Skocz do zawartościWitamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się

Top Posters

 • LukoZdjęcie
  1. Luko

  1921 postów

 • MichalZdjęcie
  2. Michal

  1593 postów

 • HannibalZdjęcie
  3. Hannibal

  1574 postów

 • krzysiek20inoZdjęcie
  4. krzysiek20ino

  1536 postów

 • cassiZdjęcie
  5. cassi

  1496 postów

 Zdjęcie

Moja definicja siły funkcjonalnej

31 mar 2015

Napisane przez Pablo1 w Trening

Każdy może nieco inaczej definiować siłę. Wiele osób wykonujących treningi siłowe chciałoby być silnymi. Nie zawsze się to udaje, zważywszy na obecnie panujący trend wielkich bicepsów i pokaźnej klatki piersiowej. Trenowanie dla masy mięśniowej nie jest tym samym co trenowanie siły, choć te dwa aspekty się nie wykluczają.

Zacznę od tego, czym jest prawdziwa siła. Siła jest to zdolność generowania mocy w danych warunkach poprzez napięcie mięśniowe. Im mocniej jesteśmy w stanie napiąć swoje mięśnie, tym stajemy się mocniejsi. Jest to bardzo mocno związane z układem nerwowym - w rzeczywistości już teraz bylibyśmy w stanie podnieść samochód, gdybyśmy potrafili korzystać ze swoich mięśni. Napięcie mięśniowe stymuluje nasz układ nerwowy poprzez impulsy pochodzące z uruchomienia napiętych mięśni. Przetestuj to już teraz - spróbuj wykonać pompkę jednorącz. O ile nie trenowałeś wcześniej pompek to jest niewielka
szansa, że uda Ci się to za pierwszym razem. Teraz spróbuj jeszcze raz, ale tym razem napnij wszystkie mięśnie. Skorzystaj ze wszystkiego czym dysponujesz. Włącz do pracy swoje mięśnie najszersze grzbietu, napnij brzuch stosując oddech siły ( który zaraz opiszę ), napnij mięśnie czworogłowe, pośladki, stosuj metodę korkociągu ( polegającą na rotacji dłoni - prawej w prawo i lewej w lewo - w celu uruchomienia mięśni przedramienia ). Poza wygenerowaniem dużo większej mocy niż poprzednio, dodatkowo jesteś teraz stabilny i mniej podatny na kontuzję.


Drugą metodą natychmiastowego wzrostu siły jest stosowanie oddechu siły. Polega ono na wdychaniu powietrza nosem i kierowaniu go do brzucha - a nie do klatki piersiowej - tym samym zwiększając ciśnienie wewnątrzbrzuszne. Następnie wydychasz powietrze - również nosem - jednak nadal utrzymujesz napięty brzuch. Wydychaj około 75% powietrza, jaki aktualnie masz w płucach. Jest to jedna z metod, inna polega na wstrzymywaniu oddechu przed zrobieniem fazy pozytywnej danego ćwiczenia, wykonanie wydechu i ponowne wstrzymanie powietrza przed fazą negatywną. Można również płytko oddychać. Wszystkie te metody są poprawne, byleby stosować kompresję brzucha polegającą jego napinaniu i jednoczesnym kierowaniu powietrza właśnie do brzucha. Spytasz, dlaczego takie wymyślne oddychanie miałoby mi pomóc? Przypomnij sobie, kiedy ostatni raz mocno się wysiliłeś podczas podniesienia szafy, siłowaniu się na rękę, wykonania pompki jednorącz etc. Zapewne nieświadomie zastosowałeś oddech siły w celu zwiększenia swoich możliwości. Nauczenie się wykonywania poprawnie tej techniki pomoże Ci w każdej sytuacji i zwiększy Twoje osiągi praktycznie z dnia na dzień. Przekonaj się o tym próbując zastosować oddech siły w dowolnym ćwiczeniu. Uważaj jednak - ta technika jest trudna do opanowania i może minąć kilka miesięcy zanim będziesz w stanie ją wdrożyć do różnych ćwiczeń. Dodatkowo może ona wyglądać nieco inaczej dla każdego ćwiczenia - należy samemu dobierać metodę oddechu siły na własną odpowiedzialność. Jeśli cierpisz na nadciśnienie to nie polecałbym stosowania tej techniki bez konsultacji z lekarzem. Nie przejmuj się, jeśli oddech siły nie uda Ci się za pierwszym razem - gdyby to było łatwe, każdy by to robił. W rzeczywistości mogą minąć długie miesiące zanim dobrze opanujesz te technikę.

Powyższe dwie metody pokazują, jak zwiększyć swoją siłę i skąd ona pochodzi. Żeby jednak dysponować siłą funkcjonalną, tak często poruszaną w "Skazanym na trening" należy rozwijać się pod wieloma kątami. Innymi słowy istnieją różne odmiany siły. Jeśli rozwiniemy każdą z nich, zamienimy się w supermanów. Moim zdaniem jeżeli chcemy dysponować siłą funkcjonalną to należałoby rozwijać następujące rodzaje siły:

1. Siłę maksymalną - jest to jedna z najczęściej poruszanych odmian siły. Polega na wykonywaniu ćwiczeń stanowiących dla nas wyzwanie ( takie, w którym jesteśmy w stanie wykonać maksymalnie 7 powtórzeń zachowując idealną technikę ). Analogicznie aby trenować tę siłę na siłowni, należy podnosić ciężary stanowiące około 70-95% naszego maksa. Zwiększając tę odmianę siły, będziemy dysponować lepszą bazą do rozwoju innych. Wszystkie pozostałe aspekty treningu możemy porównać do wody, a siłę maksymalną do naczynia - im większe naczynie tym więcej wody się w nim zmieści. 
 
2. Siła eksplozywna - niezwykle istotna dla osób trenujących sztuki walki czy też inne sporty, w których należy w krótkim czasie wygenerować dużą dawkę siły. Przykładem mogą być kopnięcia, skoki, wszelkie ruchy pliometryczne ( pompki z klaśnięciem, podciągnięcia z klaśnięciem itd. ). Należy jednak uważać, gdyż każdy ruch wykonywany eksplozywnie obciąża stawy i dodatkowo nie możemy kontrolować techniki tak jak w przypadku treningu siły maksymalnej, podczas której wykonujemy ćwiczenia dosyć wolno i z zachowaniem kontroli.
 
Połączenie siły maksymalnej z dynamicznymi ruchami sprawia, że jesteśmy silniejsi i sprawniejsi. Te dwie cechy są wartościowe w wielu
innych sportach co sprawia, że jesteśmy bardziej funkcjonalni.
 
Dodatkowo należałoby trenować wytrzymałość - wbrew pozorom ten aspekt treningu jest jednym ze składników siły i bez siły maksymalnej nie będziemy w stanie jej rozwinąć. Dlaczego? Spróbuj zwiększyć ilość powtórzeń podciągnięć w serii, jeśli nie będziesz potrafił wykonać chociaż jednego. Jest to bardzo istotny aspekt naszego treningu, szczególnie przydatny w sztukach walki i wszelkiego typu sportach, w których konsekwencją braku przygotowania kondycyjnego jest porażka. Przykładami mogą być wielokrotne powtórzenia danego ćwiczenia ( np. wykonywanie zwykłych pompek w przypadku, gdy jesteśmy w stanie robić pompki na jednej ręce ). Poza tym może wykonywać drabiny oddechowe ( jeden krok wdech następny krok wydech, 2 kroki wdech i 2 kroki wydech etc. ), marsze, bieganie.
 
Teraz kwestie nieco bardziej oczywiste. Jeśli chcemy być funkcjonalni, to należy pozbyć się wszelkiego typu bóli stawów, poprawić swoją posturę oraz dbać o swój organizm. Codzienne spacery są jednym z najlepszych resetów naszego ciała, który przyspiesza regenerację a poprawnie wykonywany ( ciało wyprostowane i stosowanie ruchu krzyżowego - lewa ręka prawa noga ) może stanowić doskonały dodatek do treningu jako marsz ( z obciążeniem lub bez ). Dodatkowo nie należy zapominać o naszych fundamentalnych ruchach, takich jak raczkowanie, ruchy głową, skręty tułowia, kołysanie się, przetaczanie. To dzięki nim rozwinęliśmy swoją sprawność fizyczną w młodym wieku wykonując je intuicyjnie bez określonych powtórzeń i serii. Dlatego jeśli chcesz być sprawny to wykonuj resety.
 
Oczywiście w celu uzyskania możliwie największej siły funkcjonalnej, należałoby korzystać z różnych narzędzi. Jednym z nich może być masa własnego ciała, a innym ćwiczenia z obciążeniem zewnętrznym ( kettle, sztangi, sandbagi itd.). W ten sposób będziemy dysponować mocą, która wzniesie nas na wyżyny naszych możliwości. Każdy sport siłowy, który zaczniemy trenować, stanie się łatwiejszy. Samo stosowanie napięcia ciała i oddechu siły sprawia, że jesteśmy silniejsi, stabilniejsi i mniej podatni na kontuzję. Dodatkowo nasz układ nerwowy otrzymuje te sygnały i pozwala nam na przesuwanie własnych barier - stąd biorą się rekordy w trójboju siłowym. Wielu czołowych siłaczy doskonale pojmuj te zasady i z tego powodu są najlepsi.
 
Pewnym minusem treningu siły maksymalnej jest fakt ciągłego napinania mięśni i solidnego katowania układu nerwowego. Mimo, iż regeneruje się on szybciej od mięśniowego to nie radziłbym przesadzać z takimi treningami. Dodatkowo nie należy zapominać o relaksie i łatwiejszych tygodniach treningu w swoich własnych mikrocyklach.
 
Napiszcie co sądzicie, gdyż jest to temat - rzeka i każdy może mieć nieco inne zdanie na ten temat. Nie rozwijałem bardziej tematyki resetów, gdyż  zostały one już wcześniej opisane lepiej niż sam bym potrafił to zrobić.
 
W każdym razie naucz się korzystać ze swojego ciała, a życie stanie się dużo prostsze i dodatkowo zyskasz poczucie nieograniczonej mocy.


Artykuł powstał na bazie własnych przemyśleń po przeczytaniu "Siły dla ludu" Pavla Tsatsouline'a, "Nagiego wojownika" Pavla Tsatsouline'a i kilku artykułów na forum, w tym teksty użytkownika Luko od którego dowiedziałem się o drabinie oddechowej.
 
Redaktor KalistenikaPolska: Pablo1

  44 wyświetleń · 0 odpowiedzi

 Zdjęcie

Dziennik ćwiczeń z masą ciała - Paul Wade

09 gru 2014

Napisane przez SenseJLF w Wydarzenia

Tak nam się rozpocznie przyszły rok ;)

Standardowo będzie kilka sztuk do rozdania :D

 

Ktoś chętny?

 

Widać że autor idzie za ciosem ale nie ukrywam że jestem ciekaw co tym razem stworzył i czy będzie dobre czy czysta komercja :(

 

 

Załączony plik  dziennik_paulwade_minatura.png   622,81 KB   877 Ilość pobrań

  5301 wyświetleń · 15 odpowiedzi ( ostatnia odpowiedź przez remix666 )

 Zdjęcie

Konkurs C-Mass

17 lis 2014

Napisane przez SenseJLF w Wydarzenia

I oto konkurs "C-Mass"

Kilka zasad:
1. Wrzuć w komentarzu zdjęcie lub film wykonując dowolne ćwiczenie,dziwne,szalone,ciężkie.

-nie oceniamy techniki

-oceniana będzie pomysłowość odnośnie miejsca i ćwiczenia.

2. Na filmie lub zdjęciu musi być widoczne logo Kalistenika Polska oraz wydawnictwa AHA

- może być narysowane,malowane,wyszywane,wydziarane jak chcecie ;) tu pomysł też ma znaczenie.

3. Konkurs trwa do 23-11-2014 do 23:59

4. Oceniać materiały będzie kadra forum oraz ludzie z AHA

5. Liczba "rep'ów" do danego komentarza też będzie brana pod uwagę chociaż nie będzie wyznacznikiem.

 

Tak więc do dzieła.

 

Uwaga! Logo Kalistenika Polska i logo wydawnictwa AHA dostępne w .png  w załącznikach do pobrania :)

  4023 wyświetleń · 37 odpowiedzi ( ostatnia odpowiedź przez Orel )

 Zdjęcie

C-mass nadchodzi!

12 lis 2014

Napisane przez SenseJLF w Wydarzenia

Dostaliśmy takie info ... czy już wiecie co sobie zakupicie na Mikołaja :D

"Autor bestsellerowych podręczników dla amatorów ćwiczeń siłowych Skazany na trening: Zaprawa więzienna (cz. 1 i cz. 2) rozwija i uszczegóławia filozofię treningu z masą ciała. Koncentrując się na głównym celu, jakim jest budowa masy mięśniowej, omawia optymalną strukturę sesji, zasady doboru intensywności i długości serii, kwestię odpoczynku i regeneracji oraz wiele innych spraw. Podaje propozycje i instrukcje skutecznych ćwiczeń na wszystkie grupy mięśni oraz przedstawia osiem programów treningowych o różnym stopniu złożoności. Jak zwykle nie stroni od kontrowersyjnie brzmiących porad, za którymi stoi jednak jego wieloletnie doświadczenie treningu w bardzo nietypowych warunkach."

 

Premiera już 20 listopada.

 

 

 

Załączony plik  PREMIERY-20-11-CMASS-3.jpg   318,38 KB   49 Ilość pobrań

  16127 wyświetleń · 40 odpowiedzi ( ostatnia odpowiedź przez Łukson )

 Zdjęcie

Audycja "4 bieg" w Polskim Radiu Czwórka na temat kalisteniki

29 paź 2014

Napisane przez SenseJLF w Wydarzenia

Dla tych co nie słuchali 25 października ;)

Dostałem właśnie zgraną całą audycję plus krótki artykuł na temat kalisteniki ;)
Nie obyło się bez tremy,wpadek czy błędów ale tak to jest jak człowiek nie jest przyzwyczajony do wystąpień ;)
 

 
 
Czas podbijać świat ;)

  1296 wyświetleń · 5 odpowiedzi ( ostatnia odpowiedź przez SenseJLF )


Najnowsze odpowiedzi

Aktualizacje statusu

Wyświetl wszystkie aktualizacje

Najnowsze tematy


 • 59163 Napisanych postów
 • 7522 Wszystkich użytkowników
 • Cezar Najnowszy użytkownik
 • 209 Najwięcej aktywnych

110 aktywnych użytkowników (w ciągu ostatnich 15 minut)

7 użytkowników, 99 gości, 4 anonimowych   (Wyświetl pełną listę)


squirrellion, Bing, Google, HYBRYDO, xxAxusxx, Riko97, sokol, kukbakla, kubex010


Portal v1.4.0 by DevFuse | Based on IP.Board Portal by IPS