Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Pompki przy ścianie + przysiady scyzorykowe


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

#1
Chors

Chors

    Ad Astra

  • Bywalec
  • 354 postów
  • LokalizacjaPrawie Tatra
  • nazwa ocenianego elementu - Pompki przy ścianie oraz przysiady scyzorykowe
  • staż treningowy - 1 tydzień
  • od jak dawna staram się wykonać element - 1 tydzień
  • własny komentarz - Moje zastrzeżenie co do siebie jest w drugiej części filmu (przy przysiadach). Nie jestem pewien czy koniecznie musi być zachowany kąt 90 stopni między górną a dolną częścią ciała. (którego to nie zachowuję).

Proszę o porady i krytykę.

 


  • 0

#2
Orel

Orel

    Szeryf :D

  • Administrator - Boss

  • 582 postów

1. Pompki przy ścianie

 

Stań trochę bliżej ściany, obniż trochę wysokość umiejscowienia dłoni, wyprostuj ręce i ściągnij do siebie łopatki(bo to widzę kuleje u ciebie przez co robisz "garba"), trzymaj ciało w lekkim napięciu i wykonuj powtórzenia, z tym że, nie do czoła a spróbuj dotknąć klatką piersiową ściany :)

 

2. Przysiady scyzorykowe

 

Raczej nie widzę tutaj jakichś zastrzeżeń :)


  • 0

#3
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp

2ihw668.jpg

 

 

Zwróć uwagę na "linię" Twojego ciała po lewej. To nie jest pozycji hollow.

 

Po prawej zaznaczyłem na żółto i zielono miejsca nad którymi musisz popracować. Hollow na ziemi oznacza, że nie możesz włożyć palca pomiędzy odcinek lędźwiowy a ziemię. U Ciebie tam jest przestrzeń. No i łopatki, tak jak napisał Orel.

 

Barki w hollow muszą być wysunięte do przodu :

hollow-position-front.jpg

 

 

Tutaj podobnie zaznaczona jest błędnie pozycja podporu przodem (planku):

CF-Gymnastics-Plank-Hold.jpg


  • 0

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#4
Chors

Chors

    Ad Astra

  • Bywalec
  • 354 postów
  • LokalizacjaPrawie Tatra

Panowie, dzięki za krytykę. Rozumiem, że poprzez "ściągnięcie łopatek" rozumiane jest "wypchnięcie barków przed siebie, jakoby "złożenie" ich do wewnątrz, tak? No i wypchanie grzbietu do tyłu w celu zachowania hollow. Tak to przynajmniej widzę analizując wykres od Powadziego. :)

 

 

 

nie do czoła a spróbuj dotknąć klatką piersiową ściany

Nie jestem w stanie dotknąć klatką ściany zachowując taką pochyloną pozycję. :( Musiałbym wtedy całkowicie "wklęśnić" plecy a klatkę piersiową wypchnąć do przodu. 


Użytkownik Chors edytował ten post 30 maja 2015 - 11:10

  • 0

#5
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp

Tak jak pisałem w jakimś temacie, możesz wykonywać pompki w oparciu o np blat kuchennego stołu. Wtedy masz miejsce na głowę i spokojnie dotkniesz klatką blatu


  • 1

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#6
Chors

Chors

    Ad Astra

  • Bywalec
  • 354 postów
  • LokalizacjaPrawie Tatra

Czy pozycję hollow/koci grzbiet również mogę stosować do przysiadów scyzorykowych? Przy dzisiejszym ich wykonywaniu pierwszy raz zastosowałem przy przysiadach hollow i jakby lepiej mi się je wykonywało. Na moim filmie kręgosłup mam wklęśnięty, choć może zbytnio tego nie widać.


Użytkownik Chors edytował ten post 07 czerwca 2015 - 16:27

  • 0

#7
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
Pozycja hollow uruchamia miesnie korpusu i warto ja wykonywac przy kazdym cwiczeniu, choc nie w kazdym sie da.

Warto nawet na sucho trenowac sama pozycje, aby weszlo nam to w nawyk.

wysłane za pomocą TapaTalk
  • 1

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#8
Chors

Chors

    Ad Astra

  • Bywalec
  • 354 postów
  • LokalizacjaPrawie Tatra

Więc tak, nagrałem nowy film, na którym przedstawiłem wykonywane przeze mnie ćwiczenia opisane tutaj . Te moje wygibasy plecami momentami to tylko by upewnić się, że zachowuję koci grzbiet (pozycję hollow), co mi zaleciliście wyżej. Bardzo proszę o weryfikację i wyprostowanie błędów. :)

 

 

 


  • 0

#9
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
Tak na szybko, bo w pracy jestem. Przy rockingu nie musisz robic hollow w calym zakresie ruchu, lecz tylko przy przeniesieniu ciezaru na ramiona.
Gdy tylkiem jestes z tylu to plecy wklesniete.

Tim anderson, tworca resetow, nie wspomina o hollow, lecz bardzo fajnie czuc brzuch gdy sie zaokragli plecy w momencie przeniesienia ciezaru na ramiona (wychylenie w przod).

wysłane za pomocą TapaTalk
  • 1

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#10
Chors

Chors

    Ad Astra

  • Bywalec
  • 354 postów
  • LokalizacjaPrawie Tatra

Ok, zapamiętam. Z tym uczuciem to masz rację, faktycznie to czuć. :)

Oczywiście nie ma mowy by nadmiar kociego grzbietu prowadził do jakichś dysfunkcji kręgosłupa? (pogłębienie skoliozy, garb itp).


  • 0

#11
Justy^a

Justy^a

    Advanced Member

  • Instruktor

  • 1 013 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Kwalifikacje:Trener Personalny
Ok, zapamiętam. Z tym uczuciem to masz rację, faktycznie to czuć. :)
Oczywiście nie ma mowy by nadmiar kociego grzbietu prowadził do jakichś dysfunkcji kręgosłupa? (pogłębienie skoliozy, garb itp).


Oczywiście, że jest taka opcja. Najważniejsza jest równowaga. Przysiady w hollow to niezbyt dobry pomysł - klasyczny błąd techniczny. Jak dołożysz ciężar, to kontuzja gotowa. Nie piszcie, proszę, że tu trenujemy bez obciążeń zewnętrznych :) Wyjmując dziecko z wanny albo podnosząc walizkę zawsze trzeba mieć proste plecy.
Garb u gimnastyków to norma. Podobno zdrowa, ale ja nie chciałabym takiego :blink:
  • 0

#12
Chors

Chors

    Ad Astra

  • Bywalec
  • 354 postów
  • LokalizacjaPrawie Tatra

Garba chciałbym uniknąć za wszelką cenę. I tak mam lekką skoliozę + obróconą o 90 stopni prawą łopatkę. W takim razie gdzie stosować pozycję hollow, bez obawy, że z czasem stanę się wielbłądem?


  • 0

#13
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
Hmmm nie powiedzialem o istotnej kwestii. Hollow robimy tylem i przodem. Po polsku sa to sylwetki gimnastyczne, ale nie wiem czy istnieje cos takiego jak front hollow :P ale wiemy o co chodzi.

Zerknij na tutek od gimnastykow:
https://youtu.be/LJt0Ke4C1l4

Podczas wykonywania cwiczen latwo jest rozpoznac, ktora wersja jest wlasciwa np przy pompkach bardzo latwo jest miec wklesle plecy i tylek nisko, lecz trudniej zaokraglone i tylek wyzej.
Lecz np stojac latwiej jest nam sie zgarbic i wysunac barki w przod, a trudniej jest sciagnac lopatki i barki do tylu.

W ten sposob "na oko" mozna rozroznic w jakim cwiczeniu jaka wersje uzyc, czyli jak maja sie zachowac lopatki, barki i biodra.

Ps. O filmiku pamietam, ale brakuje mi czasu.
wysłane za pomocą TapaTalk
  • 0

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#14
Justy^a

Justy^a

    Advanced Member

  • Instruktor

  • 1 013 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Kwalifikacje:Trener Personalny

Ojej, czemu ta dziewczyna ma przykładać czoło do ziemi?? Przecież kręgosłup kończy się między uszami! A na koniec "zadzieramy głowę"... Serio, chwilami nie rozumiem gimnastyków :(

 

Moim zdaniem hollow body to dodatkowe utrudnienie, które można, ale którego nie trzeba stosować. Jeśli chcesz robić, to zadbaj o to,żeby tyle samo ćwiczeń wykonać z łopatkami w odwrotnej pozycji (arch body, tylko proponuję jednak nie odcinać przy tym głowy od reszty ciała, tylko trzymać ją na przedłużeniu kręgosłupa albo jak zalecają w OS - trochę wyżej) i nie utrwalisz "garba".

 

To zaokrąglenie pleców powoduje mocniejsze napięcie górnego aktonu mięśnia prostego brzucha.


  • 0

#15
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
Zapewne chodzi o progresje do pelnego wykonania, bo na koncu filmiku jest pokazana pelna wersja ze stopami, ramionami i glowa nad ziemia.
Niektorzy moze nie maja sily na uniesienie ramion i glowy jednoczesnie :)

wysłane za pomocą TapaTalk
  • 0

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#16
Chors

Chors

    Ad Astra

  • Bywalec
  • 354 postów
  • LokalizacjaPrawie Tatra

Wrócę z pracy, to przesieję wszystko z Waszych porad i postaram się zastosować. Nic na hopsiu...:)

 

 

 

Ps. O filmiku pamietam, ale brakuje mi czasu. 

Na spokojnie. :) 


  • 0

#17
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
Mostek.
Moze sie myle, ale w dolnej pozycji chyba nie dociskasz ledzwi do podlogi. Wiem, ze mostki nie polegaja na treningu miesni brzucha, ale trzeba laczyc jak najwiecej elementow w danym cwiczeniu.
Dodatkowo docisniecie ledzwi i uniesienie miednicy lekko w gore powoduje, ze rozciagaja sie prostowniki, a o to chodzi. Skurcz w gornej pozycji miesni z tylu i rozciagniecie brzucha, a w dolnej skurcz brzucha a rozciagniecie tylu.

Podwijanie kolan na krzesle bym opuscil i robil podwijanie/wznosy zgietych nog lezac tylem z mocno docisnietymi ledzwiami. Przy podwijaniu siedzac niestety dochodzi do utraty kontroli nad ledzwiami i zaokraglenie miesni prostych brzucha. A brzuch prawidlowo pracuje przy rozciagnieciu.

Co do podciagania to nie komentuje, bo nie ma co :)

Pompki robilbym na Twoim miejscu na blacie stolu, aby moc prowadzic lokcie bardziej na zewnatrz, poniewaz opisywane kłucie w lokciu moze wynikac ze zlej dzwigni.
Po protu pompki przy scianie to troche nienaturalny ruch jak dla mnie :)

wysłane za pomocą TapaTalk
  • 0

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#18
Justy^a

Justy^a

    Advanced Member

  • Instruktor

  • 1 013 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Kwalifikacje:Trener Personalny
Mostek.
Moze sie myle, ale w dolnej pozycji chyba nie dociskasz ledzwi do podlogi. Wiem, ze mostki nie polegaja na treningu miesni brzucha, ale trzeba laczyc jak najwiecej elementow w danym cwiczeniu.
Dodatkowo docisniecie ledzwi i uniesienie miednicy lekko w gore powoduje, ze rozciagaja sie prostowniki, a o to chodzi. Skurcz w gornej pozycji miesni z tylu i rozciagniecie brzucha, a w dolnej skurcz brzucha a rozciagniecie tylu.



Nie mogę się z tym zgodzić. Most to klasyczne ćwiczenie hip hinge - wzorzec ruchowy, w którym mają zadziałać pośladki i mm kulszowo - goleniowe. Kręgosłup ma pozostać neutralny, a tułów stabilny. Inne podobne ćwiczenia to most na jednej nodze, martwy ciąg, mc na jednej nodze. Neutralne ułożenie kręgosłupa i aktywacja mm głębokich tułowia to podstawa!
  • 1

#19
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
Ale czyli, ze jak? :) w dolnej pozycji mamy nie angazowac mm brzucha tylko "odkladac plecy na ziemie"?

wysłane za pomocą TapaTalk
  • 0

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#20
Chors

Chors

    Ad Astra

  • Bywalec
  • 354 postów
  • LokalizacjaPrawie Tatra

 

 

Moze sie myle, ale w dolnej pozycji chyba nie dociskasz ledzwi do podlogi.

Przez jakiś czas faktycznie nie dociskałem lędźwi, ale później wykorzystałem tę metodę i od tego czasu to stosuję, choć na filmiku tego wcale nie widać. :) Nie mniej jednak mam to oczywiście na uwadze.

 

 

 

 

Podwijanie kolan na krzesle bym opuscil i robil podwijanie/wznosy zgietych nog lezac tylem z mocno docisnietymi ledzwiami.

Rozumiem, chodzi mniej więcej o to, tak? (Flat Knee Tuck)

 

 

 

 

Pompki robilbym na Twoim miejscu na blacie stolu,

Tak, od dziś zamienię pompki przy ścianie na te, które opisujesz, choć nie ukrywam, że będzie mi brakowało tego ćwiczenia, bo trochę się do niego przywiązałem. :) Ale jeśli ta porada ma tylko polepszyć, zastosuję ją. Wielkie dzięki!


  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych