Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się

oddychanie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
43 odpowiedzi w tym temacie

#1
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość
Przez długie lata trenowałem sztuki walki i uczono mnie, że prawidłowe oddychanie jest jeszcze ważniejsze niż technika. Gdy stawiałem pierwsze kroki na siłowni (dawno temu) instruktor tez bardzo zwracał na to uwagę. Twierdził, że nie wolno wstrzymywać oddechu, bo grozi to nadciśnieniem. Tymczasem Pavel Tsatsouline doradza wstrzymywanie oddechu nazywając to "oddechem siły". Jednocześnie przestrzega, że mogą to robić jedynie osoby nie mające problemów zdrowotnych.

Myślę, że temat jest bardzo ważny, dlatego ucieszyłem się, że Frederic Delavier i Michael Gundill szczegółowo opisują w swojej książce zasady oddychania podczas treningu siłowego. Dodam, że ta książka ma redakcję naukową dr Ryszarda Jasińskiego i dr hab. prof. nadzw. Tadeusza Stefaniaka, co daje pewność, że opisane tam zasady odpowiadają ustaleniom naukowym. W skrócie wygląda to tak:

Przeprowadzono badania najlepszych sprinterów i zaobserwowano, że przed ważnym startem każdy z nich wstrzymuje oddech. 91% robiło to świadomie, pozostali nieświadomie ale też wstrzymywali.

Wstrzymywanie oddechu jest naturalnym odruchem, gdyż faktycznie przy zablokowanym oddechu mięśnie mają najwięcej mocy. Są trochę słabsze, gdy robimy wydech i najsłabsze gdy robimy wdech.

Druga strona medalu: Wstrzymywanie oddechu rodzi dwa poważne problemy:

1) Problem natury kardiologicznej. Stan bezdechu wywiera nacisk na serce (tzw. odruch Valsalvy), nie wywołuje to żadnych skutków ubocznych u zdrowego człowieka, lecz u ludzi z kłopotami kardiologicznymi jest to niebezpieczne. Dlatego powinno się przebadać kardiologicznie przed przystąpieniem do treningów;)

2) Szybkie zmęczenie. Ponieważ wstrzymujemy powietrze przy intensywnym napięciu mięśnia zmęczenie jest odczuwalne praktycznie natychmiast. Tlen jest podstawowym składnikiem odpowiedzialnym za wytrzymałość mięśnia, więc bez niego daleko się nie pojedzie. Aby mięsień mógł się dalej kurczyć tlen jest niezbędny!

W związku z tym powstaje podstawowe pytanie jak oddychać?!

Autorzy zalecają następujący sposób:

1) Trening siłowy: Wstrzymywanie oddechu na chwilę tylko i wyłącznie w najtrudniejszym momencie ćwiczenia. Chodzi o to, by na bezdechu minąć punkt krytyczny. Resztę ruchu należy zrobić na bezdechu a fazę negatywną na wdechu.

2) Rozciąganie: Ponieważ przy rozciąganiu mięsień nie może być napięty i ma być zrelaksowany, ruch rozciągania robimy zawsze na wydechu.

3) Ćwiczenia pliometryczne: Wstrzymanie oddechu wykonujemy podczas kontaktu ciała z podłożem, by jak najbardziej usztywnić mięśnie w celu lepszego wybicia.

4) Oddychanie między seriami: Należy starać się oddychać naturalnie. Zbyt długie wstrzymywanie oddechu podczas ćwiczeń, może spowodować, że podczas przerwy zbyt intensywnie oddychamy, co może spowodować hiperwentylacje i w konsekwencji zawroty głowy. Dlatego po każdym wstrzymaniu oddechu podczas ćwiczeń zróbmy głęboki wydech i wdech w fazie negatywnej a w czasie przerwy między seriami stańmy przy oknie (jeśli jest taka możliwość) i starajmy się oddychać spokojnie.[/i][/u][/b]
  • 0

#2
Sopel

Sopel

    Kaboom!

  • Użytkownik
  • 747 postów
Ten cały "oddech siły" stosowali od zawsze ciężarowcy. Na przykładzie wyciskania na ławce: głęboki wdech, opuszczenie sztangi do klatki, podniesienie jej do góry, wydech, od nowa.
To jedyna słuszna technika jeśli chce się wyzwolić swój całkowity potencjał siłowy. Nie wyobrażam sobie nawet podnoszenia z wydechem, co bez problemu mogę robić przy Skazanym.
  • 0
Shut up and get moving.

#3
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość
Sopel, przy "skazanym" też łatwo nie jest jeśli robi się już zaawansowane ćwiczenia, jak np pompki w staniu na rękach, pompki jednorącz itp. Co do ciężarowców, to oni mogą sobie pozwolić na dłuższe przytrzymanie oddechu, bo rwąc, czy wyciskając robią jedno powtórzenie, więc głód tlenowy dopaść ich nie zdąży. Robiąc coś w serii, już tak się nie da.
  • 0

#4
Sopel

Sopel

    Kaboom!

  • Użytkownik
  • 747 postów
Przecież ciężarowcy nie trenują na 1 powtórzeniu...
  • 0
Shut up and get moving.

#5
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość
Ale tyle robią na zawodach.
  • 0

#6
Sopel

Sopel

    Kaboom!

  • Użytkownik
  • 747 postów
Ale nie tylko na zawodach wstrzymują oddech.
  • 0
Shut up and get moving.

#7
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość
Tak, więc przy robieniu kilku powtórzeń wstrzymują oddech tak jak napisałem w najtrudniejszym momencie ćwiczenia. W fazie negatywnej (np. po opuszczeniu sztangi na klatkę w wyciskaniu na ławce) często robią sekundę przerwy na "dotlenienie" robiąc kilka głębokich oddechów i jadą z koksem dalej. Czyli technika oddychania taka jak napisałem powyżej:)
  • 0

#8
BeF1990

BeF1990

    Outsider

  • Zasłużony
  • 433 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
Kurdę nie było mnie tu tylko przez okres wakacyjny, a tu tyle ciekawych tematów powstało. Mam co nadrabiać... :)

Zahir naprawdę mi imponujesz. Twoja wiedza, którą się z nami dzielisz na tym forum jest bezcenna. W jeden wieczór wyciąłem tyle wartościowej wiedzy ile z niejednej książki Tsatsoulina.
  • 0

#9
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość
Wielkie dzięki, najlepsze jest to, że ja również wyciągam z forum mnóstwo wiedzy:)
  • 0

#10
GrzeSek

GrzeSek

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 9 postów
Ja zawsze mam z tym problem. Gdy robię pompki, podciągam się lub inne jeszcze ćwiczenia to nigdy nie oddycham.
  • 0

#11
m6k3

m6k3

    Man of Steel

  • Zasłużony
  • 803 postów
  • LokalizacjaRzeszów
Kiedyś nie zwracałem na prawidłowe oddychanie podczas ćwiczeń uwagi, obecnie już jest inaczej a po przeczytaniu nagiego wojownika do tematu oddychania podczas treningu siłowego podchodzę już bardzo poważnie, prawidłowe oddychanie ułatwia nawet najtrudniejsze ćwiczenia :)
  • 0

#12
cassi

cassi

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Zasłużony
  • 1 496 postów

Ja zawsze mam z tym problem. Gdy robię pompki, podciągam się lub inne jeszcze ćwiczenia to nigdy nie oddycham.


Nauczysz się oddychać. Trening cię zmusi do oddychania :)
  • 0

#13
BeF1990

BeF1990

    Outsider

  • Zasłużony
  • 433 postów
  • LokalizacjaSosnowiec

Kiedyś nie zwracałem na prawidłowe oddychanie podczas ćwiczeń uwagi, obecnie już jest inaczej a po przeczytaniu nagiego wojownika do tematu oddychania podczas treningu siłowego podchodzę już bardzo poważnie, prawidłowe oddychanie ułatwia nawet najtrudniejsze ćwiczenia :)

Podpisuję się pod tą wypowiedzią w 100%. :)
Zaciekawionych odsyłam oczywiście do ogromnie wartościowej lektury "Nagiego".


  • 0

#14
Świstak

Świstak

    Świstu

  • Użytkownik
  • 101 postów
  • LokalizacjaBusko - Zdrój
Ja zauważyłem tutaj paradoks, ponieważ podczas wdechu i zatrzymaniu oddychania rzeczywiście mam więcej siły zwłaszcza jak podnoszę sztangę to na wdechu i im ciężej to wypuszczam :D. Lecz trener mi mówił, żeby opuszczać na wdechu a wyciskać na wydechu, ponieważ wtedy organizm jest lepiej dotleniony i mięśnie potrafią wytrzymać większe obciążenie. Ja z oddychaniem mam wielkie kłopoty więc robię po prostu tak jak mi wygodnie :D Najgorzej to gdy biegam, wtedy to ledwo płytkie oddechy biorę ale to raczej kwestia kondycji niż technik oddechu.
  • 0
"Siła pochodzi z nóg ale uderzenie z serca, atakuj kiedy to tylko możliwe i broń każdego centymetra swojego terenu!"

#15
Dom

Dom

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 1 022 postów
Ja zauważyłem, że lepiej jest wstrzymywać oddech, ale nie powinniśmy przed tym nabierać dużo powietrza. Wtedy zamiast więcej siły jest ciężej.
  • 0

#16
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość
Świstak, dlatego przed ciężkim ćwiczeniem trzeba wziąć kilka głębokich oddechów, by się dotlenić. I oczywiście nie da się długo wstrzymywać oddechu, bo można się udusić. Dlatego napisałem, by robić to w najtrudniejszych momentach ćwiczenia.
  • 0

#17
yadan

yadan

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 52 postów
Oddychanie to najważniejsza funkcja życiowa. Bez jedzenie możemy przeżyć kilkadziesiąt dni, bez wody kilka dni a bez dopływu tlenu zaledwie kilka minut. Przy wysiłku fizycznym regularne oddychanie jest bardzo ważne. Wdychamy tlen, wydychamy dwutlenek węgla. Bardzo proste. Robimy to automatycznie, po za naszą świadomością. Lecz w rzeczywistości podczas oddychania w naszym organizmie zachodzą bardzo skomplikowane procesy. Nieprawidłowe oddychanie w treningu fizycznym może prowadzić do poważnych zaburzeń. Jedno powtórzenie = jeden pełny oddech, czyli wdech wydech (lub więcej, jeżeli powtórzenie wykonujemy długo)
W jodze oddychanie doprowadzone jest do mistrzostwa. Tu jest przystępnie opisane jedna z najprostszych technik oddechowych w jodze http://www.aquarius....oddychanie.html
99% technik oddechowych z którymi się spotkacie wywodzi się z jogi. Wiele z nich ma działanie relaksujące ale są również oczyszczające lub takie które pobudzają i dają niezłego energetycznego kopa. http://www.trener.pl...a.html?offset=0
Oddychanie kojarzy nam się głównie z tlenem, ale rola dwutlenku węgla jest też bardzo ważna. Więcej na ten temat tutaj: http://sportacademy....php?topic=223.0
  • 0

#18
jasiek

jasiek

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 169 postów
A jak oddychać podczas biegu?
  • 0

#19
YaYeti12345

YaYeti12345

    Po prostu Yeti...

  • Użytkownik
  • 49 postów
Podczas biegu trzeba sobie samemu ustalic optymalne tempo oddychania. Na pewno nie mozna robic szybkich wdechów i wydechów. Wtedy szybciej sie meczymy. Np. jak zlapie Cie kolka to jak zaczniesz brac glebokie wdechy to istnieje duża szansa że kolka odpuści:)
  • 0

#20
jasiek

jasiek

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 169 postów
Ale jak oddychać w sensie wdech nos wydech buzia?
  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych