Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Wymachy i krążenia w rozgrzewce

wymachy krążenia rozgrzewka

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1
Pletwal

Pletwal

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 67 postów

Jakie jest wasze zdanie odnośnie wymachów i krążeń w rozgrzewce? Stosujecie? Jedni to polecają, inni nie.

Np. hepatil odradza krążenia w rozgrzewce:

http://kalistenikapo...-planu/?p=84082

 

podobnie Wyrwi w tym samym wątku:

http://kalistenikapo...-planu/?p=84085

 

to są opinie dwóch osób z tego forum o dosyć dobrze udokumentowanej wiedzy. I z tego głównie powodu temat mnie zaciekawił :)

 

za krążeniami w rozgrzewce jest np. zahir w temacie dla początkujących na gimnastykach:

http://gimnastycy.pl...ng-dla-swiezaka

 

podobnie na filmiku Still Rings (dawniej piotripiotr):

 

oczywiście przykładów jest więcej i ciekaw jestem Waszego zdania, najlepiej z jakąś argumentacją. Ja osobiście w trakcie rozgrzewki robię wymachy a krążen prewencyjnie unikam po przeczytaniu paru postów

 

temat powstał głównie z ciekawości i nie zdziwię się jak się okaże że zdania są bardzo podzielone i zależą od osoby :)

 

pozdrawiam


  • 0

#2
elgrace

elgrace

    Member

  • Użytkownik
  • 17 postów

Ja jestem za. Czytałem nie jedną pozycję oraz oglądałem nie jeden film, w którym opisywano metody stretchingu i rozgrzewki. W większości poleca się stosowanie rozciągania dynamicznego (krążeń, wymachów, itp.) poczas rozgrzewki, by przyzwyczaić do pracy i rozruszać stawy. Natomiast po treningu stosowanie rozciągania statycznego (np. skłonów z przytrzymaniem) by mięśnie się rozkurczyły i był lepszy przepływ substancji w oragniźmie.


  • 1

#3
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp

Kwestia tego co kto uwaza za krazenia ramion.
Krazenie ramion to zarowno taki ruch jak z filmiku Still Rings, czyli obszerne kola, ale krazeniem ramion sa rowniez np:


Od 25s.

I teraz kwestia jest w tym, ze te z pierwszego filmiku, pelne krazenia, a w dodatku dynamiczne sa niewlasciwe, poniewaz staw barkowy nie jest anatomicznie stworzony do ruchu obrotowego 360st.

Dodatkowo w ksiazce super stawy caculina nie ma cwiczenia "obszernego krazenia barkow", lecz sa tylko wznosy ramion do przodu i na boki.
Amosow, tworca 1000 ruchow na zdrowe stawy, w swojej rutynie nie podaje takiego typu krazen jako srodek na zdrowe stawy.

Zaznacza jednak, ze kazde cwiczenie powinno sie wykonywac od najmniejszej amplitudy ruchu, a obszerne krazenia w dodatku wykonywane w sposob dynamiczny, to maksymalna z mozliwych amplitud.


A dla lubiacych nieco wiedzy z wyzszej polki:


Zauwazcie, ze ruch w stawie barkowym nie jest 360st po okregu jak w pelnym krazeniu ramion.

Niestety ludzie na filmikach moga pokazywac setki roznych i niewlasciwych cwiczen, lecz anatomia i mozliwosci dane przez nature sa jednakowe dla wszystkich (no z pewnymi wyjatkami). Po tym wlasnie latwo poznac, czy ktos z filmiku, promujacy swoje metody budowy masy, sily itd, choc nieco liznal wiedzy teoretycznej z zakresu anatomii, czy tylko powiela ogolne praktyki ludzi nieswiadomych.

Dlatego ja nie wykonuje pelnych krazen, lecz wymachy gora dol przed soba i gora dol na boki. Ogolnie tylko w tej samej plaszczyznie.

A jeszcze z innej strony.
Zawsze gdy jest spor, czy cos jest dobre lub zle dla nas, lepiej nie ufac zadnej ze stron i po prostu tego nie robic. Wtedy mamy 100% pewnosci, ze to cwiczenie nam nie zaszkodzi.

wysłane za pomocą TapaTalk


  • 1

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#4
Chors

Chors

    Ad Astra

  • Bywalec
  • 354 postów
  • LokalizacjaPrawie Tatra

Osobiście wykonuję jedynie wymachy rąk przed/za siebie i na boki, bez krążenia ramion. Około trzydziestu powtórzeń kolejno w pozycji wertykalnej i horyzontalnej. To wystarcza. :)


Użytkownik Chors edytował ten post 15 sierpnia 2015 - 22:02

  • 1

#5
Struc

Struc

    Advanced Member

  • Zasłużony
  • 1 348 postów
  • LokalizacjaKraków

na chłopski rozum bark jest stawem, który jest przystosowany do wykonywania ruchów we wszystkich płaszczyznach, również rotowania (rotator barku) - więc jak najbardziej, krążenia ramion są naturalnym ruchem stawu barkowego... kwestia zakresu ruchu / mobilności to już sprawa indywidualna zależna od budowy ciała i wytrenowania


Użytkownik Struc edytował ten post 15 sierpnia 2015 - 22:12

  • 1

...


#6
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp

Niestety nie mogę się z tym zgodzić.

 

Mięśnie stożka rotatorów są następujące:

 

 

1. mięsień nadgrzebieniowy (A)- odwodzenie (przyczepy: dół nadgrzbieniowy - guzek większy kości ramiennej)
2. mięsień podgrzebieniowy (B) - rotacja zewnętrzna (przyczepy dół podgrzebieniowy łopatki - guzek większy kości ramiennej)
3. mięsień podłopatkowy © - rotacja wewnętrzna (przyczepy: dół podłopatkowy łopatki - guzek mniejszy kości ramiennej) 
4. mięsień obły mniejszy (D) - rotacja zewnętrzna oraz przywodzenie (przyczepy brzeg boczny łopatki - guzek większy kości ramiennej)

 

 

Przy "krążeniu ramion" nas interesują mięsień A oraz mięsień D. Te dwa mięśnie powodują, że możemy unieść ramię w bok (z anglojęzycznego filmu Abduction) oraz przed siebie (shoulder flexion) z końcową fazą w postaci wyprostowanego ramienia nad sobą.

Mięsień B oraz C odpowiadają za rotację

 

Na pierwszy rzut oka widać, iż staw barkowy posiada tylko mięśnie pozwalające mu unieść ramię przed sobą lub na bok. Nie posiada mięśnia dzięki któremu jesteśmy w stanie unieść ramię tyłem w takim samym zakresie ruchu co przodem. Zatem przy próbie "krążenia ramion" po uniesieniu ramienia do góry mięsień A kończy swoją pracę, ponieważ kończy się jego zakres ruchu. Oczywiście mięsień nie "puszcza", lecz trzyma staw w maksymalnym skurczu mięśnia. Do akcji wchodzi mięsień D, który ma za zadanie sprowadzić bokiem ramię do dołu.

I wtedy pojawia się zgrzyt. Mięsień A chce utrzymać ramię uniesione nad głową, a mięsień D chce je ściągnąć bokiem w dół. Do tego oczywiście dochodzą mm z przyczepami na łopatce dzięki którym jesteśmy w stanie delikatnie "cofnąć" ramię za linie pleców (to nie jest ruch barków, lecz łopatek).

 

Dwa mięśnie chcą za wszelką cenę wypełnić swe zadanie, więc co się dzieje ze stawem? Wykonuje, no może naturalny bo przecież wykonujemy go sami, ale niewłaściwy dla swojej budowy ruch. Tak samo jak krążenie kolanami. Kolano ma się zginać przód tył, a nie na boki. Oczywiście jest delikatna tolerancja, że można wykonać ruch na bok, ale czy to jest właściwe? 

 

Przez walkę dwóch mięśni bardzo często słyszymy "przeskakiwanie" stawu. Jeden mięsień jest silniejszy od drugiego i przejmuje pałeczkę. Przy bardzo słabych mięśniach może dojść do jego uszkodzenia. 

 

Zwróćcie nawet uwagę w jaki sposób pokazane są "krążenia" ramion na różnych stronach:

http://www.fitness.c...php?animation=1

http://www.bodybuild...ame/arm-circles

https://www.fitnessb...ses/arm-circles

itd itp.

 

Oczywiście, że zakres ruchu można pogłębić, ale należałoby stosować do tego odpowiedni trening i progresje. Wykonywanie "z marszu" obszernych krążeń ramion jako rozgrzewka jest niczym włączenie silnika i piłowanie 6tys obrotów.


  • 1

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#7
Struc

Struc

    Advanced Member

  • Zasłużony
  • 1 348 postów
  • LokalizacjaKraków

nie jestem specjalisą od anatomii więc kłucił się nie będę :)

 

ja krążeń nie robię na rozgrzewkę ale za to pracuję nad mobilnością barków z kijem i nie sprawia mi to duskomfortu


  • 0

...


#8
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
Nikt sie nie kloci :)
Zdrowa wymiana pogladow doprowadza do lepszych wnioskow hehe.

Sommer w serii "handstand" rowniez umieszcza cwiczenia z kijem w pelnym zakresie ruchu. Mogloby sie nawet wydawac, ze sa to obszerne krazenia ramion, lecz gdy sie blizej przygladniemy, to ruch jest plynny, miesnie przejmuja kontrole w sposob wlasciwy, delikatny, bez szarpania i "przeskakiwania".

Ido pokazuje nam to w filmiku odnosnie mobilnosci lopatek (filmik niedostepny dla telefonow wiec nie wrzuce). Wystarczy spojrzec jak mocno napiete ma wszystkie miesnie biorace udzial w ruchu.

wysłane za pomocą TapaTalk
  • 1

Piękno i siła, a nie pompa i masa






Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: wymachy, krążenia, rozgrzewka

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych