Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Trening gęstościowy (Escalating Density Trening) EDT


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

#1
Bar-Man

Bar-Man

    Bodyweight, Bags, Bells & Barbells

  • Bywalec
  • 826 postów
  • LokalizacjaToruń

"Escalating Density Training" to metoda treningowa opracowana przez trenera Charles'a Stanley'a. Co wyróżnia EDT od innych metod to nacisk na gęstość treningu, która jest określona jako stosunek pracy i odpoczynku w określonym czasie. Stanley zwrócił uwagę na to, iż wielu sportowców dochodzi do podobnych wyników używając wielu różnych protokołów ćwiczeń: 10x3, 5x5, 3x6, 3x8 itd itp. Wysnuł z tego wniosek, iż liczba serii i powtórzeń nie jest tak ważna dla rozwoju mięśni jak ilość pracy wykonanej w jednostce czasu. 

 

Należy pamiętać, że celem treningu EDT jest głównie wzrost masy mięśniowej. Dodatkowym efektem jest wzrost siły i redukcja tkanki tłuszczowej. Nie jest to trening typowo siłowy. Siła to efekt uboczny. Jeśli jednak zapragniecie używać tego treningu w celu budowania siły należy zwiększyć ciężar i wykonywać np. 10 serii danego ćwiczenia po 2-4 powtórzeń, wydłużyć czas odpoczynku między seriami, czas całego setu do np. 25-30 minut.

 

EDT jest protokółem zaskakująco łatwym do wprowadzenia. Trening jest intuicyjny. Treningi są zorganizowane wokół 15 minutowych setów, w którym trenujący wykonuje naprzemiennie dwa ćwiczenia (mięśni antagonistycznych jak biceps-triceps lub odległych od siebie grup mięśniowych (przykładowo przysiady i podciągania na drążku). Początkowo obciążenie lub trudność wybranego ćwiczenia kalistenicznego ma oscylować w granicach 10 rep max. Wykonując ćwiczenia należy zmieścić się w założonym czasie 15 minut. Ten czas pozostaje niezmienny z treningu na trening. Wykonujemy ćwiczenie A, odpoczywamy (nie za długo, tyle ile trzeba by złapać oddech), wykonujemy ćwiczenie B, odpoczywamy, a następnie ponownie rozpoczynamy ćwiczenia A i B, aż do osiągnięcia 15 minut. Należy zapisać sobie sumaryczną liczbę powtórzeń wykonanych dla każdego ćwiczenia. Na kolejnym treningu należy zwiększyć liczbę powtórzeń z poprzedniego lub zwiększyć trudność ćwiczenia/obciążenie.

 

Przykładowy set:

 

Ćw 1: Przysiady – 100kg x 5

Ćw 2: Podciągania - x 5

Set 3: Przysiady – 100kg x 5

Set 4: Podciągania - x 5

Ćw 5: Przysiady – 100kg x 5

Ćw 6: Podciągania - x 5

Ćw 7: Przysiady – 100kg x 5

Ćw 8: Podciągania - x 5

Ćw 9: Przysiady – 100kg x 5

Ćw 10: Podciągania - x 5

Ćw 11: Przysiady – 100kg x 4

Ćw 12: Podciągania - x 4

Ćw 13: Przysiady – 100kg x 4

Ćw 14: Podciągania - x 4

Ćw 15: Przysiady – 100kg x 3

Ćw 16: Podciągania - x 4

 

Łączny czas: 15 min

Liczba superserii: 8

Liczba serii: 16 zestawów

Liczba Przysiadów: 36

Liczba Podciągnięć: 37

 

Liczba superserii, serii i powtórzeń oraz czas odpoczynku są zależne od naszych możliwości, ale powinny z czasem ewoluować wraz z upływem treningu. Należy dbać o to, by technika i forma wykonywanych ćwiczeń była zawsze perfekcyjna. Ćwiczenia nigdy nie wykonujemy do załamania mięśni.

 

Ten typ treningu jest bardzo łatwy do zastosowania, kiedy ćwiczymy przy pomocy sandbaga lub kettli gdzie nie możemy w łatwy i szybki sposób zmienić obciążenia z treningu na trening, gdzie jesteśmy ograniczeni poprzez duży skok obciążenia (np. 4 czy 8 kg). Możemy wtedy trzymać się stałego obciążenia z treningu na trening, a zwiększać ilość powtórzeń.

 

W ten oto sposób można łączyć praktycznie wszystkie ćwiczenia. Sesje EDT należy ćwiczyć z częstotliwością 3x/tydzień, każda sesja trwa 15, 30 lub 45 minut długości, w zależności od doświadczenia, możliwości i celów. Można ćwiczyć tym systemem splita bądź FBW.

 

Jak ktoś pragnie zapoznać się w metodą to odsyłam do książki Charles Stanley "Muscle Logic: Escalating Density Training".


  • 15

Najgorszą rzeczą którą mógłbyś spotkać na drodze samodoskonalenia to uczucie spełnienia.

http://kalistenikapo...y-odosobnienie/


#2
turok

turok

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 95 postów
Czy wykonywanie tą metodą 3-4 razy w tyg podciagania z dipami nie bedzie lekką przesadą? Podoba mi sie koncepcja tego treningu, ale chyba nie wszystko rozumiem. Jak mialby wygladac trening calego ciala tą metodą?
  • 0
------------------------------------------------------------------------
"Biegłem. Biegłem aż moje mięśnie zaczęły palić, a w moich żyłach począł płynąć kwas. A potem pobiegłem jeszcze trochę."

#3
Bar-Man

Bar-Man

    Bodyweight, Bags, Bells & Barbells

  • Bywalec
  • 826 postów
  • LokalizacjaToruń
Turok - można wszystko ale same dipy z podciągania nie załatwią treningu całego ciała. Możesz połączyć np dipy z przysiadami (pistoletami) i podciąganie ze wznosami nóg albo kółkiem rehabilitacyjnym i robić te treningi naprzemiennie po 2 X w tygodniu czyli razem 4 sesje. Spróbuj, potem możesz zwiększyć częstotliwość do np 6 X w tyg zależnie od postępów.
  • 0

Najgorszą rzeczą którą mógłbyś spotkać na drodze samodoskonalenia to uczucie spełnienia.

http://kalistenikapo...y-odosobnienie/


#4
turok

turok

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 95 postów
Chciałbym troszke masy zrobić. Lepiej robić sety 15 minutowe i okolo 45 sek przerwy miedzy superseriami czy dluzsze sety i dluzsze przerwy? Zanim wprowadze plan w zycie wole miec wszystko czarno na bialym wiec jesli pytania wydaja się banalne to z gory przepraszam;-)
  • 0
------------------------------------------------------------------------
"Biegłem. Biegłem aż moje mięśnie zaczęły palić, a w moich żyłach począł płynąć kwas. A potem pobiegłem jeszcze trochę."

#5
Bar-Man

Bar-Man

    Bodyweight, Bags, Bells & Barbells

  • Bywalec
  • 826 postów
  • LokalizacjaToruń
Zacznij od takiego treningu bez spięcia, zrób go na luzie żeby było jak dodawać tej gęstości. Długość setów musisz ustalić pod siebie. Możesz najpierw robić 15 minut i dodawać minutę do każdej sesji. <br /><br />Możesz też robić EDT bez zegarka. Stałe obciążenie. Zaczynasz od 10x3 w każdym ćwiczeniu bez spięcia. Zwiększasz liczbę serii do 20x3. Potem również bez patrzenia na zegarek zwiększysz powoli liczbę powtórzeń w seriach aż do 20x5. powinno Ci to zająć do 8 tygodni. Potem zaczynasz skracać przerwy pozostając przy 20x5 aż do 12 tygodnia. Potem zwiększasz ciężar i od nowa. Jedz dużo to masa przyjdzie. Napisz jak efekty.
  • 0

Najgorszą rzeczą którą mógłbyś spotkać na drodze samodoskonalenia to uczucie spełnienia.

http://kalistenikapo...y-odosobnienie/


#6
kano

kano

    KB-MASTER !

  • Zasłużony
  • 1 325 postów

A taka opcja:

 

10x3 ----> dojść do 20x3

przejść na:

10x4 ----> dojść do 20x4 (czy tam od razu 10x5 ---> 20x5) ??


  • 0

Ja bym tu widział jeszcze tureckie wstawanie poparte ostrym wymachem !!! :D


#7
Bar-Man

Bar-Man

    Bodyweight, Bags, Bells & Barbells

  • Bywalec
  • 826 postów
  • LokalizacjaToruń
Najlepiej testować na sobie i wiedzieć co można i co działa. Wiem ze to kosztuje dużo czasu ale w końcu wiedza o sobie jest najcenniejsza.
  • 0

Najgorszą rzeczą którą mógłbyś spotkać na drodze samodoskonalenia to uczucie spełnienia.

http://kalistenikapo...y-odosobnienie/


#8
Struc

Struc

    Advanced Member

  • Zasłużony
  • 1 348 postów
  • LokalizacjaKraków

EDT to bardzo dobry program na masę i siłę przy okazji, i można fajnie go modyfikować.

 

Taki przykład treningu EDT bez dodatkowych obciążeń, czyli dla nas.

 

Trening A

* podciąganie nadchwytem szeroko + dipy - 15 min. lub 20 jak ktoś jest bardziej zaawansowany

* pistolety + wspięcia na palce - #

* wznosy nóg + unoszenie tułowia z opadu - #

 

Trening B

* podciąganie podchwytem wąsko + hspu - #

* przysiady bułgarskie + wspięcia na palce (inne ustawienie stóp niż w treningu A) - #

* kółko + mostki - #

 

Trenujemy na zasadzie: 1 tydz - ABA, 2 tydz BAB, itd.

 

Cały trening zamyka się w ok. 1 godzinie.

Progresji dokonujemy starając się dodawać powtórzeń lub wydłużając czas poszczególnych sesji.

 

Z dobrą dietą i konsekwencją działania można się nieźle zbudować.

Na pewno EDT warty jest wypróbowania. Taki program też nieźle się sprawdzi jak dopadnie nas stagnacja lub gdy po prostu potrzebujemy zmian i odskoczni od typowego treningu.


  • 5

...


#9
Wapstarzz

Wapstarzz

    Keep going !

  • Moderator
  • 196 postów
  • LokalizacjaBiałystok
Czyli taki trening a zamykamy w jednej sesji? Tydzien no aba to ze trenujemy 3 dni wtygodniu? Dobrze rozumiem?
  • 0

#10
Struc

Struc

    Advanced Member

  • Zasłużony
  • 1 348 postów
  • LokalizacjaKraków

1 trening to są 3 sesje 15 minutowe mięśni antagonistycznych.

W zasadzie ostatnią sesję (brzuch i lędźwie) można skrócić do 2 serii na każde z tych ćwiczeń.

Nie ma potrzeby tych partii tak katować.


  • 0

...


#11
turok

turok

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 95 postów
Postanowiłem, ze bede ćwiczył 4 razy w tyg.
Jedna sesja to dipy z podciaganiem. Druga to pistolety z wznosami nog. Zaczynam od 10x2 w kazdym cwiczeniu. Zastanawiam sie jeszcze czy z sesji na sesje zwiekszac powtórzenia cze serie. Przespie sie z tym jeszcze;-)
  • 0
------------------------------------------------------------------------
"Biegłem. Biegłem aż moje mięśnie zaczęły palić, a w moich żyłach począł płynąć kwas. A potem pobiegłem jeszcze trochę."

#12
Bar-Man

Bar-Man

    Bodyweight, Bags, Bells & Barbells

  • Bywalec
  • 826 postów
  • LokalizacjaToruń
Zrób jak napisałem. Testowałem.
  • 0

Najgorszą rzeczą którą mógłbyś spotkać na drodze samodoskonalenia to uczucie spełnienia.

http://kalistenikapo...y-odosobnienie/


#13
slysz

slysz

    kazek

  • Użytkownik
  • 446 postów
  • LokalizacjaDębno/Rzeszów/Warszawa

Struc te zestawy, które rozpisałeś sprawdzałeś na sobie ? Według mnie wspięcia ćwiczone ta metodą to niezbyt dobre rozwiązanie :P Sam chcę wrócić do tej metody treningu bo kiedyś jej używałem i byłem bardzo zadowolony.


  • 0

"Cokolwiek umysł może sobie wyobrazić, jest w stanie to osiągnąć"

Skazany na sukces - zapraszam do mojego dziennika !!!

MEGA MOTYWACJA !!!


#14
Struc

Struc

    Advanced Member

  • Zasłużony
  • 1 348 postów
  • LokalizacjaKraków

kiedyś przez chwilkę i byłem zadowolony ale ja nie potrafię być konsekwentny i często kombinuję z planem :)

 

ale będę wracał do tego na kilka tygodni

 

co do nóg to możesz zrobić czterogłowe + dwugłowe czyli np. przysiad/pistolet + mostki na piętach na obu lub jednej nodze

bardziej zależało mi w tym planie aby przećwiczyć całe nogi łącznie z łydkami (nie każdy potrzebuje robić łydki)


  • 0

...


#15
slysz

slysz

    kazek

  • Użytkownik
  • 446 postów
  • LokalizacjaDębno/Rzeszów/Warszawa

Ja łydki potrzebuję i to bardzo, ale ćwiczę je swoja metodą :P Mostki idą na dwugłowe ? Bo własnie coś na to potrzebuję. Chyba połączę trochę ćwiczeń z kali i trochę ciężarów i myślę, że będzie perfekt.


  • 0

"Cokolwiek umysł może sobie wyobrazić, jest w stanie to osiągnąć"

Skazany na sukces - zapraszam do mojego dziennika !!!

MEGA MOTYWACJA !!!


#16
turok

turok

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 95 postów
Ćwiczę już od miesiąca. Trening dobrze wchodzi. Widze dużą progresje w pistoletach, ktore do tej pory byly moją piętą achillesową.
  • 0
------------------------------------------------------------------------
"Biegłem. Biegłem aż moje mięśnie zaczęły palić, a w moich żyłach począł płynąć kwas. A potem pobiegłem jeszcze trochę."

#17
Grapler

Grapler

    Member

  • Użytkownik
  • 15 postów

Witam !!!

Szukam czegoś, nowego by odmulić mięśnie od innych programów i tak trafiłem tu :)

Czy trening ten można wykonywać w ten sposób ?

Poniedziałek; A Podciąganie, pistolety

Wtorek; B Pompki na jednej ręce, pompki w staniu na rękach

Środa wolne

Czwartek A

Piątek  B

Weekend reset :)

 

Czy lepiej rozbić na 3x w tygodniu

Tydzień pierwszy A B A

Tydzień następny B A B

 

 

Pozdrawiam. Cel mój to raczej masa. siła przy okazji, a nad wyglądem będę pracować kiedy indziej :)


  • 0

#18
maks15

maks15

    Member

  • Użytkownik
  • 11 postów

Witam wszystkich.

Od 4 miesięcy ćwiczę na podstawie książki „ Skazany na trening” ale potrzebuję jakiejś zmiany . Zainteresował mnie ten trening ale mam parę pytań nim zacznę więc liczę na waszą chęć pomocy.

 

  1. Co dokładnie oznacza „ Przysiady 100kg – 5”
  2. Z tego co zrozumiałem to przez 15 minut wykonuję na zmianę tylko 2 ćwiczenia np. 5 podciągnięć + 5 dipsów ? A przez kolejne 15 minut kolejne dwa?
  3. Mam też problem z samymi podciągnięciami. Otóż mam w domu drążek ( dokładnie taki jak tu   http://mmo.pl/11250-...rama-grand.html ) i nie wiem czy ćwiczenie „podciąganie nachwytem szeroko” lub „podciąganie podchwytem wąsko” wykonywać na tych rączkach czy lepiej obok na rurce.  
  4. Jak to jest z długotrwałym ćwiczeniem w kalistenice? Czy trzeba robić jakieś cykle treningowe? Czy można trenować bez żadnych przerw?

 

Jeśli komuś moje pytania wydadzą się głupie to z góry przepraszam (w końcu jestem tylko początkujący)    J


  • 0

#19
Struc

Struc

    Advanced Member

  • Zasłużony
  • 1 348 postów
  • LokalizacjaKraków

czytaj pigułkę wiedzy, tam wszystko jest napisane


  • 0

...


#20
HYBRYDO

HYBRYDO

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 214 postów

1. Czy do propozycji struca w do treningu nóg można dorzucić trzecie ćwiczenie?? Wylgądałoby to tak pistolety+glute ham raise+wspięcie na łydki. Może lepiej byłoby dać do treningu A pistolety+łydki, a do treningu B glute ham raise + łydki?? Co myślicie?

2.Zamiast mostków możnaby dać wyciskanie do handstand lub wznosy nóg w staniu na głowie/rękach??Które ćwiczenia były by najlepsze?? 


  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych