Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Silne nogi a kolana


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

#1
qwsdm

qwsdm

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 416 postów
Witam
Dużo osób,rehabilitanci,trenerzy fitness mówią że podczas treningu nóg kolana nie mogą wychodzić po za palce stóp,lecz większość ćwiczeń z masa ciała jak i z ciężarami wymaga takich pozycji np znane ćwiczenia jak żabki
(3 minuta) ,przysiad na jednej nodze, http://www.kfd.pl/wy...nicy-34007.html, bułgarski przysiad czy wykroki kolana tam robią swoje.
Jak to z tym tak naprawdę bo już mam namieszane w głowie.
Jaki ruch niszczy a jaki wzmacnia kolana i dlaczego niby nie powinny wychodzić za palce od nóg.
  • 0

#2
krzysiek20ino

krzysiek20ino

    Jay-Jay Petersburg

  • Zasłużony
  • 1 536 postów
Kolano musi być zwrócone w stronę palców stóp, nie w lewo, ani nie w prawo. Centralnie w linii z palcami.
  • 0

#3
Polak

Polak

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 20 postów
może zacytuję

Mit piąty: kolana nie mogą wychodzić poza linię palców stóp przy przysiadach




Mit który wynika z błędnej analizy biomechaniki. W życiu codziennym i aktywności sportowej nie unikniesz ruchu w którym twoje kolano przekracza linię palców (spróbuj wejść po schodach lub pod wzniesienie – tak by twoje kolano pozostawało z tyłu, powodzenia). Robisz to setki razy i żyjesz. Analogicznie setki razy robisz pełny przysiad i czy twoje kolano funkcjonuje poprawnie? Wychodzenie kolan poza linię palców wcale nie musi być groźne, o ile wzmocnisz mięśnie w okolicach stawu. Jak to zrobić? Pozwolić, aby kolano popracowało w ... „zakazanej strefie”. Wtedy nauczysz swój organizm lepszej ochrony kolana. Gapiąc się na swoje kolano i palce stóp w trakcie przysiadów doprowadzi cię zapewne do dużo większej kontuzji np. kręgosłupa niż teoretycznie możliwa kontuzja kolan.

Jedyne o czy musisz pamiętać – to aby twoje kolano ZAWSZE pracowało zgodnie z ułożeniem twoich palców stóp. Wszelkie ruchy skrętne są zabójcze dla stawu kolanowego. Im szerzej staniesz i mocniej skierujesz palce stóp na zewnątrz w przysiadach (minimum 45 stopni) tym zdrowiej dla twoich stawów.

Paradoksalnie – im więcej czasu spędzisz trenując tak aby twoje kolano przechodziło poza linię palców stóp, tym bardziej nauczysz swój układ nerwowy aktywacji tkanki miękkiej wokół stawu co przyczyni się do PRZECIWDZIAŁANIA urazowi kolana w sporcie. (PUBLIKACJA: Supertraining, Siff & Verkoshansky, 1993).


  • 0

Na tyle jesteś dobry, na ile jest dobry Twój najsłabszy punkt


#4
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość
Widzę że temat wraca jak bumerang:) Zgadzam się z tezami z publikacji zamieszczonej przez Polaka.
  • 0

#5
m6k3

m6k3

    Man of Steel

  • Zasłużony
  • 803 postów
  • LokalizacjaRzeszów
W internecie jest pełno mitów o tym że przysiady i rwanie pistolety itd niszczą kolana, wcześniej gdy ćwiczyłem na siłowni zacząłem intensywnie pracować nad siłą nóg wszyscy mówili mi że padną mi kolana ale tak się nie stało. Gdy wykonujesz ćwiczenia odpowiednio i poprawnie technicznie wzmacniasz mięśnie na około stawu czym w gruncie rzeczy go odciążasz. W pewnym momencie przy wadze 70 kilo na przysiad brałem 85 kilo żelastwa na 5 powtórzeń i tak 2 razy w tygodniu i nigdy nawet nie poczułem dyskomfortu w kolanach. Przy pistoletach obecnie jest trochę ciężej bo w tym ćwiczeniu ciało jest troszkę niestabilne ale około 3 zrobię spokojnie :)
  • 0

#6
Bar-Man

Bar-Man

    Bodyweight, Bags, Bells & Barbells

  • Bywalec
  • 826 postów
  • LokalizacjaToruń
Jedyne skręcanie w stawie kolanowym przy zablokowanej rotacji stopy jest niezdrowe.

Moja kolana nigdy nie były w lepszym stanie niż są dzisiaj po stałej kuracji przysiadowej, wykrokach, tureckim wstawaniu itp. Wszystkie te ćwiczenia wykonuję również z obciążeniem (nie tylko samego ciała). Wyleczyłem w ten sposób uraz kolana nabyty podczas jazdy na nartach (wkręcenie kolana z naciągnięciem więzadeł). Zniknął również ból spowodowany przez chondromalację rzepki na którą cierpię od wielu lat. Myślę, że nie ma co sobie zaprzątać głowy opowiadaniami "fachowców" tylko trzeba poćwiczyć i samemu wyciągnąć wnioski.
  • 0

Najgorszą rzeczą którą mógłbyś spotkać na drodze samodoskonalenia to uczucie spełnienia.

http://kalistenikapo...y-odosobnienie/


#7
qwsdm

qwsdm

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 416 postów
udało mi się znaleźć trochę na ten temat i okazało się że niebezpieczne są przysiady do połowy a nie pełne ze względu że kolano jest chronione przez 4 więzadła i w pełnym ruchu ona chronią kolano lecz w półprzysiad kolano nie jest podtrzymywane przez wiązadła ,więc jak o biomechanice ruchu tak dużo się mówi i wie to skąd ten mit ??
  • 0

#8
julo1976

julo1976

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 159 postów
qwsdm pamietam jak sporo lat w tyl robilem przysiady na podkladkach pod stopy i dziwilem sie ze bola mnie kolana, jak i przysiady gdzie kolana szly na zewnatrz.Szczescie ze nic sie nie stalo poza bolem.Obecnie przysiadam 8 x 160kg ze stopami plasko na ziemi i kolanami idacymi na wprost i problemow nie ma zadnych.Ta sama zasada tyczy sie pistoletow bez obciazenia:)
  • 0
Trening to przyjemnosc, nie obowiazek a gimnastyka sportowa to radosc i satysfakcja z pokonywania sily grawitacji:) !

#9
Michal

Michal

    Advanced Member

  • Zasłużony
  • 1 598 postów
  • LokalizacjaWawa

Widzę że temat wraca jak bumerang:) Zgadzam się z tezami z publikacji zamieszczonej przez Polaka.


Chyba trzeba to dodać do FAQ :)

Ja robię przysiady jak mi wygodnie i nie zwracałem uwagi na to czy kolana wychodzą czy nie (a wychodzą). Zawsze miałem kłopoty z kolanami. Teraz po roku (a w sumie to wcześniej) robienia przysiadów nie mam właściwie żadnych problemów z kolanami. Kiedyś po próbie zrobienia pistoletu kolana bolały mnie przez kilka dni. Teraz tego nie mam.
  • 0
Słownik ćwiczeń | Mapa miejsc do ćwiczeń

"Kto by chciał być normalnym? My chcemy być nadzwyczajni!"

#10
Bar-Man

Bar-Man

    Bodyweight, Bags, Bells & Barbells

  • Bywalec
  • 826 postów
  • LokalizacjaToruń
Jakby człowiek musiał mieć podkładki pod pięty do przysiadów to by się z nimi urodził :D
  • 0

Najgorszą rzeczą którą mógłbyś spotkać na drodze samodoskonalenia to uczucie spełnienia.

http://kalistenikapo...y-odosobnienie/


#11
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość
Do Waszych wypowiedzi z którymi się zgadzam dodam, że na moje zerwane wiezadło lekarz nakazał mi wzmocnić mięśnie (szczególnie dwu głowe) , bo silne mięśnie chronią kolano przed urazem. Więc poprawnie wykonywane ćwiczenie na pewno nie ma złego wpływu na staw kolanowy.
  • 0

#12
julo1976

julo1976

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 159 postów
:) Dobre Bar-Man :), ja tylko przyklad podalem z wlasnego doswiadczenia kiedy bolaly mnie kolana :) i swego czasu bylo zalecane aby dawac podkladki pod piety
  • 0
Trening to przyjemnosc, nie obowiazek a gimnastyka sportowa to radosc i satysfakcja z pokonywania sily grawitacji:) !

#13
Bar-Man

Bar-Man

    Bodyweight, Bags, Bells & Barbells

  • Bywalec
  • 826 postów
  • LokalizacjaToruń
julo - ja to rozumiem, też kiedyś robiłem masę przysiadów na siłowni (w tym program 20 Rep Squats) i wiem, że niektóre podręczniki wręcz nakazują taki sposób ćwiczenia co jest moim zdaniem nienaturalne jeśli już nawet zaakceptować ciężar w postaci sztangi z tyłu na plecach.
  • 0

Najgorszą rzeczą którą mógłbyś spotkać na drodze samodoskonalenia to uczucie spełnienia.

http://kalistenikapo...y-odosobnienie/


#14
Konto usunięte

Konto usunięte

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 316 postów
Imo ćwierć przysiady są podobnie niebezpieczne jak pełne przysiady.
Wszędzie piszą tylko o kolanach, a przecież przy pełnym przysiadzie nie pracują tylko kolana, a praktycznie całe ciało z bebechami, lędźwiami itp.

Baaaaaardzo dużo ludzi przekłada robienie pełnych przysiadów ponad połówki bo ktoś tam tak napisał. Te same osoby robią połówki całkiem prawidłowo, a przy pełnych ciągną, rwą ruch, wyginają się itp. A to pierwsza rzecz do złapania przepukliny czy większej kontuzji.

Kto robił przysiady z duużym obciążeniem to wie o czym piszę.

Ogólnie rzecz biorąc. Lepiej robić pełne, ale jeżeli one mają być kaleczone, wtedy imo o wiele bezpieczniej po wolutku zacząć od połówek i spokojnie dojść do swojego.
  • 0

#15
Bar-Man

Bar-Man

    Bodyweight, Bags, Bells & Barbells

  • Bywalec
  • 826 postów
  • LokalizacjaToruń
Kartofelek - przecież nie mówimy na forum o ćwiczeniu niewłaściwym technicznie. To oczywiste. Najpierw technika, potem progresja ciężaru. Ale lepiej robić pełne niż połówki jeśli się wie jak robić oba typy ćwiczenia.
  • 0

Najgorszą rzeczą którą mógłbyś spotkać na drodze samodoskonalenia to uczucie spełnienia.

http://kalistenikapo...y-odosobnienie/


#16
Rafiki

Rafiki

    KalistenikaPolska

  • Użytkownik
  • 131 postów
  • LokalizacjaSzczytno
Witam.
Mam chondromalacje stawów kolanowych. Gdy robię przysiady to strzelają mi kolana, nawet przy pierwszym kroku ze Skazanego. Mimo to powinienem robić przysiady? Jakie jest wasze doświadczenie, czy komuś z Was to ćwiczenie pomogło w chondromalacji?
  • 0

#17
m6k3

m6k3

    Man of Steel

  • Zasłużony
  • 803 postów
  • LokalizacjaRzeszów
A chondromalacja jest potwierdzona przez lekarza czy zdiagnozowałeś ją za pomocą google ?
  • 0

#18
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość

Witam.
Mam chondromalacje stawów kolanowych. Gdy robię przysiady to strzelają mi kolana, nawet przy pierwszym kroku ze Skazanego. Mimo to powinienem robić przysiady? Jakie jest wasze doświadczenie, czy komuś z Was to ćwiczenie pomogło w chondromalacji?


Rafiki,

Nikt z nas nie odpowie Ci na to pytanie:( Polecam wizytę u ortopedy. Z kolanem jest bardzo delikatna zabawa. Lekarz musi cię zbadać i postawić diagnozę.
  • 0

#19
Rafiki

Rafiki

    KalistenikaPolska

  • Użytkownik
  • 131 postów
  • LokalizacjaSzczytno
Byłem u ortopedy i mam stwierdzoną chondromalacje. Miałem już zastrzyki i w sumie nie ma poprawy. Nie wiem już sam co mam robić. Chciałem się tylko dowiedzieć czy ktoś sobie z tym radził robiąc tylko przysiady?
  • 0

#20
Sethbdg

Sethbdg

    Nie ćwiczę 5x5. ;)

  • Bywalec
  • 1 055 postów
No tak, ale pytałeś, czy możesz robić takie rzeczy jak właśnie przysiady?
  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych