Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się

Trening pliometryczny, czyli zwiększ siłę eksplozywna, by być bardziej wszechstronnym


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
36 odpowiedzi w tym temacie

#21
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2 739 postów
  • LokalizacjaBXL
jak dla mnie trening pliometryczny sporo dał, przez całe wakacje to jest 2 pełne miesiące ćwiczyłem tym planem, łączyłem je z bieganiem oraz kali...
http://kalistenikapo...dynamiki-i-mocy
  • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa


#22
cassi

cassi

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Zasłużony
  • 1 496 postów
Ciekawy ten link będę miał to na uwadze. Leci rep :)
  • 0

#23
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość

Wyczytałem, że powinniśmy przed takim treningiem robić następująco: Może to jest tylko podane tak do sztuk walk
1. rozgrzewka
2. ćwiczenie rozciągające
3. ćwiczenie stabilizujące tułów
4. ćwiczenie stabilizujące stawy
5. trening anaerobowy
6. --trening plyometryczny--
7. trening aerobowy

Czy musimy wykonywać wszystkie te ćwiczenia powyżej.
Jeszcze jedno jak ćwiczycie?
źródło: "Siła, Szybkość i Kondycja w Sztukach Walki" Sean Cochran 
Na początku można zaczynać z kolan pompki z wybicia robić. Wszystko stopniowo


Cassi, według mnie jest to specjalistyczny trening pod kątem sztuk walki. Nastawiony jest na duże rozciągnięcie, wytrzymałość, eksplozywność itp. Wszystkie te cechy niekoniecznie będą Ci potrzebne (chyba że masz taki cel). Niektóre mogą wręcz przeszkadzać. Na przykład w sztukach walki rozciągnięcie ma priorytetowe znaczenie. Jednak przy treningu siłowym nadmierne rozciągnięcie "zabiera" siłę i czyni mięśnie i stawy podatne na kontuzje. To dlatego adeptom sportów siłowych poleca się rozciąganie, lecz w ograniczonym zakresie.

  • 0

#24
cassi

cassi

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Zasłużony
  • 1 496 postów
Zahir zacząłem tym interesować się trochę. Zakupiłem książkę siła, wytrzymałość i kondycja.
Wiem, że taki typ treningu jest wymagający. Nie chcę próbować tego typu ćwiczeń bez żadnej wiedzy.
Czekam jeszcze na książkę Trening siły eksplozywnej w sportach walki z wydawnictwa aha i CC2 gdzie coś znajdziemy na ten temat. A później coś wprowadzę w życie trening Plyometryczny.
Czekam na dalsze opinie na ten temat :) i doswiadczenia 
Zasady wykonywania treningu plyometrycznego:

-wykonanie rozgrzewki przed przystąpieniem do ćwiczeń (ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie, a także zwiększające ruchomość w stawach kończyn dolnych)
-unikanie zeskoków ze zbyt dużych wysokości
-kontrolowanie na bieżąco odczuć bólowych podczas wykonywania ćwiczeń
-wydłużenie okresu hamowania następującego bezpośrednio po zeskoku
-skrócenie czasu pracy koncentrycznej występującej bezpośrednio po cyklu rozciągania mięśni
-zachowanie stabilnie i symetrycznie ułożonych stóp w czasie wykonywania naskoku i odbicia (podczas wyskoków typu drop jump (DJ) – wyskok po naskoku)
-odpowiednio dobrane obuwie i rodzaj podłoża
-stopniowe przeciążanie układu mięśniowego i kostnego
-nie należy stosować treningu plyometrycznego przez osoby niepełnoletnie, ze względu na niewykształcony w pełni układ kostno - mięśniowy


Zalety treningu plyometrycznego:

-poprawa wyskoku po naskoku z wysokości
-poprawa mocy kończyn dolnych
-wzrost siły kończyn dolnych
-rekrutacja dodatkowych jednostek motorycznych
-wzrost mocy mięśniowej bez przyrostu masy mięśniowej
-obniżenie progu pobudzenia jednostek motorycznych kończyn dolnych


Wady treningu plyometrycznego:

-obniżenie komfortu psychicznego (przez ekscentryczną prace mięśni)
-możliwość uszkodzenia układu mięśniowo – szkieletowego
-duże obciążenie stawów, więzadeł oraz mięśni stabilizujących stawy
-bardzo duże obciążenie ścięgien oraz kości (ze względu na wysoką wartość modułu Younga – parametru charakteryzującego właściwości sprężyste tkanek człowieka)


Skakać czy nie skakać?
Trening plyometryczny nie powinien stanowić bazowego treningu rozwijającego siłę i szybkość kończyn dolnych. Jest to trening bardzo obciążający układ mięśniowo – kostny i jego długotrwałe stosowanie może prowadzić do powstania wszelkiego rodzaju przeciążeń, a nawet kontuzji. Ćwiczenia plyometryczne można stosować, jako alternatywny sposób na rozwijanie zdolności siłowo – szybkościowych kończyn dolnych. Jednak przed rozpoczęciem treningów wykorzystujących tą metodę należy dobrze przemyśleć, zaplanować i odpowiednio dostosować ćwiczenia do swoich indywidualnych potrzeb oraz dyspozycji.

źródło: http://www.trener.pl...150/ptype/print
  • 0

#25
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2 739 postów
  • LokalizacjaBXL
ciekawy artykuł:
http://safe-sport.pl/pleyometria/
  • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa


#26
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość
Cassi, Zgadzam się z tym co napisałeś. Trening plio może być dodatkiem a nie podstawą. Moim zdaniem jego zalety to przede wszystkim szybkość (krótkie serie, niewiele powtórzeń) skuteczność (wykorzystanie efektu miotatycznego) i zwiększenie wszechstronności (siła eksplozywna). Wady można wykluczyć odpowiednią rozgrzewką i doborem ćwiczeń na naszym poziomie (w zasadzie dwa opisane w artykule powyżej).

Reasumując: Trening pliometryczny nie jest złotym środkiem mającym nam zastąpić inne rodzaje ćwiczeń, lecz doskonałym uzupełnieniem. W dodatku zabiera niewiele czasu, więc moim zdaniem warto go dołączyć do swojego programu.
  • 0

#27
m6k3

m6k3

    Man of Steel

  • Zasłużony
  • 803 postów
  • LokalizacjaRzeszów
Hmmm, czy ktoś może polecić mi jakieś dobre ćwiczenia pliometryczne wykonywane na drążku które pomogą mi przy muscule up'ie ?
  • 0

#28
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2 739 postów
  • LokalizacjaBXL

Hmmm, czy ktoś może polecić mi jakieś dobre ćwiczenia pliometryczne wykonywane na drążku które pomogą mi przy muscule up'ie ?

ja jakiś czas robiłem coś takiego:
na niskim drążku, tak do pasa/klaty, nogi lekko ugięte i się powiesiłem, i starałem się podciągnąć z wybiciem do góry/tyłu, oczywiście, nogami było trzeba pomóc, aby jak najwyżej i najdalej wyskoczyć powietrze i ew. do tyłu :D
  • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa


#29
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość
M6K3, pociągnięcia z klasnieciem. Ale to ćwiczenie dla zaawansowanych . Trzeba zrobić dobrą rozgrzewkę i uważać na kontuzję.
  • 0

#30
cassi

cassi

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Zasłużony
  • 1 496 postów
Ważnym ćwiczeniem jest wzmacnianie mięśni rotatorów, gdzie przy tych ćwiczeniach je obciążamy.
  • 0

#31
m6k3

m6k3

    Man of Steel

  • Zasłużony
  • 803 postów
  • LokalizacjaRzeszów
Podciągam się łatwo, ale czy zrobię podciągniecie z przyklaśnięciem to nie wiem :D
  • 0

#32
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2 739 postów
  • LokalizacjaBXL
jeszcze dobrym ćwiczeniem jest przeskakiwanie z drążka na drążek, albo na tym samym drążka zmiana chwytów [z podchwytu na nachwyt i odwrotnie]
  • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa


#33
m6k3

m6k3

    Man of Steel

  • Zasłużony
  • 803 postów
  • LokalizacjaRzeszów
dzięki popróbuje coś na następnym treningu, zobaczymy czy dam rade wykonać które z tych ćwiczeń poprawnie ;]
  • 0

#34
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość

jeszcze dobrym ćwiczeniem jest przeskakiwanie z drążka na drążek, albo na tym samym drążka zmiana chwytów [z podchwytu na nachwyt i odwrotnie]


Racja:) Rep za cenną uwagę:)
  • 0

#35
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2 739 postów
  • LokalizacjaBXL
jeszcze przypomniało mi się jedno ćwiczonko: nachwyt/podchwyt, i od połowy zakresu zaczynamy [biceps równolegle z podłogą] i podciągamy się jak najszybciej do brody bądź klatki piersiowej, ew. można puszczać chwyt :P
  • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa


#36
m6k3

m6k3

    Man of Steel

  • Zasłużony
  • 803 postów
  • LokalizacjaRzeszów
dzięki Hannibal leci rep za obie ćwiczonka ;d
  • 0

#37
weyer

weyer

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 62 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz
Trochę na temat pliometryki od Strength Project. Playlista zawiera 7 filmów.

Pozdrawiam
  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych