Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Jak długo spać?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
40 odpowiedzi w tym temacie

#21
bates911

bates911

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 19 postów
Ja na przykład potrzebuję od 6 do 8 godzin. Często też korzystam z Bedtime Calculator który dzieli sen na 90 minutowe cykle i mi właśnie wystarcza przeważnie 5 cykli, choć w 4 też się wysypiam. za to powyżej 8 godzin mam problemy ze wstaniem, i potem w ciągu dnia jestem niemrawy :) Według takiego schematu działa kalkulator:
Zaplanuj swój sen tak, by jego długość była wielokrotnością 1,5 godziny. Śpij 4,5 h lub 6 h albo 7,5 h. O ile 4,5-godzinny sen będzie na pewno za krótki, o tyle 6 h jest w sam raz, a 7,5 h to zupełne maksimum.
A teraz trochę o cyklach
Badania pokazują, że to nie długość snu powoduje, że jesteśmy wypoczęci po przebudzeniu. Najważniejszą sprawą jest liczba pełnych cykli snu, które przespaliśmy poprzedniej nocy. Każdy z takich cykli zawiera pięć faz, które wyrażane są przez mózg za pomocą określonych fal mózgowych. Dla naszych potrzeb, wystarczy powiedzieć, że jeden cykl trwa średnio 90 minut: 65 minut normalnego snu (NREM), 20 minut snu REM (tu pojawiają się sny) i znowu 5 minut snu NREM. (…) Jeśli mielibyśmy spać całkowicie naturalnie, bez budzików i innych zakłóceń snu, budzilibyśmy się średnio po śnie o długości wielokrotności 90 minut, np. po 4,5 godzinach, 6 godzinach, 7,5 godzinach lub 9 godzinach, ale nie po 7 czy 8 godzinach, które nie są wielokrotnością 90 minut.

W czasie pomiędzy cyklami tak naprawdę nie śpimy. To rodzaj półsnu. Jeśli nie zostaniemy z niego wybudzeni (przez światło, zimno, pełny pęcherz, hałas), to kontynuujemy sen rozpoczynając kolejny 90-minutowy cykl. Osoba, która prześpi 4 cykle (6 godzin) będzie czuła się bardziej wypoczęta niż ktoś, kto spał od 8 do 10 godzin, ale nie miał możliwości dokończenia każdego cyklu, bo przed ich zakończeniem został obudzony.
Na telefony z androidem jest sporo takich kalkulatorów które pomogą w zaplanowania snu.
  • 0
Sternikiem swoich losów jestem sam, Własnej duszy kapitanem.

#22
bates911

bates911

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 19 postów
Ja na przykład potrzebuję od 6 do 8 godzin. Często też korzystam z Bedtime Calculator który dzieli sen na 90 minutowe cykle i mi właśnie wystarcza przeważnie 5 cykli, choć w 4 też się wysypiam. za to powyżej 8 godzin mam problemy ze wstaniem, i potem w ciągu dnia jestem niemrawy :) Według takiego schematu działa kalkulator:
Zaplanuj swój sen tak, by jego długość była wielokrotnością 1,5 godziny. Śpij 4,5 h lub 6 h albo 7,5 h. O ile 4,5-godzinny sen będzie na pewno za krótki, o tyle 6 h jest w sam raz, a 7,5 h to zupełne maksimum.
A teraz trochę o cyklach
Badania pokazują, że to nie długość snu powoduje, że jesteśmy wypoczęci po przebudzeniu. Najważniejszą sprawą jest liczba pełnych cykli snu, które przespaliśmy poprzedniej nocy. Każdy z takich cykli zawiera pięć faz, które wyrażane są przez mózg za pomocą określonych fal mózgowych. Dla naszych potrzeb, wystarczy powiedzieć, że jeden cykl trwa średnio 90 minut: 65 minut normalnego snu (NREM), 20 minut snu REM (tu pojawiają się sny) i znowu 5 minut snu NREM. (…) Jeśli mielibyśmy spać całkowicie naturalnie, bez budzików i innych zakłóceń snu, budzilibyśmy się średnio po śnie o długości wielokrotności 90 minut, np. po 4,5 godzinach, 6 godzinach, 7,5 godzinach lub 9 godzinach, ale nie po 7 czy 8 godzinach, które nie są wielokrotnością 90 minut.

W czasie pomiędzy cyklami tak naprawdę nie śpimy. To rodzaj półsnu. Jeśli nie zostaniemy z niego wybudzeni (przez światło, zimno, pełny pęcherz, hałas), to kontynuujemy sen rozpoczynając kolejny 90-minutowy cykl. Osoba, która prześpi 4 cykle (6 godzin) będzie czuła się bardziej wypoczęta niż ktoś, kto spał od 8 do 10 godzin, ale nie miał możliwości dokończenia każdego cyklu, bo przed ich zakończeniem został obudzony.
Na telefony z androidem jest sporo takich kalkulatorów które pomogą w zaplanowania snu.
  • 0
Sternikiem swoich losów jestem sam, Własnej duszy kapitanem.

#23
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2 739 postów
  • LokalizacjaBXL

Ja na przykład potrzebuję od 6 do 8 godzin. Często też korzystam z Bedtime Calculator który dzieli sen na 90 minutowe cykle i mi właśnie wystarcza przeważnie 5 cykli, choć w 4 też się wysypiam. za to powyżej 8 godzin mam problemy ze wstaniem, i potem w ciągu dnia jestem niemrawy :) Według takiego schematu działa kalkulator:

Zaplanuj swój sen tak, by jego długość była wielokrotnością 1,5 godziny. Śpij 4,5 h lub 6 h albo 7,5 h. O ile 4,5-godzinny sen będzie na pewno za krótki, o tyle 6 h jest w sam raz, a 7,5 h to zupełne maksimum.[/code] A teraz trochę o cyklach [code=auto:0]Badania pokazują, że to nie długość snu powoduje, że jesteśmy wypoczęci po przebudzeniu. Najważniejszą sprawą jest liczba pełnych cykli snu, które przespaliśmy poprzedniej nocy. Każdy z takich cykli zawiera pięć faz, które wyrażane są przez mózg za pomocą określonych fal mózgowych. Dla naszych potrzeb, wystarczy powiedzieć, że jeden cykl trwa średnio 90 minut: 65 minut normalnego snu (NREM), 20 minut snu REM (tu pojawiają się sny) i znowu 5 minut snu NREM. (…) Jeśli mielibyśmy spać całkowicie naturalnie, bez budzików i innych zakłóceń snu, budzilibyśmy się średnio po śnie o długości wielokrotności 90 minut, np. po 4,5 godzinach, 6 godzinach, 7,5 godzinach lub 9 godzinach, ale nie po 7 czy 8 godzinach, które nie są wielokrotnością 90 minut.

W czasie pomiędzy cyklami tak naprawdę nie śpimy. To rodzaj półsnu. Jeśli nie zostaniemy z niego wybudzeni (przez światło, zimno, pełny pęcherz, hałas), to kontynuujemy sen rozpoczynając kolejny 90-minutowy cykl. Osoba, która prześpi 4 cykle (6 godzin) będzie czuła się bardziej wypoczęta niż ktoś, kto spał od 8 do 10 godzin, ale nie miał możliwości dokończenia każdego cyklu, bo przed ich zakończeniem został obudzony.

Na telefony z androidem jest sporo takich kalkulatorów które pomogą w zaplanowania snu.

dokładnie tak jak jest napisane, nie raz o tym przekonałem się :P

w pogrubiony tekście raczej brakuje 6 = 65minut :P

  • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa


#24
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2 739 postów
  • LokalizacjaBXL

  • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa


#25
Michal

Michal

    Advanced Member

  • Zasłużony
  • 1 598 postów
  • LokalizacjaWawa
Ha, tak czułem, że drzemie we mnie pierwotna dusza i powinienem spać 2 razy dziennie :]
  • 0
Słownik ćwiczeń | Mapa miejsc do ćwiczeń

"Kto by chciał być normalnym? My chcemy być nadzwyczajni!"

#26
Sopel

Sopel

    Kaboom!

  • Użytkownik
  • 747 postów
Prawda jest taka że o wiele ważniejsza od długości snu jest jego jakość. Zwykłemu człowiekowi spokojnie wystarczą 4-5h, ale jeśli komuś zależy na budowaniu mięśni to radziłbym jednak spać te 8+h.
  • 0
Shut up and get moving.

#27
Bar-Man

Bar-Man

    Bodyweight, Bags, Bells & Barbells

  • Bywalec
  • 826 postów
  • LokalizacjaToruń
Myślę, że każdy spał już w swoim życiu tyle razy, że metodą eksperymentalną powinien dojść do tego jak długo spać, kiedy kłaść się spać i nawet z kim to robić. Nie wiem jakim cudem miałby mi to zdanie ułatwić kalkulator, czy teoria. Trzeba spać by się wysypiać.
  • 0

Najgorszą rzeczą którą mógłbyś spotkać na drodze samodoskonalenia to uczucie spełnienia.

http://kalistenikapo...y-odosobnienie/


#28
Sopel

Sopel

    Kaboom!

  • Użytkownik
  • 747 postów
Czyli skoro całe życie jesz, to na pewno robisz to dobrze? Większość ludzi nie ma pojęcia o mechanizmach rządzących snem, a co za tym idzie nie wie jak może poprawić jego jakość i dzięki temu skrócić czas potrzebny na niego.
  • 0
Shut up and get moving.

#29
SerbianTerminator

SerbianTerminator

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 28 postów
Ja na szczescie nie mam problemów ze snem. Od roku lub nawet dalej prawie codziennie spie od 22 lub 23 do 7, kiedys czytałem ze podczas dwoch godzin przed 24 sen jest najlepszy jakościowo, czy to prawda, nie wiem. Oczywiscie czasem zdarzają sie jakies odstępstwa od normy, np imprezy lub jakas trasa samochodem, ale staram sie spac regularnie. Przeważnie nie potrzebuje budzika, ale na wszelki wypadek włączam. Spie jak kłoda, nic mnie nie obudzi nawet trzęsienie ziemi, nie wiem czy to dobrze.
  • 0

#30
Bar-Man

Bar-Man

    Bodyweight, Bags, Bells & Barbells

  • Bywalec
  • 826 postów
  • LokalizacjaToruń
Ja tez staram sie spać od 22-23. Najlepiej się wtedy wysypiam.
  • 0

Najgorszą rzeczą którą mógłbyś spotkać na drodze samodoskonalenia to uczucie spełnienia.

http://kalistenikapo...y-odosobnienie/


#31
krzysiek20ino

krzysiek20ino

    Jay-Jay Petersburg

  • Zasłużony
  • 1 536 postów
A ja właśnie od wczoraj też zacząłem chodzić spać od 22, ale nie mogłem przez 2 godziny spać... Czy to wynika ze zmiany godzin? Zazwyczaj chodziłem o 1, 2 , bo bawiłem się telefonem.
  • 0

#32
Michal

Michal

    Advanced Member

  • Zasłużony
  • 1 598 postów
  • LokalizacjaWawa
Zupełnie przez przypadek trafiłem dzisiaj na dokument o budowaniu masy (SEKRETY MASY.pdf). Jest to zlepek wypowiedzi różnych kulturystów nt ich sposobów. Oczywiście wszędzie przewijają się podstawowe ćwiczenia z dużym obciążeniem + dieta ale Mike Christian dodaje jeszcze sen. On śpi 10-12 godzin w ciągu doby, z czego 8 w nocy, a reszta to drzemki w ciągu dnia. Pewnie to zależy od organizmu, bo przecież jeden potrzebuje więcej snu a drugi mniej ale może coś w tym jest...
  • 0
Słownik ćwiczeń | Mapa miejsc do ćwiczeń

"Kto by chciał być normalnym? My chcemy być nadzwyczajni!"

#33
powro

powro

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 63 postów
szczerze mówiąc odkąd do szkoły zacząłem chodzić na rano to momentalnie przestawiłem się na wcześniejsze chodzenie spać i wcześniejsze wstawanie.. śpię ok 9h, wstając czuję, że organizm lepiej funkcjonuje :D
  • 0
'Mam moc w sobie, ona kroczy ze mną. A siła w żyłach pływa na pewno. Szacunek, respekt, braterstwo, jedność.'


#34
Bar-Man

Bar-Man

    Bodyweight, Bags, Bells & Barbells

  • Bywalec
  • 826 postów
  • LokalizacjaToruń

A ja właśnie od wczoraj też zacząłem chodzić spać od 22, ale nie mogłem przez 2 godziny spać... Czy to wynika ze zmiany godzin? Zazwyczaj chodziłem o 1, 2 , bo bawiłem się telefonem.


Zależy od modelu telefonu ;)
A serio: przyzwyczaisz się, będziesz szybciej zasypiał za tydzień.
  • 0

Najgorszą rzeczą którą mógłbyś spotkać na drodze samodoskonalenia to uczucie spełnienia.

http://kalistenikapo...y-odosobnienie/


#35
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2 739 postów
  • LokalizacjaBXL
ja wczoraj poszedłem po 18h spać :P
pomyślałem, jak wstane w środku nocy no to będzie git i pochodzę po domu z 1-2h i zasnę drugi raz, a to spałem b. mocno aż do 7h30 :P
i co z tego wynikło, nie wyspałem się, spać się dalej chce :P
pewnie dlatego, że popszednich nocy mało spałem

właśnie spróbuje teraz takiego modelu, jak wieczorem chce się spać to idę spać, nie ważne która by była godzina, nie siedzę do późna,
bo np o innych godzinach, kiedy muszę isć spać to ciężko zaznąć
  • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa


#36
Polak

Polak

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 20 postów

A ja właśnie od wczoraj też zacząłem chodzić spać od 22, ale nie mogłem przez 2 godziny spać... Czy to wynika ze zmiany godzin? Zazwyczaj chodziłem o 1, 2 , bo bawiłem się telefonem.


Może to przez te telefony, ale nie wiem czy to prawda

Niektóre badania twierdzą, że promieniowanie telefonów komórkowych ma wpływ na sen, w tym na opóźnienia w zasypaniu. Autorzy badań klinicznych prowadzonych przez szwedzki Instytut Karolinska wraz z Uniwersytetem Stanowym Wayne w USA sugerują powiązanie promieniowania fal radiowych z zaburzeniami snu w pewnych jego stadiach. Angielska Narodowa Opieka Zdrowotna (NHS – ang. UK National Health Service) skrytykowała te badania. Powodem była mała liczba uczestników oraz fakt, że 53% badanych zgłosiło uczulenie podczas używania telefonów komórkowych. Proporcja ta nie odzwierciedla rzeczywistego stanu całej populacji. NHS skrytykowała także prasę za niewłaściwe przekazywanie wyników tych badań.


i

http://komorkomania....i-zaklocaja-sen

ale może też twój organizm był przyzwyczajony do sypania później i stąd ten problem.
  • 0

Na tyle jesteś dobry, na ile jest dobry Twój najsłabszy punkt


#37
krzysiek20ino

krzysiek20ino

    Jay-Jay Petersburg

  • Zasłużony
  • 1 536 postów
Hmm, no mam wyłączone wszystkie urządzenia w okół. ;)
  • 0

#38
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość

Myślę, że każdy spał już w swoim życiu tyle razy, że metodą eksperymentalną powinien dojść do tego jak długo spać, kiedy kłaść się spać i nawet z kim to robić. Nie wiem jakim cudem miałby mi to zdanie ułatwić kalkulator, czy teoria. Trzeba spać by się wysypiać.


Bar-Man biorąc pod uwagę Twoje wypowiedzi na temat seksu. tantrycznego, to żeby się wyspać powinieneś zdecydowanie.spać.sam ;)
  • 0

#39
julo1976

julo1976

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 159 postów
Krzysiek kiedys mialem podobny problem bo zasypialem o 1-2 nawet gdy kladlem sie 22-23.Mysle jednak ze to kwestia przestawienia sie i na to potrzeba czasu, jak i przede wszystkim nie oczekuj kiedy zasniesz.Obecnie to w godzinach 22-23 ledwie juz widze na oczy i ukladam sie do snu ale to moze z racji wieku, bo ja juz stary jestem;)
  • 0
Trening to przyjemnosc, nie obowiazek a gimnastyka sportowa to radosc i satysfakcja z pokonywania sily grawitacji:) !

#40
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2 739 postów
  • LokalizacjaBXL
jak za młodu się siedziało do późna, a nawet w ogóle nie chodziło się spać, to na przyszłość będzie ciężej wysiedzieć do późna i już we wczesnych godzinach chce się spać
  • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych