Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Handstand - Kiedy przyszedł wasz moment przełomowy ? (Depresja)

Handstand

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1
pizama

pizama

    Member

  • Użytkownik
  • 20 postów
  • LokalizacjaMonachium, Niemcy.

Cześć,

zwracam się do osób które opanowały stanie na rękach oraz do tych które ten element szlifują. Po kilku miesiącach trenowania pod stanie na rękach dopada mnie mała depresja. Nie potrafię sobie ciągle nawet wyobrazić jak ten balans złapać, nie robię w tym żadnych postępów a mój rekord to 0,5 sekundy.

Dodam, że obejrzałem całego youtuba na ten temat, mam bardzo dobrą bazę (3 lata treningu) opierając się o ścianę wytrzymam spokojnie ponad minutę i zrobię +10 HSPU, ćwiczę pod to naprawdę często.

 

Ile zajęło wam załapanie jak utrzymać ten balans ? (na dłużej niż 1 sekunda)

Co uważacie za kluczowe w opanowaniu Handstand ?

Jaką progresję stosowaliście ?

 

Każda rada na wagę złota, dziękuję pięknie !


  • 0

#2
Merfi84

Merfi84

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 733 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Hej!

Ciężko tak odpowiedzieć bo wszystko może być źle i wszystko może być ok. Nagraj filmik z jakiejś próby z paru stron i go wrzuć jako prywatny link na youtube czy coś. Obejrzę to postaram Ci się pomóc.

Od razu zaznaczam, że HSPU robione przy ścianie nie przekłada się kompletnie na stanie na rękach ani na HSPU robione w wolnym staniu.

Czy umiesz w ogóle balansować na rękach? Jak wygląda sytuacja z frogstand?


  • 1

#3
czillaut

czillaut

    Advanced Member

  • Moderator
  • 993 postów
  • LokalizacjaPL

Jeśli siła jest, technika jest (co się okaże po pokazaniu filmów) to kuleć może propriocepcja (zdolność czucia położenia swojego ciała w przestrzeni mimo że go nie widzisz).

 

Ja np mam tragikomiczną tą zdolność i HSu uczyłem się 5 lat XD (tzn powiedzmy że umiałem już po roku ale dopiero teraz jest 9,5/10 wskoków). A i tak jestem gorszy niż np wyżej merfi co go umiał lepiej po paru miesiącach. Nieraz szlag mnie trafiał jak na salkę gimnastyczną przychodził jakiś świeżak i wychodził z dobrym HSem xP A uczył mnie gość co gimnastykę prowadzi 30 lat i nauczył tysiące ludzi i właśnie gadał, że jestem tym rodzynkiem 0,0001% z najgorszą propriocepcją jaką widział. Do tej pory jak robie np salto to nie wiem wgl co się dzieje w powietrzu tylko wyuczyłem to po prostu tysiącem powtórzeń. Może jesteś jak ja ^^

 

Chociaż zaznaczę też, że 

 

 

 (na dłużej niż 1 sekunda)

To umiałem od razu za pierwszymi razami xPP To może jesteś ten 0,00001% xD

 

Jeśli to w tym jest Twoja słabość to mi pomogło:

- wizualizacja, coś w stylu medytacji tylko siedzisz 10min i wyobrażasz sobie jak wskakujesz do HSa, trzymasz idealną pozycję (warto wcześniej poznać podstawy samej medytacji bo jak uda Ci się wejść w ten stan i faktycznie skupić się na tym idealnym staniu to będzie to mega krok do przodu)

- stanie na rękach jak najbliżej ściany przylepiony cały (mózgowi musi wejść w nawyk ta pozycja)

- wskakiwanie np sto razy dziennie do HSa właśnie tak by się przykleić, delikatnie oprzeć, dłonie jak najbliżej ściany

- stanie na rękach z zamkniętymi oczami, wskakiwanie z zamkniętymi

- nie wiem czy to coś dało ale robiłem też wtedy np stanie na jednej nodze na czymś niestabilnym z zamkniętymi oczami

- wyobraźnia wyobraźnia, kiedy tylko masz chwilę zamknij oczy poświęć te 20sek na wyobrażenie sobie jak z gracją pięknie wskakujesz do idealnego HSa i trzymasz go perfekcyjnie 10sekund, im więcej w ciągu dnia tym lepiej

- co się da generalnie na propriocepcje, wyguglaj

 

Generalnie chodzi o to, żeby Twój MÓZG się tego nauczył. Pamiętaj, że nawyk wchodzi w krew po okołu miesiącu ciągłego nieprzerwanego stosowania, może być też tak że robisz tego stania po prostu za mało. Kiedyś myślałem że kurde trenuje trenuje i nic a jak zsumowałem czas ciągłego stania na treningu to nawet 5min nie było. Zrób sobie wyzwanie nastaw stoper na 15min, czas mierzysz tylko podczas np stanie przodem do ściany maksymalnie przylepiony, idealna technika, przed tobą poduszki materac by jak coś zrobić przewrót w przód.

 

Jak coś to pytaj bo przez te lata to nie skłamię jak powiem, że przerobiłem dobre 1000 ćwiczeń pod ten skill, zarówno z yt jak i od prof instruktorów. (chociaż zaznaczam że i tak jestem cienki bo po takim czasie to powinienem stać na jednej ręce nad przepaścią XD)

Ogólnie to myślałem zrobić jakiś tutek z tego bo wiem że jest grono ludzi, które samymi technicznymi i siłowymi ćwiczeniami się NIGDY tego nie nauczy a poza antranikiem to nie widziałem tutka, który by mówił cokolwiek o roli mózgu w tym skillu. 90proc poradników na yt to to samo powielane gówno.


  • 2

#4
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

Tak abstrahując od meritum, chętnie obejrzałbym taki tutorial w Twoim wykonaniu Czillaut. Z Twojego postu wynika, że miałby trochę wspólnego z upodobaniami Luko do rozwijania propriocepcji oraz świadomości na temat wykonywanego ćwiczenia.


  • 0

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.


#5
Chors

Chors

    Ad Astra

  • Bywalec
  • 354 postów
  • LokalizacjaPrawie Tatra

trochę wspólnego z upodobaniami Luko do rozwijania propriocepcji oraz świadomości na temat wykonywanego ćwiczenia.

To tak jeszcze bardziej abstrahując od meritum sprawy, jeśli ktoś jest zainteresowany wykładami Luko, poniżej podaję link do jego profilu na FB. 

 

https://www.facebook...122466/?fref=ts


  • 0

#6
pizama

pizama

    Member

  • Użytkownik
  • 20 postów
  • LokalizacjaMonachium, Niemcy.

Wielkie dzięki za odzew !

 

Nagraj filmik z jakiejś próby z paru stron i go wrzuć jako prywatny link na youtube czy coś. Obejrzę to postaram Ci się pomóc.

Czy umiesz w ogóle balansować na rękach? Jak wygląda sytuacja z frogstand?

 

Obiecuję, że nagram i wrzucę. Bardzo jestem ciekaw opini.

W pozycji żaby czuję się już bardzo komfortowo i mogę się trochę bujać przód tył boki bez utraty równowagi.

 

 

Jeśli siła jest, technika jest (co się okaże po pokazaniu filmów) to kuleć może propriocepcja (zdolność czucia położenia swojego ciała w przestrzeni mimo że go nie widzisz).

 

Przyznam szczerze, że pierwszy raz spotkałem się z tym zwrotem i po pierwszym zapoznaniu już wiem, że z pewnością również jestem trudnym przypadkiem.

Kiedyś na WF miałem takie oceny 6,6,6,1,6,6,6. Jeden był za "gwiazdę" w całej reszcie niż gimnastyka brylowałem. Do tego dobrze umiem pływać, ale skok na główkę był zawsze abstrakcją. Kilka dech w życiu zaliczyłem i odechciało mi się nauki.

Propriocepcja - lektura na weekend.

 

Wszystkie rady odnośnie podejścia i roli mózgu biorę do serca i wdrażam w trening. Postaram się również zwiększyć częstotliwość.

Ogólnie być może panikuję na zapas i na to za wcześnie, ale po prostu gdy widzę jak dzieci na placu zabaw chodzą na rękach to załamuje ręce :D


  • 0

#7
czillaut

czillaut

    Advanced Member

  • Moderator
  • 993 postów
  • LokalizacjaPL
 Do tego dobrze umiem pływać, ale skok na główkę był zawsze abstrakcją.

 

No to na pewno z tym jest problem :D (choć oczywiście może nie tylko)

 

@Pablo dzięki za zainteresowanie, interesuje się i łączę pewne rzeczy z Dalekiego Wschodu z treningiem od dłuższego czasu i tak po swojemu to ze sobą łączę. Myślałem o jakimś tekście czy nagraniu ale zdaje sobie sprawę, że dużo ludzi na hasło filozofia wschodu czy medytacja ma przed oczami szatana i laleczki wudu xD i jakoś stwierdziłem że nie xp


  • 0

#8
Chors

Chors

    Ad Astra

  • Bywalec
  • 354 postów
  • LokalizacjaPrawie Tatra

Ja chętnie posłucham. Dajesz. 


  • 0

#9
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

Ja również. Czytając Twój opis, Czillaut, przypominają mi się teksty Luka o Systemie.


  • 0

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.


#10
pizama

pizama

    Member

  • Użytkownik
  • 20 postów
  • LokalizacjaMonachium, Niemcy.

Nagraj filmik z jakiejś próby z paru stron i go wrzuć jako prywatny link na youtube czy coś. Obejrzę to postaram Ci się pomóc.

 

https://youtu.be/U3ffVTQluQU

 

Nagrałem kilka scen i dodałem te które już miałem. Poddaję się krytyce, nie miejcie litości ;)

 

00:00 - 00:41 - Frog stand bokiem
00:43 - 1:20 - Frog z przodu
01:21 - 2:43 - z tyłu, około minuta stania oparty o ścianę
02:44 - 03:30 - z boku, stanie oparty o ścianę
03:30 - 04:45 - z tyłu, próby stania bez oparcia, ściana jako asekuracja
04:47 - 05:27 - z boku,  próby stania bez oparcia, ściana jako asekuracja
05:28 - Próby stania na rękach  bez oparcia.

Każda próba bez podpórki kończy się kiedy tylko zacznę się przechylać w którąś ze stron, nie mam pojęcia jak to wybalansować z powrotem.

 

Dzięki za rady.

(Jeżeli nie widzicie filmu dajcie znać, to mój pierwszy na youtube nie wiem czy dobrze dodany)


Użytkownik pizama edytował ten post 06 sierpnia 2017 - 22:22

  • 0

#11
Merfi84

Merfi84

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 733 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Jak dla mnie robisz tylko jeden poważny błąd i on się przekłada na Twoje problemy ze złapaniem balansu. ŹLE USTAWIASZ CIAŁO :) Pokatuj 2 tygodnie codziennie hollow body hold i potem przełóż dokładnie tą sylwetkę do stania na rękach i powinieneś to złapać. Załamujesz po prostu mocno odcinek lędźwiowy i widać, że nie spinasz przez to brzucha. Balansowanie na niedopiętym core jest mega ciężkie i dlatego Ci to nie idzie. To trochę tak jakbyś miał utrzymać makaron w pionowej równowadze na palcu - z surowym nie będzie problemu, a z ugotowanym? :)

Poza tym jesteś w 100% jak na moje oko przygotowany i na pewno nic Ci fizycznie nie brakuje. Balansować też pięknie umiesz bo robi się to dokładnie tak samo jak w kruku. Jak lecisz na plecy kontrujesz palcami, jak lecisz na brzuch to popuszczasz palce. Easy as that.

Natomiast możesz jeszcze popracować nad wybiciem. Robisz je bardzo mocno i dość niekontrolowanie. Może to kwestia tej dziwnej techniki z podskokami. Spróbuj w ten sposób z zamachu jedną nogą i lekkim dobiciu drugą. W powietrzu też nie musisz od razu na siłę łączyć nóg. Jak one są rozdzielone to ułatwiają trochę ustawienie sylwetki. Tutaj masz filmik:
https://www.instagra.../p/BVfSNdSHQgW/

Może to też Ci trochę poprawi kontrolę nad tym wybiciem :) W każdym razie naprawdę jesteś bardzo blisko. Jeśli nie borykasz się z problemami o których pisał czillaut to za tydzień dwa stoisz na rękach tylko rób hollow body hold :)


  • 1

#12
pizama

pizama

    Member

  • Użytkownik
  • 20 postów
  • LokalizacjaMonachium, Niemcy.

Jak dla mnie robisz tylko jeden poważny błąd i on się przekłada na Twoje problemy ze złapaniem balansu. ŹLE USTAWIASZ CIAŁO :) Pokatuj 2 tygodnie codziennie hollow body hold i potem przełóż dokładnie tą sylwetkę do stania na rękach i powinieneś to złapać. Załamujesz po prostu mocno odcinek lędźwiowy i widać, że nie spinasz przez to brzucha. Balansowanie na niedopiętym core jest mega ciężkie i dlatego Ci to nie idzie. To trochę tak jakbyś miał utrzymać makaron w pionowej równowadze na palcu - z surowym nie będzie problemu, a z ugotowanym? :)

Poza tym jesteś w 100% jak na moje oko przygotowany i na pewno nic Ci fizycznie nie brakuje. Balansować też pięknie umiesz bo robi się to dokładnie tak samo jak w kruku. Jak lecisz na plecy kontrujesz palcami, jak lecisz na brzuch to popuszczasz palce. Easy as that.

Natomiast możesz jeszcze popracować nad wybiciem. Robisz je bardzo mocno i dość niekontrolowanie. Może to kwestia tej dziwnej techniki z podskokami. Spróbuj w ten sposób z zamachu jedną nogą i lekkim dobiciu drugą. W powietrzu też nie musisz od razu na siłę łączyć nóg. Jak one są rozdzielone to ułatwiają trochę ustawienie sylwetki. Tutaj masz filmik:
https://www.instagra.../p/BVfSNdSHQgW/

Może to też Ci trochę poprawi kontrolę nad tym wybiciem :) W każdym razie naprawdę jesteś bardzo blisko. Jeśli nie borykasz się z problemami o których pisał czillaut to za tydzień dwa stoisz na rękach tylko rób hollow body hold :)

Dzięki Merfi ! Odzyskałem dzięki wam wiarę, że się uda i znowu trening sprawia mi radość a nie dołuje. Biorę się za robotę.


  • 0





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Handstand

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych