Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

WYZWANIA 10-2K12 "Żarty się skończyły"


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
120 odpowiedzi w tym temacie

#41
Revo

Revo

    Advanced Member

  • Bywalec

  • 659 postów
SPORT LEVEL Przysiady 166



Nakręcone kilka dni temu, nie było czasu wrzucić dlatego nawet go nie obrabiałem. Chętnie przeczytam wszelkie uwagi, komenty.
Pzdr.
  • 0

#42
BeF1990

BeF1990

    Outsider

  • Zasłużony
  • 433 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
Osobiście uważam, iż do tej pory jedynie przysiady zaprezentowane przez Zahira można uznać za prawidłowe. Podczas przysiadu wykonuje on pełny zakres ruchu a nie ogranicza się tylko do "pozycji równoległej do podłogi" jak to jest określone w regulaminie. Dodatkowo robi to w równym tempie, z krótką pauzą w dolej fazie ruchu prze co nie wykorzystuję odbicia.

Uważam, że te półprzysiady, jakie zaprezentowali Turok oraz Revo są bezwartościowe i niepoprawne technicznie. Regulamin konkursu pozwala jawnie oszukiwać, prze co uczestnicy ograniczają się tylko do "pompowania" jak największej ilości powtórzeń, zaniedbując poprawną/bezpieczną technikę przysiadu. Obaj panowie zupełnie zapomnieli o bezpiecznym ułożeniu pleców. W Revo widoczne jest to dopiero w późniejszej części filmu, ale Turok od początku ma zaokrąglone plecy. Takie przysiady są niebezpieczne i uważam, że nie powinny być zaliczone.

Sam nie biorę udziału w konkursie właśnie przez źle skonstruowany oraz niesprecyzowany regulamin.
  • 0

#43
Gelo999

Gelo999

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 22 postów
Tak jak Revo to robił to trochę płytkie te przysiady... Gdzieś czytałem, że jak chciałby robić tak płytko to kolana nie powinny wychodzić za czubki palców, wtedy jest trudniej. A tu według mnie robi pół przysiady.
  • 0

#44
kano

kano

    KB-MASTER !

  • Zasłużony
  • 1 325 postów

kolana nie powinny wychodzić za czubki palców, wtedy jest trudniej

Nie wiem czy trudniej, ale podobno bezpieczniej :)

  • 0

#45
Kornelsp

Kornelsp

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 13 postów


kolana nie powinny wychodzić za czubki palców, wtedy jest trudniej

Nie wiem czy trudniej, ale podobno bezpieczniej :)


Przecież to jest jedna z podstawowych i najważniejszych zasad podczas robienia przysiadów :)
  • 0

#46
BeF1990

BeF1990

    Outsider

  • Zasłużony
  • 433 postów
  • LokalizacjaSosnowiec

Przecież to jest jedna z podstawowych i najważniejszych zasad podczas robienia przysiadów :)

Fakt jest to jedna z podstawowych zasad, ale nie jest ona żelazna, że się tak wyrażę.
Przysiady w których kolano wysuwa się poza linie palców u stóp jest dopuszczalny, a nawet zalecany ale skierowany głównie dla osób zaawansowanych w ćwiczeniach.

Mit który wynika z błędnej analizy biomechaniki. W życiu codziennym i aktywności sportowej nie unikniesz ruchu w którym twoje kolano przekracza linię palców (spróbuj wejść po schodach lub pod wzniesienie – tak by twoje kolano pozostawało z tyłu, powodzenia). Robisz to setki razy i żyjesz. Analogicznie setki razy robisz pełny przysiad i czy twoje kolano funkcjonuje poprawnie? Wychodzenie kolan poza linię palców wcale nie musi być groźne, o ile wzmocnisz mięśnie w okolicach stawu. Jak to zrobić? Pozwolić, aby kolano popracowało w ... „zakazanej strefie”. Wtedy nauczysz swój organizm lepszej ochrony kolana. Gapiąc się na swoje kolano i palce stóp w trakcie przysiadów doprowadzi cię zapewne do dużo większej kontuzji np. kręgosłupa niż teoretycznie możliwa kontuzja kolan.

Jedyne o czy musisz pamiętać – to aby twoje kolano ZAWSZE pracowało zgodnie z ułożeniem twoich palców stóp. Wszelkie ruchy skrętne są zabójcze dla stawu kolanowego. Im szerzej staniesz i mocniej skierujesz palce stóp na zewnątrz w przysiadach (minimum 45 stopni) tym zdrowiej dla twoich stawów.

Paradoksalnie – im więcej czasu spędzisz trenując tak aby twoje kolano przechodziło poza linię palców stóp, tym bardziej nauczysz swój układ nerwowy aktywacji tkanki miękkiej wokół stawu co przyczyni się do PRZECIWDZIAŁANIA urazowi kolana w sporcie. (PUBLIKACJA: Supertraining, Siff & Verkoshansky, 1993).


  • 0

#47
Kornelsp

Kornelsp

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 13 postów
hmmm, muszę przyznać, że zaciekawił mnie ten cytat.
I człowiek staje się mądrzejszy o kolejną ciekawą/ważną informację :) dzieki
  • 0

#48
Emil

Emil

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 662 postów
Jutro wrzucam swoje podciagniecia :) Co do przysiadow to w instrukcji bylo opisane, ze pol przysiad to dopuszczalne minimum wiec kazdy mogl robic jak chcial.
  • 0
Dołączona grafika

#49
Revo

Revo

    Advanced Member

  • Bywalec

  • 659 postów
Bef bez względu na twoją ocenę mojego występu uważam, że to co pokazuję to nie półprzysiad tylko przysiad a to o czym ty piszesz to przysiad głęboki czyli poniżej pozycji równoległej. Po drugie to co pokazał Zahir jest super ale zasady konkursu nie wymagały aż takiej precyzji. Po trzecie charakterystyka tych wyzwań jest bardziej wytrzymałościowa a nie techniczna dlatego zakres techniki jest okrojony z elementów które zrobiły by z tego pokazy precyzji ala balet. W przeciwnym razie Mariusza należało by także zdyskwalifikować gdyż w większości podciągnięć wykonywał ruch nogami im dalej tym mocniejszy. Po czwarte jeśli osobiście nie pasują ci wymogi przysiadów możesz spróbować innego wyzwania no chyba, że twoja opinia zbyt łagodnie określonych zasad dotyczy wszystkich ćwiczeń.
  • 0

#50
krzysiek20ino

krzysiek20ino

    Jay-Jay Petersburg

  • Zasłużony
  • 1 536 postów
Ja wstawiam swoją próbę, gdyż z niewiadomych przyczyn nagrywanie zatrzymało się po 2:10 minutach... Zdenerwowałem się. Spójrzcie na technikę i skomentujcie. Starałem się cały czas plecy proste trzymać. http://krzysiek21ino...oba_-_przysiady
  • 0

#51
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość
Panowie, uważam, że Wasza dyskusja jest bardzo konstruktywna. Od wirtualnych dyskusji na temat treningu przeszliśmy do komentowania rzeczywistych ćwiczeń. I dla mnie jest to wielka wartość:)

BeF, zachęcam Cie do wzięcia udziału w tych wyzwaniach. W ostatnim konkursie pokazałeś na co Cię stać i tak trzymaj:)

I jeszcze jedno, bez względu na to ile powtórzeń i w jakiej technice ktoś wykona, najważniejsze jest wzięcie udziału w tej imprezie:)
  • 0

#52
Konto usunięte

Konto usunięte

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 316 postów
Przysiady z filmiku są jak najbardziej poprawne. Jedynie tych od Revo nie uznali by na trójboju. No ale to nie trójbój.

Pamiętacie to co pisał Wade? Róbcie przysiady itp tak jak jest wam najwygodniej.
Tutaj jest właśnie dobry przykład z tymi palcami. Jest naprawdę sporo osób, które aby nie wychodzić kolanami przed palce stóp muszą przyjąć nienaturalną pozycję i baaardzo obciążyć odcinek lędźwiowy.
W kulturystyce czepiał bym się mocno techniki, ale na tych filmikach przysiady imo są bardzo dobrze robione. Fajnie też widać jak każdemu co innego pasuje.
Pamiętacie np ten filmik na którym gość z bartezzu robił zestaw cardio na brzuch (był zamieszczony na forum jakiś czas temu)? Robił pistolety praktycznie tyłkiem odbijając się do pięty. Ja tam wolę spokojnie usiąść i spokojnie powrócić. Tak mi się trenuje przyjemniej. Dla każdego co innego jest dobrego.

Tyle tylko, że tutaj zaczynają się schodki dla jury.
Jak ocenić co jest dobrym przysiadem a co nie? Wczoraj sobie myślałem o podciąganiu w crossficie. Każdy praktycznie zarzuca nogami by zrobić tego jak najwięcej. Ciężko to nazwać prawidłowym podciągnięciem, no ale tak się właśnie robi na ilość.
Stwierdziłem więc, że powinno się podciągać technicznie. Tylko jak to wtedy ocenić? Plecy proste? Pełne wolne zejście? A jeżeli tak to jak długo takie zejście miało by być liczone? I wtedy pomyślałem sobie, że właściwie 100% mierzalne mogą być tylko wejście brodą nad drążek i pełne zejście (czyli tak jak jest teraz).
W przypadku przysiadów też jest podobnie. Czy przysiad powinien być zaliczony od pozycji w której uda są poziomo do podłogi? Czy dopiero pełen głęboki powinien być liczony? To już decyzja jury.
  • 0

#53
method88

method88

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 5 postów
BeF ma rację (pozdrawiam, sLim z Krakowa z tej strony :) ), ilość to jest szczegół, bo nadrzędnym celem powinna być poprawność i dokładność ćwiczeń. Nie promujmy bylejakości i półśrodków. Nie mówię o utrudnianiu na siłę, ale pełna poprawność, nic więcej.
Biorę udział pierwszy raz i po przeczytaniu zasad doszedłem do wniosku, że tylko w przypadku podciągania zgadzam się z zasadami toteż wrzucam moje skromne podejście do tematu. ;)

http://www.youtube.com/watch?v=7ZYx7orDtVU&feature=youtu.be

Pozdrawiam :)
  • 0

#54
krzysiek20ino

krzysiek20ino

    Jay-Jay Petersburg

  • Zasłużony
  • 1 536 postów
No ładnie wujek Slim! ;) Udzielaj się częściej. Wiele wniesiesz.
  • 0

#55
Revo

Revo

    Advanced Member

  • Bywalec

  • 659 postów
Wszystkich czujących się pokrzywdzonymi przez zbyt łagodne warunki techniczne zapraszam gorąco do przygotowania pakietu ćwiczeń na m-c listopad (Bef, Method) i poważnie trzymam za słowo. Nie jestem pewny tylko czy wasze ekstremistyczne zapędy w czym kolwiek pomogą czy raczej zaszkodzą i zniechęcą wiele osób poprzez zbyt rygorystyczne podejście. Wyobraźmy sobie opis przysiadów i ich sędziowanie np. ruch w dół ma trwać 3 sekundy, w dolnej fazie 1 sekunda zatrzymania, w górę także 3 sekundy, zejście do pełnego przysiadu do dotknięcia tylną częścią uda łydek, plecy proste tzn maksymalnie pochylone pod kątem 10 stopni w dolnej pozycji a w górnej 0 stopni, kolana dokładnie prostopadle na lini palców stóp. Każde powtórzenie lub przerwa zbyt szybkie lub zbyt wolne oraz wyjście w jakiejkolwiek chwili ruchu poza kąt pochylenia pleców, lub ruch kolanami poza linie palców w przód lub w tył będą wykluczone z oceny, itd.... już widzę te tłumy chętnych to pokazywać i rzeszę odpowiedzialnych jurorów gotowych to oceniać.
  • 0

#56
BeF1990

BeF1990

    Outsider

  • Zasłużony
  • 433 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
No proszę, sLim się nawet tu na forum pojawił. Witam Cię i również pozdrawiam... Przy okazji mam nadzieję, że zostaniesz z nami na dłużej. :)

No ładnie wujek Slim! ;) Udzielaj się częściej. Wiele wniesiesz.

Popieram w 100%. :D

Sorki za ten mały offtop.

Więc tak uważam, że "wyzwania" przeradzają się w zabawę do pompowania. Cierpi na tym bardzo technika, a przecież nasze filmy będą swego rodzaju wizytówką naszej skromnej "społeczności", więc lepiej będzie jak udział weźmie mniej osób ale filmy będą prezentować wysoki poziom. Zamiast walić po 100 powtórzeń półprzysiadów, wole zrobić 20 ale pełnych, dokładnych i zajebiście technicznych. Tak, moje osobiste zdanie brzmi: jedyny wartościowy przysiad to przysiad pełny! Reszta to dobry sposób na trening w domu (w celu ćwiczenia i dążenia do pełnego przysiadu) a nie forma do rywalizacji.

Skoro robicie już "wyzwania" to trudno będzie wrzucić wszystkich uczestników do jednego wora. Każdy jest na innym poziomie zaawansowania i niestety nie każdy powinien się zmuszać do robienia takich rzeczy. Osobiście zmienił bym formę i zasady wyzwań. Zamiast skupiać się na ilości, zachęciłbym właśnie do szlifowania techniki. Zrobić podział na 2 lub 3 grupy: początkujący, średnio zaawansowani, zaawansowani i odpowiednio dostosował kryteria dla każdej z grup.
A od grupy zaawansowanej już w szczególności wymagał bym 100% poprawności technicznej. Można zrobić dla przykładu tak, że z nadesłanych filmów wybrać tylko 2 lub 3 i dopiero te wybrane osoby niech się później mierzą w finale na ilość ale z zachowaniem czystości technicznej.
I tak jak to było z pierwszym wyzwaniem, skupić się na jednym ćwiczeniu a nie na 4. To oczywiście tylko moje zdanie... Nie każdy musi się z nim zgadzać, ale temat na pewno warto pociągnąć dalej.

  • 0

#57
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość
Method 88, szacun:) 
Bef, ciekawe podejście. Obaj z Revo macie rację. może warto pomyśleć nad zróżnicowaniem "wyzwań". Tak by były wątki "powszechne" i "techniczne". W miarę wzrostu popularności naszego forum ludzie będą się "podpierać" zobaczonymi u nas filmami, traktując je jako techniczny opis. Z drugiej strony robiąc "na ilość" nie da się robić technicznie, więc może zrobić dwie różne konkurencje?
  • 0

#58
Kornelsp

Kornelsp

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 13 postów
W sumie w tamtym miesiącu było trochę tak jak mówisz zahir. Była konkurencja na ilość w czasie i 1 serii. Można by przyjąć, że 1 wariant wymaga techniki i precyzji wykonania ponieważ nie jest ograniczony czasem. W 2 kategorii liczył się czas, a co za tym idzie technika spada. Myślę, że w kolejnym miesiącu można by spróbować zrobić oba warianty (techniczny i ilościowy)
  • 0

#59
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2 739 postów
  • LokalizacjaBXL

Pamiętacie np ten filmik na którym gość z bartezzu robił zestaw cardio na brzuch (był zamieszczony na forum jakiś czas temu)? Robił pistolety praktycznie tyłkiem odbijając się do pięty. Ja tam wolę spokojnie usiąść i spokojnie powrócić. Tak mi się trenuje przyjemniej. Dla każdego co innego jest dobrego.

czytając nagiego wojownika również jest kilka/naście technik i sposobów na zrobienie ćwiczenia :P


Wczoraj sobie myślałem o podciąganiu w crossficie. Każdy praktycznie zarzuca nogami by zrobić tego jak najwięcej. Ciężko to nazwać prawidłowym podciągnięciem, no ale tak się właśnie robi na ilość.
Stwierdziłem więc, że powinno się podciągać technicznie. Tylko jak to wtedy ocenić? Plecy proste? Pełne wolne zejście? A jeżeli tak to jak długo takie zejście miało by być liczone? I wtedy pomyślałem sobie, że właściwie 100% mierzalne mogą być tylko wejście brodą nad drążek i pełne zejście (czyli tak jak jest teraz).

można by było książke napisać o podciąganiu technicznym oraz o podciąganiu siłowym :P
  • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa


#60
method88

method88

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 5 postów
zahir podoba mi się to, co piszesz. I jestem obiema rękami za tym, by nie tyle różnicować poziomy zaawansowania (jak proponuję BeF), co po prostu (gdy to możliwe, zależnie od ćwiczenia) wrzucać filmy w dwóch wersjach: stricte siłowej (najładniejsza forma, bez podbijania, jaką jesteśmy w stanie zrobić, bez spowalniania powtórzeń, po prostu z kontrolą) i bardziej technicznej (tak to nazywam, bo często potrzeba więcej techniki, niż siły, tj. pomoc balansem ciała, nogami). Zdaję sobie sprawę, że wszystko, co piszę tyczy się raczej tylko drążka, dlatego resztę sfer pozostawiam wam do ogarnięcia.
Szczerze mówiąc zawsze podciągałem się stricte siłowo, wszystko starałem się tak robić, nigdy nie próbowałem wersji "machanych" (może poza muscle upami), a to też ciekawy aspekt treningu, inny bodziec i umiejętność wykonywania tego typu powtórzeń może pomóc, gdy, podobnie jak na siłowni, nie ma już sił na pełne siłowe powtórzenie, a chcemy jeszcze dopompować mięśnie.

Pozdrawiam :)
  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych