Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

ilość serii


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
41 odpowiedzi w tym temacie

#1
bicek

bicek

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 206 postów

Cześć wszystkim.Mam problem bo w tym tekście pisze że:

 

Siła - Powtórzenia od 1 do 3 - serii od 5 do 12

Siła, szybkość i moc - Powtórzenia od 4 do 6 - serii od 5 do 8

Hipertrofia funkcjonalna : Powtórzenia od 4 do 8 - serii od 4 do 6

Hipertrofia strukturalna : Powtórzenia od 8 do 12 - serii od 3 do 5

Wytrzymałość - Powtórzenia powyżej 12 - serii od 2 do 4

 

że na hipertrofie funkcjonalną robi się 4-6 serii,struktularną 3-5 serii,czytałem że jak chce mase trenować poprzez kalistenikę to tyle serii na hipertrofię funkcjonalna i struktularną robie ile pisze wyżej w tym tekście,a na forum kulturystycznym wyczytałem że owszem na hipertrofię funkcjonalną i struktularną robi się tyle serii ale w cwiczeniach izolowanych a w kalsitenice cwiczenia nie są izolowane ,więc mam już mętlik w głowie.Na pewno ktoś mi napisze ze mam cwiczyc taak jak wyzej pisze ale w kalistenice powtarzam ze nie ma ciwczeń izolowanych,wiec prosiłbym wasy zebyscie mi to wytłumaczyli.Pozdrawiam


  • 0

#2
MoZzi

MoZzi

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 207 postów

skąd to wziąłeś??

Czyli jak ja robie od 3-4 serii to jest to strukturalna czy wytrzymałość ?? ;D


  • 0

#3
bicek

bicek

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 206 postów

To jakiś pajac umieścił na tym forum,masz linka http://kalistenikapo...empo-powtórzeń/


Użytkownik m6k3 edytował ten post 16 czerwca 2013 - 13:30
kto jest pajacem użytkownik sopel ?

  • 0

#4
Robert

Robert

    Overcoming Gravity

  • Użytkownik
  • 254 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz

W swoim treningu nie nastawiam się na hypertrofię, ale jeśli ci na niej zależy to moim zdaniem dobrze jest zacząć od 3 serii po 8 powtórzeń i stopniowo zwiększać do 5 serii po 12. Tempo ćwiczenia wolne, ruch min. 1 sek. oraz zatrzymanie na 1 sek. w szczytowych punktach ruchu. Rozważ też dodanie do treningu typowych ćwiczeń statycznych. Poza tym nie nazwał bym Sopla pajacem, moim zdaniem ma sporą wiedzę o treningu.


  • 0

#5
bicek

bicek

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 206 postów

No ok,poczytam jeszcze ,ale mi chodzi o to jak jest z tymi seriami,słyszałem że na funkcjonalna robi się 4-6 seri ale w ćwiczeniach izolowanych,a jeśli chodzi o struktularną to tez robi się 3-5 serii ale również w ćwiczeniach izolowanych np. jak uginanie przedramion na modlitewniku z gryfem,z tym się zgadzam no ale jak ja robie np. pompki  to to ćwiczenia nie jest izolowane albo podciągnięcia,więc według mnie coś tu się niezgadza i o wstawił zły poradnik.


  • 0

#6
Robert

Robert

    Overcoming Gravity

  • Użytkownik
  • 254 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz

A jakie są zalecane ilości powtórzeń i serii dla ćwiczeń nie izolowanych ? Jeśli inne po prostu z nich skorzystaj. Jeśli nie ma podanych żadnych to korzystaj z tych wytycznych, które podał Sopel.

 

Z tego co pamiętam Steven Low w "Overcoming Gravity"  pisze o 8-12 powtórzeniach w celu uzyskania  hypetrofii. Z reguły zaleca wykonywanie 3 serii w każdym ćwiczeniu, ale on nad hypertofią się szczególnie nie rozwodzi, bo to nie o tym książka.


  • 0

#7
Dom

Dom

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 1 022 postów

Hipertrofia może być również na 20 powtórzeniach, tylko tutaj już mówimy o strukturalnej, ale trzeba też pamietać, że strukturalna nie rośnie bez funkcjonalnej. Jeżeli chcemy robić mase na 20 powt. to trzeba dobrać takie obciążenie by móc wykonać na nim max 21-22 powt. Bo później robią się takie mity, że na 20 powt. nie da się zrobić masy jak ktoś bierze taki ciężar by wykonać co najmniej 30.


  • 0

#8
wattie

wattie

    Amator

  • Użytkownik
  • 201 postów
  • LokalizacjaSłupsk

Te wszystkie liczby są uśrednione. Może akurat u Ciebie świetnie masa będzie szła przy 15-20 powtórzeniach a u innego 12 to już wytrzymałość.


  • 0

#9
bicek

bicek

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 206 postów

Mi nie chodzi o ilość powtórzeń tylko serii,mówie że coś tu się nie zgadza bo tyle serii na hipertrofie struktularna albo funkcjonalana to robi się w izolowanych ćwiczeniach(tak czytałem na innym forum) ale w kalsitenice nie ma ćwiczen izolowanych.


  • 0

#10
Sethbdg

Sethbdg

    Nie ćwiczę 5x5. ;)

  • Bywalec
  • 1 055 postów

Kalistenika to trening siłowy, a nie kulturystyczny, można zrobić trochę masy, ale nie to jest celem treningów kalistenicznych, po masę leć na siłkę. ;)


  • 0

66668745.png


#11
Robert

Robert

    Overcoming Gravity

  • Użytkownik
  • 254 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz

Ok. ale skąd wniosek że w nieizolowanych musi być inaczej?

Zresztą jak bardzo zależy ci na dokładnych wytycznych to zajrzyj do "Treningu siłowego bez sprzęt" O. Lafaya - on zdaje się koncentruje się na treningu sylwetkowym.


  • 0

#12
bicek

bicek

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 206 postów

A jakie są zalecane ilości powtórzeń i serii dla ćwiczeń nie izolowanych ? Jeśli inne po prostu z nich skorzystaj. Jeśli nie ma podanych żadnych to korzystaj z tych wytycznych, które podał Sopel.

 

Z tego co pamiętam Steven Low w "Overcoming Gravity"  pisze o 8-12 powtórzeniach w celu uzyskania  hypetrofii. Z reguły zaleca wykonywanie 3 serii w każdym ćwiczeniu, ale on nad hypertofią się szczególnie nie rozwodzi, bo to nie o tym książka.

Co do tego co napisałeś że jakie są zalecane ilości serii dla ćwiczeń nie izolowanych(czyli takich jak np.pompki,podciągniecia) na masę  to  od "9-12 serii na dużą grupę mięśniową" (jak głoszą popularny mity) źródło:forum SFD.Po prostu inaczej to znaczy ze więcej serii na duże grupy mięśniowe jak biceps i najszerszy grzbietu.Jak czyta ten temat osoba która ćwiczy w kalsitenice na masę i robi na duże grupy mięśniowe 4-6,albo 3-5 serii (zależy na jaką hipertrofię) to niech się wypowie.Nie mówie że jak np. przy ćwiczeniu na duże grupy mięśniowe w kalistenice na mase  robi 4-6 albo 3-5 serii (tyle powinno robić się na małe grp mięśniowe,czyli izolowane) to nic mu nie urośnie,może robienie tylu serii w ćwiczeniach na duże grp mięśniowe przynosi też bardzo dobre wyniki w celu treningu albo i nawet większe.Dlatego bardzo dobrze by było jakby znalazła się osoba która cwiczy kalistenike na mase i robi wlasnie np. przy cwiczeniu na duże grupy mięśniowe robi 4-6 serii albo 3-5. I Sethbdg w kalsitenice można nabrać masy,ale nie tyle ile na siłowni.

 

 

Ćwiczenia złożone to takie, które angażują do pracy więcej niż jedną parę stawów, a przeto więcej niż jedną parę mięśni.

Ćwiczenia Izolowane to takie, podczas których ruch odbywa się w jednym stawie (jednej parze stawów). Angażowany do pracy jest tylko jeden mięsień (jedna para mięśni).

 

Pozdrawiam


  • 0

#13
Robert

Robert

    Overcoming Gravity

  • Użytkownik
  • 254 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz

Ok. skoro to już wiesz to zamiast zadawać pytania uzupełnij wątek. Przynajmniej inni skorzystają z twojej wiedzy..

Jednak biceps to nie jest żadna duża grupa mięśniowa.


  • 0

#14
bicek

bicek

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 206 postów

Ok. skoro to już wiesz to zamiast zadawać pytania uzupełnij wątek. Przynajmniej inni skorzystają z twojej wiedzy..

Jednak biceps to nie jest żadna duża grupa mięśniowa.

"Po prostu inaczej to znaczy ze więcej serii na duże grupy mięśniowe jak biceps i najszerszy grzbietu" -  nie miałem na myśli bicepsa tylko bicepsa i najszerszego grzbietu(duza grp miesniowa).


  • 0

#15
bicek

bicek

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 206 postów

Ale znowu jest tak że każde forum podaje inaczej jeśli chodzi o ilość serii:"Trening na masę - oparty powinien być na ćwiczeniach podstawowych(przysiady, wyciskania, uginania i wyprosty ramion, itp.)z wolnymi ciężarami(sztanga, sztangielki)-ilość serii kształtować się powinna następująco: na duże grupy mięśniowe(np. klatka, grzbiet, uda) ok.12-16 serii, na mniejsze(np. łydki, bicepsy, tricepsy) ok. 9-12 serii".(wyczytane na jakimś forum kulturystycznym)  z kolei na SFd piszę że na duże grp mięśniowe robić 9-12 serii na duże grp a na małe 4-6 .Więc jednym słowem niektórzy ludzie mają metlik w głowie,ja od teraz jednak jestem za tą zasadą żeby w kalistenice przy trenowaniu masy robić 4-6 albo 3-5 serii (w zaleznosci na jaka hipertrofie) w ćwiczeniach na duże grp mięśniowe ( w każdych ćwiczeniach an duże grp miesniowe ,bo nie znam ćwiczenia izolowanego w kalistenice).

 

" A robienie 12-16 serii na duże grp albo 9-12 serii na małe grp,albo jeszcze robienie 9-12 serii na duże grp: na mase "-to według mnie jest trenowanie dla zawansowanych kolesi z długim stażem.Mam nadzieję że dużo ludzi skorzysta z wiedyz z teog tematu.Pozdrawiam


  • 0

#16
Robert

Robert

    Overcoming Gravity

  • Użytkownik
  • 254 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz

Ok. rozumiem. W każdym razie jeśli zależy ci na treningu sylwetkowym zajrzyj  do Lafaya - jego książki powinny ci pomóc. :)  Pozdrawiam


  • 0

#17
bicek

bicek

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 206 postów

Jeszcze cofam ze sopla nazwałem pajacem.


  • 1

#18
Bar-Man

Bar-Man

    Bodyweight, Bags, Bells & Barbells

  • Bywalec
  • 826 postów
  • LokalizacjaToruń
Można i robić 2 serie po 6-8 powtórzeń tylko 2-3 podstawowych ćwiczeń na jednym treningu żeby aktywować wzrost mięśni jeśli zastosujemy odpowiednią progresję ćwiczeń, które będą naprawde wymagające, a powtórzenia będą powolne. Więcej serii natomiast należy zrobić w kuchni nożem, widelcem i łyżką :-D wtedy i masa się pojawi.
  • 0

Najgorszą rzeczą którą mógłbyś spotkać na drodze samodoskonalenia to uczucie spełnienia.

http://kalistenikapo...y-odosobnienie/


#19
Dom

Dom

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 1 022 postów

bicek, bez sensu jest patrzeć na te wartości. Za bardzo sobie to wszystko komplikujesz. Im więcej powtórzeń tym mniej serii, a im mniej powtórzeń tym serii wiecej. I TEGO SIĘ TRZYMAJ! Nie komplikuj sobie życia.


  • 0

#20
bicek

bicek

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 206 postów

Bar-Man a jak się na siłe cwiczy w kali to trzeba robić ćwiczenia który są trudne tak? A jak chce się na mase w kali cwicyzc to ćwiczenia mają być trochę łatwiejsze? dobrze gadam?


  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych