Skocz do zawartości

Nasze strony:Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

3D X (fragment Oryginalnej Siły)


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1
Luko

Luko

  Advanced Member

 • Bywalec

 • 1921 postów

Wielu z was lubi mieć zaplecze teoretyczne w tym co robią lub chcą robić. W porządku, rozumiem to.

 

Macie krótki fragment z tej cudownej książki, na czym polega budowanie naszego X. Jeśli jeszcze ktokolwiek pomyśli o izolowaniu mięśni, to nawet nie chcę mi się tego komentować :D

 

"Chodzi o centrum. Jednym z kluczy do stania się kuloodpornym i silnym jest posiadanie w pełni funkcjonującego i odruchowo stabilnego centrum. Tak! Należy mieć silny korpus, jak to jest głoszone od lat. ALE silny korpus nie jest czymś co zdobędziesz dzięki ćwiczeniom na brzuch. Silny korpus jest czymś co zdobyłeś będąc rozwijającym się dzieckiem. Na korpus składają się nie tylko mięśnie ale także odruchy, sygnały nerwowe oraz wzorce ruchowe. Solidny korpus jest budowany poprzez ruchu, ruch do którego zostaliśmy stworzeni. Dzieci rozwijają swoje w pełni funkcjonujące centrum poprzez odkrywanie ruchu, oraz integrację ruchu ze swoimi zmysłami. Jesteśmy istotami w pełni zintegrowanymi. Nasze dłonie, nasze stopy, nasze szyje, nasz układ przedsionkowy (nasz system równowagi), nasze wzorce ruchowe - wszystko to wspólnie pracuje na rozwój naszego centrum. Spróbujmy zabrać jeden aspekt naszego ciała (jak na przykład ubieranie za ciasnych butów), albo spróbujmy wyizolować jeden system od drugiego, szybko osłabimy nasz korpus. Wszystko razem tworzy całość!

 

Aby zrozumieć w pełni znaczenie naszego centrum, pomóc może myślenie o naszym ciele jak o znaku X (ponieważ nasze ciało jest X). Nie tylko jesteśmy jednym wielkim X, nasze ciało jest złożone z wielu mniejszych X. Po prostu zajrzyj do atlasu anatomicznego, i zauważ jak mięśni i ścięgna leżą względem siebie. Nawet nasze DNA jest w kształcie podwójnej helisy, spiralne X. Jesteśmy dosłownie serią połączonych ze sobą X, od stóp do głów. Centrum naszego X, nasz korpus gdzie generują się siły z ruchu przechodzącego z jednej strony ciała do drugiej strony. Te siły przechodzą przez nasze centrum z lewej strony do prawej, z prawej do lewej, z góry na dół, z dołu do góry. Im bardziej połączony jest X, tym skuteczniej te siły przechodzą. Jesteśmy stworzeni aby być silnymi i wydajnymi!

 

Nasze centrum nie jest dwuwymiarowym X. Jest trójwymiarowy. Tak, korpus to nie tylko brzuch ale także nasz tors. Paul Chek znany ekspert w dziedzinie kinezjologii ćwiczeń, stwierdził że nasz korpus jest urządzeniem wewnętrznym oraz zewnętrznym. Obojętnie w jaki sposób postrzegasz korpus, jest ona skrzyżowanie olbrzymich sił. Gdy wszystko działa jak należy, nasz korpus jest skrzyżowaniem wydajnych i potężnych sił które są kluczem do elastycznego i silnego ciała. Gdy rzeczy w korpusie nie funkcjonują prawidłowo, korpus staje się skrzyżowaniem chaotycznych energii, siła dociera w miejsca gdzie nie powinna tworząc dużo stresu i wycieków energii w naszym ciele. Innymi słowy jeśli Twój korpus, Twoje centrum nie funkcjonuje prawidłowo, to nie będziesz tak silny jak powinieneś być, oraz prawdopodobieństwo kontuzji znacznie wzrasta.

 

Układ przedsionkowy czyli nasz system równowagi jest przywiązany do korpusu. Twój uchwyt jest przywiązany do korpusu. Twoje stopy są przywiązane do korpusu. Twoja skóra jest przywiązana do korpusu. Twoje emocje są nawet przywiązane do Twojego korpusu. Twój korpus jest przywiązany do WSZYSTKIEGO. Wszystko pracuje razem. Nic nie jest wyizolowane. WSZYSTKO JEST ZINTEGROWANE.

 

Niestety jesteśmy na prawdę dobrzy w izolowaniu rzeczy, które izolowane być nie powinny. Tworzymy udogodnienia w życiu, które pozwalają nam żyć wygodnie i dlatego nie musimy się dużo ruszać. Rzeczy takie jak krzesła, komputery, piloty, lusterka itd.itp. Staliśmy się na prawdę dobrzy w nie ruszaniu naszych głów i ciał. Staliśmy się mistrzami w dezintegracji. W zamian za to tracimy niektóre z naszych wzorców ruchowych, dostajemy stagnacji w naszym układzie przedsionkowym, tracimy refleksyjne odruchy w naszym korpusie i stajemy się po prostu słabi. Tracimy te rzeczy nie tylko dlatego że z nich nie korzystamy, ale dlatego że ich nie potrzebujemy w naszym życiu. Jak to mawia Mike: "Staramy się przechytrzyć rzeczy do których zostaliśmy stworzeni".

 

Więc jak chcesz naprawić te wszystkie nierówności i rozwinąć silny korpus, będąc dorosłym? Przestrzegając i stosując ruchy oraz strategie rozwojowe jakie mieliśmy gdy byliśmy dziećmi. Jesteśmy przekonani i wierzymy aby odzyskać elastyczność w naszych ciałach musimy wykonywać ruchy jakie wykonywaliśmy będąc dziećmi. Odzyskać siłę i gibkość poprzez wzorce ruchowe (niektóre specyficzne, które omówimy potem).

 

Ale zanim przejdziemy do konkretnych ruchów, przyjrzyjmy się bliżej układowi przedsionkowemu który jest kolejnym kluczem w rozwoju naszego centrum, naszego 3D X. "


 • 8
www.facebook.com/originalstrengthpolska - inspirujemy, dobrze się bawimy, pomagamy w zrozumieniu funkcjonowania ludzkiego ciała. Budujemy kuloodporne organizmy!

#2
mako52

mako52

  Advanced Member

 • Użytkownik
 • 43 postów

Luko jak idzie tłumaczenie tej książki? Dużo Ci jeszcze zostało do przetłumaczenia?


 • 0

#3
Luko

Luko

  Advanced Member

 • Bywalec

 • 1921 postów

Oj jeszcze jest trochę.

 

Ale nie zapominam o was, dlatego daję wam już teraz materiały które możecie stosować od zaraza :)

 

Po za tym dogaduje z chłopakami by wbili ze seminarium do Polski, bo materiał który prezentują na żywo jest 10 razy potężniejszy od tego z książki :)


 • 0
www.facebook.com/originalstrengthpolska - inspirujemy, dobrze się bawimy, pomagamy w zrozumieniu funkcjonowania ludzkiego ciała. Budujemy kuloodporne organizmy!

#4
Wino

Wino

  Lecimy tutaj

 • Bywalec
 • 268 postów

Jak się to czyta to faktycznie brzmi przekonująco.


 • 0

pl.pokerstrategy.com/#uGUYWV - dobre miejsce na naukę gry w pokera, z tego linka najlepsze bonusy!

 


#5
Hannibal

Hannibal

  Go Hard or Go Home

 • Bywalec
 • 2735 postów
 • LokalizacjaBXL

fragment taki sobie

 

mała poprawka, butów się nie ubiera, je się wkłada :)

ubierać można ubranie


 • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa


#6
rolex83

rolex83

  Advanced Member

 • Użytkownik
 • 87 postów
Można tez wzuć, ale to przestarzałe.
 • 1

#7
janko

janko

  Brak

 • Użytkownik
 • 3 postów

Po za tym dogaduje z chłopakami by wbili ze seminarium do Polski, bo materiał który prezentują na żywo jest 10 razy potężniejszy od tego z książki :)

 

Czy takie seminarium będzie ponownie miało miejsce w Polsce? 

Niestety do mnie materiały z książek słabo przemawiają. Z Video już dużo lepiej ale to nadal marna namiastka tego co pojawia się na żywo.


 • 0
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych