnice

utrudnianie ćwiczeń obciążenie wariacje budowa siły różnice plusy minusy

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1
Fejven

Fejven

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 136 postów

Ciekawi mnie, jak ma się budowa siły do utrudniania ćwiczeń, a dodawania obciążenia. Na przykład w dipsach mogę unieść kolana do kątu 90 stopni, albo nawet zrobić l-sit i dążyć do 5x5, ale również mogę stopniowo dodawać obciążenie i robić pozycję hollow body bez kombinowania z nogami. 

 

Zauważyłem, że są różne opinie. Dużo osób woli utrudnienie ćwiczenia, zaś Luko opowiadał się po stronie obciążenia (chyba na stronie 4 tematu Stary jak świat 5x5). 

 

Przez to nie wiem w jaką stronę progresji iść. Czy wciąż utrudniać unoszeniem nóg, czy dodać obciążenie i robić podstawowe hollow body. Z tego co przeczytałem wynika, że z obciążeniem bardziej idzie siła maksymalna i mięśnie, a przez utrudnienie lepiej działają mięśnie stabilizujące, gibkość itp. Tylko po co mam kształtować stabilizację na treningu siły, skoro równie dobrze mogę to zrobić na crawlingu, albo w późniejszym czasie z sandbagiem? Orientuje się ktoś, jak to dokładnie wygląda? 


  • 0

#2
czillaut

czillaut

    Advanced Member

  • Moderator
  • 993 postów
  • LokalizacjaPL

Zależy co chcesz osiągnąć. Prawda jest taka, chcesz być funkcjonalny -> rób to i to. Utrudnianie z masą ciała usprawni Cię pod kątem gimnastycznym, łatwiej będzie dojść do różnych pozycji i będzie to zwiększanie siły względnej. Dodanie obciążenia tak jak napisałeś siła maksymalna (bezwględna).


  • 3

#3
Fejven

Fejven

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 136 postów

Dzięki, o to taką odpowiedź mi chodziło ;)


  • 0

#4
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
Uzyj wyobrazni.
Dipy na kolkach sa trudniejsze niz na poreczy.
Poziomka na kolkach trudniejsza niz podlodze.
Dip w poziomce kilkukrotnie trudniejszy niz wersja na poreczy.

Glownie chodzi o to co czill napisal. Jesli chcesz byc funkcjonalny to 100kg przy pasie w dipie Ci w tym nie pomoze.
Dla mnie definicja sily w kalistenice to kontrolowanie ciala poprzez napiecie miesni w kazdej mozliwej sytuacji.
Dla kogos innego bedzie to blache i bezsensowne.

Warto miec wlasna wizje treningu i sie jej trzymac, a to czy ktos pisal o dodawaniu ciezaru, czy tez nie, jest wtedy malo istotne.

Wysłane za pomocą TapaTalk
  • 1

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#5
Mateusz_handstand

Mateusz_handstand

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 438 postów
  • LokalizacjaŚwiecie

Sam się zastanawiałem nad tym , czy dodawać ciężar czy po prosty wykonywać trudniejszą wersję ćwiczenia . 
Nie wiem czy dobrze , ale dążę do 5x5 z obciążeniem , następnie 5x5 w trudniejszej wersji ćwiczenia . 

Takie połączenie ma jakikolwiek sens ? Zależy mi na sile , ale także na kontroli i napięciu ciała . 


  • 0

#6
Sethbdg

Sethbdg

    Nie ćwiczę 5x5. ;)

  • Bywalec
  • 1 055 postów

Kontrola i napięcie ciała to też siła.


  • 0

66668745.png


#7
Fejven

Fejven

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 136 postów

Po tym co się dowiedziałem, wolę iść w obciążenie. Na treningu siły chcę wyrabiać jak największą siłę maksymalną (która jest też bardzo funkcjonalna i wpływa na wszystkie inne cechy), więc wolę dodawać kilogramy. Oczywiście wszystko stopniowo i bez pośpiechu, żeby sobie łokci nie zniszczyć. 


  • 0





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: utrudnianie ćwiczeń, obciążenie, wariacje, budowa siły, różnice, plusy, minusy

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych