Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

FAQ Skazany na trening - dyskusja


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
73 odpowiedzi w tym temacie

#41
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp

Mam poważne pytanie: Czy gdy zaczyna się trening to trzeba zaczynać od kroku 1 np. w pompkach i zmarnować 3 tygodnie...

 

Marnujesz to jedynie czas na zadawanie pytań na które odpowiedź jest w książce. Przeczytałeś ją dokładnie? Jeśli tak, to przeczytaj jeszcze raz i jeszcze raz i jeszcze... aż nie będzie pytań. Ja po przeczytaniu książki ze zrozumieniem (chyba 3x ją przeczytałem) nie miałem żadnych pytań. 

 

Cytat z książki:

"Zaczynaj trening od kroku pierwszego w każdym zestawie "wielkiej szóstki". Oprzyj się pokusie, żeby przeskoczyć od razu do trójki, czwórki, piątki czy szóstki. Rozpocznij od najłatwiejszego z możliwych ruchów i stopniowo podkręcaj intensywność. Daj sobie przynajmniej cztery tygodnie, zanim będziesz wysilał się naprawdę poważnie, a ze dwa miesiące, zanim pójdziesz na całość. (...)

 

Kształtowanie prawdziwej siły będzie dzięki kalistenice to nie jakiś kaprys małolata. Powinno to być coś, z czego będziesz czerpał korzyści przez całe życie. Kilka krótkich tygodni poświęconych na opanowanie podstawowych, łatwych ćwiczeń nie wygląda w tym kontekście na zbyt długo, prawda?"

 

I tyle w tym temacie. Robisz wszystko od pierwszych kroków przez 4 tygodnie i delikatnie podkręcasz tempo. Plany treningowe typu świeża krew to tylko ogólny zarys dla osób, które mają dostęp tylko i wyłącznie do tej książki, więc nakreśla przykładowe plany. 


  • 0

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#42
Splash brother

Splash brother

    Member

  • Użytkownik
  • 10 postów
  • LokalizacjaTrójmiasto

Aby dojść do poziomu - muscle-upów, human flag, pompek na jednej ręce, front levera jak myślicie Książka skazanego i jego trening jest najlepszym wyjściem aby do tego dojść? 


  • 0

#43
gumaty

gumaty

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 76 postów
  • LokalizacjaBrzeszcze

W sumie nie wiem czy najlepszym, ale jednym z wielu :) Spróbuj, a się przekonasz, w każdej chwili możesz przecież zmienić trening :) Czy to trening skazanego, czy inny powoduje, że wzmacniasz mięśnie i stajesz się silniejszy, a to już dobra droga do wymienionych przez Ciebie umiejętności. Niestety, w przypadku wszystkich trzeba poświęcić sporo czasu i cierpliwości, tak jak do treningu skazanego :) Miłych treningów :)


  • 0

#44
misiek.

misiek.

    Brak

  • Użytkownik
  • 9 postów

Witam.

 

Mam do osób bardziej zorientowanych w temacie pytanie. Trenuję ze Skazanym już ~7 miesięcy. Cały czas sumiennie trzymam się tego, co jest w książce napisane, z lekkimi zmianami wprowadzonymi przeze mnie. Jednak powoli odnoszę wrażenie, że ćwiczenie jednej partii mięśni, np. klatki poprzez pompki, raz w tygodniu to trochę mało. Prowadzę treningi programem Dobre Sprawowanie, czyli treningi mam w pn/śr/pt. Zastanawiam się nad przejściem w program Odosobnienie. Znalazłem jednak parę opinii, że jest mało czasu na regenerację, idąc tym programem? Prosiłbym w tym miejscu osoby, które go realizują o opinie, jak wygląda to w praktyce. Drugi pomysł, jaki mi przyszedł do głowy, to przetworzenie Dobrego Sprawowania na trening FBW. Co o tym sądzicie? 

 

Proszę o sugestie, ewentualne przedstawienie plusów i minusów obydwu pomysłów. Za pomocne odpowiedzi dziękuję pkt. rep :)


  • 0

#45
gumaty

gumaty

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 76 postów
  • LokalizacjaBrzeszcze

Ja stosuję osobiście FBW, nie trzymam się ściśle programów z książki, choć trzymam się progów przejścia.

Wykonuję po 3-4 serie treningowe każdego ćwiczenia - na maksa. 48 godzin pomiędzy treningami, jak dla mnie, w zupełności wystarczy na regenerację. Dodatkowo masz weekend na dłuższą regenerację, czyli 72 godziny - oczywiście do tego ważny jest sen o odpowiedniej długości i odpowiednia dieta. Ćwicząc 3 razy w tygodniu po jednym ćwiczeniu na każdą grupę mięśniową nie przesadzasz i nie ma się co bać przetrenowania i braku postępów.

Żeby wystarczył Ci jeden trening w tygodniu musiałbyś ćwiczyć więcej serii, ewentualnie dodać jakieś inne ćwiczenia na daną grupę, czyli coś w rodzaju planu hybrydowego.

Czasami w moim programie wprowadzam przeplatanie FBW ze Skazanego i FBW na siłowni. Zresztą taki włśnie zestaw stosuje większość osób, które chwalą się swoimi osiągnięciami na YT :)


  • 1

#46
Synthesis

Synthesis

    Member

  • Użytkownik
  • 21 postów

Mam pytanko :D Bo od jutra chciałbym zacząć trenować ze skazanym,jak dotąd ćwiczyłem wg planów madbarz i patrząc na ćwiczenia ze skazanego(chce iść od początku) czas treningu wydaję się bardzo mały czy kończąć np pompki ze skazanego moge dorzucić inne ćwiczenia?


  • 0

#47
ziel

ziel

    Far Beyond Driven

  • Użytkownik
  • 120 postów

Pod koniec książki masz plany treningowe różnej intensywności


  • 0

#48
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

Wszystko zależy Twojego celu, choć jeśli chcesz zacząć na spokojnie to polecałbym ułożyć obwód z pierwszych kroków i na każdym treningu wykonywać kilka takich obwodów. Z drugiej strony jeżeli masz już pewny staż jeżeli chodzi o kalistenikę to prawdopodobnie nie musisz poświęcać czasu na okres przygotowujący Twoje stawy do większego wysiłku. Napisz coś więcej to będę mógł Ci lepiej doradzić ;)


  • 0

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.


#49
Synthesis

Synthesis

    Member

  • Użytkownik
  • 21 postów

Nie znam się jeszcze za dobrze na planach treningowych ale robiłem tak:

w poniedziałek:

http://2.bp.blogspot.com/-U5V995d21N8/Ug7gxteX-GI/AAAAAAAAALk/IpiyKzxnhCY/s1600/chest+routine+beginners.jpg

w środe

http://1.bp.blogspot.com/-1VIRZb0rTbY/Ug7gzilhG0I/AAAAAAAAAMM/uikz2JI3wN0/s1600/shoulder+routine+beginner.jpg

w piątek

http://www.barbrothersgroningen.com/wp-content/uploads/2014/08/20131129132040-home-full-body-from-madbarz-com.jpg

a w sobotę ćwiczę np kruka itd :P Proszę się nie śmiać ale naprawde nie znam się na układaniu planów ale jak dotąd tak ćwiczylem i było dobrze :P W ten sposób ćwiczę od końca grudnia 


  • 0

#50
zdenek

zdenek

    Brak

  • Użytkownik
  • 2 postów
A czy trening typu, wszystkie partie (cała 6.) co drugi dzień, to dobry pomysł?
Czyli pon/śr/piątek + nie wiem, cokolwiek na weekend żeby się nie rozlewniwić.
  • 0

#51
Dom1nus

Dom1nus

    Padre

  • Moderator Fanpage
  • 223 postów
  • LokalizacjaKielce

Czyli chcesz robić wszystkie partie co drugi dzień? A kiedy regeneracja? Organizm masz przystosowany do takiego wysiłku?
Ogólnie Skazany na trening to gotowy plan, powiiniśmy ćwiczyć od początku do końca według niego ;) Strona 332 są plany treningowe, wybierz jeden. Jeśli interesuje Cię jakieś FBW to przejrzyj inne tematy z planami teningowymi. ;)


  • 0

#52
zdenek

zdenek

    Brak

  • Użytkownik
  • 2 postów
Właśnie tak to widzę. Co do regeneracji, to w sumie po to dałem pytanie w tym temacie.
Czy jestem przygotowany, to powiem tak, kupę lat trenowałem taniec, gdzie ppraktycznie każdy mięsień pracował. A taki trening ta szóstka wydała mi się najlepszym rozwiązaniem by wrócić i poprawić formę.
  • 0

#53
Teroon

Teroon

    Member

  • Użytkownik
  • 10 postów

Hej,

Podpinam się poniekąd do pytania kolegi z góry.

Mam za sobą rok różnych ćwiczeń kalistenicznych, około 8 miesięcy treningu wg. Lafeya, od września chcę zacząć robić Skazanego.

Jak kolega powyżej, zastanawiam się nad robieniem całej 6-tki, z pewnym zastrzeżeniem.

Większość ćwiczeń do poziomu 2-3 na poziomie przejścia nie sprawia mi problemów. Mimo to chcę zacząć od poziomu 1 tak jak jest napisane.
Myślę sobie zatem tak. Ćwiczenia pon/śr/pt

Zrobić całą 6-tkę na poziomie 1 przez 2-3 tygodnie i dopiero wejść na poziom 2. I tak dalej do momentu, aż wejdę na próg początkowy takiego ćwiczenia przy którym będę się męczył.
Kiedy to się stanie myślę aby zostawić FBW i przejść na program "Dobre sprawowanie" czyli też pon/śr/pt ale już na poszczególne grupy mięśniowe.
Może brzmi to przekombinowanie..... jak sądzicie?

 

A drugie pytanie jest już znacznie prostsze.

Jeśli na przykład w programie "Dobre sprawowanie" jest napisane:

Poniedziałek - Pompki - 2 serie treningowe, a w robieniu pompek jestem na przykład na poziomie średnio zaawansowanym gdzie jest napisane 2 serie po 20 powtórzeń. To czy znaczy to, że w ogólnym rozrachunku w poniedziałek powinienem zrobić 2 serie pompek po 2 serie po 20? Czyli łącznie 80 pompek?
Czytałem to już kilka razy ale dalej nie jest to dla mnie jasne.


  • 0

#54
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
Ad 1. Brzmi znośnie, lecz noe zakladaj sztywno, ze bedziesz dany krok robil 2-3 tyg, bo tak nie dojdziesz do perfekcji, poniewaz moze sie okazac ze potrzebujesz np 5tyg na opanowanie ruchu.

Nie mysl o treningu jak o liczbach typu 5powtorzen, 8 serii, 100 tygodni, 60 sekund odpoczynku, 2 sekundy faza negatywna itd itp…
Podejdz do tego tak, aby kazde powtorzenie bylo niczym pierwsze i ostatnie w serii. Dopieszczone w maksymalny sposob.

Ad 2. 2 serie to 2 serie :)
Czyli robisz np 20 powtorzen, przerwa, 20 powtorzen.

wysłane za pomocą TapaTalk
  • 1

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#55
Teroon

Teroon

    Member

  • Użytkownik
  • 10 postów

Dzięki za odpowiedź Powadzi,  naturalnie jeśli się okaże, że potrzebuję krok robić dłużej to będę go robił dłużej. Napisałem około 2 tygodnie ponieważ wstępnie wydaje mi się, że po tylu zacznie się już potrzeba rozbicia FBW, chociaż nie wykluczam, że stanie się to wcześniej na przykład.
:)


  • 0

#56
Teroon

Teroon

    Member

  • Użytkownik
  • 10 postów

Ehh potrzebuję jeszcze drobnej pomocy bo wciąż jednak trochę tego nie kumam.

Powiedzmy, że jestem na programie "Dobre sprawowanie" gdzie jestem na ćwiczeniu Pompki Wąskie

Powiedzmy, że jestem początkujący. Czyli powinienem wg. tego poziomu zrobić 1 serię po 5 powtórzeń. Program "Dobre sprawowanie" przewiduje w opisie "2 serie".
Czy to znaczy, że jednak mam zrobić 2 serie po 5 powtórzeń, czy też przejść cały program Dobrego Sprawowania poniedziałkowego czyli zrobić 1 serie po 5 pompek wąskich, po czym jedna serie na wznosy nóg i dopiero wtedy druga serie zacząć?
Ja w pełni rozumiem ideę, jak powinienem wykonać te ćwiczenia, jak mam ćwiczyć jeśli chodzi o technikę, poziom zmęczenia etc. ale po prostu te programy i poziomy jeśli chodzi o ilość serii etc. są dla mnie wciąż jakoś nie jasne...


  • 0

#57
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

W domyśle autora aby przejść z jednego ćwiczenia do drugiego należy przeważnie wykonać dwie serie po X powtórzeń. Dlatego też w tych schematach masz tak napisane - 2 serie pompek, 2 serie wznosów nóg itd. Na początku rób jedną serię po 5 powtórzeń a dopiero po dojściu do progu średniozaawansowanego (czyli do określonego pułapu powtórzeń) dodaj kolejną serię (pamiętaj aby tego dnia nie dodawać już powtórzeń). Od następnego treningu będziesz wykonywał wówczas 2 serie zamiast jednej. W zasadzie nie musisz zawsze dążyć do tego progu, dodawaj kolejną serię intuicyjnie - ważne aby robić to zgodnie z metodyką Wade'a czyli nie od razu.

 

Co do schematu wykonywania serii to polecałbym bardziej FBW niż obwody (czyli najpierw 2 serie pompek i potem 2 serie wznosów nóg) ale możesz eksperymentować.


  • 0

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.


#58
Teroon

Teroon

    Member

  • Użytkownik
  • 10 postów

Dobra.... czyli rozumiem to tak.

Powiedzmy, że robię początkowe pompki z kroku drugiego, czyli 1 seria po 10 powtórzeń.
Potrafię perfekcyjnie wykonać 1x10 takich pompek w związku z tym, zgodnie z tym co ma program "Dobre sprawowanie" mogę zrobić 2x10. Jeśli jestem w stanie zrobić 1 serię po 10 perfekcyjnie, ale drugą serię perfekt robię już tylko do 8 pompek to cierpliwie ćwiczę, aż dojdę do drugiej serii także perfekcyjnie do 10.
Wtedy przechodzę na próg średniozaawansowany i tu jest 2x20 pompek. Czyli ponieważ są już 2 serie w samym progu średniozaawansownym to te dwie serie niwelują zapis o 2 seriach z rozpiski "Dobre sprawowanie".
Analogicznie jeśli będę robić stanie na głowie na kroku 1 poziom początkujący robię 30 sekund, jeśli to daję robić to przerwa i druga serii, tak? A na progu średniozaawansowanym powinienem wytrzymać 1 minutę, i jeśli dobrze zrozumiałem, to gdy mogę zrobić 1 min na tym poziomie to dorzucam drugą serię, czyli po odpoczynku staram się wytrzymać ponownie minutę.
Czy teraz dobrze to zrozumiałem?


  • 0

#59
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

Coś w ten deseń. Nie przejmuj się zanadto drobnostkami, po prostu trenuj i zwiększaj liczbę powtórzeń oraz serii na czuja. Ważne abyś nie wychodził poza ramy tego schematu przez pewien czas jeśli chcesz go przetestować. Generalnie co 1-3 treningi dokładaj 1-5 powtórzeń, będzie to optymalna dawka. Jeśli czujesz że natrafiłeś na  ścianę to rób lżejszy tydzień. W dzień, w który dodajesz serie nie dodawaj już powtórzeń. To chyba tyle.


  • 0

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.


#60
Whookash

Whookash

    Brak

  • Użytkownik
  • 3 postów

Witam. Mam pytanie, może trochę głupie ale od jakiegoś czasu szukam odpowiedzi. Chodzi mianowicie o książke Paula Wade'a "skazany na trening"

 

Mój problem polega na niezrozumieniu przykładowego planu treningowego. Podam przykład:

 

Trenuję według planu treningowego świeża krew. Wykonuję stopień I pompek, próg średniozaawansowany czyli 2 serie po 25. Według planu treningowego w poniedziałek mam ćwiczyć pompki cytuję " 2-3 serie treningowe". Stąd moje pytanie: jak mam to rozumieć? Jak dotąd wykonywałem to po prostu 3 razy dziennie tzn: rano 2x po 25 popoludniu 2x25 i to samo wieczór. Doszedłem jednak do wniosku że nie o to chodzi. Czy mam je wykonywać pod rząd? Czy jednak robię dobrze?


  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych