Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Kształtowanie siły mięśniowej - etapy, środki, przykłady


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
104 odpowiedzi w tym temacie

#81
AlbertDeSalvo

AlbertDeSalvo

    Member

  • Użytkownik
  • 11 postów
Witam.
Ułożyłem sobie taki plan:
10x pompki przy biurku
30 sekund plank
10x wykroki
10x podciąganie nachwytem do poziomu
10x pompki na kolanach
10x przysiady
25 sekund zwis na drążku z nogami prostopadle do brzucha ze zgiętymi kolanami
10x podciąganie podchwytem w poziomie
Czy ten plan pasuje do 1 etapu tej "drogi" ? :)


Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka<br /><br />

Użytkownik AlbertDeSalvo edytował ten post 06 kwietnia 2016 - 17:34

  • 0

#82
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

Pewnie.


  • 0

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.


#83
iamtheweakone

iamtheweakone

    Fanatyk

  • Bywalec
  • 1 017 postów
  • LokalizacjaSieradz

Witam.
Ułożyłem sobie taki plan:
10x pompki przy biurku
30 sekund plank
10x wykroki
10x podciąganie nachwytem do poziomu
10x pompki na kolanach
10x przysiady
25 sekund zwis na drążku z nogami prostopadle do brzucha ze zgiętymi kolanami
10x podciąganie podchwytem w poziomie
Czy ten plan pasuje do 1 etapu tej "drogi" ? :)


Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka<br /><br />

Dorzuć coś na lędźwie skoro na brzuch robisz dodatkowe ćwiczenia (plank, l-hang). Jakieś mostki, unoszenie tułowia z opadu itp. ;) Jedno ćwiczenie wystarczy.


  • 0

#84
AlbertDeSalvo

AlbertDeSalvo

    Member

  • Użytkownik
  • 11 postów
Dzięki za odpowiedź i rade. Dołoże mostki z progresją ze skazanego :)<br /><br />Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka<br /><br />
  • 0

#85
cosinus93

cosinus93

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 67 postów
  • LokalizacjaPruszków

Podpisuje się rękami i nogami pod artykułem, niestety na własnym przykładzie doświadczyłem że lepiej wrócić się do najprostszych ćwiczeń jak "dziwnie/glupio" by się nie czuło niż potem zastanawiać czemu nagle przestało się mieć jakikolwiek progress ;) Mam nadzieje ze wiele osob wezmie to do siebie zeby potem nie uczyc sie na wlasnych bledach choc to na pewno najlepszy nauczyciel ;)
 

Mam jednak pytanie jestem po solidnym i dosc dlugim okresie FBW chcialbym zaczac cwiczyc pod konkretne ruchy jak np MU (czyli przejscie z etapu 2 na 3 jak rozumiem) i teraz pytanie czy tutaj jesli przykladowo celem jest wlasnie nauka MU to wszystko inne idzie w odstawke i wykonuje konkretny trening ktory ma mnie doprowadzic do tego celu pomijajac rownomierna rozbudowe ciala ktora zapewnilem okresem FBW? Moze troche za bardzo sie do tego full body workout przyzwyczailem ale mam nadzieje ze rozumiecie pytanie, akurat do MU cwiczenia angazuja dosc duzo partii miesniowych ale jesli pozniej chcialbym sie nauczyc np pistoletow (akurat umiem ale dla przykladu) to wtedy robie trening ukierunkowany tylko pod konkretny ruch bedacy moim celem w tym przypadku przysiad na jednej nodze czy np robie treningi jakies lzejsze uzupelniajace i staram sie przeplatac treningi tak zeby dazyc do celu ale nie tracic tego co zyskalem wczesniej? 


Użytkownik cosinus93 edytował ten post 08 września 2016 - 22:13

  • 0

#86
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

Po prostu trzymaj się podobnej liczbie ćwiczeń na każdy ruch (push, pull i leg) to wtedy nie będzie problemu. Ustal sobie priorytety i działaj wg. nich, ale nie popełnij błędu zaniedbywania danych części ciała.


  • 0

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.


#87
cosinus93

cosinus93

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 67 postów
  • LokalizacjaPruszków
Dzieki za odpowiedz, czyli rozumiem ze jak mam cwiczenia/progresje przygotowujace pod konkretny ruch to rozkladam je sobie na pull/push/legs wiadomo o ile sie da i wtedy robie to w konkretne dni zamieniajac/dodajac do cwiczen na push/pull/legs te elementy przygotowujace tak zeby nie bylo dysproporcji, tak?

Użytkownik cosinus93 edytował ten post 12 września 2016 - 20:46

  • 0

#88
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

Możesz tak postąpić.


  • 0

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.


#89
amon100

amon100

    Brak

  • Użytkownik
  • 4 postów
Hej. Jestem po pirewszym etapie trwajacym 3 miesiace. Chcialbym przejsc do 2 etapu. Cxy dobrym pomyslem jest fbw
6 serii pompek po 6-10 powtórzeń
6 serii pompek z ramionami z tyłu, nogi na podłodze lub podwyższeniu – 6-10 powtórzeń
6 serii podciągania na drążku poziomo (ilość powtórzeń nie może być niższa niż 6, czyli zginamy nogi w kolanach tak, aby wykonać odpowiednia ilość powtórzeń)
5 serii planku gimnastycznego z mocnym wychyleniem oraz odkręceniem łokci
5 serii przysiadów po 10-15 powtórzeń
5 serii wykroków po 10-15 na nogę
3 serie wznosów nóg prostych leżąc przodem lub na drabinkach
3 serie wznosów nóg leżąc tyłem na ławce

w pn,sr,pt+ raczkowanie dzieckiem 10-15 min po treningu, a wt,cz,sb bieganie( na przemian interwaly,bieg 5-10 km) + raczkowanie leopardem 10 min. Taki plan jest doby?

Użytkownik amon100 edytował ten post 19 października 2016 - 15:23

  • 0

#90
Petik

Petik

    Brak

  • Użytkownik
  • 7 postów

Tak jak w pigułce ;). Ja po 2 miesiącach obwodów przystąpiłem do tego, co własnie wymieniłeś, super efekty po miesiącu ćwiczeń. Nie dokładaj za szybko kolejnych powtórzeń i staraj się wszystko robić powoli, bez zbędnych ruchów które będą niepotrzebnie pomagać. U mnie akurat plank dawał najbardziej w kość :). Wszystko zależy od tego co chcesz osiągnąć, wróć do pigułki wiedzy, bo masz trochę zaległości i obierz cel swoich treningów. Czy to ma być siła maksymalna itp.
Pozdrawiam


  • 0

#91
Perła

Perła

    Member

  • Użytkownik
  • 24 postów
Jak powinna wyglądać mniej więcej rozgrzewka do pierwszego etapu?
  • 0

#92
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

Mogą to być bazowe ćwiczenia w łatwiejszej formie (pompki, podciągnięcia, przysiady), resety, ćwiczenia obejmujące rozruszanie stawów bez narwanych i bardzo eksplozywnych ruchów.


  • 0

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.


#93
Perła

Perła

    Member

  • Użytkownik
  • 24 postów
Rozumiem też że można swobodnie manipulować trudnością obwodów - między etapami, robić sobie co jakiś czas obwody ciut łatwiejsze, z czasem je utrudniać, trochę zamienić ćwiczenia, zanim się przejdzie do planu na siłę? Zależy mi na przygotowaniu się, więc mogę trochę sobie posiedzieć w obwodach, ale musi być roznorodnie, bo nie lubię ciągłej monotonii.
  • 0

#94
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

Jasne, eksperymentuj do woli - byle z głową.


  • 0

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.


#95
Ambu

Ambu

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 201 postów

Przeanalizowałem ten temat i tak w ogromnym skrócie i uproszczeniu (bo w taki sposób rozumuję i przyswajam - staram się wyciągnąć prosty wniosek z całego arta) wychodzi na to, że jak ciśniemy typowo siłowo tzn ciężkie ćwiczenia, z naprawdę dużym ciężarem po 1-5 powt w serii to progress jest wtedy najlepszy, ale krótkofalowy - tylko przez jeden cykl treningowy. Potem piłując dalej 'na siłę' dotyka nas zastój i lekarstwem na niego jest cofnięcie się progresję wcześniej i zrobić cykl wytrzymałościowy (10-15 powt w serii), potem natężenie nieco zwiększyć (6-10 w serii) i dopiero potem znowu wrócić na cykl siłowy, który po tym deloadzie powinien znów działać niesamowicie dobrze.

 

Czyli zaczynamy od wysokich zakresów i stopniowo przechodzimy do niższych, powoli utrudniając ćwiczenie. Ewentualnie w drugą stroną jak np. u Paula Wade'a. Tak czy inaczej wszystkie te cykle są konieczne i pominięcie któregoś z zakresów zatrzymuje progress w innych.

 

Przyjmując w tym momencie klasyczny kulturystyczny paradygmat (bez wchodzenia w kwestię jego rzetelności), że wytrzymałość to 15powt w serii, masa 10 powt w serii, a siła to 5 powt w serii, wniosek nasuwa się więc taki, że nie da się rozwijać jednej wybranej cechy motorycznej tylko wszystkie są ze sobą ściśle skorelowane i trzeba je rozwijać wszystkie równolegle.

 

Jak teraz myślę o wszystkim w ten sposób to wydaje się to dosyć sensowne. Każdy kulturysta ma bazę siłową, tak samo jak każdy siłacz ma też masę mięśniową. Tak samo wytrzymałość u silnych street workoutowców też od 'singli' im nie urosła.

 

Nie wiem czy moje rozumowanie w tym momencie jest poprawne, dlatego przelewam to tutaj w formie postu i byłbym rad, jak ktoś byłby skłonny się do tego odnieść :).

 

Tak czy inaczej, ja od wielu miesięcy cisnę siłówką (tylko i wyłącznie ciężkie ćwiczenia) i stoję w miejscu, a wygląda na to, że rozwiązaniem jest po prostu zwykły deload i cykl wytrzymałościowy.


  • 0

#96
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

Właśnie to o czym piszesz jest tzw. trenowaniem cyklicznym, z którego niemal każdy sportowiec korzysta (tyle że oczywiście w różnej formie). Co do ilości powtórzeń jakie podałeś to trzeba je traktować z dużym przymrużeniem oka, bo jak wiadomo specyfika rozwijania danej cechy motorycznej jest zależna bezpośrednio nie tylko od powtórzeń ale też od ilości serii, długości przerw, tempa wykonywanego ćwiczenia itd. Ale na potrzeby przykładu można się posłużyć podanym przez Ciebie uogólnieniem.

 

Faktycznie lekarstwem na stagnację może być cofnięcie się do poprzednich etapów. Ludzie z reguły nie lubią tego robić bo mają poczucie jakby "cofali się w rozwoju", co jest oczywiście złudne. Niektórzy też obawiają się, że utracą to co wypracowali w poprzednim cyklu - i faktycznie delikatnie ten poziom spadnie, ale dosłownie po paru sesjach wróci na normalny poziom, a zaraz potem go przebijemy. Chyba że ktoś ma niewystarczającą wiedzę na temat własnego organizmu czy układaniu takich mezocyklów w kontekście półrocznym czy całorocznym, wówczas lepiej byłoby skierować się do profesjonalisty, bo faktycznie może sobie mocniej zaszkodzić niż pomóc i w rezultacie zniechęci się do dalszych treningów.


  • 1

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.


#97
Szymon94

Szymon94

    Member

  • Użytkownik
  • 29 postów
Witam. Mam spory czasowo staż w ćwiczeniu z własną masą ciała, a także olbrzymie stagnacje i braki rozwoju z braku odpowiedniej wiedzy i pracy fizycznej. Jakiś czas temu zacząłem Skazanego od początku chyba 2, albo 3 raz i po czasie zmieniłem trening na 5x5 i bardzo szybko zanotowałem rozwój i zmieniałem ćwiczenia na trudniejsze do osiągnięcia podobnych efektów, jak kiedyś, później coraz ciężej wchodzę w trudniejsze ćwiczenia, czasami nie potrafię przejść dalej i po raz kolejny chcę wbrew własnej woli zacząć od podstaw, choć nie wiem do końca, czy to jest dobry pomysł. Pragnę zanotować olbrzymi postęp, a nie wracać znów do podstaw. Choć już robiłem ćwiczenia podstawowe w skazanym i przechodziłem dalej możnaby to potraktować, jak ogólne przygotowanie siłowe, to było już dawno. Gdybym jednak zajął się tym od nowa ogóle przygotowanie siłowe zrozumiałem i wymyśliłem coś takiego: 3-4 serie po 10+ powtórzeń 2 dni, przerwa 1 dzień, itp: wznosy nóg na leżąco ( wykonywałem już w zwisie na drążku), podciągnięcia krok 2 (skazany) z drazkiem na wysokości bioder (przechodziłem do zwykłych podciągnięć w systemie 5x5 - skazany), pompki zwykłe ( chciałem półpompki na 1 ręce, ale uszkodziłem lewy łokieć i itak był problem z ćwiczeniem - skazany), zwykłe przysiady (nie mogłem przejść do półprzysiadów na 1 nodze z drugą wyprostowaną - też skazany). Poprzedzić to krążeniami, krótką trifectą i czymś typowo rozgrzewkowym. A więc ułożyłem to tak:
- Rozgrzewka: krążenia - całe ciało w 2 strony
- Krótkie raczkowanie
- Trifecta krok 1 po 30 sekund (przed lub po treningu)
- Wznosy nóg na leżąco x10
- Pompki zwykłe x10
- Podciąganie krok 2 (skazany) x 10 ew rozbić to na 2x5 podchwyt i nachwyt
- Przysiady zwykłe x10
- Pajacyki x30
- Mostki krok1 (skazany) x10
- Nożyce w poziomie x10
- Pompki z oparciem ramion z tyłu np o krzesło x10
- Wznosy nóg leżąc na brzuchu / ew. Wyroki lub samo unoszenie prostej nogi stojąc, równolegle do podłogi, prostopadle do ciała x10
- Burpees x10

Muszę się kluczowo trzymać 10-ciu powtórzeń?
Oceńcie. Mi się wydaje, że to za dużo, ale rozumiem, że trzeba tutaj rozruszać całe ciało. Robię to właściwie?

Użytkownik Szymon94 edytował ten post 01 grudnia 2016 - 19:38

  • 0

#98
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

Nie musisz się trzymać ściśle 10-ciu powtórzeń, ale warto byłoby trzymać się obranej ścieżki - skoro dobrałeś ćwiczenia tak, aby robić te 10 powtórzeń, to trzymaj się tej liczby. Gdy robi się za łatwo to delikatnie utrudniaj bieżące ćwiczenia lub zwiększ liczbę serii. Podciągania nie rozbijaj, trzymaj się nachwytu. Pajacyki i burpees wstawiłbym na sam koniec sesji jako schłodzenie. Po uproszczonych dipach wykonaj jeszcze raz serię podciągania i przysiadów. Jeśli nie będziesz wyrabiał to wyrzuć z planu nożyce i grzbiety. Ewentualnie można pozbyć się samych dipów.


  • 0

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.


#99
Szymon94

Szymon94

    Member

  • Użytkownik
  • 29 postów
3-4 obwody?
  • 0

#100
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

Sądzę, że na start będzie to optymalna liczba.


  • 0

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych