Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Pompki na poręczach / dipy - informacje


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
43 odpowiedzi w tym temacie

#1
Michal

Michal

    Advanced Member

  • Zasłużony
  • 1 598 postów
  • LokalizacjaWawa
Tu wrzucamy wszelkie materiały o dipach.

Sporawy artykuł o dipach: http://www.sfd.pl/Po...ch-t280562.html

Tutorial (wg mnie bardzo dobry):


Bulgarian dip tutorial:

  • 0
Słownik ćwiczeń | Mapa miejsc do ćwiczeń

"Kto by chciał być normalnym? My chcemy być nadzwyczajni!"

#2
bartekbaltyk15

bartekbaltyk15

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 283 postów

  • 0
"Aby prze­być ty­siąc mil, trze­ba zro­bić pier­wszy krok." - Bruce Lee

#3
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość
Pompki na poręczach, zwane również Pompkami Szwedzkimi lub z angielska dipami, uważane są za jedne z najlepszych ćwiczeń kalistenicznych. Nic dziwnego, jest to ćwiczenie bazowe, mocno angażujące mięśnie piersiowe, barki i triceps. Do jego wykonania potrzeba dużej siły ale osiągane przez nie efekty są szybkie i wymierne.

W drugiej części książki pt. "Modelowanie Sylwetki Metodą Delaviera" (o fachowości tej pozycji pisałem już wielokrotnie) zostało ono rozłożone na czynniki pierwsze. Myślę, że warto opisać niektóre zamieszczone tam informacje.

Przede wszystkim rozgrzewka

Mało jest ćwiczeń które tak doskonale rozciągają mięśnie piersiowe. Wynika z tego jednak również pewne zagrożenie. Do wykonania Pompek Szwedzkich potrzebna jest duża siła a gdy jej braknie może zacząć się nie kontrolowany ruch w dół. Istnieje wtedy duże ryzyko naderwania mięśni piersiowych, co może na długo wyeliminować z treningu. Bądźmy więc ostrożni i do wykonywania dipów przystępujmy ostrożnie i zawsze dobrze rozgrzani.

Częstym problemem w tym ćwiczeniu jest również ból mostka. Aby mu zaradzić wykonajmy specjalne ćwiczenie rozgrzewkowe. Stańmy przy futrynie i złapmy ją rękami. Przyciągajmy się w stronę futryny i odpychajmy od niej wykonując również ćwiczenie oddechowe. Wdech przy przyciąganiu i wydech przy odpychaniu.

Pozycja głowy

Ten drobny szczegół techniczny ma bardzo ważne znaczenie. Podczas dipów można blokować przewodnictwo nerwowe w splocie ramiennym. Ponieważ nerwy tam się znajdujące biegną przez całe ramię, może się to objawiać mrowieniem, brakiem czucia lub cierpnięciem jakiejś części ramienia. Najczęściej występuje to w palcach. Tym dolegliwościom może zaradzić mocne pochylenie głowy w dół (brodą do klatki piersiowej).

Takie ustawienie głowy mocniej izoluje również mięśnie piersiowe a odciąża triceps. Warto więc z niego korzystać.

Dodatkowa izolacja

Jeśli zależy nam na jak największym zaangażowaniu mięśni piersiowych a nie trójgłowego ramienia, zadbajmy też by w końcowej fazie ruchu ramiona nie były do końca wyprostowane. Zakończenie ruchu z lekko ugiętymi rękami utrzymuje w napięciu mięśnie piersiowe i pomaga w ich mocnej stymulacji.

Rodzaj chwytu

Jeśli nie wykonujemy Pompek Szwedzkich na równoległych nieregulowanych poręczach a na przyrządzie z chwytem w kształcie litery V, to czym szerszy będzie chwyt, tym większa stymulacja mięśni piersiowych. Bądźmy jednak ostrożni, bo szerokie chwyty powodują duże rozciągnięcie mięśni a co za tym idzie ich podatność na kontuzje i zerwania.

Przytoczone przeze mnie powyżej informacje na temat dipów nie wyczerpują oczywiście całości tematu. Są to tylko pewne szczegóły techniczne, które moim zdaniem warto wiedzieć przystępując do treningu pompek na poręczach. Osobnym zagadnieniem będzie zwiększanie skali trudności tego ćwiczenia, co oczywiście jest możliwe i może przyjmować wiele wariantów.

Powodzenia w treningach:)
  • 1

#4
wattie

wattie

    Amator

  • Użytkownik
  • 201 postów
  • LokalizacjaSłupsk
Będę musiał przetestować z tą pozycją głowy, czasem mnie łapie tak od palców do łokcia.

Jakie macie metody utrudnienia dipsów, znam tylko dipsy Girondy?
  • 0

#5
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość
[undefined=undefined]

Jakie macie metody utrudnienia dipsów, znam tylko dipsy Girondy?


Spróbuj zrobić na kółkach gimnastycznych;)
  • 0

#6
wattie

wattie

    Amator

  • Użytkownik
  • 201 postów
  • LokalizacjaSłupsk
Zamówione :) Mam nadzieje, że będą w poniedziałek.
  • 0

#7
Divajd

Divajd

    Wanna-Be Leonidas

  • Użytkownik
  • 402 postów
  • LokalizacjaSzczecin
Ćwiczę dipy bardzo krótko i mam przy nie wiem, 3-4 serii taki mały(bardzo mały) ból na środku klatki piersiowej. Tylko podczas ćwiczenia, potem od razu przestaje. I mógłby mi ktoś określić co powinienem czuć przy ćwiczeniu dipów? Czuję delikatnie klatkę piersiową, ale nie jestem pewien czy tak powinno być. W każdym razie nie czuję, że wchodzi to na triceps, to na pewno.
  • 0
"Now if you know what you're worth then go out and get what you're worth. But ya gotta be willing to take the hits, and not pointing fingers saying you ain't where you wanna be because of him, or her, or anybody! Cowards do that and that ain't you! You're better than that!" ~R.Balboa

Dołączona grafika


#8
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość

Ćwiczę dipy bardzo krótko i mam przy nie wiem, 3-4 serii taki mały(bardzo mały) ból na środku klatki piersiowej. Tylko podczas ćwiczenia, potem od razu przestaje. I mógłby mi ktoś określić co powinienem czuć przy ćwiczeniu dipów? Czuję delikatnie klatkę piersiową, ale nie jestem pewien czy tak powinno być. W każdym razie nie czuję, że wchodzi to na triceps, to na pewno.


Divajd, przeczytaj mój post który jest powyżej. Znajdziesz tam informację na temat ćwiczeń rozgrzewkowych przed treningiem dipów. Po prostu musisz rozgrzać i rozciągnąć mostek.
  • 0

#9
Sethbdg

Sethbdg

    Nie ćwiczę 5x5. ;)

  • Bywalec
  • 1 055 postów
To chyba moje ulubione ćwiczenie. :D
  • 0

66668745.png


#10
Divajd

Divajd

    Wanna-Be Leonidas

  • Użytkownik
  • 402 postów
  • LokalizacjaSzczecin


Ćwiczę dipy bardzo krótko i mam przy nie wiem, 3-4 serii taki mały(bardzo mały) ból na środku klatki piersiowej. Tylko podczas ćwiczenia, potem od razu przestaje. I mógłby mi ktoś określić co powinienem czuć przy ćwiczeniu dipów? Czuję delikatnie klatkę piersiową, ale nie jestem pewien czy tak powinno być. W każdym razie nie czuję, że wchodzi to na triceps, to na pewno.


Divajd, przeczytaj mój post który jest powyżej. Znajdziesz tam informację na temat ćwiczeń rozgrzewkowych przed treningiem dipów. Po prostu musisz rozgrzać i rozciągnąć mostek.


Przeoczyłem to, dzięki bardzo. :)

Rano wstałem i czułem masakrycznie klatkę, jakby się tak rozchodziła, rozciągała.
  • 0
"Now if you know what you're worth then go out and get what you're worth. But ya gotta be willing to take the hits, and not pointing fingers saying you ain't where you wanna be because of him, or her, or anybody! Cowards do that and that ain't you! You're better than that!" ~R.Balboa

Dołączona grafika


#11
phpl

phpl

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 146 postów
Polecacie rbic progres wg. skazanego w pompkach, czy dodac moze tez dipy?
  • 0

#12
Sethbdg

Sethbdg

    Nie ćwiczę 5x5. ;)

  • Bywalec
  • 1 055 postów
A czy można pompki zastąpić dipami?
  • 0

66668745.png


#13
m6k3

m6k3

    Man of Steel

  • Zasłużony
  • 803 postów
  • LokalizacjaRzeszów
Ja ogólnie nie ćwiczę już teraz skazanym powiedzmy że się nim podpieram bo zorbiłem takie modyfikacje że ciezko powiedzieć aby to był ten sam trening, ale dipy robiłem raz w tygodni w dzień przeznaczony na trening klatki zawsze. Seth jak ćwiczysz według skazanego to nie ma to sensu bo tylko się rozsypie plan i progres. Jak czujesz że za mało to dołóż dipy typowo na siłe np

1 seria 8 120 sek przerwy
2 seria 6 120 sek przerwy
3 seria 4 120 sek przerwy
4 seria max

Większość ćwiczeń staram się robić mniej więcej w ten sposób, zmienna jest tylko liczba powtórzeń.
  • 0

#14
Rafiki

Rafiki

    KalistenikaPolska

  • Użytkownik
  • 131 postów
  • LokalizacjaSzczytno
Jasne, że pompki można zastąpić dipami, ponieważ trenują one praktycznie te same partie ciała, tylko że w innym stopniu.
  • 0

#15
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość
Według mnie w miarę stażu treningowego można do "skazanego" ostrożnie dorzucać nowe ćwiczenia. Ja po pewnym czasie do ćwiczeń pompek dodałem rozpiętki a teraz będę chciał jeszcze dorzucić dipy. Ważne by nie robić tego od razu, zbyt gwałtownie.
  • 0

#16
Sethbdg

Sethbdg

    Nie ćwiczę 5x5. ;)

  • Bywalec
  • 1 055 postów
Nie ćwiczę wg "Skazanego". :)
W lutym zmieniam plan treningowy i nie wiem czy powinienem cisnąć pompki, czy mogę robić dipy zamiast tego.
Dla mnie główna różnica polega na tym, że pompki to katorga, a dipy to czysty fun. :D

Zresztą moje mięśnie dużo bardziej odczuwają wycisk przy dipach, niż przy pompkach.
  • 0

66668745.png


#17
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość
Set, jestem zaskoczony. Według większości ludzi dipy, to znacznie trudniejsze ćwiczenie niż pompki. Tu nie ma ściemy, dźwigasz całe ciało.
  • 0

#18
frantic

frantic

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 188 postów
Ja dipy robię teraz spróbuję zrobić z 20 kg w plecaku - 3 serie po 10.
Wcześniej robiłem dipy bez ciężaru 3 x 12.
W końcu od tego ćwiczenia zaczyna mi się coś zmieniać w klatce :)
  • 0

#19
Robert

Robert

    Overcoming Gravity

  • Użytkownik
  • 254 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz
Tak jak ty bardzo lubię dipy, ale moim zdaniem wielką zaletą pompek jest wzmacnianie większości mięśni stabilizujących prawidłową postawę - jeśli oczywiście ćwiczysz prawidłowo technicznie. Dipy działają tylko na prostowniki grzbietu w odcinku piersiowym. Jeśli chcesz całkowicie zrezygnować z pompek na rzecz dipów to myślę, że warto do treningu dołączyć też plank.
  • 1

#20
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2 739 postów
  • LokalizacjaBXL

Nie ćwiczę wg "Skazanego". :)
W lutym zmieniam plan treningowy i nie wiem czy powinienem cisnąć pompki, czy mogę robić dipy zamiast tego.
Dla mnie główna różnica polega na tym, że pompki to katorga, a dipy to czysty fun. :D

Zresztą moje mięśnie dużo bardziej odczuwają wycisk przy dipach, niż przy pompkach.

zrób diamond push ups w wolnym tempie, nie za szybkim i nie bardzo wolnym
albo diamon push ups tylko ręcę pod brzuch podłożyć :D
  • 2

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa





Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych