Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj siÄ™ Zarejestruj siÄ™
Zdjęcie

Cel określony- wytrzymałość. Jak dobrać trening?

wytrzymałośćtrening

  • Zaloguj siÄ™, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1
filip20

filip20

    Member

  • Użytkownik
  • 24 postów

Witam. Do tej pory robiłem trening 5x5. Wczoraj trochę poczytałem i uznałem, że powinienem zacząć od czegoś lżejszego, bo to trening juz ukierunkowany pod jakiś konkretny cel.

Dziś ustaliłem swój cel- chcę osiągnąć niebywałą wytrzymałość. Chciałbym podciągać się 20+razy, dipsy 20+. I moje pytanie do Was drodzy użytkownicy jest takie: Czy na wytrzymałość muszę ciągle smarować gwinty, czy mieć jakiś specjalnie skonstruowany plan typu FBW. Proszę o pomoc, ponieważ myślałem, że nie jestem zielony, a jednak jestem. Czytałem też sporo postów użytkownika Luko. I z chęcią dorzuciłbym do mojego planu pare rzeczy typu crawling itp. Jeszcze raz proszę o pomoc, nakierowanie. Pozdrawiam.

EDIT: Jest tyle tych rzeczy. Raz ktoś pisze, żeby zacząc od samego crawlingu, kto inny, że wytrzymałość sama w sobie jest bez sensu i lepiej zacząć od siły. Sam już nie wiem, jestem w kropce, a chce zacząć już działać.


  • 0

#2
Pafik

Pafik

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 67 postów
  • LokalizacjaOstrowiec ÅšwiÄ™tokrzyski

Z tego co wiem smarowanie gwintów to metoda która jest pomocna jeÅ›li jesteÅ›my wykonać maÅ‚Ä… ilość powtórzeÅ„ danego ćwiczenia. Dajmy na to umiem jednÄ… pompkÄ™ na jednej rÄ™ce  i chce zwiÄ™kszyć ilość powtórzeÅ„ do 2/3 , wtedy ta metoda jest sÅ‚usznÄ… i jak najbardziej wskazana. A ćwiczenie typu pompka na jednej rÄ™ce jest ćwiczeniem bardziej siÅ‚owym niż wytrzymaÅ‚oÅ›ciowym oczywiÅ›cie to tylko przykÅ‚ad. Ale dążę do tego że ta metoda nie nadaje siÄ™ wedle mojej opinii do ksztaÅ‚towania wytrzymaÅ‚oÅ›ci. Na wytrzymaÅ‚ość mniej serii i wiÄ™cej powtórzeÅ„ dochodzÄ…cych do 20 ale polecam siÄ™ zastanowić nad tym czy już kierunkować siÄ™ konkretnie pod wytrzymaÅ‚ość czy może zrobić jakÄ…Å› bazÄ™ ? Jak zaczynasz przygodÄ™ z tym sportem to radze zacząć od podstaw. Da ci to przede wszystkim wzmocnienie ogólne stawów itp nauczy techniki ćwiczeÅ„ a ponadto bÄ™dziesz miaÅ‚ możliwość dÅ‚uższego rozwoju polecam przeczytać ten artykuÅ‚ http://kalistenikapo...a podrzucaÅ‚em. 


  • 0

Czasem trzeba zrobić krok w tył, by móc zrobić dwa do przodu.


#3
filip20

filip20

    Member

  • Użytkownik
  • 24 postów

Tak, wczoraj czytałem właśnie. Zastanawiałem się nad tym i doszedłem do wniosku, że pierwszą część mogę pominać, skoro na treningach boksu mam to zawsze na rozgrzewce. Nie jest mi to obce i wykonuję. Mógłbym zacząć od drugiego etapu, w tym wypadku FBW.


  • 0

#4
Struc

Struc

    Advanced Member

  • ZasÅ‚użony
  • 1 348 postów
  • LokalizacjaKraków

rób drabiny malejce w 5 seriach w podciąganiu i dipach lub zastosuj jakiś plan np. armstronga

 

w dipach dojdziesz szybciej do 20 powt.

w podciąganiu 20 powtórzeń to jest bardzo dużo i ciężko dojść do tego w jednym cyklu

 

w zasadzie to nie wiem po co ci wytrzymałość w tych ćwiczeniach, jak dla mnie, jest to zupełnie niepotrzebna funkcjonalność

 

bardziej sensownym pomysłem byłoby robienie wytrzymałości całego ciała, np. crawlingiem lub obwodami... i to się rzeczywiście przełoży na jakość twojego życia - po prostu będziesz się mniej męczył


  • 1

...


#5
Pafik

Pafik

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 67 postów
  • LokalizacjaOstrowiec ÅšwiÄ™tokrzyski

filip powiem ci tak też trenuje boks do tego   biegam i trenowaÅ‚em kiedyÅ› na siÅ‚owni z formÄ… nie jest źle u mnie. Ale zaczÄ…Å‚em od poczÄ…tku od 1 etapu i nie narzekam rób jak chcesz. Ja uważam że i taki etap może siÄ™ na coÅ› przydać mogÄ™ siÄ™ w nim po 1 skupić na technice a po drugie sam mówisz że nie wiesz co ma być celem. A taki trening jest ogólny  i myÅ›lÄ™ że wdrażajÄ…c go i jednoczeÅ›nie zgÅ‚Ä™biajÄ…c wiedzÄ™ natrafisz w koÅ„cu na to co chcesz osiÄ…gnąć. Ja wybraÅ‚em ćwiczenia ze Skazanego taki poziom bym mógÅ‚ wykonać porzÄ…dnie technicznie minium 8 powtórzeÅ„ dojdÄ™ do dajmy na to 12 zmieniÄ™ poziom. Wiem że w książce jest 20 ale moim zdaniem jest to lekka przesada ponadto moim celem potem bÄ™dzie siÅ‚a wiÄ™c oscyluje w granicach do 12 powtórzeÅ„. A crawling rocking itp wrzuć do treningu też poczÄ…tkowo czytajÄ…c nie wierzyÅ‚em w ich moc a jednak siÄ™ sprawdzajÄ…. Polecam też zwis na drążku i stanie na rÄ™kach oraz sylwetki typu hollow body odwrotne hollow body i planki. A jak zamierzasz od razu ksztaÅ‚tować wytrzymaÅ‚ość to Struc daÅ‚ ci cennÄ… wiedzÄ™ z której możesz przecież skorzystać. A co do funkcjonalnoÅ›ci wytrzymaÅ‚oÅ›ci to Struc ma racje w życiu bardziej przydaje siÄ™ wytrzymaÅ‚ość caÅ‚ego ciaÅ‚a oraz siÅ‚a niż wytrzymaÅ‚ość typu 20 podciÄ…gnięć . Trenujesz boks wiÄ™c wytrzymaÅ‚ość ogólnÄ… raczej masz  dobrÄ….  


  • 1

Czasem trzeba zrobić krok w tył, by móc zrobić dwa do przodu.


#6
filip20

filip20

    Member

  • Użytkownik
  • 24 postów

Dzięki Panowie, ma sens to co piszecie. W zasadzie lepsza jest ogólna wytrzymałość całego ciała. A jeżeli chodzi o trening obwodowy to co polecacie? Mam skorzystać z tego linku Pafik, który mi podesłałeś i stamtąd wziąć trening obwodowy?

EDIT: A jeżeli moim celem jest muscle up+ human flag w rok czasu osiągnąć, to powinienem kierować się takim treningiem obwodowym, czy są jakieś plany typowo pod np. human flag? Czy najpierw mam właśnie robić trening obwodowy, by ciało przyzwyczaić, a pozniej dopiero brać się za trening typowo pod human flag, jeżeli takowe istnieją?


  • 0

#7
Pafik

Pafik

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 67 postów
  • LokalizacjaOstrowiec ÅšwiÄ™tokrzyski

Ułóż sobie obwód który zawiera ćwiczenia na caÅ‚e ciaÅ‚o np: podciÄ…ganie,pompki,przysiady,mostki,coÅ› na brzuch np wznosy nóg i do tego wspiÄ™cia na palcach na Å‚ydki. Od ciebie zależy liczba obwodów ja proponuje 2 na poczÄ…tek. JeÅ›li jesteÅ› w stanie to rób ćwiczenia bez przerw czyli pompki potem od razu przysiady np. JeÅ›li nie dajesz rady to rób przerwy aż z czasem je zredukujesz do minimum i same zniknÄ…;] Przerwy miÄ™dzy obwodami 1-2 minuty. Chodzi o to byÅ› robiÅ‚ to dobrze a nie bo musisz , chyba wiesz o co chodzi? Zaczynaj od ćwiczenia które sprawia ci najwiÄ™kszÄ… trudność. PamiÄ™taj o rozgrzewce i o rozciÄ…ganiu po treningu . Dorzuć resety w dni wolne i ćwiczenia takie jak: hollow body, odwrotne hollow body, planki,zwis na drążku,stanie na rÄ™kach. DobrÄ… opcjÄ… sÄ… ćwiczenia z książki "Skazany na trening" Wybierz sobie takie ćwiczenia w których jesteÅ› w stanie zrobić technicznie powtarzam technicznie 8 powtórzeÅ„  i dąż do iloÅ›ci np 12. JeÅ›li ciÄ™ satysfakcjonuje 15 to niech to bÄ™dzie 15 ale ja uważam że w rozwoju ogólnym 12 powtórzeÅ„ to dobre optimum. Jak dojdziesz do dajmy na to tych 12 powtórzeÅ„ to zmieÅ„ trudność ćwiczenia np podciÄ…gaÅ‚eÅ› siÄ™ na szerokość barków doszedÅ‚eÅ›  do 12 powtórzeÅ„, zacznij podciÄ…ganie wÄ…skim chwytem. PostÄ™puj tak w każdym ćwiczeniu skupiajÄ…c siÄ™ na technice i napiÄ™ciu ciaÅ‚a, jest to bardzo ważne z czasem wszystko bÄ™dzie szÅ‚o w górÄ™ takie jest moje skromne zdanie:) A odnoÅ›nie boksu trochÄ™ czasu poÅ›wiÄ™ciÅ‚em na treningi boksu i wiem jak trening z wÅ‚asnÄ… masÄ… ciaÅ‚a wyglÄ…da na rozgrzewkach bokserskich ;] Powiem tak czasem pÅ‚akać siÄ™ chce, sam dÅ‚ugi czas robiÅ‚em te nietechniczne ćwiczenia nastawione na szybkość wykonania ;] 


  • 0

Czasem trzeba zrobić krok w tył, by móc zrobić dwa do przodu.


#8
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
Jestes w kropce, bo sam nie wiesz czego chcesz.
Nie da sie ogladnac 10 roznych filmikow i osiagnac wszystko, bo "to fajne".

Wytrzymalosc to bardzo rozlegle pojecie tak samo jak sila.

Najpierw skup sie dokladnie nad okresleniem celu.
Jesli jest to 20 podciagniec to zastosuj armstronga lub np trening w postaci wykonania jak najszybciej 20 podciagniec. Planow jest mnostwo.

Ale tak jak koledzy napisali, taka wytrzymalosc jest bezsensowna. Faktycznie moze i fajnie bedzie wygladalo wsrod kolegow, ale nic poza tym.

Cialo jest jak samochod. Nie wystarczy wlozyc potezny silnik do malucha, bo przy 150km/h zapewne by go roznioslo na strzepy.

Chcesz byc wytrzymaly wszechstronnie to rob obwody lub "schematy ruchowe". O obwodach bylo juz pisane duzo razy.
A "schematy ruchowe" (sam to tak nazwalem) to bardzo zlozone cwiczenia angazujace wszystkie lub wiekszosc partii miesni np burpees czy skin the cat.

Zbyt duzo wiedzy nigdy nikomu nie zaszkodzila, o ile wie jak ja wykorzystac.

Wysłane za pomocą TapaTalk
  • 0

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#9
Struc

Struc

    Advanced Member

  • ZasÅ‚użony
  • 1 348 postów
  • LokalizacjaKraków

filip 20 - zadawaj pytania na forum publicznym - nie prywatnie

 

jak ułożyć obwód?

przykład

 

wybierz sobie po dwa ćwiczenia z ruchów pchających, przyciągających i nóg oraz po jednym z brzucha i prostowników

możesz tez dodać typowe ćwiczenia wytrzymałościowe jak burpees

możesz też dodać ćwiczenia izometryczne jak deska

 

zrobi się z tego 10-12 ćwiczeń - zrób takie dwa obwody dając z siebie wszystko i masz porządny trening

odpoczywasz tylko po obwodzie

 

obwód możesz ułożyć pod siłę, dobierając odpowiednio ćwiczenia i ich trudność, oraz pod wytrzymałość stosując odpowiednie kombinację ćwiczeń i ich intensywność

 

jak dalej nie wiesz co i jak dobrać to czytaj i jeszcze raz czytaj forum


  • 0

...





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych