Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Ile powtórzeń i jakie tempo ?

Ilość powtórzeń Tempo powtórzeń Skazany na trening

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1
Kalisteniczny

Kalisteniczny

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 68 postów
Siemka R

Trenuje książką skazany na trening. Są tam progi przejścia z jednego ćwiczenia na drugie. Są to powtórzenia w wysokiej liczbie takie jak 15 czy 20. Czy po wykonaniu takiej dużej ilości w powtórzeń nie spalą się mięśnie ?

Mam też pytanie dotyczące tempa powtórzeń. Zazwyczaj wykonywałem bardzo wolne powtórzenia z zatrzymaniami izometrycznymi. Teraz się przerzuciłem na szybkiej/średnie powtórzenia bez zatrzymania izometrycznego. Jakie polecacie powtórzenia z zatrzymaniem izometrycznym? Szybkie, średnie czy wolne ?
  • 0

#2
Merfi84

Merfi84

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 733 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Jeśli dojdziesz do zalecanych tam liczb to będzie pewność, że w kolejnej progresji będziesz miał wystarczająco dużo siły i wytrzymałości aby wykonywać element poprawnie technicznie. Generalnie te liczby są umowne i jeśli czujesz, że jesteś w stanie zrobić 10 pompek klasycznych to warto do nich przejść niż męczyć się z tymi na kolanach, aż wyciśniesz 3 serie po 50. Ta książka jest idealna i świetna na pierwsze 2-3 miesiące. Potem już po regularnych treningach powinieneś na tyle znać swoje ciało, że wiesz gdzie możesz przyspieszyć, a gdzie jeszcze lepiej poczekać :)

Nie mam pojęcia co masz na myśli pisząc o tym, że "spalą się mięśnie". Możesz rozwinąć pytanie?

Moim zdaniem dobrze jest iść szybciej w ruchu koncentrycznym (np. w pompce w górę), a wolniej w ruchu negatywnym (bo tutaj trenujemy naszą siłę). Ja robiłem zawsze 1 sekunda w górę i 2 w dół. Tak około :)


  • 0

#3
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

Od dawna zalecam tempo, które jest potrzebne dla zachowania kontroli ruchu i poprawnej techniki. Oznacza to, że przy różnych ćwiczeniach będziesz stosował rozmaite tempo. Oczywiście na temat tempa można by napisać książkę, wiele metod treningowych opiera się na samym modelowaniu tego aspektu w zależności od potrzeb, możliwości i celów. Zatrzymania izometryczno-dynamiczne sprzyjają powyższym niuansom, toteż możesz je dodać w krańcowych etapach ruchu. 


  • 0

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.


#4
Kalisteniczny

Kalisteniczny

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 68 postów

Jeśli dojdziesz do zalecanych tam liczb to będzie pewność, że w kolejnej progresji będziesz miał wystarczająco dużo siły i wytrzymałości aby wykonywać element poprawnie technicznie. Generalnie te liczby są umowne i jeśli czujesz, że jesteś w stanie zrobić 10 pompek klasycznych to warto do nich przejść niż męczyć się z tymi na kolanach, aż wyciśniesz 3 serie po 50. Ta książka jest idealna i świetna na pierwsze 2-3 miesiące. Potem już po regularnych treningach powinieneś na tyle znać swoje ciało, że wiesz gdzie możesz przyspieszyć, a gdzie jeszcze lepiej poczekać :)

Nie mam pojęcia co masz na myśli pisząc o tym, że "spalą się mięśnie". Możesz rozwinąć pytanie?

Moim zdaniem dobrze jest iść szybciej w ruchu koncentrycznym (np. w pompce w górę), a wolniej w ruchu negatywnym (bo tutaj trenujemy naszą siłę). Ja robiłem zawsze 1 sekunda w górę i 2 w dół. Tak około :)


Chodzi mi o to że nie mięsień podczas wysokiej ilości powtórzeń może być spalony i przez co mogą być zmniejszone jego rozmiary
  • 0

#5
Merfi84

Merfi84

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 733 postów
  • LokalizacjaGdańsk

W sensie chodzi Ci o wykorzystanie procesu rozpadu białka z mięśni na potrzeby energetyczne? Jeśli tak to dzieje się to za sprawą glukoneogenezy, procesu który jest bardzo kosztowny energetycznie i jest zachowany na momenty najwyższej konieczności. 30-40 czy nawet 100 powtórzeń w serii to nie jest taka konieczność. Gdybyś np. biegł przez 5h i wykorzystał cały swój zapas glikogenu mięśniowego i wątrobowego i nie dostarczał sobie w międzyczasie kompletnie żadnych węglowodanów to w takiej sytuacji Twój organizm zacząłby pozyskiwać glukozę z mięśni. Pamiętaj też, że procesy kataboliczne i anaboliczne są nieustanne i naprzemienne w ludzkim organizmie. Między innymi dlatego masz taką zdolność regeneracyjną jaką masz. Oznacza to, że nawet jeśli w trakcie treningu dojdzie do wykorzystania białka z mięśni to zostanie ono odbudowane w trakcie regeneracji (jeśli oczywiście będzie ku temu potrzeba i bodźce) :)

Na końcu umówmy się, że jeśli jesteś w stanie wykonać dajmy na to 100 pompek to znaczy, że przynajmniej pierwsze 60 nie jest wcale dla Ciebie jakimś dużym wyzwaniem i tym samym nie kosztuje aż tyle energii żeby organizm od razu "palił mięśnie". Strach przed "katabolizmem" zostaw pakierom na siłowni ;)


  • 0

#6
JamesFranek

JamesFranek

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 134 postów

Zawsze możesz przygryzać banana w trakcie serii ;)


  • 0

#7
Merfi84

Merfi84

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 733 postów
  • LokalizacjaGdańsk

W trakcie serii to nic nie da bo ona trwa minutę, może dwie jak jest długa, a banan trawi się ze 3 godziny jak go jadłeś solo :D


  • 0

#8
JamesFranek

JamesFranek

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 134 postów

Jak to nie? przecież czuję jak mięśnie są lepiej odżywione i szybciej rosną :D Nie zapomnij jeszcze białeczka w okienku anabolicznym ;)

 

Spoiler

  • 1

#9
Kalisteniczny

Kalisteniczny

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 68 postów

W sensie chodzi Ci o wykorzystanie procesu rozpadu białka z mięśni na potrzeby energetyczne? Jeśli tak to dzieje się to za sprawą glukoneogenezy, procesu który jest bardzo kosztowny energetycznie i jest zachowany na momenty najwyższej konieczności. 30-40 czy nawet 100 powtórzeń w serii to nie jest taka konieczność. Gdybyś np. biegł przez 5h i wykorzystał cały swój zapas glikogenu mięśniowego i wątrobowego i nie dostarczał sobie w międzyczasie kompletnie żadnych węglowodanów to w takiej sytuacji Twój organizm zacząłby pozyskiwać glukozę z mięśni. Pamiętaj też, że procesy kataboliczne i anaboliczne są nieustanne i naprzemienne w ludzkim organizmie. Między innymi dlatego masz taką zdolność regeneracyjną jaką masz. Oznacza to, że nawet jeśli w trakcie treningu dojdzie do wykorzystania białka z mięśni to zostanie ono odbudowane w trakcie regeneracji (jeśli oczywiście będzie ku temu potrzeba i bodźce) :)

Na końcu umówmy się, że jeśli jesteś w stanie wykonać dajmy na to 100 pompek to znaczy, że przynajmniej pierwsze 60 nie jest wcale dla Ciebie jakimś dużym wyzwaniem i tym samym nie kosztuje aż tyle energii żeby organizm od razu "palił mięśnie". Strach przed "katabolizmem" zostaw pakierom na siłowni ;)


Tak właśnie o to mi chodziło. Dzięki wielkie za rozjaśnienie mi tego tematu :). Czytałem o tym rozpadzie białka z mięśni na jakimś forum i tam było napisane że powyżej 15 powtórzeń mięśnie rozpadają się, ale Ty pięknie mi to wytłumaczyłeś :). Dzięki wielkie za pomoc
  • 0





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Ilość powtórzeń, Tempo powtórzeń, Skazany na trening

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych