Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

[Ido Portal] Dwie pieczenie...?

Ido Portal trening

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1
Lykos

Lykos

    Brak

  • Redaktor
  • 5 postów
  • LokalizacjaWrocław

„W ostatnich latach, na świecie widać nowy trend, nie tylko w treningu ale we wszystkich dziedzinach w których można osiągać różne cele. Chodzi o próby osiągnięcia wielu celów jednocześnie. Uważam, że jest to w porządku… jako cel sam w sobie. Jednak, jako sposób na osiągniecie swoich celów – jest to dalekie od ideału.

              Ludzkie ciało nie funkcjonuje w ten sposób. Adaptacja, specjalizacja i mechanizm przetrwania są tutaj głównymi czynnikami. Ostatnio natknąłem się na artykuł napisany, przez, ogólnie rzecz biorąc świetnego, trenera Christiana Thibaudeau:

http://www.t-nation....damned_it_works

(zignoruj reklamę suplementów na początku artykułu).

              Christian, cytując trenera Charlesa Poliquina podaje podstawy planowania programu treningowego, wśród nich specjalizacji, seriach piramidalnych itp. Zwróć uwagę na równomierne rozłożenie objętości treningowej na różne narzędzia, chcąc osiągnąć, cóż… wszystko na raz. Moim zdaniem ten program jest bezużyteczny. Może sprawdzi się w przypadku zupełnie początkujących zawodnikach i jako ogólne narządzie treningowe. Wszędzie widać ludzi chcących osiągnąć jednocześnie wszystko i nie osiągających żadnego z nich.

              Można mieć jednocześnie wiele celi treningowych (sam jestem tego najlepszym przykładem), ale trzeba jest mądrze zaplanować i rozłożyć w czasie. Część rzeczy jedynie podtrzymywać na wysokim poziomie a inne rozwijać. Wtedy będziesz widział świetne rezultaty, szybciej.

              Pomyśl o hipotetycznym zawodniku, który wykonuje intensywny trening crossfitowy zawierający olimpijski podnoszenie ciężarów, gimnastykę, i różne formy ruchu przez 3 lata. Później zobaczymy co ten zawodnik osiągnął. Jestem pewny, że ten zawodnik poprawi się w wielu dziedzinach sportowych.

              Teraz pomyślmy o identycznym zawodniku. Poddajmy go przez rok programowi olimpijskiego podnoszenia ciężarów, następnie przez rok programowi gimnastyki, a na koniec przez rok łączymy jego umiejętności w całość. Tym sposobem otrzymamy znacznie lepszego zawodnika, czyż nie?

Oddając sprawiedliwość trenerowi Thiaudeau’emu ja także popełniałem tego typu błędy planując cykle treningowe. To naturalna rzecz, że chcemy osiągnąć wszystko jak najszybciej.”

Źródło: http://idoportal.blo...-trades_04.html


  • 9
Dołączona grafika

#2
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
Dzieki za ten art!
Bardzo mi zalezalo, aby pojawil sie na forum.
W kilku zdaniach napisana prawda o dzisiejszym podejsciu.

Bede go linkowal w kazdym temacie, gdzie jako cel treningowy przewija sie sila i masa i wytrzymalosc i 10MU :)

wysłane za pomocą TapaTalk
  • 0

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#3
zip

zip

    Iron Body

  • Moderator

  • 177 postów
Dobry artykuł, krótko, zwięźle i szczera prawda...
  • 0

#4
Dom1nus

Dom1nus

    Padre

  • Moderator Fanpage
  • 223 postów
  • LokalizacjaKielce
Również dołączam się do opinii przedmówcy. W prosty sposób pokazane dzisiejsze podejście do treningu :) Leci plus :)
  • 0

#5
Grafik

Grafik

    Member

  • Użytkownik
  • 29 postów
  • LokalizacjaGdynia

W pełni się z tym zgadzam,pamiętam jak jeszcze nie dawno sam chciałem być bardzo wszechstronny.Teraz poświęciłem wszystko dla samego raczkowania i jestem zdumiony efektami  :D 
Czekam na więcej art'ów od Ido,bo facet ma bardzo ciekawe podejście do spraw treningowych,które także przydają się nam w normalnym życiu.


  • 0

#6
Orel

Orel

    Szeryf :D

  • Administrator - Boss

  • 582 postów

Art trafiony w samo sedno, ponieważ chyba każdy z nas doświadczył tego na własnej skórze ! :)


  • 0





Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Ido Portal, trening

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych