Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Progresja ciężaru w ćwiczeniach kettlami


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
292 odpowiedzi w tym temacie

#1
Bar-Man

Bar-Man

    Bodyweight, Bags, Bells & Barbells

  • Bywalec
  • 826 postów
  • LokalizacjaToruń
Zastanawiam się nad progresją ciężaru w ćwiczeniach kettlami. Czy warto inwestować w kettle o wadze 20kg jeśli posiadam 16 i 24 kg ? Czy wykorzystać na maxa zalety ćwiczeń z 16tkami i zrobić skok od razu skon na 24kg czy zastosować jeden rozmiar pomiędzy ? Szukam ale nigdzie nie znajduję sensownej odpowiedzi.
  • 0

Najgorszą rzeczą którą mógłbyś spotkać na drodze samodoskonalenia to uczucie spełnienia.

http://kalistenikapo...y-odosobnienie/


#2
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość
Nie znam się na kettlach ale z tego co wiem dużo można osiągnąć poprzez manipulowanie ich punktem ciężkości. Być może w jednym z chwytów 16 kilowy spełnił by taką rolę jak 20 kilowy trzymany normalnie. Ale powtarzam, nie znam się i tylko o tym słyszałem (czytałem).
  • 0

#3
kano

kano

    KB-MASTER !

  • Zasłużony
  • 1 325 postów
A ja z doświadczenie powiem!
Co jesteś w stanie wykonać z 24kg??
Przykładowo - military press - po ile powtórzeń na rękę??
Jeśli ponad 5, to bym na Twoim miejscu 20kg nie brał.

Jeśli 1-3x (jak ja!), to albo skupiasz się na ćwiczeniu z 24kg, albo właśnie zajeżdżasz 20kg i jakoś Ci siła przybędzie.. :)
Chętnie się dowiem!

Z 24kg coś w stylu ETK - drabinki, czy nawet pojedyncze powtórzenia w stylu 10x1/1.
Z czasem byłoby pewnie 5x(1,2) itd..

Mam 16,20,24 kg, ale 20 jest dla mnie niewygodna i nie korzystam.
Na dragondoor niektórzy chwalą sobie kettle 18 i 22kg - jako przejściowe pomiędzy 16-20, czy 20-24.

Jeśli robisz coś z 5 razy, to praca praca praca.
Jeśli mniej, albo na granicy jednego poprawnego powtórzenia - to można myśleć..
No, ale też są różne wersje ćwiczeń - zamiast military press można robić push press, czy jerk..

Dla mnie 24kg to sporo (a kettel waży 25kg!), także goblet squat, swing, pojedyncze military press, czy jerk - ale boję się taką żeliwną kulę nad głową trzymać.

Z dwiema szesnastkami już radzę sobie lepiej :)
(ale sporo jeszcze można poprawić!)
  • 0

#4
Bar-Man

Bar-Man

    Bodyweight, Bags, Bells & Barbells

  • Bywalec
  • 826 postów
  • LokalizacjaToruń
Większość ćwiczeń robię dwoma kettlami na raz więc skok z 2x16 (32) na 2x24 (48) jest spory. Tylko windmill i TGU robię pojedyńczymi.

Blackheart - czemu przeszkadza Ci 20tka ? Ma jakiś inny kształt ?

24 kg nie próbowałem na razie robić więcej niż pojedynczych powtórzeń. Muszę spróbować zrobić max i zobaczyć co mi z tego wyjdzie.

W kettlach lubię prostotę i jest ona związana również z tym, że nie muszę mieć kettli dwudziestu każdy o 1 kg cięższy. Zdaję sobie sprawę iż ćwiczenia kettlami można sobie utrudnić i nawet taką 16kg robić ćwiczenia ciężej. Wystarczy robić je wolniej, zastosować inne ćwiczenie (np. zamiast front squat zrobić overhead squat), można skracać przerwy między seriami, łączyć serie różnych ćwiczeń w ciągi. To wiem. Moje pytanie i tak wybiega nieco w przyszłość bo mam zamiar wykorzystać moją parę 16tek do maksimum zanim wzniosę nad głowę coś poważniejszego. Do momentu przejścia na wyższy ciezar mam 3 miesiące więc luz.

Największą frajdę sprawia mi double snatch (tak jak Tobie BlackHeat wiatraki). To jest ćwiczenie które trudno robić perfekcyjnie kiedy człowiek jest zmęczony ale daje niesamowitego kopa. To chyba przez skok adrenaliny kiedy takie dwie żeliwne kule śmigają Ci nad głową :D
  • 0

Najgorszą rzeczą którą mógłbyś spotkać na drodze samodoskonalenia to uczucie spełnienia.

http://kalistenikapo...y-odosobnienie/


#5
kano

kano

    KB-MASTER !

  • Zasłużony
  • 1 325 postów
Bar-Man - chyba nieco pomyliłeś forumowiczów..

TAK - 20kg mi nie leży bo ma inny kształt (STAYER HAMMERTONE). Do wymachów jest ok, ale jak ma mi leżeć na przedramieniu to jest spory dyskomfort..
  • 0

#6
Bar-Man

Bar-Man

    Bodyweight, Bags, Bells & Barbells

  • Bywalec
  • 826 postów
  • LokalizacjaToruń
Sorrki kano. Black tak często się wypowiadał w tematach związanych z kettlami, że już napisałem do niego z przyzwyczajenia.

Dobrze wiedzieć że kettle Stayera nie są wygodne. Ja korzystam sam z takich chińskich zwykłych czarnych z allegro i ćwiczy mi się nimi bardzo wygodnie. Jutro zrobię testy w wyciskaniu 2x24 i się zobaczy czy warto inwestować w coś pomiędzy. Przeskok co 2 kg (16-18-20-22-24) to już mija się z sensem. To taka forma gyriji dla amerykanów ;)
  • 0

Najgorszą rzeczą którą mógłbyś spotkać na drodze samodoskonalenia to uczucie spełnienia.

http://kalistenikapo...y-odosobnienie/


#7
BlackHeart

BlackHeart

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 119 postów
Przywołany, przybyłem! ;)
Jak dla mnie nie ma sensu kupować kettla 20 kg. Ale jeśli nie żal ci kasy to proszę bardzo. Ja przechodziłem od 16 do 24 do 32 robiąc tylko drabiny z ETK. Robiąc 5 drabin po 5 szczebli 16 kg można potem przejść do 3 drabin po 3 szczeble 24 kg. Rite of Passage (z nieprzetłumaczonego na polski na razie ETK) jest świetnym programem dającym niesamowite przyrosty. Faktem jest jednak że trudno go połączyć z kalisteniką. Za jakiś czas planuje kupić kettle do pary i jednego kettla 40 kg, czekam jednak na przypływ gotówki.
  • 0
Dum spiro, spero!

#8
kano

kano

    KB-MASTER !

  • Zasłużony
  • 1 325 postów
Ja zrobiłem ROP z 20kg - 5x(1,2,3,4,5) i jakoś niezbyt przełożyło się to na wyciskanie 24kg..

Akurat dla mnie ten kettel nie jest wygodny, ale może dla kogoś.. Teraz już nawet ciężko taki dostać.
Szesnastki i 24 mam z kettlebells.pl/sparty.. Git!
  • 0

#9
Bar-Man

Bar-Man

    Bodyweight, Bags, Bells & Barbells

  • Bywalec
  • 826 postów
  • LokalizacjaToruń
Black Ty mnie już drugi raz namawiasz na RoP. Ja już wiem że RoP docelowo zrobię ale jak już się rzuciłem na 5x5 to nie przerwę. Poza tym łatwiej go połączyć z kalisteniką. Starcza mi siły na oba te treningi w ciągu dnia. Sądzę, że RoP daje mocno popalić i wymaga lepszej regeneracji.

Jak będę tak kupował te wydmuszki to miejsca w domu nie starczy. Teraz mam 5 sztuk (2x16,2x24 i 1x32). Do tego dokupie 2x20,2x28 i drugą 32 i będę mógł otworzyć składnicę złomu ;)
  • 0

Najgorszą rzeczą którą mógłbyś spotkać na drodze samodoskonalenia to uczucie spełnienia.

http://kalistenikapo...y-odosobnienie/


#10
kano

kano

    KB-MASTER !

  • Zasłużony
  • 1 325 postów
Mam 12,2x16,20,24 i już jest ciasno.
Dlatego niewygodnej 20 się "pozbyłem", jeszcze to samo z 12 zrobię (na razie jest, ale staram się nie korzystać - taki pierwszy krok ;) ).
DO tego inne sztangi itp jeszcze mi zalegają - mało korzystam...
Wszystko to (i jeszcze trochę) sumiennie gromadziłem.

Także przemyśl, czy warto skład złomu w chacie robić (chyba, że masz zbędne 20m2!) :)
  • 0

#11
Bar-Man

Bar-Man

    Bodyweight, Bags, Bells & Barbells

  • Bywalec
  • 826 postów
  • LokalizacjaToruń
Dam rade z miejscem bo akurat mój salon robi teraz za siłownię :D
Jeszcze tylko pomost ciężarowy sobie tu zrobię i będzie pełnia szczęścia.
Kettlami ćwiczę na takiej grubej 2cm macie gumowej (coś jak wycieraczka) żeby parkietu nie uszkodzić :D
coś takiego: http://allegro.pl/ma...2664117083.html ale tutaj cena zabija ;) chyba swoją wystawie na aukcje i kupie sobie za tą cenę 3 takie w jakimś obi ;)

Zamówiłem dwie dwudziestki :D
  • 0

Najgorszą rzeczą którą mógłbyś spotkać na drodze samodoskonalenia to uczucie spełnienia.

http://kalistenikapo...y-odosobnienie/


#12
kano

kano

    KB-MASTER !

  • Zasłużony
  • 1 325 postów
Powinszować!!

Jakie konkretnie odważniki kupiłeś? Firma/cena/foto :)

Może ktoś ma porównanie - żeliwniaki kontra turniejówki??

Mi po głowie chodzi turniejowa 20, chociaż co zrobię, gdy będzie niewygodna?? No i trochę miejsca to zajmuje :/
W rękach tego nie miałem i nie wiem co i jak.
  • 0

#13
Bar-Man

Bar-Man

    Bodyweight, Bags, Bells & Barbells

  • Bywalec
  • 826 postów
  • LokalizacjaToruń
Zamówiłem tu:
http://www.najtanszy...-c-304_478.html

Mam wszystkie w takim wydaniu jak te co zamówiłem poza 32kg która pochodzi z Rosji :D i jest z wyglądu i kształtu podobna do turniejowej.

Turniejowe kupię sobie w przyszłości jak już dojdę do perfekcji w machaniu 24 i 32 kg. Wtedy sprawię sobie coś w rodzaju nagrody :D do tego czasu jak przystało na ucznia ćwiczę zwykłym żeliwem ;D
  • 0

Najgorszą rzeczą którą mógłbyś spotkać na drodze samodoskonalenia to uczucie spełnienia.

http://kalistenikapo...y-odosobnienie/


#14
kano

kano

    KB-MASTER !

  • Zasłużony
  • 1 325 postów
To trochę kasy Cię to wyniesie.. Nie lepiej od razu było kupić np. 2x20 turniejowe??
Chociaż turniejowe, to może lepiej klasyki - 16/24/32..
  • 0

#15
Bar-Man

Bar-Man

    Bodyweight, Bags, Bells & Barbells

  • Bywalec
  • 826 postów
  • LokalizacjaToruń
Turniejowe tylko klasyki :D 1,5 pudy i 2 pudy :D
Zanim nauczę się machać 32kg kasa się uzbiera :D
  • 0

Najgorszą rzeczą którą mógłbyś spotkać na drodze samodoskonalenia to uczucie spełnienia.

http://kalistenikapo...y-odosobnienie/


#16
BeF1990

BeF1990

    Outsider

  • Zasłużony
  • 433 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
A jaka jest Wasza opinia na temat oryginalności kettla, warto inwestować w te oryginalne czy to tylko chwyt marketingowy??
W Polsce np. na allegro jest masa kettli, ale teoretycznie tylko te z Centrum Kettlebell RKC Polska (http://centrumkb.kra....pl/?page_id=14) są robione na oryginalnych odlewach.

  • 0

#17
Bar-Man

Bar-Man

    Bodyweight, Bags, Bells & Barbells

  • Bywalec
  • 826 postów
  • LokalizacjaToruń
Moja opinia jest taka, że jak ktoś wie jak powinien wyglądać kettlebell ma olbrzymie możliwości zakupu na allegro. Ważne jest by rączka kettla była odpowiednio długa, żeby kula nie dotykała nadgarstka. a jedynie przedramienia. Dragondoor przypisują sobie prawo do produkcji jedynie oryginalnych kettli tymczasem produkują je Rosjanie, Chińczycy, gyrje turniejowe produkowane są przez znane firmy takie jak Eleiko itp. Nie ma takiego czegoś jak jedynie oryginalne. Poza tym kształt oryginalnej gyrji zmieniał sie w czasie przez kilkaset lat. Kiedyś były one podobne do dzwonów o dnie w kształcie szesciokąta :-D ważna jest jedynie wygoda i bezpieczeństwo ćwiczącego. Reszta to marketingu.
  • 0

Najgorszą rzeczą którą mógłbyś spotkać na drodze samodoskonalenia to uczucie spełnienia.

http://kalistenikapo...y-odosobnienie/


#18
BlackHeart

BlackHeart

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 119 postów
Ja mam kettle 16 i 24 kg najtańsze, chyba chińskie właśnie z allegro. Co prawda wolałbym aby miały rączkę którą można chwycić naraz w obie dłonie, farba odpryskuje, a do tego są stosunkowo śliskie kiedy robię niektóre ćwiczenie. Jednak za 200 zł z przesyłką mam zabawki na lata...

  • 0
Dum spiro, spero!

#19
BeF1990

BeF1990

    Outsider

  • Zasłużony
  • 433 postów
  • LokalizacjaSosnowiec

Ja mam kettle 16 i 24 kg najtańsze, chyba chińskie właśnie z allegro. Co prawda wolałbym aby miały rączkę którą można chwycić naraz w obie dłonie, farba odpryskuje, a do tego są stosunkowo śliskie kiedy robię niektóre ćwiczenie. Jednak za 200 zł z przesyłką mam zabawki na lata...

Ta wypowiedz przekonuję mnie jednak, że warto dołożyć do tych z Dragondoor. Jest to jednorazowy wydatek na całe życie lub dłużej bo kettle są praktycznie niezniszczalne. Pewnie moje wnuki z tego również skorzystają. :D

  • 0

#20
kano

kano

    KB-MASTER !

  • Zasłużony
  • 1 325 postów
Jedyne oryginalne kettle - hahaha!

Te ze sparty/kettlebells.pl kontra RKC POLAND - ponoć jest minimalna różnica w długości rączki (dłuższą ma RKC) i w farbie (czy jak to nazwać) - na korzyść RKC.

Jednak w rękach nie miałem. Sam mam 16kg w strukturze młotkowej i matowej.. Także to ewoluuje.

Ze spraty mogę polecić :)

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych