Skocz do zawartości

Nasze strony:Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się

Top Posters

 • PowadziZdjęcie
  1. Powadzi

  2332 postów

 • LukoZdjęcie
  2. Luko

  1921 postów

 • HannibalZdjęcie
  3. Hannibal

  1763 postów

 • MichalZdjęcie
  4. Michal

  1597 postów

 • krzysiek20inoZdjęcie
  5. krzysiek20ino

  1536 postów

 Zdjęcie

Metabolizm - co to jest? jak podkręcić?

04 paź 2015

Napisane przez Dom1nus w Dieta

Chyba każdy zna taką osobę, która może pochłaniać kilogramy jedzenia nie nabierając na wadze. Zastanawiałeś się pewnie wiele razy jak to możliwe. "On ma dobra przemianę materii" brzmi znajomo?

 

Zacznijmy od tego czym jest metabolizm. Przemiany biochemiczne i towarzyszące im przemiany materii, jakie mają miejsce w organizmie człowieka nazywamy przemianą materii - metabolizmem. Podstawowa przemiana materii warunkuje dostarczenie energii niezbędnej do zachowania podstawowych funkcji życiowych w optymalnych warunkach bytowych. Wartość przemiany materii zależy głównie od parametrów takich jak: masa ciała, wzrost, wiek, płeć i stan fizjologiczny. 

 

1. Związek pomiędzy mięśniami a metabolizmem
 

Na szybkość z jaką ciało spala kalorie (tempo przemiany materii), istotny wpływ mają mięśnie które posiadasz. Im więcej mięśni tym szybsze tempo przemiany materii w bezruchu. Co to oznacza? Oznacza to, że każdy 1kg masy mięśniowej spala dziennie około 100kcal, podczas gdy Ty nic nie robisz.

 

2. Ludzie z nadwagą mają wolny metabolizm

 

Jest to oczywiście mit. Im człowiek jest większy, tym więcej energii(kcal) potrzebuje by zaspokajać podstawowe funkcje życiowe. Niech każdy z nas pomyśli, że codziennie nosimy kilkunastu kilogramowy kombinezon tłuszczu. Jeśli od diety się odejmie trochę kalorii oraz doda trochę ruchu oraz ćwiczeń, na pewno się zrzuci zbędny balast kilogramów.

 

3. Znaczenie wieku

 

Jak prawie każdy aspekt w naszym organizmie, tak również metabolizm z wiekiem zwalnia nieco swoje obroty. Im jesteśmy starsi mamy skłonność do coraz mniejszej aktywności fizycznej. Natomiast głównym czynnikiem odpowiedzialnym za spowolnienie metabolizmu jest systematyczny rozpad tkanki mięśniowej. Ten proces rozpoczyna się praktycznie kiedy jesteśmy jeszcze młodzi. U osób po 21 roku życia na każde 10 lat spadek zapotrzebowania organizmu na składniki energetyczne i odżywcze sięga 2%.

 

4. Kwestia płci

 

W kwestii płci więcej szczęścia mają mężczyźni. Z racji tego, że naturalnie mężczyzna jest fizycznie większy od kobiety, nasze zapotrzebowanie kaloryczne jest wyższe. W konsekwencji nasz BMR (body mass rate) jest większy, ale waga nie jest tutaj czynnikiem decydującym. Mężczyźni mają zazwyczaj większy procent tkanki mięśniowej niż kobiety. W przybliżeniu mężczyźni mają pomiędzy 15% a 17% tkanki tłuszczowej. Podczas gdy kobiety mają jej zazwyczaj więcej, pomiędzy 18% a 22%.

 

5. Środowisko

 

Środowisko, czyli coś na co zbytnio nie mamy wpływu. Konkretnie mam na myśli temperaturę oraz klimat w jakim żyjemy, oba te czynniki mają istotny wpływ na naszą tempo przemiany materii przez nasz organizm.

Wyobraźmy sobie sytuacje w której przez godzinę znajdujemy się w pomieszczeniu w którym temperatura wynosi 10*C. Próbujesz się rozgrzewać na różne sposoby, dodatkowo organizm sam jest zmuszony do ciężkiej pracy, żeby utrzymać temperaturę ciała w normie. Co oczywiście dla nas oznacza większą ilość spalonych kcal. Zacznij podkręcać swój metabolizm już na początku dnia biorąc prysznic nieco chłodniejszy niż zwykle.

 

6. Odżywianie

 

Kolejną rzeczą, która już na początku dnia przyśpieszy Twój metabolizm jest śniadanie. Większość osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jaki istotny wpływ ma śniadanie na przemianę materii na cały dzień. Nie bez powodu mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Jeśli rano pomijasz śniadanie, to tak jakbyś zapomniał obudzić swój metabolizm.

 

Białko - jest ono długo trawione i przyswajane przez nasz organizm dzięki czemu wymaga dodatkowej energii, pozyskiwanej z zapasów tłuszczu.

 

Tłuszcze - zwłaszcza te bogate w kwasy omega-3, które nie odkładają się w komórkach tłuszczowych, ale ułatwiają rozpad ich zawartości.

 

Przyprawy - takie jak pieprz, chili, imbir, cynamon, wpływają na zwiększoną produkcje ciepła w organizmie.

 

Kawa - kofeina zawarta w kawie podkręca akcje bicia serca co jest jednoznaczne z większą ilością spalonych kcal.

 

7. Ćwiczenia

 

Ćwiczenia odgrywają istotną rolę w procesie przemiany materii. Warto zaznaczyć, że nawet najmniejsza dawka dodatkowego ruchu, zaoferowana twojemu organizmowi, będzie miała istotny wpływ.

  212 wyświetleń · 2 odpowiedzi ( ostatnia odpowiedź przez Dom1nus )

 Zdjęcie

Typy budowy sylwetki

25 wrz 2015

Napisane przez Dom1nus w Inne

WSTĘP

 

Wiele osób zaczynających interesować się sportem słyszało zapewne pojęcia "ektomorfik", "endomorfik" oraz "mezomorfik". Co właściwie oznaczają te pojęcia oraz skąd się to wzięło? Do tego zapraszam poniżej.

 

William Sheldon dzięki swoim badaniom wywnioskował, na podstawie 4000 fotografii studentów, że są trzy typy sylwetki. Dzięki wiedzy na temat naszej sylwetki możemy łatwiej dostosować dietę oraz trening dla danej osoby. Na podstawie sylwetki można również stwierdzić czy dana osoba ma predyspozycje do danego sportu.

 

TYPY SYLWETKI

 

Wyróżniamy trzy podstawowe typy ciała oraz ich szczególne cechy:

 

Typ endomorficzny: słabe umięśnienie, okrągła twarz, krótka szyja, szerokie biodra i tendencja do łatwego odkładania się tłuszczu

 

Typ mezomorficzny: długi tors, szeroka klatka, wielka siła i solidne umięśnienie

 

Typ ektomorficzny: krótki tors, długie kończyny, długie oraz wąskie stopy, wąska klatka piersiowa oraz barki, długie, chude mięśnie, nikłe odkładanie się tłuszczu

 

Endomorfik

Typ endomorficzny charakteryzuje się dużą ilością tkanki tłuszczowej oraz grubymi kośćmi. Potocznie nazwalibyśmy taką osobę grubasem. Osoby z tym typem sylwetki oprócz łatwego odkładania tłuszczu nie mają problemu z budowaniem masy mięśniowej. Niestety trudniejsze od przybrania muskulatury jest utrzymanie niskiego poziomu tłuszczu. Endomorficy mają tendencje do sportów siłowych takich jak: trójbój siłowy, zawody strongman czy rzucanie ciężkimi przedmiotami. Pomimo łatwości nabierania "mięsa" endomorficy nie nadają się do sportów sylwetkowych, oczywiście nikt ich nie przekreśla w takich sportach, lecz osoby z lepszymi predyspozycjami będą osiągały lepsze wyniki mniejszym nakładem pracy.

 

Ektomorfik

Przeciwieńswo endomorfika. Potoczny chudzielec. Ektomorfik nie posiada rozbudowanej muskulatury, odkładanie tłuszczu przez organizm jest znikome oraz zazwyczaj mniejsza siła od endomorfika. Takim osobom ciężko jest przybrać na wadze nawet podczas jedzenia posiłków bogatych w tłuszcze. Przybranie masy mięśniowej dla osoby z tym typem może się okazać żmudną i długą pracą. Ektomorfik ma predyspozycje do atletyki czy sportów wytrzymałościowych, szybkościowych oraz gimnastyki.

 

Mezomorfik

Jest to połączenie endomorfika oraz ektomorfika. Urodzeni sportowcy. Charakteryzują się niewielką ilością tkanki tłuszczowej oraz łatwym przybieraniem masy mięśniowej, która jak w przypadku pozostałych typów również wymaga systematyki oraz wysiłku. Mezomorfik może praktycznie uprawiać każdy sport bez większych problemów dzięki opracowaniu odpowiedniej diety oraz treningu. Takie osoby mają talent do sportu. :)

 

typy-metaboliczne.jpg?1407158418020

 

NIE MA IDEALNYCH WZORCÓW

 

Nikt zazwyczaj nie reprezentuje typu wzorcowego. Jesteśmy zwykle kombinacją wszystkich trzech. Wiedza o tym, jak poszczególne typy reagują na trening i dietę, pozwoli nam osiągnąć nasz cel szybciej i mniejszym wysiłkiem. Oto wyzwanie dla nas: wiedza o typie naszego ciała i o tym, jaki trening, a także jakie jedzenie jest dla niego najlepsze. Wyzwanie to stawia jednak przed nami konieczność wyraźnego i poważnego określenia planu, który poprowadzi nas do sukcesu.

 
SYLWETKA A KALISTENIKA
 
Do kalisteniki nadaje się każdy. Każda osoba, która będzie wiedziała do jakiego typu jest przybliżona będzie mogła łatwiej osiągnąć swoje cele.
 
Będąc endomorfikiem można mieć problemy z podciąganiem, lecz dzięki swojej masie podczas podciągania zyska więcej siły niż ektomorfik. Dzięki opanowaniu technik, kalistenika może być wspaniałym narzędziem do budowania mięśni oraz zyskiwaniu siły. Fajnie pokazać ludziom, że mimo krępej budowy jesteś sprawniejszy od większości z nich ;)
 
Ektomorfik z kolei nie powinien mieć problemów z podciąganiem na drążku czy ze staniem na rękach. Dzięki wytrwałości ektomorfik w niedługim czasie może wykonywać pozycje niemożliwe do wykonania dla większości ludzi. Zatem taka osoba powinna skupić się na rozwijaniu sprawności a nie nabieraniu masy mięśniowej. Z czasem mimo przeciwności natury mięśnie same przyjdą.
 
Mezomorfik w kalistenice ma tak jak w kulturystyce ułatwiony start. W porównaniu z ektomorfikiem i endomorfikiem może bez problemu budować masę mięśniową, nabierać siłę lub rozwijać sprawność.
 
Pamiętaj, nieważne jakim typem jesteś - działaj! Przy odpowiedniej diecie i treningu wszystko jest możliwe :)
 
źródło: link

  455 wyświetleń · 3 odpowiedzi ( ostatnia odpowiedź przez Pablo1 )

 Zdjęcie

Kalendarz Pole Dance '16

17 wrz 2015

Napisane przez SenseJLF w Wydarzenia

UWAGA UWAGA!

Kalistenika Polska,Kalisteniczni oraz wikiKali mają zaszczyt zaprezentować:

Kalendarz Pole Dance na 2016

 

12032970_974798685892676_530603188378186

"Świetny element wystroju nie tylko mieszkań, ale również szkół sportu, siłowni...
Ma on nie tylko dopełniać wystrój danego miejsca, ale również motywować i w sporcie i w życiu codziennym."

 

W kalendarzu jest zdjęcie naszej pani moderator sheisbutterfly 

 

Kalendarz obecnie jest w przedsprzedaży.Każdy kto chciałby go nabyć proszony jest o wysłanie maila pod adres: joanna.kaminska83@gmail.com

 

W tytule maila proszę napisać "Kalistenika Polska - nick z forum - kalendarz " dzięki temu na start otrzymujecie rabat!

 

Więcej informacji wraz z dokładnym opisem jest tutaj: http://www.facebook....dancekalendarz?
 

Zachęcamy do zakupu, w ten sposób wspomożecie również nas ;)

Więcej informacji pojawi się wkrótce tutaj lub uzyskacie pod wyżej podanym adresem mail.

 

  1478 wyświetleń · 0 odpowiedzi

 Zdjęcie

Dziesięciotygodniowy plan biegania

14 sie 2015

Napisane przez Dom1nus w Trening

BIEGANIE

 

Bieganie jest to jedna z najbardziej popularnych aktywności fizycznych. Swoją popularność zawdzięcza temu, że nie wymaga specjalistycznego sprzętu oraz miejsca przez co każdy może uprawiać ten sport. Ponadto niesie ze sobą korzyści dla naszego zdrowia, doskonale poprawia sprawność fizyczną, skutecznie zapobiega chorobom układu krążenia i serca. Systematyczne bieganie ma pozytywny wpływ na wzmocnienie serca i układu krążenia. Dzięki bieganiu możesz mieć nienaganną sylwetkę - przez jedną godzinę jesteś w stanie spalić około 900 kalorii. A przy okazji również wzmocnisz układ nerwowy oraz zwiększysz swój potencjał umysłowy. Spowodujesz, że lepiej ukrwiony i dotleniony mózg zacznie pracować na wyższych obrotach. A więc jak zacząć?

 

PROGRAM MARSZOBIEGU DLA POCZĄTKUJĄCYCH

 

Program został opracowany przez Budda Coates'a, dziennikarza amerykańskiej edycji "Runner's World" oraz czterokrotnego uczestnika Igrzysk Olimpijskich w maratonie. Każdej wiosny Coates prowadzi program treningowy dla początkujących biegaczy Są to osoby, które nigdy przedtem nie biegały a w 10 tygodni Coates przygotowuje je do takiego poziomu, że potrafią przebiec 5 km bez zatrzymywania się. Stosując się do tego programu, będziemy w stanie przebiec tyle samo.

 

Coates zaleca zaczęcie biegania od marszu przez okres dwóch tygodni, co drugi dzień po 20-30 minut. Po tym wstępnym okresie przełamania się należy wprowadzić dwuminutowy bieg na zmianę z czterominutowym marszem. Tę kombinacje powtarzać trzeba 5 razy w ciągu półgodzinnego treningu. "Największym błędem jest to, że początkujący biegacze próbują biegać za szybko" - dodaje Coates. "Doprowadzają się do stanu silnego wyczerpania, a swoje mięśnie nóg do nadwyrężenia i oczywistym jest, że w tych warunkach bieganie przestaje być dla nich przyjemnością. Dlatego też zniechęcają się i rezygnują z dalszego biegania. Powinni oni natomiast zacząć od umiarkowanej prędkości zbliżonej do tempa marszu".

 
Plan ten przygotowuje biegaczy do biegu trzydziestominutowego (bez przerwy) przez okres 10 tygodni. Każdego tygodnia tego programu wykonuj swoje marszobiegi w poniedziałek, środę, piątek i sobotę a opuszczaj je we wtorek, czwartek i niedzielę.

Ykejfg5.png
 
Uwaga! Jeśli jesteś zmęczony po 9 tygodniach ćwiczeń, powtórz tydzień 9 od początku przed przestąpieniem do biegu trzydziestominutowego.

Oparty na dziesięciotygodniowym systemie program biegania Coates'a powoduje, że początkujący biegacz osiąga zdolność do trzydziestominutowego biegu (bez marszu) do dziesiątego tygodnia trwania programu. Gdy już się biega swobodnie przez 30 minut bez przerwy, można zacząć myśleć o wydłużeniu dystansu w ciągu tygodnia - może 15-20 min, z pięcioma dniami biegu i dwoma dniami aktywnego odpoczynku.
 
Na podstawie: LINK
 

  962 wyświetleń · 1 odpowiedzi ( ostatnia odpowiedź przez Pablo1 )

 Zdjęcie

ZAWODY - BeStronger – Competition for the SuperHuman Streer Workout Freestyle Battle 1vs1 Środa Wielkopolska 27.06.2015 Jezioro Średzkie.

20 cze 2015

Napisane przez Orel w Wydarzenia

ZAPRASZAMY DO WZIĘCIA UDZIAŁU W ZAWODACH W KTÓRYCH, JESTEŚMY PATRONAMI MEDIALNYMI :)

 

BeStronger – Competition for the SuperHuman Streer Workout Freestyle Battle 1vs1 Środa Wielkopolska 27.06.2015 Jezioro Średzkie.
 
 
Skład sędziowski:
 
Jarosław Kopacz   - Street Workout Lubliniec
Radek Kardas        - Street Workout Opole
Jan Dudek              - Krakowski Parkour
Tomasz Popławski - Street Workout Poznań
Rafał Jaśkowiak     - Street Workout Środa Wlkp.
 
Nagrody:
1 miejsce 800 zł + nagrody rzeczowe 
2 miejsce 400 zł + nagrody rzeczowe 
3 miejsce 200 zł + nagrody rzeczowe 
4 miejsce nagrody rzeczowe 
 
Konkurencje dodatkowe: 150 zł + nagrody rzeczowe
Zawody będą rozgrywane systemem pucharowym. Każdy z zawodników będzie miał dwa wyjścia a sędziowie zdecydują, który przechodzi do kolejnej rundy.
W bitwie finałowej zawodnicy będą mieć po trzy wyjścia. Podczas zawodów zostanie rozegrana bitwa o pierwsze i trzecie miejsce.
W poniżej wymienionych konkurencjach dodatkowych sędziowie będą oceniać liczbę poprawnych powtórzeń. Podczas zawodów będą obowiązywały ogólnoświatowe standardy oceniania.

Muscle UP (drażek)
Muscle UP (kółka)
HandStand na czas
Pull UP (drążek) kategoria męska / damska 
Konkurencja niespodzianka MTidea challange
 
Zgłoszenia i dodatkowe informacje www.bestronger.pl
 
zawody1.jpg

cleardot.gif

  555 wyświetleń · 1 odpowiedzi ( ostatnia odpowiedź przez Orel )


Najnowsze odpowiedzi

 • phillixZdjęcie
  [Foto Temat] Kiedyś/Dziś

  phillix - paź 05 2015 22:29

  18, 175 chyba, waga okolo 70Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 • SzeryfoZdjęcie
  Dziennik Szeryfa!

  Szeryfo - paź 05 2015 21:30

  A w jakim celu zwiększasz tę objętość? ;)Staram się porównywać treningi i sugerowałem się tym , ż...

 • Pablo1Zdjęcie
  start: 07-07-2015 koniec: po śmierci :)

  Pablo1 - paź 05 2015 21:12

  Wydaje mi się że chcesz zbyt często wykonywać te pistolety, ogranicz częstotliwość ich trenowania...

 • Pablo1Zdjęcie
  dziennik postępu ( cloud99)

  Pablo1 - paź 05 2015 21:09

  Myślę że ta zmiana w podejściu do treningu wyjdzie Ci na dobre.

 • belmondziakZdjęcie
  Będzie dobrze ....

  belmondziak - paź 05 2015 21:08

  Pistolety 5p x 3 na nogęPrzysiady z wyskokiem 20p x2Przysiady 20p , Przysiady wąskie 20pWspięcia...

Aktualizacje statusu

Wyświetl wszystkie aktualizacje

Najnowsze tematy


 • 72259 Napisanych postów
 • 9483 Wszystkich użytkowników
 • vaceero Najnowszy użytkownik
 • 1056 Najwięcej aktywnych

48 aktywnych użytkowników (w ciągu ostatnich 60 minut)

3 użytkowników, 35 gości, 10 anonimowych   (Wyświetl pełną listę)


Google, Bing, silvo, Yahoo, zip, Orel


Portal v1.4.0 by DevFuse | Based on IP.Board Portal by IPS