Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Reset, Smarowanie Gwintów, Rozciąganie Odprężone - Trening Ostateczny.

reset Smarowanie Gwintów rozciąganie odprężone trening ostateczny

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1
Drzymek

Drzymek

    Brak

  • Użytkownik
  • 2 postów
  • LokalizacjaTrójmiasto

Witajcie. Od pewnego czasu śledzę forum i zagłębiam się w wasze artykuły. Po przeczytaniu, zrozumieniu kilku książek i wielu postów, wypróbowaniu kilku ćwiczeń, wpadł mi do głowy pewien pomysł na kolejny trening. Niestety nie jestem na tyle doświadczony by uznać go za skuteczny i potrzebuję waszego wsparcia. Mam nadzieję, że temat kogoś zainteresuje i rozwinie się na tyle by skutecznie ukształtować ostateczną formę treningu.

 

  1. Wiek - 23 Lata
  2. Płeć - Mężczyzna
  3. Wzrost i waga (wskazane jest również podanie %BF) - 189cm, 83kg, ok 15%.
  4. Rodzaj i intensywność aktywności fizycznej w przeciągu ostatnich dwóch lat - kiedyś siłownia, od kilku miesięcy amatorsko Kalistenika.
  5. Wszystkie kontuzje, których doświadczyłeś/aś w przeszłości - Nic poważnego oprócz kilku stłuczeń czy nadwyrężeń mięśni. Złamanie lewej ręki w łokciu, nie związane z ćwiczeniami fizycznymi.
  6. Odpowiedź na pytanie: Czy przeczytałeś/aś pigułkę wiedzy? (Tak lub Nie) Tak.
  7. Cel treningowy (siła, wytrzymałość, sylwetka, gibkość, pozycje statyczne) - Siła. Powtarzając słowa, które przetoczył tutaj Luko - siła to szklanka a wszystkie atrybuty to woda. Celem jest powiększenie szklanki :)
  8. Czas jaki możesz poświęcić na treningi (np 2x w tygodniu po 1h, 5x w tygodniu po 2h, jestem dostępny 24h na dobę itp) - Tutaj sprawa ma się naprawdę różnie, stąd zastosowanie smarowania gwintów, ale o tym później.
  9. Rodzaj diety z rozpiską ile dziennie spożywasz: kcal, węglowodanów, białka, tłuszczy, produktów niezdrowych (czekolada, słodkie napoje, zupki chińskie itp). - Spożycie na poziomie ok 2700kcal czasem więcej czasem mniej. Staram się dobrze dobierać proporcję białka tłuszczy i węgli i spożywać zdrowe produkty. W ostateczności jakiś baton lub sok dla cukru ale to sporadycznie.
  10. Plan treningowy stworzony przez Ciebie - Tutaj zaczyna się poważny podpunkt, uzbrójcie się w cierpliwość bo trochę wam tutaj popiszę. Sam plan wygląda tak jak brzmi tytuł i chciałbym by był on możliwie jak najprostszy, nie wymagający od ciebie żadnego specjalnego wyposażenia, sztang czy nawet hantli. Ważne jest też, by ten plan nie zabierał dużo czasu w ciągu nazwijmy to "godzin pracy". Plan ten nie będzie też specjalnie skomplikowany dlatego fajnie by było gdyby ktoś pomógł mi go utworzyć w taki sposób by mógł być stosowany przez wszystkich, nie ważne na jakim stopniu zaawansowania się znajdujesz. Ok dosyć pitolenia, już wam mówię o co mi chodzi. Ranek każdego dnia zaczynałby się od 5-10 minutowej sesji Resetów. Mówię tutaj o cross-crawl'u, marchu, baby/leopard/spider crawlingu, rockingu i rowlingu - wszystko co znajdziecie w książce Tim'a i Geoff'a Original Strength. Kolejność może być taka jak napisałem lub zupełnie inna, chodzi o to by się bawić tą formą treningu a same ćwiczenia każdego dnia różniły się od siebie na tyle, by nie znudziły nam się po tygodniu. Tutaj wchodzi kwestia tego czy wykonywać je przed czy po śniadaniu. Każdy po wstaniu z łóżka czuje się inaczej, jedni nie mają siły otworzyć oczu a drudzy wręcz przeciwnie, aż wyskakują z łóżka jak na zawołanie. Liczę na waszą wiedzę i doświadczenie w podjęciu tej decyzji. Po dziennej "rozgrzewce" czas udać się do prac, szkół czy gdziekolwiek indziej musicie się pojawić. Wiadomo, że nie zawsze w trakcie całego dnia możemy pozwolić sobie na 1-2h godzinowy trening, niestety. Moim pomysłem w tym przypadku jest wykorzystanie Smarowanie Gwintów z wykorzystaniem technik wysokiego napięcia. W ciągu całego dnia, czy to jest się w szkolę czy w pracy można by wykonywać tylko 2 ćwiczenia, mianowicie pompki na jednej ręce oraz pistolety. Oczywiste jest, że wielu nie da rady wykonać tych ćwiczeń, nawet przy "rzucaniu", wierceniu i oszukiwaniu w jakikolwiek sposób zostawiając pojęcie - technika - w zapomnianym świecie. Z pomocą przychodzi nam tutaj książka Paul'a Wade'a - Skazany na trening. Moglibyśmy skorzystać z ćwiczeń zawartych w tej książce, ale byłoby to wszystko czego byśmy użyli. Według mojej opinii ćwiczenia te są świetne i ciekawe, wykonując wiele z nich, świetnie się przy tym bawiłem. Inną sprawą jest sam trening zawarty w tej książce, uważam że nie jest on już tak dobrze dopracowany, jeżeli zależy nam na czystej sile. W ćwiczeniach wykorzystujemy oczywiście techniki wysokiego napięcia opisane w książce Pavla - Nagi Wojownik. Sam jestem amatorem i tak naprawdę dopiero po kilkukrotnym przeczytaniu tej książki zacząłem ją naprawdę rozumieć a nauka wszystkich technik zajmie mi jeszcze sporo czasu. Tak więc to na czym opiera się główna idea to Smarowanie Gwintów z wykorzystaniem ćwiczeń w Skazanym na Trening i technik wysokiego napięcia z Nagiego Wojownika. Tutaj zaczyna przeszkadzać mi brak doświadczenia i wiedzy, które pozwoliły by mi na konkretne ułożenie treningu. Mianowicie nie wiem czy te 2 ćwiczenia wykonywać w tym samym dniu czy na przemian, czy wykonywać je zaraz po sobie czy mniej więcej co godzinę na zmianę. Zastanawiam się również nad tym jak wyglądał by sam progres tzn. przechodzenie na kolejne ćwiczenie a raczej jego odmianę tzw. kroki. Jeśli stosowali byśmy smarowanie gwintów w formie "co godzinę" np. pompki krok 3, nogi krok 2. to po jakim czasie powinniśmy udać się na kolejny poziom. Nie wiem czy może kwestię tę rozwiązać "sprawdzeniem" się co 2-3 tygodnie, miesiąc lub dwa ale w jaki też sposób takie sprawdzenie się powinno wyglądać. Zastanawiam się nad jakąś formą testu w formie 5x5 albo max. powtórzeń-> tj. np jeśli dobijemy do tych 10 to następny krok. Tutaj głównie potrzebuję pomocy bo jestem amatorem i nie wiem jak można by to ugryźć by przyniosło nam to najlepsze rezultaty. Wiemy również, że oprócz naszych 2 ćwiczeń dobrze jest wprowadzić 2x w tygodniu martwy ciąg, czy inne ciężkie ćwiczenie. Niestety wielu z nas nie ma w zaciszu domowym sztangi z takim obciążeniem a wykupywanie karnetu na siłownie dla 1 ćwiczenia mija się z celem. Zastanawiam się czy inne, ważne dla mnie ćwiczenie mogłoby je zastąpić. Mianowicie mowa o podciąganiu się. Zastanawiam się czy byłoby ono godnym uzupełnieniem naszego treningu. Mówię tutaj o podciąganiu się w pozycji "hollow" dla tych, którzy potrafią ją wykonać. Sam progres w podciąganiu też polegałby na kolejnych krokach ze Skazanego na Trening, natomiast nie wiem jaki sposób tzn. ilość serii/powtórzeń byłby tutaj najbardziej skuteczny. Myślałem tutaj o zastosowaniu Legendarnego i genialnego systemu 5x5 powiedzmy 2x w tyg. Jeśli nie wiecie co to 5x5, odsyłam do posta Luko ;)  Kolejną kwestią jest wdrożenie naszego podciągania 5x5 2x w tyg. do naszego smarowania gwintów. Czy wykonując "dzień" podciągania, darować sobie już smarowanie pompek i pistoletów czy wykonywać je mimo to w ciągu całego dnia. Z jednej strony mogłoby to być możliwie przy odpowiednim doborze czasu i rozłożeniu wysiłku na cały dzień ale z drugiej obawiam się, że na mój poziom może to być za dużo. Uwaga jest taka, że nie próbowałem jeszcze takiej formy treningu i są to moje spekulacje. Jeżeli doczytaliście wszystkie moje wypociny do tego momentu to jesteście już nieźle zakręceni ale nie martwcie się, będzie gorzej. Oczywiście na sam koniec postaram się ująć wszystko w prostą formę, miłą dla oka, tak byście byli w stanie mi pomóc. Mówiłem, że będzie gorzej i oto nadchodzę. Po naszym treningu w ciągu całego dnia nadchodzi wieczór. Dla tych, którzy mają wolną chwilę, wliczając mnie, proponuję trochę dobrego rozciągania. Sam plan mógłby się opierać na jak myślę naprawdę dobrym planie Luko z wątku o szpagacie śmierci. Nie chcąc wam tutaj więcej śmiecić, odsyłam i gorąco zapraszam do jego wątku. Możliwe jest też jakiekolwiek inne wykorzystanie ćwiczeń z książek Pavla - Rozciąganie Odprężone czy Super Stawy. Liczę na waszą twórczość i masę pomysłów na wieczorne rozciąganie :) Gratulację, wytrwaliście do samego końca poniżej przedstawię ogólny zarys treningu.
  11. Na jakiej podstawie stworzyłeś/aś plan (link do artykułu, tytuł książki itp) - Posty użytkowników Forum, Pavel Tsatsouline - Nagi Wojownik, Rozciąganie Odprężone, Super Stawy, Tim Anderson & Geoff Neupert - Original Strength, Paul Wade - Skazany na trening.

 

 

 

Poniedziałek:

Rano - "ZABAWA Z RESETAMI" 5-10 min.

Dzień - Smarowanie Gwintów - Pompki, Pistolety - "co godzinę" 1 seria do 5 powtórzeń.

Wieczór - Rozciąganie - Program szpagatu Luko, inna forma oparta na rozciąganiu odprężonym, super stawach.

 

Wtorek:

Rano: "ZABAWA Z RESETAMI" 5-10 min.

Dzień: Podciąganie - 5x5 - 5 serii po 5 powtórzeń.

Wieczór - Odpoczynek.

 

Środa: 

Rano - "ZABAWA Z RESETAMI" 5-10 min.

Dzień - Smarowanie Gwintów - Pompki, Pistolety - "co godzinę" 1 seria do 5 powtórzeń.

Wieczór - Rozciąganie - Program szpagatu Luko, inna forma oparta na rozciąganiu odprężonym, super stawach.

 

Czwartek: 

Rano - "ZABAWA Z RESETAMI" 5-10 min.

Dzień - Smarowanie Gwintów - Pompki, Pistolety - "co godzinę" 1 seria do 5 powtórzeń.

Wieczór - Rozciąganie - Program szpagatu Luko, inna forma oparta na rozciąganiu odprężonym, super stawach.

 

Piątek:

Rano: "ZABAWA Z RESETAMI" 5-10 min.

Dzień: Podciąganie - 5x5 - 5 serii po 5 powtórzeń.

Wieczór - Odpoczynek.

 

Sobota:

Rano - "ZABAWA Z RESETAMI" 5-10 min.

Dzień - Smarowanie Gwintów - Pompki, Pistolety - "co godzinę" 1 seria do 5 powtórzeń.

Wieczór - Rozciąganie - Program szpagatu Luko, inna forma oparta na rozciąganiu odprężonym, super stawach.

 

Niedziela: 

WOLNE -  wykorzystanie odpoczynku na aktywną formę spędzania czasu, tzn. ruch, ruch i jeszcze raz ruch.

 

 

!!! UWAGI !!!

 

Smarowanie Gwintów - Codzienne ćwiczenia mogą poważnie obciążyć nasze ciało, głównie przy wykorzystywaniu ich trudniejszych odmian, dlatego proponuję umiejętnie i odpowiedzialnie dobierać poziom natężenia ćwiczeń w ciągu dnia.Zastanawiam się również nad wersją pompki/pistolety razem w ciągu dnia czy na zmianę (dzień po dniu).

 

Rozciąganie - Nie wiem tutaj ile razy w tygodniu byłoby najlepszą opcją, czy tylko 2 czy 1 czy 5. Potrzebuję waszej opinii jako bardziej doświadczonych.

 

POWTARZAM NIE JESTEM TRENEREM, PROFESJONALISTĄ CZY CHOCIAŻBY DOŚWIADCZONYM ZAWODNIKIEM.

CAŁY TEMAT TO MOJE PRZEMYŚLENIA, PRZYPUSZCZENIA I PROPOZYCJĘ. NIE JEST TO PORADNIK ANI ARTYKUŁ TYLKO TEMAT ROZWAŻAŃ DO USTALENIA FORMY TRENINGU. ZANIM ZACZNIESZ STOSOWAĆ POWYŻSZE ĆWICZENIA SKONTAKTUJ SIĘ Z KIMŚ DOŚWIADCZONYM BY NIE ZROBIĆ SOBIE KRZYWDY.

 

Dziękuję wszystkim za poświęcony czas i uwagę, mam nadzieję, że temat nie zginie gdzieś w gąszczu forum. Czekam na wasze przemyślenia, pomysły i propozycję. Osobiście będę aktualizował wątek w razie nowych pomysłów lub domówień z mojej strony. Pozdrawiam wszystkich serdecznie i liczę na wasz wkład. :)

 


  • 0

#2
Sethbdg

Sethbdg

    Nie ćwiczę 5x5. ;)

  • Bywalec
  • 1 055 postów

http://gimnastycy.pl...-realny-trening


  • 0

66668745.png


#3
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
System 5x5 to nie jest 5 serii po 5 powtorzen :)

Przed kazdym treningiem silowym wymagana jest rozgrzewka. W zaleznosci od formy i wlasnych predyspozycji od 5 do 15 minut.
Robiac smarowanie co godzine wyjdzie okolo 40-120 minut rozgrzewki dziennie. Ja wolalbym poswiecic ten czas na trening wlasciwy :)

Plan mial byc prosty, a wychodzi z niego dosyc powazna meczarnia.

Skazany sam w sobie nie wymaga poprawek. Po kilku miesiacach bedzie czegos w tym planie brakowalo, ale do tego czasu trzymalbym sie go w niezmienionej formie.

Widze bardzo duzy wplyw caculina i Luko na wizje Twojego treningu. Szkoda tylko, ze pominales jedna z wazniejszych ich zasad - "Keep it simple stupid" :)

Wysłane za pomocą TapaTalk
  • 0

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#4
Drzymek

Drzymek

    Brak

  • Użytkownik
  • 2 postów
  • LokalizacjaTrójmiasto

Dzięki Panowie za tak szybką odpowiedź. Co do tego 5x5, tak rozumiem idee tego systemu i oczywiście nie jest to 5 serii po 5 powtórzeń, mój błąd jakoś tak z rozpędu musiałem to napisać :)

 

Super, że rzuciliście takie światło na smarowanie gwintów, właśnie takiej opinii potrzebowałem bo sam nigdy jeszcze z tego nie korzystałem i byłem ciekaw jakie są efekty na większą skalę. 

 

Wcześniej miałem wizję treningu opartego głównie właśnie na 5x5. Trening "właściwy" poświęcając ok 1-1.5h co drugi dzień. Korzystając również z ćwiczeń ze Skazanego. Po "dojściu" do 5x5 w danym kroku, przechodziłem na następny. Jestem ciekaw czy taki system byłby lepszy.

 

Pon:

Pomki (np.krok2) - system 5x5 (nie 5 serii po 5 powtórzeń)

Pistolety (np. krok5) - 5x5

--- ogromnie spodobały mi się również dipy na poręczach lecz nie wiem jak pogodzić je z ćwiczeniami z pompek---

 

Śr: 

Stanie na głowie/kruk (nie pompki na rękach!) - według skazanego na czas.

Mostki - serie i powtórzenia również według skazanego

 

Pt:

Podciąganie (np. krok1) - 5x5  ....tutaj również nie wiem czy np nie zastosować większej ilości powtórzeń, zwłaszcza na początku, gdy ćwiczenia są łatwiejsze.

Wznosy nóg leżąc/wisząć - nie mam pomysłu na ilość s/p

 

Z rana dodałbym tak jak mówiłem Resety, lub przed treningiem (zwłaszcza leopard crawling).

 

W dni treningowe lub nietreningowe ( nie wiem kiedy lepiej) dodać rozciąganie.

 

Sam trening nie wydaje mi się trudny i skomplikowany i nie zabiera więcej niż 1h-1.5h. Ćwiczyłem mniej więcej tak przez miesiąc lecz bez resetów/rozciągania bo nie miałem jeszcze tej wiedzy jaką mam dziś i jaką mam nadzieję zdobywać w trakcie mojej przygody z Kalisteniką.

 

Ponownie proszę o wasze komentarze i poprawki. Jestem dość nowy w tym świecie a jego eksploracja i doświadczanie są dla mnie czymś wyjątkowym.

Jeśli macie swoje pomysły na treningi albo osobiście używacie jakichś ciekawych technik to dorzućcie swoje 3 grosze do tematu.

 

Pozdrawiam wszystkich i gotowy to pracy czekam na podpowiedzi ! :)

 

  • 0

#5
pk187

pk187

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 120 postów

5x5 nie ma sensu w łatwych ćwiczeniach. Np. krok 2 w pompkach jest łatwy i raczej na pewno dasz radę go wykonać w systemie 5x5 za pierwszym razem. 5x5 ma być wymagający, wybierasz najtrudniejsze ćwiczenie, takie żeby sprawiało problemy, ale też żebyś był je w stanie wykonywać poprawnie i dodajesz z czasem kolejne powtórzenia, żeby dojść do 5 powtórzeń w każdej serii. Moim zdaniem w pierwszych krokach nie ma co zmieniać w "Skazanym", po prostu lecisz według planu Wade'a i przygotowujesz stawy do trudniejszych ćwiczeń. Niestety jest to jednak nudny plan i lepiej z czasem coś pozmieniać pod siebie, aby był bardziej efektywny. :)


  • 0

#6
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
Hmm szkoda, ze jednak nie doszperales na forum przykladow treningow.

Nie musisz dzielic pompek podciagania i pistoletow na osobne sesje. Mozesz to zrobic podczas jednego treningu + mostki i wznosy nog.

Ja dziele trening na 3 rozne zestawy. Kolka gimnastyczne, foundation one + sylwetki, trening zblizony do 5x5.

W zaleznosci na co mam ochote, taki trening wykonuje. Staram sie kazdy z treningow wykonac minimum raz w tygodniu.
Zakochalem sie w kolkach, wiec pewnie bede na nich cwiczyl 3x lub wiecej.

Musisz okreslic w jakim kierunku chcesz isc. Czy gimnastyki, czy crossfit, czy cos na ksztalt Adama Raw'a, czy moze jeszcze jakis inny rodzaj treningu masa ciala.

Ja ide w strone gimnastyki, a w szczegolnosci kolka gimnastyczne, stad moj zupelnie inny "styl" treningow.

Ps. Wiem, ze Raw doklada ciezar, a crossfit wykorzystuje sztangi itd, ale w glownej mierze trenuje sie masa ciala.

Wysłane za pomocą TapaTalk
  • 0

Piękno i siła, a nie pompa i masa






Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: reset, Smarowanie Gwintów, rozciąganie odprężone, trening, ostateczny

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych