Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Skazany vs 5x5


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
32 odpowiedzi w tym temacie

#1
zeto88

zeto88

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 63 postów

Witam,

 

Jeżeli podobny temat był lub założyłem swój w złym dziale to przepraszam.

 

Mam trochę, a właściwie troszkę doświadczenia z treningiem wg Skazanego a konkretnie jestem na VI / VII krokach.

Ostatnio, a właściwie od zeszłego tygodnia wykonuję dokładnie te same podstawowe 4 ćwiczenia ze Skazanego + dipsy w systemie 5x5. 5 dni w tygodniu, w każdy dzień inne ćwiczenie.

 

A konkretnie. Jakie Waszym zdaniem są plusy i minusy systemów serii / powtórzeń wg Skazanego w porównaniu do 5x5?

Oba systemy są teoretycznie ukierunkowane na szybki przyrost siły i masy mięśniowej, a jednak znacznie się od siebie różnią.

 

Wszelkie porady mile widziane.

Dzięki!


  • 0

#2
Szpanerski Nick

Szpanerski Nick

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 92 postów
Szczerze? Fakt, różnią się od siebie. Fakt, 5x5 jest ukierunkowany na wzrost siły i masy, ale trening ze skazanego już nie do końca.. Trening ze skazanego proponowałbym dla totalnych nowicjuszy, którzy nie mieli w ogóle styczności z żaaadnymi ćwiczeniami. Poza tym jeśli już łączysz skazanego i trening 5x5 to najlepiej nie na tej samej sesji treningowej. Rób 2x w tygodniu ćwiczenia ze skazanego np. pompki+mostki+wznosy i podciąganie+przysiad+stanie na ręckach i 3x w tygodniu 5x5 innych wybranych ćwiczeń.
  • 2

#3
Sethbdg

Sethbdg

    Nie ćwiczę 5x5. ;)

  • Bywalec
  • 1 055 postów

jeśli już łączysz skazanego i trening 5x5 to najlepiej nie na tej samej sesji treningowej

A co ma piernik do wiatraka? Można robić ćwiczenia ze skazanego w pięciu seriach po pięć powtórzeń i nikt na tym źle nie wyjdzie.

ALE - moim zdaniem budowanie samej siły za pomocą 5x5 jest trochę kiepskim pomysłem, jeżeli ktoś chce być naprawdę mocny, wytrzymały, silny i wszechstronny.

 

Lepiej to zrobić tak jak mówił to Newcio na seminarium gimnastycznym ostatnio.

 

Najpierw jedziemy systemem 5x5, jak dojdziemy do tego pełnego 5x5, to przechodzimy na masę na 3x6-12, jak to nam przestanie sprawiać problemy, to robimy wytrzymałość siłową - dochodzimy do 3x20 i wtedy zmieniamy ćwiczenie na trudniejsze.

 

No i trzeba pamiętać, że nie ma problemu w tym, żeby np. w pompkach robić masę, w podciąganiu siłę, a w nogach wytrzymałości, ważne tylko, żeby nie robić tego w tym samym dniu. :)


  • 3

66668745.png


#4
Szpanerski Nick

Szpanerski Nick

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 92 postów

No i trzeba pamiętać, że nie ma problemu w tym, żeby np. w pompkach robić masę, w podciąganiu siłę, a w nogach wytrzymałości, ważne tylko, żeby nie robić tego w tym samym dniu. :)


No mi o to samo idzie. A ćwiczenie skazanego kojarzą mi się tylko z dużą ilością powtórzeń więc od razu z tym kojarzyłem jego trening wg skazanego. Ale można jak powiedziałeś można ograniczyć skazanego do 5x5.

Jest poza tym mnóstwo innych planów na siłę i trenowanie przez pół roku bez przerwy tylko na siłę mija się z celem.

Sam aktualnie trenuję w drabinach a po nich mam zamiar przerzucić się coś pod masówkę + trening skilla na drążku w FL i BL.
  • 0

#5
zeto88

zeto88

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 63 postów

Dzięki za odpowiedzi.

 

Ja planowałem robić tak: jeżeli kroki piąte z obciążeniem przejdę w systemie 5x5 to lecę na krok szósty z tym samym obciążeniem. Jeżeli w krokach szóstych osiągnąłem pełne 5x5 to cofam się do kroku piątego z większym obciążeniem.

 

Co myślicie o takim czymś?

 

Oczywiście cały czas mam na myśli 4 podstawowe ćwiczenia ze skazanego: pompki, przysiady, wznowy i podciąganie. Dipsy to jak dla mnie inna kategoria, o obciążeniu w tym ćwiczeniu mogę na razie tylko pomarzyć ;) Mam do dyspozycji obciążenie max 30 kg więc jest z czym powalczyć. Jedynie jeśli chodzi o pompki to będę musiał sobie to ćwiczenie jakoś utrudnić. Pompki skośne wąskie itp


  • 0

#6
slysz

slysz

    kazek

  • Użytkownik
  • 446 postów
  • LokalizacjaDębno/Rzeszów/Warszawa

 

Najpierw jedziemy systemem 5x5, jak dojdziemy do tego pełnego 5x5, to przechodzimy na masę na 3x6-12, jak to nam przestanie sprawiać problemy, to robimy wytrzymałość siłową - dochodzimy do 3x20 i wtedy zmieniamy ćwiczenie na trudniejsze.

 

Bardzo interesujące i sensowne podejście.


  • 0

"Cokolwiek umysł może sobie wyobrazić, jest w stanie to osiągnąć"

Skazany na sukces - zapraszam do mojego dziennika !!!

MEGA MOTYWACJA !!!


#7
Sethbdg

Sethbdg

    Nie ćwiczę 5x5. ;)

  • Bywalec
  • 1 055 postów

Powtarzam to, czego nauczyłem się na seminarium od Newcia. :) Komu jak komu, ale gimnastykom w sprawach treningowych ufam najbardziej. :)


  • 0

66668745.png


#8
slysz

slysz

    kazek

  • Użytkownik
  • 446 postów
  • LokalizacjaDębno/Rzeszów/Warszawa

Racja tylko dojść do podciągania hollow 3x20? Ile to może zająć ? :D


  • 0

"Cokolwiek umysł może sobie wyobrazić, jest w stanie to osiągnąć"

Skazany na sukces - zapraszam do mojego dziennika !!!

MEGA MOTYWACJA !!!


#9
Sethbdg

Sethbdg

    Nie ćwiczę 5x5. ;)

  • Bywalec
  • 1 055 postów

No wiadomo, że sporo. :P

Aczkolwiek to normalne - pierwsze etapy zawsze dają szybszy progres, a im dalej się jest tym wolniej się wskakuje na następny level. Tak samo jak w grach rpg :D


  • 0

66668745.png


#10
zeto88

zeto88

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 63 postów

Chyba pójdę za Twoją radą Seth. Najpierw 5x5 później 3x12 i 3x20. Co dam radę to z obciążeniem, a co! :P dzięki


  • 0

#11
slysz

slysz

    kazek

  • Użytkownik
  • 446 postów
  • LokalizacjaDębno/Rzeszów/Warszawa

Mi się wydaję, że dodatkowe obciążenie nie potrzebne :P Dochodzisz do 3x20 i wjazd na następny krok.


  • 0

"Cokolwiek umysł może sobie wyobrazić, jest w stanie to osiągnąć"

Skazany na sukces - zapraszam do mojego dziennika !!!

MEGA MOTYWACJA !!!


#12
Sethbdg

Sethbdg

    Nie ćwiczę 5x5. ;)

  • Bywalec
  • 1 055 postów

Jak jesteś taki silny, to możesz robić z obciążeniem, ale równie dobrze, a nawet lepiej wybrać po prostu  cięższy wariant ćwiczenia.

I pamiętaj, że to początkowe 5x5 nie oznacza, że masz robić pięć serii po pięć powtórzeń. Masz wybrać na tyle ciężkie ćwiczenie, żeby nie móc tyle zrobić tylko dążyć do tego, żeby tyle zrobić. :)

 

Tak jak luko gdzieś pisał - masz być w stanie zrobić ok. 2 serie po pięć powtórzeń danego ćwiczenia, potem w kolejnych seriach robisz tyle ile dasz radę przy zachowaniu poprawnej techniki. :)


  • 1

66668745.png


#13
zeto88

zeto88

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 63 postów

Rozumiem to. Po prostu został mi niejaki "uraz" gdy jeden krok robiłem bez problemu a następny był dla mnie niewykonalny. Dlatego postanowiłem robić krok wcześniejszy z obciążeniem. Jednak to było dosyć dawno.

 

Co zrobić w sytuacji gdy czysto hipotetycznie robię np 3x20 w szóstym kroku przysiadów a nie jestem w stanie zrobić ani jednego powtórzenia kroku siódmego?

To jest tylko szybki przykład, może być zastosowany do każdego innego ćwiczenia.

 

Lub przykład który akurat ma u mnie zastosowanie. Co zrobić gdy nie jestem w stanie zrobić 2x5 w dipsach? Dążyć do 2x5 a gdy już to osiągnę dodać kolejne serie?


  • 0

#14
Sethbdg

Sethbdg

    Nie ćwiczę 5x5. ;)

  • Bywalec
  • 1 055 postów

Negatywy, odciążanie itd. ;)

Ja też mam problem z dipami czasem, wtedy lekko pomagam sobie nogami odpychając się od ziemi ;)


  • 0

66668745.png


#15
slysz

slysz

    kazek

  • Użytkownik
  • 446 postów
  • LokalizacjaDębno/Rzeszów/Warszawa

JA bym się bardziej skupił na pompkach w staniu na rękach - również ruch pchany więc powinno pomóc.


  • 0

"Cokolwiek umysł może sobie wyobrazić, jest w stanie to osiągnąć"

Skazany na sukces - zapraszam do mojego dziennika !!!

MEGA MOTYWACJA !!!


#16
zeto88

zeto88

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 63 postów

Ano, dlatego też cały czas mówię o obciążeniu :)

 

Słysz też o tym myślałem, lub o pompkach skośnych z obciążeniem bo na typowe pompki w staniu na rękach chyba nie jestem jeszcze gotowy


  • 0

#17
slysz

slysz

    kazek

  • Użytkownik
  • 446 postów
  • LokalizacjaDębno/Rzeszów/Warszawa

Do pompek w staniu na rękach http://www.youtube.c...h?v=EA8g7q9jauM i nogi coraz wyżej ;)


  • 1

"Cokolwiek umysł może sobie wyobrazić, jest w stanie to osiągnąć"

Skazany na sukces - zapraszam do mojego dziennika !!!

MEGA MOTYWACJA !!!


#18
zeto88

zeto88

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 63 postów

Ha, te to by były dobre z obciążeniem dopiero :D


  • 0

#19
slysz

slysz

    kazek

  • Użytkownik
  • 446 postów
  • LokalizacjaDębno/Rzeszów/Warszawa

Ja tak zaczynałem pompki w staniu na rękach


  • 0

"Cokolwiek umysł może sobie wyobrazić, jest w stanie to osiągnąć"

Skazany na sukces - zapraszam do mojego dziennika !!!

MEGA MOTYWACJA !!!


#20
zeto88

zeto88

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 63 postów

No to i ja chyba zaczne :D

 

A takie inne pytanie. Jeżeli robiłbym pal ze skazanego. 6 głównych ćwiczen tj pompki, przysiady, podciąganie, wznosy, pompki na rękach i mostki to gdzie wsadzić dipsy? zakładając, że robimy każde ćwiczenie jednego dnia tj 6 dni w tygodniu a 7 odpoczynek. Chyba, że dipsy są zbędne przy pompkach na rękach? Chociaż w to wątpię


  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych