Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się

Prawdziwa siła tkwi w technice!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
28 odpowiedzi w tym temacie

#1
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość

Postanowiłem podzielić się z Wami pewnymi przemyśleniami na temat treningu. Dla wielu ludzi na tym forum, kalistenika ogranicza się do ćwiczeń opisanych w "Skazanym na trening". Trzeba jednak śmiało powiedzieć, że ta książka nie ma monopolu na ten rodzaj treningu. Ćwiczenia tam opisane nie są ani najlepsze, ani najbardziej elitarne. Generalnie jest to niezła pozycja, aczkolwiek zawiera wiele błędów, wartych odrębnego artykułu.  Zakres zawartych tam ćwiczeń jest podstawą budowania siły. Fundamentem na którym można budować dalszy rozwój a nie szczytem możliwości.

 

System ma swoje plusy, jest czytelnie opisany, wykonanie treningu nie zajmuje dużo czasu i realizując ten program poczujesz, że stajesz się znacznie silniejszy i sprawniejszy. Jednak z faktu, że jest to coś dobrego, nie wynika jeszcze, że jest to najlepsze. Dla mnie przełomem w postrzeganiu "wielkiej szóstki" było pierwsze seminarium, które odbyło się w styczniu z Adamem Kalmanem. Ćwiczenia gimnastyczne zaprezentowane przez niego i kilku innych uczestników pokazały mi pełnię rozwoju w budowaniu siły, sprawności i sylwetki.

 

Oczywiście są różne drogi w dojściu do celu i bardzo szanuję tych z Was, którzy uzupełniają trening z masą ciała ćwiczeniami siłowymi. Zwłaszcza kettle, sandbagi i tym podobne przyrządy są godne polecenia. Jednak jeśli ktoś chce trenować z masą własnego ciała, droga rozwoju jest praktycznie nieograniczona. Podam kilka przykładów:

 

Często słyszę, że ktoś podciąga się 20 razy i aby pójść dalej musi dodać zewnętrzne obciążenie. Jeśli jednak to podciąganie nie jest wykonywane w pozycji hollow body, to tak naprawdę ilość powtórzeń nie ma tu znaczenia. To ta gimnastyczna pozycja zamienia to ćwiczenie w naprawdę ciężkie i rozwijające całe ciało. Luko przetłumaczył artykuł Pavla Tsatsoulina na ten temat, więc w celu poszerzenia wiedzy odsyłam Was do niego, lub na forum gimnastycy.pl. Ale jeszcze bardziej niż do dokształcania się w tym temacie, zachęcam Was do spróbowania i sprawdzenia na własnym ciele różnicy! Jeśli podciągając się tą pozycją dojdziesz do 10 powtórzeń i będziesz chciał zwiększyć skalę trudności, to podciągaj się w poziomce, jeśli to również za mało, to w wadze przodem. Jeżeli i to za mało, napisz do mnie, chętnie zostanę Twoim managerem, bo masz potencjał siłowy dający szansę na podbój świata;D

 

Jeśli wykonujecie trening "Skazanego" już jakiś czas i macie zbudowany pewien potencjał siły, zachęcam Was do nauki pozycji statycznych. Pewnie nie raz oglądaliście na youtube mistrzów Street Workoutu, wykonujących wagi przodem (front lever), czy tyłem (back lever). Zapewne podobały Wam się te wyczyny ale pomyśleliście, że jesteście do nich za słabi. Nie jest to prawdą!!! Te pozycje zawierają całą gamę progresji, tak by mógł zacząć je ćwiczyć ktoś, kto do tej pory nie miał do czynienia z drążkiem i kółkami. Dlaczego tak gorąco polecam Wam ich naukę? Bo aktywizują całe ciało! Gimnastycy pytani jakie mięśnie w nich pracują odpowiadają, że wszystkie, łącznie ze zwieraczem odbytu:D To prawda, aby je wykonać, całe Twoje ciało musi być sprawne. Każdy słaby element od razu da o sobie znać. Warto jednak tu podkreślić, że w treningu gimnastycznym bardzo ważne są szczegóły. Przez całe lata rzesze naukowców i trenerów pracowały nad tym, jak utrudnić te ćwiczenia. Dało to niesamowite efekty o których poza zawodnikami gimnastyki mało kto wie:( Z przykrością stwierdzam, że oglądając pokazy mistrzów Street Workoutu, rzadko można zobaczyć poprawnie wykonane ćwiczenie. Wyjątkiem jest Rosja i Ukraina, kraje w których gimnastyka jest powszechna. Aby dać Wam przykład wspomnę o niektórych najczęściej popełnianych błędach:

 

Waga przodem (front lever) prawie zawsze wykonywana jest na zgiętych rękach. Nie tylko osłabiamy wtedy staw, który jest stworzony do pracy w pełnym zakresie (fajny artykuł napisał kiedyś o tym Luko), lecz również znacznie ułatwiamy sobie ćwiczenie, pomagając doprowadzić ciało do pozycji ramionami a nie korpusem. Kto spróbował obu wariantów, wie, że różnica jest tak wielka, jakby były to dwa różne ćwiczenia.

 

Kolejną rzeczą w wymienionym wyżej ćwiczeniu i wielu innych, jest brak cechy gimnastycznej, polegającej na obciągnięciu palców stóp. Ten element jest często wyśmiewany jako estetyczny. Niestety nie jest to prawdą. Obciągając stopy napinamy łydki i uda. Dzięki temu spinamy całe ciało i aktywizujemy w ćwiczeniu również dolne jego partie.

 

By pozostać przy dobrze znanych ćwiczeniach przejdźmy teraz do wagi tyłem:

 

Prawidłowo wykonana na drążku, powinna być trzymana podchwytem. O tym jakie to ma znaczenie możecie się przekonać oglądając lipcowe Konfrontacje na gimnastycy.pl http://gimnastycy.pl...ostujemy-banany  Pomimo popularności tego konkursu i ostrych zawodników biorących w nim udział, do tej konkurencji podeszły jedynie trzy osoby! Trener Calistenics Academy Jordan Ogorzelski "Yoda" facet z żelaza zrezygnował. Wzbudził tym mój wielki szacunek, wiem, że jest perfekcjonistą i widział swoje błędy, choć nadchwytem jego wagi są doskonałe.

 

Drugim częstym błędem w tej pozycji jest ciało wygięte w "banana". Przy prawidłowej technice biodra powinny iść do góry, utrzymując jedną linię z osią ciała, co wymaga końskiej siły.

 

Pisze o tych błędach z dwóch powodów:

 

1) Wielu ćwiczących nie zdaje sobie z nich sprawy i w wyniku błędnej techniki ogranicza swój potencjał siłowy. Często widzę, jak ktoś wykonuje te pozycje i jego koledzy stojąc obok, nie są w stanie skorygować mu błędów, bo nie znają prawidłowej techniki.

2) Często obserwuję gonitwę za osiągnięciami. Ludzie ćwiczą, by móc się pochwalić wykonaniem pozycji, nie wyrabiając do niej podstaw. Na skutek tego technika jest błędna, potencjał siłowy ćwiczenia niewykorzystany a następstwem często są kontuzje.

 

Reasumując: Gorąco zachęcam Was do nauki pozycji gimnastycznych. Wielu z Was zapewne chciałoby nauczyć się choćby muscle up. Często wydaje Wam się, że jesteście na niego za słabi. Tymczasem naukę muscle upa trzeba zaczynać w chwili, gdy wykonujecie 5 poprawnych podciągnięć! Wasz potencjał siłowy jest wystarczający, by wykonać to ćwiczenie. Jeśli nie jesteście w stanie tego zrobić, znaczy to, że trzeba popracować jedynie nad techniką. Zachęcam Was do zalogowania się na forum gimnastycy.pl, gdzie można zarówno obejrzeć polskie tutoriale poświęcone nauce tych elementów, oraz wyeliminowaniu błędów w nich, jak również zasięgnąć porady instruktorów gimnastyki. Jest tam również rubryka "Okiem trenera" w której można umieszczać nagrane przez siebie filmy, by otrzymać ocenę trenerów, pomoc w eliminowaniu błędów, program treningu itp.

 

Na koniec zamieszczam link do wątku o nauce pozycji statycznych: http://gimnastycy.pl...zenia-statyczne

 

Mam nadzieję, że udało mi się zachęcić Was do ich trenowania oraz do dbałości o prawidłową technikę w której jest olbrzymi potencjał siły:)

 

Pozdrawiam SIŁA!!!


  • 22

#2
Luko

Luko

    Advanced Member

  • Bywalec

  • 1 921 postów

Bardzo dobry artykuł.

Pokazuje że progresja to nie jest dodawanie powtórzeń, a utrudnianie ćwiczenia.

Oraz również pokazuje że jakość ruchu i ćwiczenia jest najważniejsza, szlifowanie techniki i praca nad szczegółami jest kluczem do prawdziwej i olbrzymiej siły.


  • 0
www.facebook.com/originalstrengthpolska - inspirujemy, dobrze się bawimy, pomagamy w zrozumieniu funkcjonowania ludzkiego ciała. Budujemy kuloodporne organizmy!

#3
Revo

Revo

    Advanced Member

  • Bywalec

  • 659 postów
zawsze wyznawałem tę zasadę "jakość ponad ilość"
  • 0

#4
bambino

bambino

    Member

  • Użytkownik
  • 25 postów

im więcej czytam tym bardziej głupieje :P


  • 0

#5
Mrowek

Mrowek

    Advanced Member

  • Instruktor
  • 38 postów
Oczywiście trzeba stosować minimalną periodyzację, niestety nawet zmiany ćwiczeń po pewnym czasie powodują, że mięsień słabiej reaguje na bodzieć. Dlatego ważna jest tutaj podstawowa periodyzacja czyli stopniowo zwiększamy ilość powtórzeń, zmniejszamy intesywność treningową np. o 50% przez jeden tydzień :).

Rep. Zahir11 za artykuł.
  • 0

#6
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość

im więcej czytam tym bardziej głupieje :P

Możesz wyjaśnić co masz na myśli?


  • 0

#7
Sethbdg

Sethbdg

    Nie ćwiczę 5x5. ;)

  • Bywalec
  • 1 055 postów

Natłok wiedzy miesza mu w głowie :D


  • 0

66668745.png


#8
bambino

bambino

    Member

  • Użytkownik
  • 25 postów

Sethbdg lepiej tego nie można było ująć ;) ale jak to sie mówi wszystko powoli. Zamówiłem sobie już dwie części Skazanego i kończę czytać Nagiego Wojownika. Jest to dla mnie nowość pod względem wiedzy i praktyki. Kalenistyka przy siłowni jest jednak bardziej skomplikowana 


  • 0

#9
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2 739 postów
  • LokalizacjaBXL

Sethbdg lepiej tego nie można było ująć ;) ale jak to sie mówi wszystko powoli. Zamówiłem sobie już dwie części Skazanego i kończę czytać Nagiego Wojownika. Jest to dla mnie nowość pod względem wiedzy i praktyki. Kalenistyka przy siłowni jest jednak bardziej skomplikowana 

tak samo jak bieganie jest bardzo skomplikowane, na pierwszy rzut oka nic trudnego,

lecz ruch biegowy to zaawansowana sprawa

a technikę biegu nie da się nauczyć podczas biegania :)


  • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa


#10
Revo

Revo

    Advanced Member

  • Bywalec

  • 659 postów

tak samo jak bieganie jest bardzo skomplikowane, na pierwszy rzut oka nic trudnego,
lecz ruch biegowy to zaawansowana sprawa
a technikę biegu nie da się nauczyć podczas biegania :)


właśnie też słyszałem że najlepiej się tego uczyć podczas leżenia
  • 0

#11
bambino

bambino

    Member

  • Użytkownik
  • 25 postów

właśnie też słyszałem że najlepiej się tego uczyć podczas leżenia

 

hehehe :) akurat okres biegania mam za sobą, fakt faktem od czasu do czasu jeszcze wyjdę na trasę, ale już mniej jak kiedyś. Teraz trzeba się wziąć za pogłębianie wiedzy i szlifowanie praktyki w zakresie kalisteniki :)


  • 0

#12
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2 739 postów
  • LokalizacjaBXL

hehehe :) akurat okres biegania mam za sobą, fakt faktem od czasu do czasu jeszcze wyjdę na trasę, ale już mniej jak kiedyś. Teraz trzeba się wziąć za pogłębianie wiedzy i szlifowanie praktyki w zakresie kalisteniki :)

biegania nigdy nie można mieć za sobą, bieganie powinno być równoważne z kalisteniką - tak uważam


  • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa


#13
bambino

bambino

    Member

  • Użytkownik
  • 25 postów

Hannibal po prostu kiedyś więcej czasu poświecałem na biegi, były to dłuższe niż teraz trasy, ponadto jeździłem na zawody - oczywiście jako amator bez szczególnych sukcesów, choć dla mnie ukończenie pierwszych 10km było olbrzymim sukcesem. Teraz bieg jest dopełnieniem treningów, nie tak jak kiedyś podstawą ;)


  • 0

#14
Michal

Michal

    Advanced Member

  • Zasłużony
  • 1 598 postów
  • LokalizacjaWawa

Zahir - bardzo dobry art.

 

PS. Pozwoliłem sobie poprawić odnośnik do Konfrontacji, bo zlał się z następującym po nim zdaniem, które w wyniku tego zniknęło.


  • 0
Słownik ćwiczeń | Mapa miejsc do ćwiczeń

"Kto by chciał być normalnym? My chcemy być nadzwyczajni!"

#15
rafi

rafi

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 45 postów

Odkąd koledzy poradzili mi w temacie o szerokości drążka by utrzymywać pozycję hollow to cały czas staram się ją zachowywać i zauważyłem postępy. Nie macham nogami jakbym się odbijał od powietrza, brzuch czuć po podciąganiu. Ogólnie widzę, że coraz poprawniej wykonuję podciągania, także macie rację, że ważniejsze jest technika niż ilość, bo trudniej zrobić jest nawet 3 podciągnięcia poprawnie, niż np 10 z bujaniem nogami itp :)


  • 0

#16
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2 739 postów
  • LokalizacjaBXL

Odkąd koledzy poradzili mi w temacie o szerokości drążka by utrzymywać pozycję hollow to cały czas staram się ją zachowywać i zauważyłem postępy. Nie macham nogami jakbym się odbijał od powietrza, brzuch czuć po podciąganiu. Ogólnie widzę, że coraz poprawniej wykonuję podciągania, także macie rację, że ważniejsze jest technika niż ilość, bo trudniej zrobić jest nawet 3 podciągnięcia poprawnie, niż np 10 z bujaniem nogami itp :)

też podciągam się w 'hollow' i uczę ludzi w moim okręgu :)


  • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa


#17
Grzegorz

Grzegorz

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 188 postów

Zahir, świetne posumowanie. Ja to widzę tak, że ludzie trenują nie po to by być silniejszymi tylko po to żeby się pokazać, pochwalić wykonywaniem jakiegoś ćwiczenia. Stąd ciągle na forum jest wałkowane jak zwiększyć masę, jak zwiększyć ilość powtórzeń. Mało kto zapyta, czy ćwiczenie wykonuje poprawnie i jakie błędy jeszcze popełnia. Gimnastyk odrazu widzi, że forma jest niepoprawna, ale dla laika z zewnątrz ważne jest że podciągam sie ileś tam razy.


  • 1
Aby być najlepszym, musisz być lepszym od samego siebie...

#18
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2 739 postów
  • LokalizacjaBXL

Zahir, świetne posumowanie. Ja to widzę tak, że ludzie trenują nie po to by być silniejszymi tylko po to żeby się pokazać, pochwalić wykonywaniem jakiegoś ćwiczenia. Stąd ciągle na forum jest wałkowane jak zwiększyć masę, jak zwiększyć ilość powtórzeń. Mało kto zapyta, czy ćwiczenie wykonuje poprawnie i jakie błędy jeszcze popełnia. Gimnastyk odrazu widzi, że forma jest niepoprawna, ale dla laika z zewnątrz ważne jest że podciągam sie ileś tam razy.

dokładnie, kiedy widzę, że ktoś się podciąga, to zawsze ma nogi podwinięte pod kątem 90C [kolana]


  • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa


#19
Bar-Man

Bar-Man

    Bodyweight, Bags, Bells & Barbells

  • Bywalec
  • 826 postów
  • LokalizacjaToruń

Ja się podciągam z dodanym obciążeniem na łańcuchu (kettla 8 lub 16 kg) w pozycji hollow. W ostatnim powtórzeniu muszę walczyć z ciałem żeby mi nie próbowało kipingu ale ogólnie da się ćwiczyć. Dodatkowe obciążenie to tylko inny bodziec treningowy, nie ma zastąpić mi progresji w dłuższym okresie. Po prostu progresie bez obciążenia idą swoim torem, a progresja ciężaru idzie swoim - równolegle.


  • 0

Najgorszą rzeczą którą mógłbyś spotkać na drodze samodoskonalenia to uczucie spełnienia.

http://kalistenikapo...y-odosobnienie/


#20
Luko

Luko

    Advanced Member

  • Bywalec

  • 1 921 postów

Ciało nie kuma tych wszystkich kilogramów oraz powtórzeń. Ciało rozumie wysiłek jaki musi włożyć by wykonać dane ćwiczenie. I jest nieistotne czy będzie to zmiana dźwigni czy dodanie talerza do sztangi.


  • 0
www.facebook.com/originalstrengthpolska - inspirujemy, dobrze się bawimy, pomagamy w zrozumieniu funkcjonowania ludzkiego ciała. Budujemy kuloodporne organizmy!




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych