Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Kalistenika z dodatkowym obciążeniem.

Kalistenika obciążenie masa trening

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1
PatrrykPl

PatrrykPl

    Brak

  • Użytkownik
  • 1 postów

Witam, jestem dość świeży w temacie kalisteniki porównując się do tutejszych weteranów, ale chciałbym wiedzieć czy do typowo kalistenicznych ćwiczeń jak podciąganie, dipy, pompki, przysiady oraz różnych ćwiczeń na ABS dodanie dodawanie stale zwiększającego się ciężaru przy zachowaniu diety spowoduje że trening taki będzie typowo na masę? Myślę że już na pewno wiele osób tego próbowało i chciałbym poznać ich opinie, z góry dzięki! ;)

 


  • 0

#2
Łukson

Łukson

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 376 postów
Jezeli na początku swojej kariery z kalisteniką zamierzasz dodawać obciążenie to szkoda twojego i naszego czasu na rozwodzenie się na temat dodawania obciążeń. Zostaw to siłownia czeka.
  • 1

#3
czterdziesci-i-cztery

czterdziesci-i-cztery

    Member

  • Użytkownik
  • 13 postów

Jezeli na początku swojej kariery z kalisteniką zamierzasz dodawać obciążenie to szkoda twojego i naszego czasu na rozwodzenie się na temat dodawania obciążeń. Zostaw to siłownia czeka.

 A jak inaczej, robić progres na dipach zachowując tą samą biomechanikę ruchu? Albo jak inaczej dokładnie kontrolować progres w podciąganiu jeśli chce się ćwiczyć pod kątem masy mięśniowej i jest konieczność rozdzielenia zaangażowania danych partii mięśniowych np. na podciąganie szerokie nachwytem i podciąganie wąskie podchwytem/chwytem młotkowym aby bardziej zaangażować biceps?  Najrównomierniej zbudowani adepci kalisteniki na każdym kroku używają dodatkowych ciężarów. Z resztą samo słowo "kalistenika" historycznie wcale nie odnosi się do ćwiczeń tylko i wyłącznie z masą ciała. To jest GIMNASTYKA. Kalistenika to trening z czym się da i gdzie się da. Standardem w wojsku (tak, pierwotnie u Spartan jak i teraz) jest używanie do treningu partnera treningowego który wywołuje zewnętrzne obciążenie lub np. kamieni, bali drewna itp. 

 

Trening z masą ciała to GIMNASTYKA. Kalistenika to pierwotne określenie na trening z wykorzystaniem wszystkiego co mamy w zanadrzu. Przejrzyjcie historyczne ilustracje (prymitywne szkice, rysunki na różnych dziwnych rzeczach). Tam standardem jest motyw podciągania z czymś przywiązanym do pasa albo robienie pompek z kłodami drewna umocowanymi na plecach. To wtedy było nazywane kalisteniką. Również wtedy odróżniano pojęcia KALISTENIKA i GIMNASTYKA. Gimnastyką ogólnie mówiąc nazywano ćwiczenia z masą ciała i różnego rodzaju "triki". Im bardziej wymyślne tym lepiej.

 

 

Osobiście sądzę, że jak ktoś zaczyna i robi np. pompki to powinien je podzielić na pompki na barki, pompki na klatkę i pompki na triceps w zależności od zaangażowania danej partii w danej wersji ćwiczenia. Wtedy rozwijamy się równomiernie. W gimnastyce celem samym w sobie jest wykonanie danej figury, ćwiczenia. W kalistenice NIE. Przynajmniej tak było pierwotnie. 

 

 

Co do treningu na masę to liczy się metodyka i opór a nie forma ćwiczenia. Jeśli będziesz pracował w określonym zakresie powtórzeń i te powtórzenia będą Twoim maksem (w większości ćwiczeń 5-12 jeśli chodzi o masę) oraz będziesz systematycznie zwiększał opór nie zmieniając mechaniki w danych ruchach (jak robisz pompki i angażujesz w stopniu X klatkę to ustawiając nogi na podwyższeniu zmieniasz proporcję zaangażowania klatki i barków a więc pod kątem bodybuildingu to jest złe podejście. Mięśnie musisz angażować w takich samych proporcjach ale zwiększać opór np. obciążeniem na plecach lub robić ćwiczenie na jednej ręce jeśli dasz radę utrzymać wtedy tą samą pozycję ciała - dlatego półśrodki i ćwiczenia "przejściowe" są kiepskie jeśli chodzi o budowanie masy, lepsze jest dołożenie obciążenie zewnętrznego które można łatwo kontrolować . ---oczywiście niektóre ćwiczenia jak najbardziej można utrudniać bez dodatkowego obciążenia ale jeśli chodzi o pompki to ja takiej możliwości nie widzę aby ciągle w ten sam sposób angażować klatkę a utrudniać ćwiczenie, tak samo dipy lub pistolety, podciąganie również. Jedyne co to brzuch można ćwiczyć latami i nie używać zewnętrznych źródeł oporu, chociaż tutaj też można dyskutować)


  • 2

#4
Kooneer

Kooneer

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 140 postów
  • LokalizacjaZabrze

Też nie rozumiem tego najazdu @Łuksona.
Widziałem wiele zdjęć ludzi którzy byli bardzo dobry w kalistenice i używali obciążenia.
Nawet w jakiejś książce było pokazane zdjęcie kolesia który podciągał się jednorącz, ale w drugiej ręce miał hantla ( hantle?)


  • 0

#5
riggebauld

riggebauld

    Member

  • Użytkownik
  • 22 postów

Nie wiem czy panowie up mają problemy z czytaniem ze zrozumieniem, ale zgodzę się z @Łuksonem. Autor napisał że dopiero zaczyna przygodę z kalisteniką więc nie polecałbym na początkowych etapach dodawać obciążenie, ponieważ nie będzie to zbyt dobre dla twoich stawów. Ja ćwiczę już 11 miesięcy i dopiero niedawno kupiłem kamizelkę 20 kg a używam i tak tylko max 10 kg.


  • 1

#6
Struc

Struc

    Advanced Member

  • Zasłużony
  • 1 348 postów
  • LokalizacjaKraków

odmian dipów jest mnóstwo od łatwych do trudnych

 

po co zachowywać tę sama mechanikę ruchu cały czas - w ten sposób będziesz się tylko ograniczał i nie rozwiniesz skrzydeł

to jest fajne w kali, że nie trzeba używać obciążenia by robić progres latami

 

można się wspomagać się ciężarami ale nie jest to wskazane na początku bo możesz sobie rozwalić barki - szczególnie ciężkimi dipami

 

poćwicz rok tylko z masą ciała, zrób solidny fundament a potem się baw w ciężką kalistenikę

 

oczywiście możesz robić co chcesz - twój wybór


  • 0

...


#7
Łukson

Łukson

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 376 postów
Już była gdzieś dyskusja na ten temat prosty przykład dla początkującego po jaki grom dokładać kilogramy np: przy podciaganiu gdzie maksymalny etapem zakończenia podciągania jest podciąganie w pozycji V. Czy w pompkach po huk dokładać kamizelkę jak się nie potrafi robić pompki na jednej ręce.
  • 1

#8
Sethbdg

Sethbdg

    Nie ćwiczę 5x5. ;)

  • Bywalec
  • 1 055 postów

Z resztą samo słowo "kalistenika" historycznie wcale nie odnosi się do ćwiczeń tylko i wyłącznie z masą ciała. To jest GIMNASTYKA. Kalistenika to trening z czym się da i gdzie się da. Standardem w wojsku (tak, pierwotnie u Spartan jak i teraz) jest używanie do treningu partnera treningowego który wywołuje zewnętrzne obciążenie lub np. kamieni, bali drewna itp.

Tylko, że dzisiaj jest tu i teraz, a nie kiedyś.

Definicje i idee się zmieniają. Obecnie kalistnikę uważamy za trening z ciężarem własnego ciała.

A w gimnastyce akurat dość często się używa zewnętrznych obciążeń.

 

Jeżeliby uznać Twoją definicję, to w takim razie każdy uprawiany sport to kalistenika


  • 1

66668745.png






Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Kalistenika, obciążenie, masa, trening

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych