Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Trening na dolną i górną partię mięśni brzucha


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

#1
bicek

bicek

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 206 postów

Witam. Ze skazanego wiem że wznosy nóg trenują dolną i górną partię mięśni prostych brzucha. Z tematu Michała pt." Ćwiczenia na mięśnie brzucha" dowiedziałem się że wznosy nóg trenują dolną partię mięśni prostych brzucha i to potwierdziło się tym co jest na zdjęciu które zamieszczam. 

Więc wpadłem na pomysł, żeby trenować dolną i górną partię mięśni prostych brzucha trzeba wykonywać 2 ćwiczenia: wznosy nóg i klasyczne brzuszki, i po połowie wykonywać je np. jak ktoś robi jakieś jedno ćwiczenie na brzuch no. brzuszki 10 serii i chce robić dolną i górną część mięśni prostych brzucha to robi 5 serii brzuszków i 5 serii wznosów. Oczywiście, jest ćwiczenie które robi dolną i górną część mięśni prostych brzucha ale jak ktoś woli to morze robić te 2 ćwiczenia. To nie jest odkrycie ameryki bo na pewno ktoś robi te 2 ćw na brzuch ale jak wy to widzicie?

Załączone pliki


  • 0

#2
Wyrwi

Wyrwi

    B the GB

  • Zasłużony
  • 489 postów
  • LokalizacjaLubelskie

W jaki to niby sposób odizolujesz mięśnie dolne od mięśnie górnych?

Jeśli poprawnie wykonujesz ćwiczenia z wykorzystaniem masy ciała to cały brzuch jest zaangażowany do pracy przy każdym z nich i nie potrzeba więcej niż 1 ćwiczenia dedykowanego specjalnie dla brzucha żeby wyrobić silne mięśnie w obrębie tej partii.

Na pewno tym ćwiczeniem nie są klasyczne brzuszki ze względu na wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia kontuzji odcinka lędźwiowego kręgosłupa. 

Jako ćwiczenie samo w sobie też jest mało wartościowe.


  • 0

#3
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp

Dodatkowo nieprawidłowo wykonane klasyczne brzuszki mogą uszkodzić kręgi szyjne z powodu próby nadmiernego zbliżenia podbródka do brzucha/klatki piersiowej (często spotykany widok na wf, filmikach).

 

Brzuch jako część korpusu nie wymaga specjalistycznego zestawu ćwiczeń. Wystarczą wspomniane wznosy nóg, a do tego mnóstwo resetów, planków (yang planków jak to Luko nazwał), dociśnięć odcinka lędźwiowego z nagiego wojownika, hollow body lub całe zestawy z progresji F1. 

 

Same brzuszki do niczego nie prowadzą. Nie mają progresji, więc można je machać po 100 w serii i nic nam to nie da, poza wytrzymałością. Oczywiście są np brzuszki Jandy, ale one skupiają się na prawidłowej kompresji oraz czystej sile.

 

I jeszcze na marginesie. Mięśnie brzucha z anatomicznego punktu widzenia są stworzone do pracy w płaskiej płaszczyźnie, a nie w łuku (robiąc wznosy, cały tułów jest prosty od miednicy po barki, a podczas brzuszków musimy zaokrąglić plecy w półksiężyc). Pisał o tym Caculin w Nagim. 


  • 0

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#4
bicek

bicek

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 206 postów

Przeczytajcie temat Michała" Ćwiczenia na mięśnie brzucha" i tam mówi że wznosy robia dolną partie mięśni prostych brzucha,a pozatym zdjęcie mówi samo za siebie.

Ten temat Michała jest w 17 punkcie tematu " Pigułka wiedzy, czyli zbiór kalistenicznej mądrości"


  • 0

#5
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp

Ale nikt nie napisał z nas, że wznosy nóg na drążku nie trenują mięśni brzucha, a wręcz przeciwnie. Jest to podstawowe ćwiczenie.

 

Jeśli chodzi Tobie o pierwszy post z linku http://kalistenikapolska.pl/topic/2922-%C4%87wiczenia-na-mi%C4%99%C5%9Bnie-brzucha/

to nie wiem, gdzie tam są wznosy?

 

Cytuję "Teraz dociśnij dolną partie pleców do ławeczki. W tym właśnie miejscu kryje się sekret tego ćwiczenia, ponieważ jedynymi mięśniami które mogą to zrobić, są dolne partie mięśni brzucha."

czyli sensem ćwiczenia nie jest wznos nóg, lecz dociśnięcie odcinka lędźwiowego do podłoża.

 

A teraz cytat z mojej wcześniejszej wypowiedzi "Brzuch jako część korpusu nie wymaga specjalistycznego zestawu ćwiczeń. Wystarczą (...) dociśnięć odcinka lędźwiowego z nagiego wojownika(...)."

 

Czyli jest to prawie to samo ćwiczenie, z tym że ja wykonuję je ze stopami na ziemi, a nie z uniesionymi nogami z kątem prostym w kolanach.


  • 0

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#6
bicek

bicek

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 206 postów

Jest w pierwszym poscie po napisem CYTAT: Jak już napisałem dolne partie mięśni brzucha, są grupą którą trudno zaangażować do pracy. Jest oczywiście kilka ćwiczeń ,które są wykonywane pod kątem tej właśnie grupy mięśniowej. Jednak są to ćwiczenia które w dużym stopniu obciążają kręgosłup. (i teraz patrz) Chodzi mi tu o wszelkiego rodzaje unoszenia nóg. (i co). Takie ćwiczenia wywołują duże naprężenia w odcinku lędźwiowym kręgosłupa.  (w tym mu chodziło o wznosy)


  • 0

#7
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp

Oddzielmy grubą kreską poszczególne ćwiczenia w teorii,  od wykonywania ćwiczeń w planach treningowych, czyli praktyki.

 

Logicznym jest, że w treningu kalistenicznym zależy nam na budowaniu proporcjonalnej siły całego ciała, a szczególnie korpusu, który jest połączeniem wszystkich kończyn. Jest to świetnie opisane w http://kalistenikapo...yginalnej-siły/

 

Tak samo jak pistolet dla zwykłego śmiertelnika, który nie ma do czynienia z treningami może zakończyć się 14 dniowym urlopem chorobowym, ze względu na przeciążenie odcinka lędźwiowego, tak samo można nabawić się w łatwy sposób kontuzji przy wznosach nóg na drążku.

 

Ale przecież osoba świadoma, czytająca literaturę i pragnąca doskonalenia się w tym co robi zdaje sobie sprawę, że organizm ludzki jest tak silny jak jego najsłabsze ogniwo i bez ćwiczeń wszystkich grup mięśniowych nie jest silny w takim rozumieniu siły jaki ja uważam za właściwy. 500kg na klatę nie sprawia, że ktoś jest silny, skoro zwykły przysiad z masą ciała zakończy się u delikwenta kontuzją. 

Do rzeczy.

 

Każdy mięsień odpowiednio stymulowany (czyli trenowany) oraz rozciągany jest w stanie znieść wszystko. Trenując brzuch musimy trenować również mięśnie antagonistyczne, czyli w tym przypadku mięśnie dolnego odcinka pleców. Bez tego jesteśmy po prostu słabi. Ale to przecież każdy kalistenik wiedzieć musi. Kropka.

 

Wznosy nóg są, były i pewnie będą jednym z najlepszych ćwiczeń, ponieważ w prosty sposób można trenować statykę oraz dynamikę przy jednym powtórzeniu (nie opuszczamy nóg do osiągnięcia piony, lecz kończymy w Hollow Body lub L sit). 


  • 1

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#8
bicek

bicek

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 206 postów

Mi chodzi o wznosy nóg leżąc na plecach. I chce to rozwikłać pytanie czy te wznosy na leżąco trenują tylko dolną czy dolną i góną partię mięśni prostych brzucha.


  • 0

#9
Wyrwi

Wyrwi

    B the GB

  • Zasłużony
  • 489 postów
  • LokalizacjaLubelskie

Bicek połóż się na ziemi i sprawdź

 

 

Justyna już chyba kiedyś wrzucała ten filmik,myślę że warto obejrzeć jeszcze raz :


Użytkownik wyrwidąb edytował ten post 26 maja 2014 - 15:48

  • 3

#10
bicek

bicek

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 206 postów

Wiem o co ci chodzi: napną się wszystkie partie prostych brzucha ,ale czy wszystkie będą pracować? To tak jak to że pompki trenują nogi,plecy bo muszą się napiąć te partie do wykonania pompki,ale nie trenują tak naprawde tych partii, jak klaty i tricepsów. Tak samo jest chyba według mnie z górną partią mięśni prostych brzucha przy wznosach na leżąco. I coś tam Wade w skazanym pisał że wznosy to doskonałe ćwiczenia na dolna partie brzucha.


  • 0

#11
Justy^a

Justy^a

    Advanced Member

  • Instruktor

  • 1 013 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Kwalifikacje:Trener Personalny

Wiem o co ci chodzi: napną się wszystkie partie prostych brzucha ,ale czy wszystkie będą pracować? To tak jak to że pompki trenują nogi,plecy bo muszą się napiąć te partie do wykonania pompki,ale nie trenują tak naprawde tych partii, jak klaty i tricepsów. Tak samo jest chyba według mnie z górną partią mięśni prostych brzucha przy wznosach na leżąco. I coś tam Wade w skazanym pisał że wznosy to doskonałe ćwiczenia na dolna partie brzucha.

Twoje porównanie jest nielogiczne. Anatomicznie nie ma górnych i dolnych mięśni brzucha. Jest prosty, są skośne, poprzeczny i we wznosach nóg wszystkie pracują zespołowo, nie dzielą się na części ani wzdłuż, ani w poprzek. Zresztą -  Paul Wade, "Skazany na trening" str. 185: "Jak pisałem, nie ma "dolnych" i "górnych" mięśni prostych brzucha. Albo następuje skurcz tych mięśni, albo nie".


  • 1

#12
Grzegorz

Grzegorz

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 188 postów

Nie wiem czy to bylo w skazanym czy w jakiejś innej książce, ale gdzieś przeczytałem takie porównanie i do mnie ono bardzo trafiło:

 

" weż kawałek zwykłej gumy, złap ją za jeden koniec i trzymaj nieruchomo, a za drugi koniec ciągnij. Czy guma będzie pracowala w górnym czy dolnym odcinku ? "

 

Jest to porównanie do mięśnia prostego brzucha, który jest jednym mięśniem. Nie ma możliwości, żeby pracowała osobno jakaś jego część, bez pracy pozostałych.


  • 1
Aby być najlepszym, musisz być lepszym od samego siebie...

#13
bicek

bicek

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 206 postów

Stwierdzam kategorycznie  że nie warto czytać tych głupich poradników z których ja wziołem zdjęcie. A tak ostatnie pytanie to które lepsze ćwiczenie wznosy czy brzuszki?


  • 0

#14
wanna-amigo

wanna-amigo

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 170 postów
  • LokalizacjaOstrowiec Św.
To chyba skazany;-)
  • 0

"Être fort pour être utile"


#15
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp

 

Same brzuszki do niczego nie prowadzą. Nie mają progresji, więc można je machać po 100 w serii i nic nam to nie da, poza wytrzymałością. Oczywiście są np brzuszki Jandy, ale one skupiają się na prawidłowej kompresji oraz czystej sile.

 

 

Stwierdzam kategorycznie  że nie warto czytać tych głupich poradników z których ja wziołem zdjęcie. A tak ostatnie pytanie to które lepsze ćwiczenie wznosy czy brzuszki?

 

 

 

Odpowiedź przecież już padła.


  • 0

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#16
hepatil

hepatil

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 371 postów

ostatnie pytanie to które lepsze ćwiczenie wznosy czy brzuszki?

 

Wznosy

 

"brzuszkom" mowimy stanowcze NIE. Chyba ze komus zalezy na problemach z kregoslupem i wadach postawy....


  • 0

#17
bicek

bicek

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 206 postów

THX


  • 0

#18
wanna-amigo

wanna-amigo

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 170 postów
  • LokalizacjaOstrowiec Św.
Przy okazji zapytam. Robienie około raz w miesiącu nie zaszkodzi?
  • 0

"Être fort pour être utile"


#19
mqc_

mqc_

    Brak

  • Użytkownik
  • 2 postów

Koleś nieźle tłumaczy o co chodzi, polecam obejrzeć: 


  • 0

#20
twojstarrry

twojstarrry

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 56 postów
Badania EMG mięśni brzucha podczas wykonywania róznych ćwiczeń tej partii ciała wykazały, że akcentowanie górnych czy dolnych partii tych mięśni jest mitem- mięsień pracuje jako całość i różnice między pobudzeniem poszczególnych jego części są zazwyczaj nieistotne.
  • 1




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych