Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Okrągłe plecy - pomoc !


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

#1
frantic

frantic

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 188 postów
Okej, byłem dziś u fizjoterapeuty i zrobiono mi badanie komputerem w swobodnej pozycji stojącej.
Badanie wykazało, że nie mam hiperlordozy lędźwiowej, a okrągłe plecy III stopnia. W dodatku mam asymetrię barków (prawy wyższy od lewego o 19 mm). I bardzo drobną skoliozę w odcinku piersiowo-lędźwiowym 8 stopni (Pani mówiła, że to nawet gołym okiem ciężko zobaczyć). Pani powiedziała mi, że ogólnie budowę mam dobrą, czyli ramiona, nogi, brzuch itd. tylko jest problem z klatką, bo po przez okrągłe plecy jest ona płaska. Mówiła, że mam się nie martwić, że to 3 stopień, bo tragicznie na mnie to nie wygląda i wszystko da się zrobić. Kontrolę mam mieć za 4-5 miesięcy.
I teraz zalecenia:
1. Plecy okrągłe - ćwiczenia na prostownik grzbietu (wzmocnić).
2. Asymetria barków - ćwiczenia ze sztangą, a nie sztangielkami.
3. Klatkę piersiową mam wyciskać sztangą, oraz nie mogę robić ćwiczeń rozciągających klatkę (rozpiętki, sztangielka zza głowę).

Teraz pytanie do Was. Jeżeli ktoś ma/miał z Was okrągłe plecy, to możecie mi podać dokładniejsze ćwiczenia na ich skorygowanie.
Bardzo bym prosił też o ćwiczenia na wzmocnienie prostownika grzbietu ćwiczeniami z masą własnego ciała. Mówiłem o tym Pani, że jak robię wznosy nóg, to mnie boli strasznie lędźwiowy odcinek, to się dowiedziałem, że mam strasznie osłabiony i z czasem będzie ok.
  • 0

#2
cassi

cassi

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Zasłużony
  • 1 496 postów
A przeglądałeś trening Paula Wade na brzuch wiesz ten trening dąży do opanowania wznosów nóg. Sam miałem problem na początku z tym ćwiczeniem czyli plecy
Na grzbiet powinieneś włączyć ćwiczenia na leżąco, aby go wzmocnić.
np. dociskanie pleców do podłogi czyli ćwiczenie izometryczne wytrzymaj 15-20 sekund, ćwiczenie superman itp. A szczególnie poszukaj ćwiczeń na stabilizację tułowia.
Lekarzem nie jestem. Poczekaj, może w tej kwestii jeszcze się ktoś jeszcze wypowie :)
  • 0

#3
frantic

frantic

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 188 postów

A przeglądałeś trening Paula Wade na brzuch wiesz ten trening dąży do opanowania wznosów nóg.


Tak przeglądałem, ale tam prostownik grzbietu jest tak jakby partią pomocną, a nie głównie angażowaną w ćwiczenie.

  • 0

#4
cassi

cassi

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Zasłużony
  • 1 496 postów
Czyli masz jakiś problem z krokiem 1 Paula Wade przy wznosach?
  • 0

#5
frantic

frantic

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 188 postów
Tak, przecież założyłem temat o bólu w odcinku lędźwiowym przy ćwiczeniach na brzuch - teraz się dowiedziałem od fizoterapeutki, że wynika to z osłabionego prostownika i należy go wzmocnić.
  • 0

#6
cassi

cassi

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Zasłużony
  • 1 496 postów
Rozumiem. Zacznij od jak najprostszych ćwiczeń

1.Dociskanie pleców do podłogi
2.unoszenie okolicy krzyżowej wraz z nogą,
3.Superman,
4.równoważne prostowanie grzbietu.
5 brzuszki z uniesionymi kolanami
6. brzuszki skośne z uniesionymi kolanami
7. brzuszki z piłką lekarską lub hantlą ciężkie ćw.
8 unoszenie lędźwi na piłce pompowanej czyli fitness
9. brzuszki na piłce
10.obroty na piłce
11. scyzoryk na piłce

Powyżej są to ćwiczenia na stabilizację tułowia (struktur mięśni okolicy lędźwiowo-krzyżowej)
Po prostu musisz poszukać ćwiczeń na stabilizację tułowia

  • 0

#7
frantic

frantic

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 188 postów
hmm, parę ćwiczeń wygląda mi na ćwiczenia typowe na hiperlordozę lędźwiową, a nie kifozę.
  • 0

#8
cassi

cassi

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Zasłużony
  • 1 496 postów
Czyli masz hiper kifozę piersiową z lekką skoliozą? plecy okrągłe
Frantic nie sugeruj się tym do końca co napisałem :)
  • 0

#9
frantic

frantic

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 188 postów
Plecy okrągłe po prostu. Myślałem, że mam hiperlordozę lędźwiową ale rtg nie wykazało tej wady.
  • 0

#10
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość
Na prostowniki grzbietu wnoszenie tułowia w leczeniu na brzuchu, superman i koronnego ćwiczenie kalisteniczne - mostki. Po wzmocnieniu dwoma poprzednimi ćwiczeniami możesz zacząć je robić. Co do ćwiczeń sztandar, to Pani chodziło o to byś nie ćwiczył barów i klatki unilateralnie czyli jednorącz. Możesz spokojnie robić różne wersję pompki na klatkę, byle obydwoma rękami. Na barki możesz też robić pompki w staniu na rękach.
  • 0

#11
frantic

frantic

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 188 postów
Pompek nie mam opanowanych w staniu na rękach, ba mam problem z krokiem I, czyli staniem na głowie :)
  • 0

#12
m6k3

m6k3

    Man of Steel

  • Zasłużony
  • 803 postów
  • LokalizacjaRzeszów
Frantic, nie ujmuje nikomu na forum bo są to osoby które mają naprawdę niekiedy niesamowita wiedzę, ale nie lepiej udać sie do fizjoterapeuty lub osoby po wf ze specjalizacją gimnastyka korekcyjna, i on ci pięknie dopasuje rehabilitację co do twojego defektu. Samemu nie ma co się za to zabierać bo można sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc. Tym bardziej że przy fizjoterapeucie będziesz pewny że prawidłowo wykonujesz ćwiczenia technicznie co jest niezmiernie ważne w rehabilitacji kręgosłupa jak i wad postawy gdyż siły działające na twój układ kostny musza być precyzyjnie ukierunkowane :) Po wizycie u lekarze powinieneś dostać skierowanie na gimnastykę od NFZ-u wiec nie powinno to być bardzo kosztowne :)
  • 0

#13
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość
Frantic, spokojnie krok po kroku. Nie chodzi mi o to żebyś od razu robił pompki w ustaniu na rękach. Chciałem tylko napisać, że nie ma co do nich przeciwwskazań.
  • 0

#14
Michal

Michal

    Advanced Member

  • Zasłużony
  • 1 598 postów
  • LokalizacjaWawa
Skopiowałem moją odpowiedź z dziennika:

A nie skierowała Cię na rehabilitację? Jeśli nie to poproś ją o to albo umów się prywatnie. Zapłacisz wtedy co prawda ale rehabilitant pokaże Ci odpowiednie ćwiczenia. Bo często samo powiedzenie co ćwiczyć nie wystarcza. Trzeba jeszcze wykonywać te ćwiczenia prawidłowo, a sam tego nie skontrolujesz. Dopiero osoba, która zna się na rzeczy powie Ci, że za bardzo wyginasz plecy albo za bardzo się garbisz itp. Ja patrzyłem w lustro i prosiłem żonę żeby mówiła mi czy mam proste plecy i wyglądało, że tak, a na rehabilitacji okazywało się, że nie. Czyli źle robiłem. A wyglądało, że dobrze :)
  • 0
Słownik ćwiczeń | Mapa miejsc do ćwiczeń

"Kto by chciał być normalnym? My chcemy być nadzwyczajni!"

#15
krzysiek20ino

krzysiek20ino

    Jay-Jay Petersburg

  • Zasłużony
  • 1 536 postów
Na prostowniki różne ćwiczenia gimnastyczne, wagi, itp. ;) I jeszcze jedno jak masz dostęp do podwyższenia..



albo:

odwrotnie... Leżysz brzuchem na podwyższeniu, nogi zwisają Ci swobodnie. Trzymasz się podpórki i podnosisz nogi. Pomaga też: Wznosy nóg w staniu na rękach przy ścianie oraz na głowie.
  • 0

#16
frantic

frantic

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 188 postów
Po prostu mówiłem, że chodzę na siłownię i polecono mi martwy ciąg oraz "dzień dobry" - ćwiczenia wzmacniające prostownik grzbietu.
Nie za bardzo mogę je wykonywać ze względu na kolano. Dopiero gdzieś za 1-2 miesiące. 
Z racji tego, że jestem zawzięty w ćwiczeniach, to stworzyłem sobię co dzienny stretching.

Ćwiczenia rozciagajace mięśnie biodrowo-lędźwiowe i proste uda:
1. Wypad. Pochylenie wyprostowanego tułowia w przód. Ręce w pozycji "skrzydełek" Grupa I
2. Pochylenie wyprostowanego tułowia w przód. Ręce w pozycji "skrzydełek". Kolano nogi zakrocznej oparte na skrzynce Grupa I
3. Leżenie tyłem. Jedna noga wyprostowana leży na podłodze, druga noga ugięta, kolano przyciągnięte do klatki piersiowej. Ręce trzymają kolano nogi ugiętej. Grupa II

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie pośladkowe i kulszowo-goleniowe:
1. Superman
2. Klęk podparty. Jedna noga wyprostowana, uniesiona do poziomu. Grupa VI

Ćwiczenia wzmacniające prostownik grzbietu:
1. Unoszenie tułowia w opadzie - może się da u mnie na ławeczce zrobić, tylko muszę pokombinować.
2. "Dzień Dobry".

http://www.sp-sadowa..._o_grupa_6.html - link do wszystkich ćwiczeń oprócz tych wzmacniających prostownik grzbietu. Macie tam napisane np. "grupa I" - na samym dole strony macie napisane grupy, więc już tam się zorientujecie.

- link do "dzień dobry"

  • 0

#17
Robert

Robert

    Overcoming Gravity

  • Użytkownik
  • 254 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz
Myślę, że to bardzo dobre ćwiczenia ale w wadach postawy najważniejsza jest prawidłowa technika więc nie przesadzaj z ciężarem bo efekt może być odwrotny do zamierzonego, np nadmierne pogłębienie lordozy lędźwiowej. Zgadzam się też z wcześniej piszącymi kolegami,że lepiej zacząć od ćwiczeń pod nadzorem rehabilitanta, a dopiero potem ćwiczyć samodzielnie. Najlepiej podczas rehabilitacji pokaż jak wykonuje te ćwiczenia.
  • 0

#18
frantic

frantic

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 188 postów
Przecież tam masz ciężar własnego ciała. Dziś robiłem "dzień dobry" z 20 kg na barkach to czuję prostownik w odcinki lędźwiowym :)
  • 0

#19
Robert

Robert

    Overcoming Gravity

  • Użytkownik
  • 254 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz
Wcześniej pisałeś też o martwym ciągu. Plecy okrągłe to problem w odcinku lędźwiowym :). Poza tym wady postawy wynikają nie tylko z zaburzeń siły mięśni ale także nadmiernego skrócenia i nadmiernego rozciągnięcia pewnych mięśni lub ich odcinków. Niezła książka na ten temat to moim zdaniem Ćwiczenia korekcyjne Ewy Zeyland - Malawskiej:) .
  • 0

#20
frantic

frantic

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 188 postów

Wcześniej pisałeś też o martwym ciągu. Plecy okrągłe to problem w odcinku lędźwiowym :).


Plecy okrągłe to problem w odcinku piersiowym - mam bardziej wygięte plecy w łuk.
Przy plecach wklęsłych jest problem w odcinku lędźwiowym.
Tak wspominałem o martwym ciągu, lecz nie będę go wykonywał ze względu na kolano. Zastąpiłem je ćwiczeniem "dzień dobry".

Fizjoterapeutka powiedziała mi, że mam wzmocnić prostownik grzbietu, a gdy się pytałem czy rozciągnąć też, to dostałem odpowiedź, że w plecach okrągłych prostownik grzbietu jest rozciągnięty ale bardzo osłabiony.


  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych