Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Przysiady - problem z kolanami


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
35 odpowiedzi w tym temacie

#1
crook

crook

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 4 postów
Witam,
od 6 miesięcy ćwiczę wg skazanego
jestem na 6 kroku a w zasadzie to już go skończyłem w przysiadach czyli przysiady wąskie
i zaczęło mnie boleć lewe kolano z lewej strony pojawiła się także lekka opuchlizna poszedłem do lekarza rodzinnego powiedział, że to coś z wiązadłami przepisał maść końską i jakieś leki przeciwzapalne.
Najgorsze, że powiedział, żebym w ogóle już odpuścił robienie przysiadów.
W przysiadach z zadnym poprzednim krokiem nie miałem problemów te 2 serie po 20 wąskich też bez zadnych problemów.
Dodam, że co mnie jeszcze trochę martwi to to, że z każdym przysiadem strzela mi w kolanach i tu są różne teorie o tym czy to szkodzi kolanom.

Co w takim wypadku najlepiej zrobić
-poczekać aż kolano się wyleczy i zacząć znowu ćwiczyć od mniejszej liczby powtórzeń. Przysiady wąskie rzeczywiście chyba bardziej obciążają staw kolanowy nie mówiąc już o p. na jednej nodze. Czy są jakieś ćwiczenia żeby wzmocnić wiązadła.
-skonsultować się z jakimś ortopedą najlepiej sportowym dodatkowo bym sie dowiedział może coś o tych strzelających kolanach tylko trafić na jakiegoś dobrego to też jest loteria.
-oczywiście na razie nie widzę opcji posłuchania lekarza i odpuszczenia w ogóle przysiadów szukam innych opcji.
  • 0

#2
phpl

phpl

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 146 postów
Ja polecam odpuścić na jakiś czas przysiady, używać lodu na opuchlizne a jak zniknie to przystawiać cos ciepłego, żeby poprawić przepływ krwi, fazy negatywne łatwych ćwiczeń pomagają w tym. Jak ból minie to zacznij ćwiczyć z obciążeniem około 40% masy ciała( cofnij się do pierwsyzch kroków). WYkonuj je powoli i dokładnie, na każdym kroku spędź 2 tygodnie. Rozgrzewaj się i rozciągaj. Ale rada kogoś doświadczonego też by się przydała. Strzelanie nie szkodzi dopóki nie boli( masz luźne stawy i powstają pęcherzyki powietrza które strzelają przy zginaniu). Najlepiej by było żebyś poszedł do tego ortopedy.
  • 0

#3
wietri

wietri

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Bywalec
  • 239 postów
  • LokalizacjaLegnica
A ja przy takich objawach zdecydowanie udał bym się do specjalisty. Z kolanami nie ma żartów, jeżeli nabawisz się w nim jakiegoś poważnego uraz to możesz mieć problemy nie tylko w ćwiczeniach, ale i w życiu codziennym, bo nie ma co ukrywać, kolano to jeden z najbardziej eksploatowanych stawów.
  • 0

#4
Tym3k

Tym3k

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 107 postów
Nie ćwicz kolan póki nie sprawdzisz tego u specjalisty w innym wypadku, będziesz mógł się cieszyć kontuzją na lata lub do końca życia.
Jeżeli teraz bez sprawdzenia kolana po wyzbyciu się jedynie objawu(jakim jest ból, opychlizna), a nie źródła ćwicząc nawet przy 40% masz wysoką szansę na to iż stopniowo będziesz pogarał stan swojego kolana, a co za tym idzie będziesz coraz słabszy.
Dlatego idź do lekarza jak najszybciej.


P.S Kiedyś odwiedziłem lekarza rodzinnego ze złamanią dłonią w miejscu najmniejszego palca i tam trochę wzdłuż. Musiałem go przekonywać, że jest złamana udało mi się dopiero przy drugiej wizycie. Dlatego im nie ufam. A ręka się chyba od tego się wzmocniła bo jest dużo grubsza w tym miejscu od drugiej : D
  • 0

#5
adrianb27

adrianb27

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 72 postów
Dobrym ćwiczeniem na wzmocnienie więzadeł jest stanie na poduszcze rehabilitacyjnej, bosu, czy nawet piłce szwajcarskiej (z tym że to można powiedzieć master step :) ]. Wczoraj byłem u ortopedy i kiedy czekałem w kolejce miałem okazję obserwować jak do pełnej sprawności wraca pewien człowiek po zerwaniu więzadeł. Ćwiczył wznosy łydek, wykroki na bosu, na koniec miał tor przeszkód po którym przechodził przez około 20 sekund - poduszka rehabilitacyjna, bosu, poduszka, bosu odwrócone "do góry nogami"
  • 0
Zapraszam do polubienia mojego funpage'u który ma na celu promowanie kalisteniki i SW:
http://www.facebook....Podlaski?ref=hl

#6
Glowa

Glowa

    Mój czas jeszcze nadejdzie

  • Bywalec

  • 282 postów
  • LokalizacjaOława/Wrocław/Dziwnówek
Pamiętam przy trzecim kroku jak się za bardzo rozpędziłem to potem mnie bolało kolano i kulałem przez resztę dnia. Od tamtego czasu robię porządną rozgrzewkę i przechodzę przez wszystkie wcześniejsze kroki skazanego w każdym treningu przysiadów. Wymachy nóg, kręcenie kolanami, rozgrzewka jak na WFie, tylko dłużej i dokładniej. Problem w moim przypadku zniknął. Nawet półprzysiady już próbuję i nie odczuwam dyskomfortu w kolanach. Także jak wrócisz do przysiadów to powoli i porządna rozgrzewka przede wszystkim.
  • 0
Skazany na trening od 10.2012

#7
Michal

Michal

    Advanced Member

  • Zasłużony
  • 1 598 postów
  • LokalizacjaWawa
Dziwne - widać, że nie pędzisz z krokami więc więzadła powinny się wzmocnić. U mnie tak było. Kiedyś po próbach pistoletów kilka dni bolały mnie kolana, a po kilku miesiącach treningów nic mnie nie boli. Ale to może być jakieś zwykłe zapalenie (czegoś tam). Wyleczysz i wrócisz do treningów.
Głowa poruszył ważną kwestię - robisz porządną rozgrzewkę?
I tak jak radzą przedpiścy - koniecznie idź do ortopedy. Zbada Cię, być może każe zrobić jakieś USG. Na pewno lepiej się w tym temacie orientuje niż lekarz rodzinny.
Jeśli zabroni Ci robienia przysiadów na jakiś czas, to zapytaj o jazdę na rowerze. Spokojna jazda, bez dużego obciążenia dobrze robi na kolana i lekarze często ją doradzają (w zależności od schorzenia oczywiście :)). A przy okazji będziesz miał jakiś trening.
  • 0
Słownik ćwiczeń | Mapa miejsc do ćwiczeń

"Kto by chciał być normalnym? My chcemy być nadzwyczajni!"

#8
wietri

wietri

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Bywalec
  • 239 postów
  • LokalizacjaLegnica
A ja do roweru dorzuciłbym jeszcze lekki basen, który świetnie działa na stawy:) Oczywiście wtedy, kiedy dowiesz się co Ci dolega.
  • 0

#9
Michal

Michal

    Advanced Member

  • Zasłużony
  • 1 598 postów
  • LokalizacjaWawa
No, z basenem to też różnie - mnie akurat podczas urazu bolały kolana przy żabce.
  • 0
Słownik ćwiczeń | Mapa miejsc do ćwiczeń

"Kto by chciał być normalnym? My chcemy być nadzwyczajni!"

#10
rambo

rambo

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 14 postów
A robiąc przysiady nie wychylasz kolan poza stopy?? Podobno prowadzi to do mikro urazów które później powodują większe problemy..
  • 0

#11
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość

Dobrym ćwiczeniem na wzmocnienie więzadeł jest stanie na poduszcze rehabilitacyjnej, bosu, czy nawet piłce szwajcarskiej (z tym że to można powiedzieć master step :) ]. Wczoraj byłem u ortopedy i kiedy czekałem w kolejce miałem okazję obserwować jak do pełnej sprawności wraca pewien człowiek po zerwaniu więzadeł. Ćwiczył wznosy łydek, wykroki na bosu, na koniec miał tor przeszkód po którym przechodził przez około 20 sekund - poduszka rehabilitacyjna, bosu, poduszka, bosu odwrócone "do góry nogami"


Tak, to są dobre sposoby ale na rehabilitację po operacjach kolana. W żadnym wypadku nie można ich robić przy bolącym, puchnącym i strzelającym kolanie.

Według mnie (a jestem facetem po trzech operacjach kolana, więc wiem o czym piszę) wizyta u dobrego ortopedy jest niezbędna. Jak zdiagnozuje co Ci jest, będzie można powiedzieć coś więcej. Być może wystarczy nasmarować Ci stawy zastrzykami z kwasem hialuronowym.

Pamiętaj o tym, że kolano jest jednym z najbardziej rozbudowanych stawów a jego urazy leczą się ciężko (czego sam jestem przykładem), więc dmuchaj na zimne i skontaktuj się z lekarzem.
  • 0

#12
crook

crook

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 4 postów
ok
dzięki wszystkim za zainteresowanie i pomoc.
- po pierwsze umówiłem się na środę na wizytę u ortopedy (jak coś to napiszę potem co stwierdził) na razie maść chłodzącą i lód do czasu zejścia opuchlizny

- po drugie przysiady robię raczej zawsze przed dużym lustrem i pilnuje żeby właśnie kolana mi nie uciekały na boki zwłaszcza pod koniec serii kiedy już są zmęczone nogi

- jeśli chodzi o poruszaną rozgrzewkę i rozciąganie to tu spieprzyłem sprawę bo ogóle tego nie robiłem. Nawet ostatnio moja masażystka powiedziała mi, że powinienem robić przed każdym treningiem siłowym porządną rozgrzewkę a po treningu rozciąganie. Więc tu muszę się poprawić i włączyć to w plan treningów. Tylko właśnie na razie przeczytałem tylko 'Skazanego' tam nie ma żadnych ćwiczeń na rozciąganie a na rozgrzewkę proponuje chyba kilka powtórzeń z poprzedniego kroku.
Więc czy ktoś mógłby polecić jakąś książkę w której znajdę jak robić dobrą rozgrzewkę głównie właśnie przed przysiadami ale także przed innymi ćwiczeniami pytam bo nigdy nie robiłem rozgrzewki więc nie wiem jak ją dobrze przeprowadzić.
Na rozciąganie to przymierzam się do kupna dwóch książek: Pavel Tsatsouline 'Super stawy' oraz 'Rozciąganie odprężone' i też po każdym treningu się trochę porozciągać bo z 'gibkością' to u mnie średnio. Czy ktoś je czytał.
  • 0

#13
wietri

wietri

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Bywalec
  • 239 postów
  • LokalizacjaLegnica
Ja czytałem "Rozciąganie odprężone" i jest to na pewno bardzo dobra lektura, która pomoże Ci zwiększyć gibkość. O ile oczywiście będziesz systematycznie się rozciągał. A dopóki nie masz książek również radziłbym Ci porozciągać się po każdym treningu, przynajmniej partie mięśniowe, które trenowałeś. Dodatkowo lekkie rozciąganie ćwiczonych mięśni przed treningiem również możesz stosować. Nie za mocne, tylko tak by spowodować lepsze ukrwienie mięśni. Na mnie to dobrze działa, porównywałem kiedyś jak ćwiczy mi się bez i po lekkim stretchingu, i czułem zauważalną różnicę.
  • 0

#14
bednarcg

bednarcg

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 2 postów
Hej

Jestem po artorskopii kolana i mi rechabilitanktantka basen w ogóle odradziła jako aktywność, która nie jest dobra na więzadła - miałem obkurczane. Dodatkowo ktoś wcześniej pisał że uszkodził kolana przy żabce. W "Rozciąganie odprężone" jest kawałek na ten temat, który dość dobrze pasuje - wyginanie kolan, które rozciąga więzadła jest nie wskazane jak np. w tej pozycji

Gorakshasana

Zachir widzę że masz doświadczenie w temacie :) Mam wycięty kawałek łąkotki przyśrodkowej i obkurczane więzadło (operacja 28.11.2012). Rehabilitacja trwa w najlepsze, jestem już na etapie trampoliny. Mam pytanie apropo :

- pełnych przysiadów - robisz ?
- ćwiczeń z unoszeniem prostych nóg, które według mojej rechabilitantki naciągają więzadła, jeśli trochę odpuści się napięcie nóg (np. krok 10 w brzuchach w skazanym)
- mostki - robisz?, tutaj to już kompletnie nie wiem dlaczego mam zakaz ;)

Pozdrawiam wszystkich - to mój pierwszy post na tym forum :D
  • 0

#15
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość
Bednarcg, odpowiadając na Twoje pytania przyiady pełne robię ale jeśli zabronił Ci ich rehabilitant, to go posłuchaj. Trzeba czasu, by dojść do tego etapu. O wznosach nóg i ich wpływie na więzadła pierwsze słyszę, zwłaszcza, że unoszenie prostej nogi w lezeniu było pierwszym, podstawowym ćwiczeniem po operacji. Jeśli chodzi o mostki, to albo masz coś z kręgosłupem, albo rehabilitant boi się ruchu w którym podnosisz na nogach i rękach całe ciało.

Co do żabki, to faktycznie ten styl nie jest polecany przy problemach z kolanem. Ale ogólnie basen jak najbardziej, bo trenuje mięśnie w odciążeniu.
  • 0

#16
bednarcg

bednarcg

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 2 postów
Jeśli chodzi o wznosy nóg to też robiłem na leżąco. Chodzi o efekt kiedy nie trzymasz ich już wyprostowanych/zablokowanych ze zmęczenia i wtedy ma następować naciąganie więzadeł.

Ważne że robisz. Dzięki za odpowiedź.
  • 0

#17
Rafiki

Rafiki

    KalistenikaPolska

  • Użytkownik
  • 131 postów
  • LokalizacjaSzczytno

Jeśli chodzi o wznosy nóg to też robiłem na leżąco. Chodzi o efekt kiedy nie trzymasz ich już wyprostowanych/zablokowanych ze zmęczenia i wtedy ma następować naciąganie więzadeł.


Wydaje mi się, że jest wręcz odwrotnie. Kiedy się męczysz i kiedy odpuszczasz napięcie to mięsień się rozluźnia i wydłuża odciążając więzadła.
Także w strechingu przeczekuje się napięcie mięśni aby móc je rozciągać.
  • 0

#18
wietri

wietri

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Bywalec
  • 239 postów
  • LokalizacjaLegnica
Myślę jednak, że bednarcs ma rację. Jeśli mięśnie się męczą to większe obciążenie przypada na więzadła. O ile ktoś ma je zdrowe to nie powinien ich uszkodzić w takiej pozycji, ale jeśli ktoś ma z nimi jakieś problemy to nawet takie obciążenie ich może pogłębić uraz.

Jeśli chodzi o rozciąganie mięśni to jest tutaj trochę inna sytuacja. O ile w przypadku ćwiczeń mięsień napina, a następnie męczy się, ponieważ pokonuje opór, który wymaga użycia siły, o tyle w rozciąganiu chodzi o psychikę, a konkretniej odruch, mięsień napina się ponieważ wydaję mu się, że jeszcze większe rozciągnięcie może być dla niego niebezpieczne. Podsumowując, napięcie mięśni spowodowane oporem, a napięcie spowodowane przez rozciąganie wynika z zupełnie innych bodźców.
  • 0

#19
Rafiki

Rafiki

    KalistenikaPolska

  • Użytkownik
  • 131 postów
  • LokalizacjaSzczytno
Tak. Ale wiele osób nie jest w stanie wykonać pełnych wznosów właśnie z powodu napięcia mięśniowego, czyli nierozciągniecia mięśnia. Co często skutkuje naciąganiem więzadeł gdy prostujemy na siłę nogi.
Czyli we wznosach występują oba ,,napięcia"- spowodowane pracą i wywołane odruchem.

Dlatego uważam, że dobre rozciągnięcie minimalizuje ryzyko kontuzji.
  • 0

#20
Divajd

Divajd

    Wanna-Be Leonidas

  • Użytkownik
  • 402 postów
  • LokalizacjaSzczecin
Mam problemy z kolanami, odpuściłem sobie ćwiczenia obciążające kolana całkowicie. nie zamierzam ryzykować, wolę mieć już wytrzymałe nogi, granie w piłkę, bieganie itd.
  • 0
"Now if you know what you're worth then go out and get what you're worth. But ya gotta be willing to take the hits, and not pointing fingers saying you ain't where you wanna be because of him, or her, or anybody! Cowards do that and that ain't you! You're better than that!" ~R.Balboa

Dołączona grafika





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych