Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Ból i przeskakiwanie w stawie biodrowym

staw biodrowy przeskakiwanie ból podwijanie kolan wznosy nóg

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1
Prisma

Prisma

    Brak

  • Użytkownik
  • 9 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz

SIemacie :)

 

Od niedawna zacząłem ćwiczyć wg skazanego i mam następujący problem. Podczas wykonywania pierwszego kroku w brzuchach tj. podwijanie kolan, przy prostowaniu nóg kiedy trzymam je złączone czuję przeskakiwanie w stawie biodrowym, które po kilku powtórzeniach zaczyna dość mocno boleć. Jest tak tylko podczas ruchu kiedy opuszczam nogę/nogi blisko środka osi ciała. Kiedy trochę je rozszerze przeskakiwanie znika. Kiedy trenowałem kickboxing przy opuszaniu nogi po kopnięciu frontalnym miałem taki sam problem.

 

Czy jest to związane z małą ruchomością stawu? Czy sprawi to różnicę dużą przy postępach jeśli będę wykonywał ćwiczenie bez złączonych do końca nóg, a jedynie wyprostowanych?

 

 


  • 0

Budda powiedział:

 

"Jesteśmy tym, co sobie myślimy. Wszystko, czym jesteśmy,

wynika z naszych myśli, naszymi myślami tworzymy świat."


#2
Gradon

Gradon

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 62 postów

A jak z rozgrzewką? 


  • 0

#3
Prisma

Prisma

    Brak

  • Użytkownik
  • 9 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz

15 min rozgrzewki - rozciąganie (głeboki wykrok, dociskanie pięt do miednicy w siadzie - nogi na zewnątrz) + krążenia nóg w staniu przy ścianie, wymach prostej nogi do tyłu, krążenia bioder w staniu.

 

podobny problem mam z stawem obojczykowym tyle, że w tym przypadku problem znikał po jakimś miesiącu regularnych treningów kickboxingu 3x w tyg. Teraz już od kilku miesięcy nie trenuję nic i zacząłem dopiero trening Skazanego


  • 0

Budda powiedział:

 

"Jesteśmy tym, co sobie myślimy. Wszystko, czym jesteśmy,

wynika z naszych myśli, naszymi myślami tworzymy świat."


#4
Arr

Arr

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 36 postów

Rozciąganie przed treningiem to proszenie się o kontujzę i osłabienie wyników siłowych. Rozgrzewka ma rozgrzać całe ciało, poruszyć stawy i ich smarowanie mazią, przygotować organizm do większego wysiłku, a nie naciągać nierozgrzane mieśnie i stawy!


  • 0

#5
Prisma

Prisma

    Brak

  • Użytkownik
  • 9 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz

To wygląda na to, że przez 4 lata treningów KB miałem błędne pojęcie o rozgrzewce.. Dzięki za info :)

 

Jakie ćwiczenia w takim razie najlepiej wykonać, żeby dostatecznie rozgrzać stawy i przygotować je na "nieprzyzwyczajony" ruch. W stawie "chrupie" nawet jak stoje i podniosę kolano do klatki przy opuszczaniu prowadząc nogę blisko osi ciała. Kiedy opuszczam nogę dalej od osi ciała, bardziej wychyloną w bok to problem znika.


  • 0

Budda powiedział:

 

"Jesteśmy tym, co sobie myślimy. Wszystko, czym jesteśmy,

wynika z naszych myśli, naszymi myślami tworzymy świat."


#6
MatiPK

MatiPK

    Strong First lvl 1 instructor.

  • Użytkownik
  • 199 postów

Powinień zainteresować się czy to nie jest jakaś wada biodra bo mam podobny problem tylko przeskakuje przy podnoszeniu nogi i wywodzenia jej na zewnatrz... I to równiez jest jakaś wada budowy biodra...


  • 0

#7
Prisma

Prisma

    Brak

  • Użytkownik
  • 9 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz

Powinień zainteresować się czy to nie jest jakaś wada biodra bo mam podobny problem tylko przeskakuje przy podnoszeniu nogi i wywodzenia jej na zewnatrz... I to równiez jest jakaś wada budowy biodra...

Też taki powód brałem pod uwagę i myślę, że w niedalekiej przyszłości na pewno przejdę się do ortopedy i to sprawdzę, ale na chwilę obecną spróbować zrobić dobrą rozgrzewkę na biodra i ćwiczyć dalej czy może na razie sobie odbuścić ćwiczenia na brzuch z wznosami nóg i zastąpić innymi?

 

Czy trzymanie nóg szerzej nie będzie miało wpływu na jakość ćwiczenia i progresję?


  • 0

Budda powiedział:

 

"Jesteśmy tym, co sobie myślimy. Wszystko, czym jesteśmy,

wynika z naszych myśli, naszymi myślami tworzymy świat."


#8
MatiPK

MatiPK

    Strong First lvl 1 instructor.

  • Użytkownik
  • 199 postów

We wznosach na ziemi i bedziesz szerzej trzymal tym mniejsza dzwignia mi się wydaje także będzie lżej. Możesz jeszcze robić brzuszki jandy albo dragon flag


  • 0

#9
Arr

Arr

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 36 postów

To wygląda na to, że przez 4 lata treningów KB miałem błędne pojęcie o rozgrzewce.. Dzięki za info :)

 

Jakie ćwiczenia w takim razie najlepiej wykonać, żeby dostatecznie rozgrzać stawy i przygotować je na "nieprzyzwyczajony" ruch. W stawie "chrupie" nawet jak stoje i podniosę kolano do klatki przy opuszczaniu prowadząc nogę blisko osi ciała. Kiedy opuszczam nogę dalej od osi ciała, bardziej wychyloną w bok to problem znika.

 

To bałbym się pójść na trening to takiego trenera, który robi rozciąganie, jako forma rozgrzewki. Ja też kiedyś dawno ćwiczyłem judo i z perspektywy czasu wiem, że niektóre elementy treningu były źle prowadzone. 

W każdym razie odpowiadając na pytanie to rozgrzewka powinna obejmować ćwiczenia ogólne, jak np. bieg w miejscu, skakanka, na siłowni to rower stacjonarny, bieżnia, stepper itp. Celem tej części rozgrzewki jest pobudzenie układu krwionośnego, oraz stawów i ścięgien do wytężonej pracy. Świetne są burpees/srpawle. Przed właściwym treningiem siłowym mogą być przysiady bez obciążenia w większej ilości powtórzeń, czyli te ćwiczenia, które będziesz potem katował siłowo.

 

Śmiało rób wznosy nóg z lekkim rozszerzeniem nóg, rób planki przodem/bokiem, dog bird. DragonFlag moim zdaniem zbyt mocno obciąża kręgosłup - to dla bardziej zaawansowanych.


  • 0

#10
Prisma

Prisma

    Brak

  • Użytkownik
  • 9 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz

To bałbym się pójść na trening to takiego trenera, który robi rozciąganie, jako forma rozgrzewki. Ja też kiedyś dawno ćwiczyłem judo i z perspektywy czasu wiem, że niektóre elementy treningu były źle prowadzone. 

W każdym razie odpowiadając na pytanie to rozgrzewka powinna obejmować ćwiczenia ogólne, jak np. bieg w miejscu, skakanka, na siłowni to rower stacjonarny, bieżnia, stepper itp. Celem tej części rozgrzewki jest pobudzenie układu krwionośnego, oraz stawów i ścięgien do wytężonej pracy. Świetne są burpees/srpawle. Przed właściwym treningiem siłowym mogą być przysiady bez obciążenia w większej ilości powtórzeń, czyli te ćwiczenia, które będziesz potem katował siłowo.

 

Śmiało rób wznosy nóg z lekkim rozszerzeniem nóg, rób planki przodem/bokiem, dog bird. DragonFlag moim zdaniem zbyt mocno obciąża kręgosłup - to dla bardziej zaawansowanych.

 

Na treningach zawsze na rozgrzewce pod koniec było rozciąganie pachwiny w wykroku i potem przejście na przysiad na jednej nodzę także jako tako rozciąganie z całej rozgrzewki to było około 10% całości :) Reszta to typowe kondycyjne ćwiczenia typu bieg bokserski z przyśpieszeniami, pajac na boki i do przodu, przeskoki na boki, przysiad-pompka-wyskok, pompki, półprzysiady z nogami szeroko, wyskok z przysiadu i obrót o 360 st itd.

 

Spróbuję przy następnej sesji wykonać intensywniejszą rozgrzewkę i zacząć od podwijania kolan. Jeśli problem nie zniknie po 2-3 sesjach to zmienie zestaw ćwiczeń i dam znać jak postępy :) dzięki wszystkim za pomoc!


  • 0

Budda powiedział:

 

"Jesteśmy tym, co sobie myślimy. Wszystko, czym jesteśmy,

wynika z naszych myśli, naszymi myślami tworzymy świat."


#11
radosław

radosław

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 79 postów

Od siebie dodam jeszcze tylko, że miałem identyczny problem. Odgłos przy tym jakby ktoś kamieniami o siebie pod wodą stukał, i chociaż mnie akurat nie boli ale dyskomfort straszny i cały trening w stresie. 

Rozwiązanie - przeszedłem od razu do ostrożnego wykonywania kroku 2  ;) Kto wie, może i w Twoim przypadku poskutkuje?


  • 0

#12
Pakolson

Pakolson

    Brak

  • Użytkownik
  • 3 postów
  • LokalizacjaPiła

Widzę, że mamy podobny problem. Ja mam już tak od około roku. Chodziłem do fizjoterapeutów/lekarzy pomagało ale chwilowo wcześniej dużo grałem w piłkę, ale też dużo siedziałem i myślę, że tutaj jest główny problem. Prawdopodobnie przeskakiwanie w Twoim biodrze jest spowodowane zbytnim napięciem/przykurczem naprężacza powięzi szerokiej (TFL), albo nierównowagą mięśniową. Myślę, że dobrym rozwiązaniem było by wypróbowanie wałka do masażu (łatwo zrobić samemu, ja np. owinąłem matą do ćwiczeń rurkę) jest to bardzo pomocne przy zwalczaniu nadmiernego napięcia (poczytaj FOAM ROLLING). Drugą sprawą jest rozciąganie przykurczonych mięśni (poprzedzone rozgrzewką!!) ja osobiście próbowałem bardzo wiele ćwiczeń, począwszy od statycznego rozciągania, poprzez jogę. Niedawno zacząłem się rozciągać tak, jak opisuje Pavel Tsatsouline w książce "Rozciąganie odprężone" i opisuje on tam metodę coś w stylu PNF, która jest skuteczniejsza o ok.250% od statycznego rozciągania. Muszisz też przy jednoczesnym rozciąganiu przykurczonych mięśni pamiętać, aby wzmocnić mięśnie antagonistyczne, które prawdopodobnie są osłabione. Myślę, że dobrym rozwiązaniem będzie właśnie zaczęcie od przeczytania wyżej wspomnianej książki, w której Pavel wspomina o osłabieniu z napięcia (tight weakness). Pozdrawiam :)


  • 0





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: staw, biodrowy, przeskakiwanie, ból, podwijanie, kolan, wznosy, nóg

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych