Jump to content

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Photo

Jaki typ planu na początek i pytanie do filmiku instruktażowego.


  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
bicek

bicek

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 206 posts

Witam. Chcę zacząć trenować kalistenike, robiąc 6 ćwiczeń coraz trudniejszych : podciągnięcia, wznosy nóg, przysiady, pompki, pompki w staniu na rękach, mostki. Aktualnie będę wykonywał podciągnięcia, wznosy nóg, przysiady, pompki, żeby przygotować się do tych 2 pozostałych. Podpowiedzcie jakim planem trenować: FBW 3x tydzień albo SPLIT 4 treningi na każdym 1 grupa mięśniowa albo 2 treningi na każdym 2 partie mięśniowe. Ilość serii i powtórzeń podpatrzyłem z tego filmiku Hannibala for King. Ale nie wiem czy ta ilość serii w tych filmikach to jest ilość jaką mam wykonywać łącznie w całym tygodniu czy na jednym treningu 3 x w tygodniu? Nie wiem tylko czy on pokazuje że te ćwiczenia i  ilość  serii mam wykonywać 3 x w tyg.(FBW) ,czy to jest ilość serii na cały tydzień na każdą partie i mam sobie ją podzielić na 3 jeśli chce FBW 3 x tyg , albo pomnożyć ilość serii z tego filmiku x3 i robić Splitt. Ach szkoda że ten Hannibal nie jest Polakiem.

To są te 2 filmiki, nie mogę wklejać linków to dam nazwy:

 

Hannibal for King Beginner Workout Routine -Part1

i drugi filmik:

Hannibal for King Beginner Workout Routine -Part2

Mogą wam się pokazać rożne filmiki ,to mi chodzi o ten w którym Hannibal jest w niebieskiej bluzie i czapce.

 

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.


  • 0

#2
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2,335 posts
  • LokalizacjaGorzów Wlkp

Witam. Chcę zacząć trenować kalistenike (...)

 

(...)Ilość serii i powtórzeń podpatrzyłem z tego filmiku Hannibala for King.

 

 

A nie lepiej jest najpierw poczytać o ćwiczenia, zrobić kilkutygodniowy "rekonesans" swojego ciała, czy jest gotowe na jakiekolwiek cięższe ćwiczenia, zamiast oglądać filmiki jednego z czołowych zawodników SW, który jako ćwiczenie dla "początkującego" daje pompki diamentowe? 

 

Ten "plan" z tych filmików jest moim zdaniem źle ułożony, ponieważ zawiera 2 ćwiczenia pchające, a tylko 1 ciągnące.

W filmiku jest też pokazane w jakim stopniu HFK dba o siłę nóg, skoro dla "nowicjusza" układa program treningowy składający się z dipów i przysiadów wąskich. (dla jasności to chyba każdy Polak zrobi wąski przysiad, ale na pewno nie każdy zrobi 1 dipa - źle dobrane ćwiczenia).

 

Tak więc nie skupiaj się na tych filmikach, bo jak sam widzisz masz więcej pytań niż to warte. Skup się na ćwiczeniu, a nie na komplikowaniu sesji treningowych. A jednym z najlepszych planów treningowych uważam 5x5, o którym jest sporo na tym forum.


  • 1

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#3
bicek

bicek

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 206 posts

Dzięki ale ja się pytam czy on tam jest dobrze dobrana ilość serii, ćwiczenia to ja sobie pozmienia, pompki diamentowe na zwykłe, usunę dipy ,dam zwykłe podciągnięcia.itp Chodziło mi tylko o ilość serii i powtórzeń ile on podał. Wezmę 4 ćwiczenia z wielkiej szóstki oprócz pompek w staniu na rękach i mostków. Jak myślisz.


  • 0

#4
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2,335 posts
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
A ja odpowiedzialem juz na Twoje pytaniew pierwszym poscie:) 5x5 to moim zdaniem najlepszy trening na start . dodaj do tego w dni nietreningowe raczkowanie i rocking
  • 0

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#5
Struc

Struc

    Advanced Member

  • Zasłużony
  • 1,348 posts
  • LokalizacjaKraków

po prostu zacznij od co najmniej dwóch wariacji podciągania, pompek, dipów, stania na rękach i przysiadów... czyli od podstaw

trenuj tak przez kilka tygodni, wzmocnij mięśnie, stawy i ścięgna, a potem dokładaj ćwiczenia, utrudniaj, itp.


  • 0

...


#6
bicek

bicek

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 206 posts

Struc-a po co mam 2 wariację każdego ćwiczenia robić? Ja wiem już jakie ćwiczenia, pytam się tylko o tą ilość serii jaką podał Hannibal.A tak pozatym z tym raczkowaniem to dobry pomysł.


  • 0

#7
hepatil

hepatil

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 371 posts

Ilosc serii ustalasz indywidualnie. Najlepiej sprawdza sie rampa.

Jesli np. jednego dnia bedziesz zmeczony po ciezkim dniu w pracy i pojdziesz na trening majac zaplanowane ze zrobisz 5 serii a po 3 serii juz bedziesz miec dosc to co wtedy ? Bedziesz cisnac na przypal lamiac technike , tempo ,  byle zrobic bo tak zaplanowales ?

 

Albo miales lekki dzien i rozpiera cie energia , po 5ciu seriach czujesz ze jeszcze bys pocisnal , ale Ty konczysz bo miales zaplanowane tylko 5 serii ?

 

Ilosc serii to sobie moga zakladac z gory ludzie z wieloletnim doswiadczeniem i wiedzacy ze akurat tyle i tyle bedzie im sluzyc...

 

Reszcie proponuje rampe.


  • 0

#8
bicek

bicek

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 206 posts

No ale ja się was pytam o ten filmik, obejrzyj sobię go. On tak pokazuje ile serii robić, dajmy np beginner 1-3 serie, ale to jest ilość serii na tydzień czy na jeden trening 3 razy w tygodniu? Nie będe zmęczony po ciężkim dniu w pracy bo ucze się i od pisania w zeszycie nie będe zmęczony. Jak obejrzałeś już filmik to tam jest 1-3 series beginner , a tyle to wykonam zawsze,jestem pewny.


  • 0

#9
Rangers

Rangers

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 96 posts

Jak dla początkującego to ja niezmiennie polecałbym Skazanego na Trening i i Skazanego 2. 

 

Co by nie pisać o tych dwóch pozycjach to jak ktoś ułoży plan treningowy z ćwiczeń tam zawartych i nim trochę potrenuje to dalej już przez długi czas nie będzie musiał o zbyt wiele pytać bo sam poczuje własne ciało i sam będzie w stanie dostosować plan pod siebie a jak już będzie pytał to o konkretne ćwiczenia i konkretne rzeczy a nie tak "ogólnie".


  • 0

#10
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2,335 posts
  • LokalizacjaGorzów Wlkp

Dlaczego na siłę się uczepiłeś rutyny HFK?

Dostałeś porady od 2 bardziej aktywnych użytkowników tego forum, którzy swoimi postami już udowodnili, że mają pojęcie o tym sporcie, a Ty nadal chcesz trenować modyfikowaną metodą HFK. 

Skoro chcesz zmienić ćwiczenia na inne, to automatycznie odpada stosowanie tych samych serii i powtórzeń, co w przypadku innych ćwiczeń. Weźmy za przykład np brzuszki i wznosy nóg w zwisie. Oba ćwiczenia stymulują mięśnie brzucha, ale jeśli w czyjejś rutynie są 3 serie po 10 powtórzeń wznosów, a Ty chcesz to zastąpić klasycznymi brzuszkami, bo wznosów nie dasz rady zrobić, to też będziesz się trzymał 3 serii po 10 brzuszków? (nie trzeba tego komentować chyba).

 

Rutyny treningowe są albo uniwersalne, czyli moim zdaniem beznadziejne (nic co służy "do wszystkiego" nie będzie lepsze od czegoś, co służy w konkretnym celu), ale są też rutyny indywidualne, które są stosowane przez czołowych zawodników, które również są beznadziejne, ponieważ są to rutyny stworzone dla konkretnej jednostki, dla zawodnika z  X doświadczeniem, Y siły oraz ilością Z samozaparcia. 

 

Dlatego poznaj ruch. Poznaj swoje możliwości i stwórz własny program oparty na słuchaniu swojego ciała. Ale najpierw zacznij stosować to, od czego zaczynał tutaj chyba każdy, czyli pierwsze kroki ze Skazanego na trening.

 

A jeśli chcesz nadal kurczowo się trzymać rutyny HFK to napisz mu na FB, twiterze lub innym portalu jak ma to wyglądać i widzimy się za około 2 tygodnie w dziale poświęconym kontuzjom (sarkazm).

Tak czy siak. Wytrwałości życzę.


  • 0

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#11
bicek

bicek

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 206 posts

A dlaczgo wy mi narzucacie na siłę coś, brzuszków nie robię tylko wznosy nóg. Wznosy, podciąnięcia, pompki, przysiady. O co ci chodzi czy podciągnięcia i 1-3 serie (beginner) doprowadzi mnie do kontuzji. A tak wogóle to jest możliwość skontaktowania się z HFK? Spójrz na ten filmik i pomyśl czy on wykouje tyle serii w np podciąganiu czyli 1-3 serie, niewdyaje mi się bo z tego co piszesz to rozumiem że mówisz że on robi tyle serii ile na tym filmiku. Pod tym filmikiem jest napisane "This is how hannibal started" czyli Tak hannibal zaczynał. Teraz na pewno tak nie ćwiczy. Nawet jeszcze jest poziom trudności: poczatkujący, średniozaawansowany, zaawansowany.


  • 0

#12
Struc

Struc

    Advanced Member

  • Zasłużony
  • 1,348 posts
  • LokalizacjaKraków

rutyna HFK jest ok - 4 podstawowe ćwiczenia

kwestia tego jak to ułożysz trening... czy podzielisz ćwiczenia na konkretne dni czy zrobisz FBW jednego dnia... czy będzie to obwód... czy po kolei każdy zestaw


  • 0

...


#13
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2,335 posts
  • LokalizacjaGorzów Wlkp

Nikt nic nie narzuca, tylko daje rady, pomaga, wskazuje dobrą drogę - od tego jest forum.

Jeśli wierzysz w rutynę HFK to ja zastosuj. Poćwicz nią 3-4 miesiące i daj nam znać jakie efekty przyniosła.

 

To, że pod filmikiem jest zapis ""This is how hannibal started"" nie oznacza jeszcze, że faktycznie tak on trenował.

Jest prawie niemożliwym, żeby zaczynać przygodę z kalisteniką od tych ćwiczeń, które przedstawił HFK, ponieważ jest bardzo mało osób, które są w stanie beż żadnego kontaktu ze sportem siłowym wykonać 10 dipów, czy podciągnięć wąskim nachwytem. Moim zdaniem "zapomniał wół jak cielęciem był" i HFK choć posiada olbrzymie umiejętności i siłę, jest słabym trenerem po prostu i nie wie w jaki sposób od podstaw przekazać swoją wiedzę.

 

O co ci chodzi czy podciągnięcia i 1-3 serie (beginner) doprowadzi mnie do kontuzji.

 

Nie tylko moim zdaniem, ale i większości "świadomych" użytkowników tego forum oraz autorów książek o tematyce kalistenicznej rzucanie się na głęboką wodę jest najlepszym sposobem na kontuzję. To, że mięśnie są w stanie się podciągnąć 10 razy, nie oznacza, że stawy są na to gotowe. Nie oznacza to, że nie uszkodzisz obręczy barkowej itp. Po więcej szczegółów odsyłam do, już wspomnianej, książki Skazany na trening.

 

Nie chcę się powtarzać, bo otrzymałeś już odpowiedzi na każde postawione pytanie, lecz po prostu nie chcesz ich przyjąć do wiadomości.


  • 0

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#14
bicek

bicek

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 206 posts

Ok wyjaśnijmy kilka spraw:

1-Ja chcę wogóle wywalić dipy i ich nie robić

2-To ile serii mam wykonywać na początku jak nie 1-3 ? 0? Ilety wy serii robiliscie pompek 1?

3-Mi tylko chodzi o ilość serii np w podciąganiu , bo w beginner pisze 5-10 powtórzen w podciaganiu to ja nawet 5 nie zrobię,to sobię zmniejsze ilość powtorzeń albo jakoś ułatwię ćwiczenie.

4-Pompki diamentowe nie zrobię tyle(no może maks 3) ile pisze  w begineer , więc zastąpie je pompkami zwykłymi i może trochę zwieksze liczbe powtorzeń w serii albo trochę zmodyfikuje to ćwiczenie np.podwyższe.

Wiesz co masz rację że nie chce przyjąć tego do wiadomości bo jestem pewny że ten program jest dobry tylko trzeba go trochę zmodyfikować,a wy jakby to powiedzieć: dokladnie nie rozumiecie o co mi chodzi. Pozdrawiam


  • 0

#15
Rangers

Rangers

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 96 posts

1. Dipy to podstawowe ćwiczenie i nie powinieneś ich wyrzucać

3. Całą sprawę załatwia Skazany na trening i progresja ćwiczeń tam rozpisana, pod jaki plan treningowy ich użyjesz to Twoja sprawa

4. jak wyżej


  • 0

#16
Wyrwi

Wyrwi

    B the GB

  • Zasłużony
  • 489 posts
  • LokalizacjaLubelskie

Jeśli nie potrafisz robić jeszcze pompek diamentowych to nie rób tym bardziej dipów ,tu jest na plus dla Ciebie. Na dipy przyjdzie jeszcze czas, ty na razie zrób sobie miesiąc takiej lekkiej ogólnorozwojówki .Nie rób maksa w pompkach zwykłych ale np jakieś drabinki w pompkach i podciąganiach. Musisz się po prostu wdrożyć na początku i rozruszać swoje zastane mięśnie i stawy. Ogólne założenia tego planu są ok, ale trzeba tylko dobrać łatwiejsze ćwiczenia , ale to dopiero po okresie takiej adaptacji żeby nie narobić sobie kontuzji od razu na poczatku.


  • 0

#17
bicek

bicek

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 206 posts

A niech inni wypowiedzą się o ostatnim poście wyrwidąba i Rangersa ( a szczególnie o wypowiedź nr.3). Pozdrawiam.


  • 0

#18
bicek

bicek

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 206 posts

Niech ktoś się wypowie.


  • 0

#19
wanna-amigo

wanna-amigo

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 170 posts
  • LokalizacjaOstrowiec Św.
Popieram Wyrwidęba. Diamenty fajnie przygotują Ci łokcie do dipów. Dipy, moim zdaniem, to trudne ćwiczenie. Nie dlatego, że wymaga dużej siły. Dlatego że łatwo jest źle je robić, łatwo o kontuzję.

Czego jeszcze nie wiesz?
  • 0

"Être fort pour être utile"


#20
bicek

bicek

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 206 posts

Nie wiem czy ilość serii jaką on podaje w beginner,intermediate i advanced na filmiku(w każdym ćwiczeniu tyle samo podaje) to jest ilość ogólnie cała jaką mam wykonywać na treningach w tygodniu, czy to tylko na jeden trening danego ćw ,wiecie np. jest w advanced od 6 do 10 serii i ja wykonuje powiedzmy że 10 serii i przykładowo ćwicze pompki dwa razy w tygodniu to sobie to dziele na 2 treningi czyli 5 serii pompek na trening czy każdym treningu robię 10 serii. Nie wiem jak to inaczej wytłumaczyć, starajcie się to zrozumieć.


  • 0




0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users