Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

pompki i podciąganie do oceny


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1
silvo

silvo

    Advanced Member

  • Użytkownik

  • 43 postów
  • Lokalizacjaoslo-wroclaw-kępno

Trzeci tydzień treningu się zaczął wiec czas już na wstawienie filmów i ewentualną poprawę techniki wykonywanych ćwiczeń.

Dziś pompki i podciąganie 
 
 


  • 2

F1

FL-PE5 sPL-PE4 MN-PE3 SL-PE4 SLS-PE2 HBP-PE6 RC-PE2

H1

HS-PE8


#2
Chors

Chors

    Ad Astra

  • Bywalec
  • 354 postów
  • LokalizacjaPrawie Tatra

Mam dwa pytania:

 

-jak nazywa się przyrząd obecny na pierwszym filmie, którego używasz do wykonywania pompek? Co jest jego cechą? (w sensie treningowym, czemu służy?)

-czy drugie ćwiczenie to podciąganie scyzorykowe?


  • 0

#3
silvo

silvo

    Advanced Member

  • Użytkownik

  • 43 postów
  • Lokalizacjaoslo-wroclaw-kępno

-ten przyrząd to uchwyty do pompek,zwiększają zakres ruchu.Schodzisz niżej i bardziej rozciągasz klatkę piersiową 

-tak to podciąganie scyzorykowe,przynajmniej tak mi się wydaje  :P


  • 1

F1

FL-PE5 sPL-PE4 MN-PE3 SL-PE4 SLS-PE2 HBP-PE6 RC-PE2

H1

HS-PE8


#4
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp

Pompki:

Nieco bardziej bym cofnął podpórki, aby uzyskać bardziej pozycję "planche lean". Dosłownie 5-7cm w tył. Dzięki temu mocniej zaakcentujesz pracę barków. Wtedy przez cały ruch starasz się utrzymać wychylenie w przód. Drugą możliwością jest ustawienie stóp na ścianie i "dociśnięcie" ciała barkami.

Wydaje mi się, że jeszcze trochę mocniej jesteś w stanie dociągnąć ruch w górnej fazie łopatkami (czyli barki jak najmocniej w dół robiąc "koci grzbiet"). Ale to może mi się tylko wydawać, ponieważ światło przeszkadza.

Ładnie utrzymana sylwetka. Tyłek nie schodził poniżej linii stopa-barki.

 

Podciąganie:

Ostatnie powtórzenie było już nieco niekontrolowane. Zauważ jak duża zmiana nastąpiła w załamaniu bioder w stosunku do pierwszego powtórzenia.

Podłóż sobie coś pod nogi, ponieważ obecny zakres ruchu powoduje, iż górna faza przechodzi z podciągania do pionu w podciąganie do poziomu. To nie Twój błąd, lecz tego, że ciała nie rozciągniesz jak gumy :)  Po prostu warto zrobić tak, aby ramion i korpus szły cały czas pionowo w górę.

Mogę się mylić, ale wydaje mi się, że nie obciągasz barków. Są one po prostu bardzo blisko uszu, a powinny być jak najdalej się da. 

Troszkę zwolnij fazę pozytywną, ponieważ w szczytowym momencie wykorzystujesz siłę rozpędu. Widać to jak brodą mijasz drążek i delikatnie opadasz w dół. (porównaj pierwsze i ostatnie powtórzenie. Przy pierwszym ładna faza pozytywna zakończona, przytrzymana, i faza negatywna. A w ostatnim rozpęd z fazy pozytywnej, wyjście ponad drążek brodą, delikatne obsunięcie, przytrzymanie, faza negatywna).

 

Rep oczywiście za ładnie wykonane ćwiczenia i wstawienie filmów. Oby więcej takich użytkowników.

No i gratuluje sylwetki :) Bardzo ładnie zarysowane i wypracowane ramiona.

 

I takie ogólne pytanie. Skąd taka dysproporcja w ruchu? Pompki robisz na uchwytach z nogami wyżej, a podciąganie "zaledwie" scyzorykowe? Dysproporcja siły, czy po prostu chcesz nieco więcej uwagi poświęcić na dopracowanie podciągania?


  • 0

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#5
silvo

silvo

    Advanced Member

  • Użytkownik

  • 43 postów
  • Lokalizacjaoslo-wroclaw-kępno

Dzięki za podpowiedzi,na następnym treningu postaram się zastosować do Twoich uwag.

Co do pytania to jest to dysproporcja siły,z podciąganiem nigdy nie dawałem sobie rady  ;) ,robiłem różne wiosłowania itd a podciągnąć  się nie umiałem,no może 30 lat temu robiłem kilka podciągnięć  :P .


  • 0

F1

FL-PE5 sPL-PE4 MN-PE3 SL-PE4 SLS-PE2 HBP-PE6 RC-PE2

H1

HS-PE8


#6
Mateusz_handstand

Mateusz_handstand

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 438 postów
  • LokalizacjaŚwiecie

Super :) W sumie Powadzi napisał to co najważniejsze , taka uwaga ode mnie . Nie lepiej te uchwyty odwrócić o 90st ? Będzie bardziej naturalnie i nie obciążysz w ten sposób mocno nadgarstków .


  • 0

#7
silvo

silvo

    Advanced Member

  • Użytkownik

  • 43 postów
  • Lokalizacjaoslo-wroclaw-kępno
Jutro pompki wiec obruce uchwyty skoro tak jest lepiej :)
  • 0

F1

FL-PE5 sPL-PE4 MN-PE3 SL-PE4 SLS-PE2 HBP-PE6 RC-PE2

H1

HS-PE8


#8
silvo

silvo

    Advanced Member

  • Użytkownik

  • 43 postów
  • Lokalizacjaoslo-wroclaw-kępno

Wprowadziłem rady Powadzi i .Boguś,obróciłem uchwyty i przesunąłem ciało trochę do przodu by uzyskać bardziej pozycję "planche lean"


  • 1

F1

FL-PE5 sPL-PE4 MN-PE3 SL-PE4 SLS-PE2 HBP-PE6 RC-PE2

H1

HS-PE8


#9
Mateusz_handstand

Mateusz_handstand

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 438 postów
  • LokalizacjaŚwiecie

Super jest , podoba mi się :)


  • 0

#10
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp

Jest bardzo ładnie.

 

Ale (zawsze jest ale :) ) czy masz już maksymalnie ściągnięte barki i łopatki?

chodzi mi o coś takiego:

planche-lean.jpg

 

Wydaje mi się, że jeszcze nieco mógłbyś dociągnąć ruch. To taki mały detal przez wielu w ogóle nie stosowany, ale pomaga wypracować prawidłową pracę łopatek w dalszych etapach nauki np wagi przodem, tyłem, czy nawet planche.


  • 0

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#11
silvo

silvo

    Advanced Member

  • Użytkownik

  • 43 postów
  • Lokalizacjaoslo-wroclaw-kępno
Popracuje nad tym :)
  • 0

F1

FL-PE5 sPL-PE4 MN-PE3 SL-PE4 SLS-PE2 HBP-PE6 RC-PE2

H1

HS-PE8


#12
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp

Ale to oczywiście jeśli sam czujesz, że możesz jeszcze bardziej się "zgarbić". Może po prostu na filmie nie jest to widoczne, że już doszedłeś do końca ruchu.


  • 0

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#13
Chors

Chors

    Ad Astra

  • Bywalec
  • 354 postów
  • LokalizacjaPrawie Tatra

W sumie to po raz kolejny się bezczelnie wtrącę z buciorami w czyjś temat, za co przepraszam. :)

 

Dlaczego powinno się zachowywać w niektórych ćwiczeniach ściąganie barków i łopatek? (np: przy podciąganiu)? 


  • 0

#14
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp

Ściągnięcie barków ma kilka powodów:

-zaakcentowanie pracy mm stabilizujących i okalających staw

-skrócenie dźwigni

-zmniejszenie ryzyka kontuzji obręczy barkowej (na chłopski rozum. Bark chowa się do panewki stawowej i dzięki temu nie ma możliwości "wyskoczenia" ze stawu. Tzw wybicie barku nie musi być efektem upadku. Wystarczy użyć siły pod odpowiednim kątem i bark "wyskakuje". Nie czepiać się terminologii, chodzi o sens).

 

Ściągnięcie barków powinno się łączyć ze ściągnięciem łopatek, dzięki któremu:

-mocniej akcentujemy pracę izometryczną mm pleców

-ściągnięcie łopatek powoduje "wejście pod drążek", czyli większą pracę zaczynają wykonywać plecy a nie ramiona. 

-ściągnięcie łopatek zmniejsza wklęśnięcie się odcinka lędźwiowego. Bardzo często mając nogi skrzyżowane z tyłu ludzie podciągają się bardziej do poziomu (do klatki) niż do pionu. Gdy cofniemy barki w tył i zepniemy łopatki prawie niemożliwym jest, aby ruch prowadzić poziomo.

 

 

No i główny powód, im więcej mm użyjesz w ćwiczeniu tym jest ono efektywniejsze. W kalistenice nie zależy nam na izolacji pojedynczego mięśnia, lecz na pracy wszystkich. Prawidłowe nawyki ustawienia łopatek i barków przy zwykłych ćwiczenia rzutują na późniejsze elementy bardziej gimnastyczne.


  • 5

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#15
Chors

Chors

    Ad Astra

  • Bywalec
  • 354 postów
  • LokalizacjaPrawie Tatra

Wszystko jasne. Zauważyłem, że wykonanie powtórzenia przy podciąganiu australijskim ze ściągniętymi łopatkami jest O WIELE cięższe i trudniejsze. :) 


  • 0

#16
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
Tak samo jesli ktos sie garbi to trudno jest mu usiedziec 5min z wyprostowanymi plecami, ale nie oxnac, ze nie warto :)

wysłane za pomocą TapaTalk
  • 0

Piękno i siła, a nie pompa i masa





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych