Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Siłka a kalistenika czyli wyższość Świąt BN nad Świętami WN


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
38 odpowiedzi w tym temacie

#1
Dom

Dom

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 1 022 postów
Michał: Wydzielam z wątku Rudej. Tutaj sobie dyskutujcie co lepsze i co jakie ma wady i zalety.
Za kolejne Offtopy w innych wątkach na temat co jest lepsze, będą leciały ostrzeżenia bez ostrzeżenia :D !

Tu część druga: http://forum.kaliste...zość-Świąt-cz-2


goral1001, ja zbytnio nie widze sensu łączenia kali z siłką bo na siłce możemy na spokojnie przetrenować wszystkie partie.
Jedyne co tutaj widzę to włączenie pozycji statycznych jak w gimnastyce, reszta ćwiczeń to tak naprawdę te z siłowni tylko, że z masą włąsnego ciała.
Pistolety niby kalisteniczne, ale tylko dlatego, że inne ćwiczenia z siłowni, typu przysiady, wykroki są za lekkie. To, że kalisteniczne nie znaczy, że zdrowe. Pistolety są kontuzjogenne bo to nie jest fizjologiczny dla Nas ruch. Ćwiczenia wykonywane jednonóż zdrowe dla Naszego ciała to np. wykroki lub wstępowanie na stopień.
Także pistolety będą najgorszym w tym momencie wyborem jeżeli mamy dostęp do siłowni.
  • 0

#2
CiN

CiN

    Damn I'm Good

  • Użytkownik
  • 369 postów

goral1001, ja zbytnio nie widze sensu łączenia kali z siłką


Przeczytaj nazwe tematu ktory zalozyla Roxa, chodzi o to, zeby doradzic cwiczenia z kalisteniki bo poki co cwiczy na silowni..
  • 0

#3
Dom

Dom

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 1 022 postów
Może przeczytasz do końca wypowiedź, bo po kropce napisałem jak można to połączyć..
  • 0

#4
CiN

CiN

    Damn I'm Good

  • Użytkownik
  • 369 postów

Może przeczytasz do końca wypowiedź, bo po kropce napisałem jak można to połączyć..


Przeczytalem i zrozumialem cala wypowiedz, zaznaczylem slowa ktore sa calkowicie sprzeczne z tematem. To ze wszystkie cwiczenia czy partie miesnie mozna wykonac na silowni jest juz raczej przekonana jak i reszta ludzi dajacych komenatarze w tym temacie. Zaznaczylem tylko ten kawalek wypowiedzi specjalnie zeby naswietlic, ze dyskusja jest o czym innym a nie jak mozna wykonac cwiczenia na silowni.
Zrozum, ze Roxa chce dobrac cwiczenia z kalisteniki.
  • 0

#5
Dom

Dom

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 1 022 postów
A ty zrozum, że odwodłuje się do całej wypwoiedzi, a nie jedynie skrawka.
  • 0

#6
CiN

CiN

    Damn I'm Good

  • Użytkownik
  • 369 postów

A ty zrozum, że odwodłuje się do całej wypwoiedzi, a nie jedynie skrawka.


Nie, Ty po prostu zaciekle bronisz dobrego imienia silowni i kazdy wypomnial Ci to juz kilka razy. Gdzie tylko jest wspomniane slowo silownia, piszesz, ze wszystko warto robic na silowni a nie poprzez kalistenike. Dlatego jeszcze raz prosze Cie o przeczytanie calego tematu ktory nie ja rozpoczalem a Roxa i zastanow sie czy Twoje posty w ogole wnosza jakies informacje z ktorych bedzie mogla skorzystac.
Nie bede juz odpisywal na kolejne posty w tym temacie, jedynie jesli bede chcial jeszcze cos doradzic - czyli jakie cwiczenia kalisteniczne dodac do treningu.
  • 0

#7
krzysiek20ino

krzysiek20ino

    Jay-Jay Petersburg

  • Zasłużony
  • 1 536 postów
Każde ćwiczenie jest kontuzjogenne jak się zrobi je nie prawidłowo. Zrobisz wykrok, poślizgnie Ci się noga i gotowe. Nic nie jest pewne.
  • 0

#8
Dom

Dom

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 1 022 postów
Kontuzjogenne czyli nienaturalne dla Naszego ciała.
CiN, urwałeś się z kosmosu, czepiasz się mnie o nic. Wpoiłeś sobie do głowy, że napisałem jedynie, żeby nie łączyła kali z siłką i nie zwracasz uwagi na dalszą część postu gdzie tłumacze kwestię szkodliwości pistoletów i podaję propozycje połączenia kali z siłką, jaką jedyną opcję, którą uważam za słuszną. W takim wybiórczym cytowaniu posta dyskusja jest bez sensu. Skończ w końcu się czepiać.
  • 0

#9
goral1001

goral1001

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 85 postów
Dom, mit o tym ze pistolety sa najbardziej tontuzjogenne zostal juz dawno obalony, wystarczy troche poczytac, martwy ciag tez jest "najbardziej kontuzjogenny" wg "znawcow silowni" co tez juz dawno zostalo obalone. kazde cwiczenie zle robione, bez rozgrzewki lub w zbyt trudnej wersji moze doprowadzic do kontuzji.
Jak w temacie, Ruda chce polaczyc silownie z kali wiec po co ma robic te same cwiczenia ze sprzetem co bez?
To ze na silowni moze przecwiczyc cale cialo jest oczywiste wiec ameryki nie odkryles.

Ruda a nie myslalas o crossfit? Wg mnie to chyba najlepsze polaczenie silowni z kali?
 
ps. Dom, nie wytlumaczyles dlaczego pistolety sa tak kontuzjogenne, a wiec dlaczego...???
  • 0

#10
wietri

wietri

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Bywalec
  • 239 postów
  • LokalizacjaLegnica
Trening z ciężarami nie zastąpi treningu z masą ciała i odwrotnie. Gdyby to było to samo gimnastycy czy zawodnicy sportów walki opierali by się tylko na ćwiczeniach z żelastwem, bo przecież tak można z łatwością zastosować progresję i nie jest ona ograniczona. Jest to jednak błędne myślenie i każdy kto chociaż przez niedługi czas odstawił ciężary na rzecz kalisteniki może stwierdzić, że trening z masą własnego ciała to "inna para kaloszy". Choćby dlatego, że przy różnego rodzaju wariantach ćwiczeń (szczególnie tych bardziej zaawansowanych) w dużym stopniu pracują mięśnie stabilizujące. To tylko jeden przykład, a myślę, że różnice pomiędzy omawianymi tutaj rodzajami treningu siłowego można by było mnożyć.

Z tego co zauważyłem to autorka tematu nie określiła dokładnie swoich celów, ale być może coś przeoczyłem :) Jednak jeżeli chcesz w przyszłości poświęcić się tylko i wyłącznie ćwiczeniom kalistenicznym to nie widzę przeciwwskazań do zrobienia tego teraz, a nie stopniowo :) Sam zastosowałem taką radykalną zmianę swojego treningu siłowego i jestem bardzo zadowolony, choć oczywiście wszystko zależy od priorytetów.
  • 0

#11
Luko

Luko

    Advanced Member

  • Bywalec

  • 1 921 postów
Gdyby pistolety były tak kontuzjogenne większość najlepszych trenerów świata by ich nie stosowała. W tym Pavel który jest fizjologiem i co w drugim zdaniu ten Rusek ma bzika na punkcie zdrowotności i naszego bezpieczeństwa, a w dodatku poświęcił pistoletom całą książkę. Szpagat również jest nie naturalny, podobnie jak masa asan z jogi. A jednak są wykonywane i mają korzyści zdrowotne dla nas. Nasz organizm jest w stanie wykonywać masę ruchów, a Ty nie zdajesz sobie z tego sprawy bo ich nigdy zapewne nie wykonywałeś.
  • 0

#12
Dom

Dom

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 1 022 postów
Jakoś małe brzdące potrafią wykonać szpagat od tak dla zabawy więc czemu dla starszych ma być to nienaturalny ruch?

Pavel nie zna się na fizjologii, nigdy tego nie przyznał. Nie znam się na asanach w jodze. To coś dla rozciągania? Rozciąganie jest dla Nas naturalne. Zresztą teraz musimy się rozciągać bo kiedyś tego problemu nie było. To tryb życia powoduje, że mamy różne przykurcze. Tak jak pisałem na początku, jak jesteś małym dzieckiem to robisz szpagat ot tak, dla zabawy nie myśląc: "teraz porozciągam sobie dwugłowe".
W dodatku to, że duzo osób robi coś, nie znaczy, że musi być to poprawne. To błędne myślenie i już nieraz zostało udowodnione.



Co do łączenia kali z siłką. To tak jak pisałem, najlepiej włączyć do siłki pozycje statyczne, czy muscle upy(ciągle mam na myśli łączenie kali z siłką, a nie stopniowe przejście do kali jako jedynego systemu treningowego).
Trochę to uzasadnie.
Owszem, gimnastyk żeby robić pozycje statyczne musi je wykonywać, układ nerwowy przystosuje się do tego ruchu. Jednak nie trzeba ćwiczyć z masą ciała by osiągnąć takie cuda. Zawodnik na siłowni z odpowiednim treningiem(trening specjalistyczny pod dany sport, a nie dlatego, że robi ćwiczenia z masą ciała, to błedne myślenie!), jest w stanie tez wykonać.
Ćwicząc z ciężarami Masz dużo siły, potrzeba jedynie pokazać układowi nerwowemu ten ruch. A więc trening z cięzarami + trening pozycji statycznych da Nam taki sam rezultat. A mając więcej siły niż przeciętny człowiek osiągniemy daną pozycję w szybszym czasie.



Żeby się ktoś do mnie nie przyczepił, że wychwalam siłownie. Tłumaczę jedynie jak to wygląda.
Poza tym, autorka tematu zastanawia się czy jest sens łączenia kali z siłką(a ja napisałem opinię na ten temat) więc wszelkie obwinianie mnie przez CiN'a jest bezpodstawne. Proszę w końcu mnie nie atakować, nie rozumiejąc moich intencji. Ja tylko tłumaczę Wasze błedne mniemanie o siłowni, a nie namawiam do zaprzestania ćwiczeń kali.
  • 0

#13
Luko

Luko

    Advanced Member

  • Bywalec

  • 1 921 postów
Robią to autorytety w danej dziedzinie. Pavel, Sonnon, Maxwell, Cotter. Są okazami zdrowia w fantastycznej formie zdrowotnej. Mają po 40 parę lat i masę doświadczenia sportowego jak i treningowe. Tuzin kontuzji za sobą, i jakoś nie widzę by krytykowali pistolety. Opierajmy się na autorytetach, którzy mają wyniki. Bo jeden z drugim profesorem fizjologii może być, i może z punktu naukowego krytykować robienie pistoletów. Ale jak to ma się do praktyki, przecież większość profesorków nie potrafi poprawnie wykonać zwykłego przysiadu a nie mówię już o pistoletach. Takie gadanie dla gadania, to zostaw dla siebie. I idź krytykować wszystko gdzie indziej.
Wszędzie znajdują się mistrzowie krytyki. Są tacy co zabraniają mostka, martwego ciągu, przysiadu z ciężarem, pistoletów, pompek jednorącz za niedługo zabronią robić kupę bo może powodować zaparcia. Więcej luzu. Jak ktoś sobie zrobi krzywdę pistoletem to nie wina pistoletu tylko danej osoby.
  • 0

#14
Dom

Dom

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 1 022 postów
Robiąc pistolet nie martwię się o kolana, bo tak jak piszesz to zależy od człowieka czy będzie uważał by nie szarpać się z nim na boki. Ale bez krzywdzącej fleksji kręgosłupa nie zrobisz pistoletu i głównie o to mi się rozchodzi. Oczywiście ćwicząc dolny odcinek kręgosłupa można przeciwdziałać problemom później z kręgosłupem. Na szczęście coraz więcej osób zaczyna robić róznego typu mostki itd.
  • 0

#15
wietri

wietri

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Bywalec
  • 239 postów
  • LokalizacjaLegnica

Owszem, gimnastyk żeby robić pozycje statyczne musi je wykonywać, układ nerwowy przystosuje się do tego ruchu. Jednak nie trzeba ćwiczyć z masą ciała by osiągnąć takie cuda. Zawodnik na siłowni z odpowiednim treningiem(trening specjalistyczny pod dany sport, a nie dlatego, że robi ćwiczenia z masą ciała, to błedne myślenie!), jest w stanie tez wykonać.
Ćwicząc z ciężarami Masz dużo siły, potrzeba jedynie pokazać układowi nerwowemu ten ruch. A więc trening z cięzarami + trening pozycji statycznych da Nam taki sam rezultat. A mając więcej siły niż przeciętny człowiek osiągniemy daną pozycję w szybszym czasie.


Czyli mam przez to rozumieć, że metodyka m.in. gimnastyków nie jest optymalna? :)
  • 0

#16
Luko

Luko

    Advanced Member

  • Bywalec

  • 1 921 postów

Robiąc pistolet nie martwię się o kolana, bo tak jak piszesz to zależy od człowieka czy będzie uważał by nie szarpać się z nim na boki. Ale bez krzywdzącej fleksji kręgosłupa nie zrobisz pistoletu i głównie o to mi się rozchodzi. Oczywiście ćwicząc dolny odcinek kręgosłupa można przeciwdziałać problemom później z kręgosłupem. Na szczęście coraz więcej osób zaczyna robić róznego typu mostki itd.


Jest masa ćwiczeń na kręgosłup. Jeśli ktoś ćwiczy same pistolety i ma gdzieś kręgosłup. Lub cokolwiek innego (wstaw sobie co chcesz). To jego gwóźdź do trumny. Co Cię to obchodzi, ćwicz jak Ty uważasz za stosowne.
  • 0

#17
Dom

Dom

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 1 022 postów
Ja tylko zwracam uwagę na to, nie rozkazuję nikomu trenować pod moje dyktando, każdy sam za siebie odpowiada.

wietri, gimnastycy używają jeszcze kółek, koni z łękami itd. Pisałem jedynie odnośnie pozycji statycznych na drążku, poręczach, czy ziemi. Nie twierdzę, że gimnastycy robią źle, jednak chciałem Wam wytłuamczyć, że by móc robić takie pozycje nie trzeba rezygnować z siłowni.
  • 0

#18
Konto usunięte

Konto usunięte

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 316 postów
Pistolety wcale takie bezpieczne nie są. Ok jak ważysz 50 kg, masz 18 lat to sobie rób co chcesz. Ale jak masz więcej lat, jakiekolwiek problemy z kolanami to już będziesz leżał i kwiczał, bo w pistoletach nie ma zbytniej regulacji obciążenia. Albo jedziesz prawie całą masą, albo nie jedziesz wcale i leżysz na tyłku na ziemi. Dodatkowo przełożysz niechcący ciężar ciała na jedną stronę i aplikujesz sobie skręcenie kolana.

Pistolety fajnie wzmacniają okolice przy kolanach i poprawiają równowagę w staniu na jednej nodze - tego im zaprzeczyć nie można. Ale mówienie, że to bezpieczne ćwiczenie nie jest prawdą.
Tak samo jak robienie przysiadów z bardzo dużym ciężarem, tak przysiady rewolwerowe są niebezpiecznym ćwiczeniem.

A i jeszcze jedno. Oparcie w 2 punktach jest bezpieczniejsze niż oparcie w 1.

Co do większości trenerów. Większość trenerów każe swoim podwładnym robić barki wyciskając sztangę zza karku :) Swoją drogą kulturyści i trenujacy kalistenikę lepsi nie są. Ja też zresztą lepszy nie jestem. Nie ma ludzi nie omylnych i tyle. No chyba że mój pies, ale ona nie jest człowiekiem.
  • 0

#19
wietri

wietri

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Bywalec
  • 239 postów
  • LokalizacjaLegnica

wietri, gimnastycy używają jeszcze kółek, koni z łękami itd. Pisałem jedynie odnośnie pozycji statycznych na drążku, poręczach, czy ziemi. Nie twierdzę, że gimnastycy robią źle, jednak chciałem Wam wytłuamczyć, że by móc robić takie pozycje nie trzeba rezygnować z siłowni.


Wiem, że używają tego typu przyrządów, ale nie są to obciążenia zewnętrzne. Jak sam słusznie zauważyłeś istnieją nie tylko pozycje statyczne. Nawet do przejścia z jednej do drugiej należy wykonać ruch dynamiczny, który jest często trudniejszy niż samo utrzymanie danej pozycji.

Oczywiście, że nie trzeba rezygnować z siłowni żeby czegoś takiego się nauczyć. Moim zdaniem jednak, żeby zoptymalizować swój trening pod kątem wykonywania tych ewolucji, trzeba trenować w jak najbardziej zbliżonych sposób (czyt. z masą ciała), szczególnie w takich sportach jak, np. street workout czy gimnastyka gdzie ogromną rolę odgrywa technika, a tej nie nauczymy się ćwicząc z obciążeniami zewnętrznymi.
  • 0

#20
goral1001

goral1001

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 85 postów
Prawda jest taka, że każde ćwiczenie, źle wykonywane lub ze zbyt dużym obciażeniem jest niebezpieczne, a nie tylko te biedne pistolety...

Druga prawda jest taka, że nie ma najlepszej drogi, każdy niech sobie ćwiczy jak chce i się tym cieszy, jak ktoś czuje że kali to za mało niech sięga po ciężary, komu się hantle znudziły niech spróbuje kali czy gimnastyki , przynajmniej nabierze się doświadczenia w różnych odmianach treningów i nie będzie piepszenia co lepsze...peace and love:angel:
  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych