Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj siÄ™ Zarejestruj siÄ™
Zdjęcie

Mętlik w głowie....


  • Zaloguj siÄ™, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

#1
Spoksik

Spoksik

    Brak

  • Użytkownik
  • 9 postów

Witam.

Dzisiaj wkoncu po tygodniu oczekiwania doszła do mnie książka c mass trening kalisteniczny na masę... Przeczytałem od deski do deski, dodatkowo wertuje forum w poszukiwaniu odpowiedzi jak co i z czym sie to "je".... I niestety coraz wiekszy chaos panuje w me jgłowie.

 

Z tego co wnioskuje zeby tak ogolnie to ogarnąc musze jeszcze dokupić skazany na trening bo tam jest zawartych bardzo duzo informacji ktoremnie zainteresują. Kroki, progi itp to dla mnie czarna magia.... Czy wy tez tak mieliście na samym początku? Chciałbym ułożyc sobie jakis plan ale ogolnie to nie wiem jak!;/ Zacząłbym cwiczyć wielką szóstke ale co? kręce się z powtórzeniami. Czas zainwestowac w 2 pozostąłe książki.....


  • 0

#2
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

Kroki to nic innego jak poszczególne ćwiczenia, które majÄ… CiÄ™ ostatecznie doprowadzić do "kroku mistrzowskiego", czyli najtrudniejszej odmiany ćwiczenia (np. pompki na jednej rÄ™ce, pistolety). 

Progi występują w każdym ćwiczeniu. "Skazany" posiada ich trzy:

a) próg podstawowy, który oznacza kiedy możesz przystąpić treningu do danego ćwiczenia, domyślnie jest to 5 czystych powtórzeń ( zależy oczywiście od kroku )

b ) próg średniozaawansowany, który może być półmetkiem do osiągnięcia progu przejścia ( ale nie musi, to zależy od kroku ).Zazwyczaj jest takim "motywatorem" :)

c) próg przejścia, który oznacza kiedy możesz przejść do trudniejszego kroku ( ćwiczenia )

Podsumowując aby przejść z podciągnięć zwykłych do podciągnięć wąskich, które są następnym krokiem, musisz być w stanie wykonać 2 serie po 10 powtórzeń podciągnięć klasycznych oraz jedną serię pięciu powtórzeń podciągnięć wąskich. Są to oczywiście wymagania skonstruowane przez Wade'a, nie musisz dokładnie ćwiczyć tym programem, ale warto wykorzystywać te ćwiczenia, jeżeli zależy Ci na dojściu do ćwiczeń takich jak pompki jednorącz itd.

Polecam zakupić Ci obie książki, będzie Ci łatwiej to wszystko zrozumieć, a następnie ułóż sobie jakiś wstępny plan i poddaj go ocenie forumowiczów ;)

 

W wolnym czasie przeczytaj też pigułkę wiedzy, to kopalnia informacji o kalistenice, która może Ci pomóc w rozwianiu jakichś wątpliwości :)


  • 1

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.


#3
Spoksik

Spoksik

    Brak

  • Użytkownik
  • 9 postów

Czyli powiedzmy zacząłbym ćwiczyć wielką szóstkę i na przykład. W podciąganiu krokiem pierwszym jest podciąganie do pionu.

Progiem postawowym w tym ćwiczeniu jest zrobienie 1 serii po 10 powtórzeÅ„. JeÅ›li nam siÄ™ uda to przechodzimy do progu Å›rednio zaawansowanego czyli dwie serie po 25 powtórzeÅ„. A jeÅ›li to nam uda siÄ™ zrobić to przystÄ™pujemy do robienia 3 serii po 50 powtórzeÅ„ i jeÅ›li to zrobimy to przechodzimy do drugiego kroku czyli podciÄ…gniÄ™c ia do poziomu. 

I teraz powstaje pytanie: czy tyle serii można wykonać podczas jednego treningu??? Czy jeżeli nie uda mi się zrobić 2 x 25 a zrobie przykladowo w pierszej serii 16 a w drugiej 15 to na nastepnym treningu znowy zaczynam robić 1x10 i znowu 2 x 25 czy jak ??

 

 

Wzoruje siÄ™ stronÄ… http://kalistenika.p...Wielka-Szóstka.htm


  • 0

#4
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

W treningu wg. "Skazanego" chodzi o to żeby zaczynać na luzie. To oznacza, że rozpoczynasz od pierwszych kroków danego ćwiczenia niezależnie od Twojego poziomu. Jeżeli chodzi o powtórzenia i serie, to zacznij od jednej serii danego ćwiczenia. Tylko jednej. NastÄ™pnie dodawaj do tej serii co trening kilka powtórzeÅ„. Może to być co tydzieÅ„ lub co dwa albo i trzy, ale grunt żebyÅ› to robiÅ‚. Ile powtórzeÅ„ dodawać? Nie dodawaj od razu 10, bo tu nie chodzi o przeskoczenie z jednego kroku do drugiego w 2 tygodnie. Optymalnie możesz dodawać od 1 do 5 powtórzeÅ„ w serii, jednakże to zależy od Ciebie. NastÄ™pnie, gdy dojdziesz do pewnej liczby powtórzeÅ„, dodaj jednÄ… seriÄ™ - bÄ™dziesz od tej chwili wykonywaÅ‚ ich dwie. DomyÅ›lnie może to być 10 powtórzeÅ„, choć to zależy od Ciebie. Na pewno liczba ta musi być mniejsza od progu Å›redniozaawansowanego. 

Następnie dodawaj powtórzenia do obu serii i po dojściu do progu średniozaawansowanego dodaj trzecią serię, jeżeli tego wymaga ćwiczenie ( a progi początkowe tego własnie wymagają ). Postępując w ten sposób dojdziesz do granicy, która oddziela dane kroki, czyli do progu przejścia. Jeżeli spełniasz wymogi progu przejścia i jednocześnie wymogi progu początkowego, możesz ruszać z następnym krokiem, czyli ćwiczeniem.

 

Odpowiedź na pierwsze pytanie: na jednej sesji treningowej należy wykonywać maksymalnie 2 lub 3 ( zależy od ćwiczenia ) serie danego ćwiczenia. Jeżeli jednego dnia trenujesz np. podciągnięcia i pompki, to wykonuj maksymalnie 2 lub 3 serie pompek i tyle samo podciągnięć. Oczywiście należy je poprzedzić rozgrzewką.

 

Odpowiedź na drugie pytanie: dodawaj powtórzenia stopniowo, nie przeskakujesz z treningu na trening na kolejne progi. Sens ćwiczenia "Skazanego" jest taki, aby wykonywać te ćwiczenia minimum miesiąc. Wszystko zależy od Twoich postępów, ale nie spiesz się, bo tu chodzi o odkładanie siły do banku i przystosowanie stawów do coraz trudniejszego wysiłku, a adaptują się one wolniej od mięśni. W ten sposób nadasz sobie odpowiedni rozpęd, który pomoże ci w pokonywaniu następnych kroków.

 


  • 1

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.


#5
Fejven

Fejven

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 136 postów

Nie chce cię straszyć, ale żeby trening kalisteniczny nie był odwalany na pół gwizdka, dobrze znać przynajmniej techniki wysokiego napięcia z Nagiego Wojownika. Mętlik w głowie to coś normalnego. Ja wciąż go mam, ale sporo rzeczy potrafię już sobie wytłumaczyć, ułożyć, poprawić i pozmieniać tak, by pasowały do mojej wizji i metodologii treningu. Ale to inwestycja dziesiątek godzin czytania o ćwiczeniach i przeglądania forum, do czego bardzo zachęcam, gdyż nawet w od dawna zapomnianych tematach jest masa wiedzy. Po jakimś czasie będziesz się łapał, o co w tym wszystkim chodzi. A jak nie, to zawsze można założyć nowy temat ;)

 

Co do twojego konkretnego pytania o skazanego, to niestety ci nie pomogÄ™. Nigdy nim nie ćwiczyÅ‚em. Ale wiÄ™kszÄ… część książki przeczytaÅ‚em i tam masz wszystko wyjaÅ›nione. 


  • 0

#6
Spoksik

Spoksik

    Brak

  • Użytkownik
  • 9 postów

I ostatnie pytanie: Czy wielkÄ… szóstke wykonywać od razu na jednym treningu???  Ile razy w tygodniu ćwiczyć W6?

 

 

 

 

Dzięki za odpowiedzi. Wiele mi to wytłumaczyło i rozjaśniło umysł w tych kwestiach. Jeszcze raz Dziekuje!


  • 0

#7
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

Jeżeli zamierzasz ćwiczyć według Wade'a, to możesz też ćwiczyć wg. jego programów. Na początku zaleca on trening 2x w tygodniu, np. w poniedziałek i w piątek.

Wygląda on mniej - więcej tak:

 

PoniedziaÅ‚ek - pompki 2 lub 3 serie 

                       wznosy nóg 2 lub 3 serie

Wtorek - wolne

Åšroda - wolne

Czwartek - wolne

PiÄ…tek - PodciÄ…ganie 2 lub 3 serie

             Przysiady 2 lub 3 serie

Sobota - wolne

Niedziela - wolne

 

Jest to trening dla początkujących o małej objętości i niewielkiej intensywności w ciągu tygodnia. Wade zaleca, aby bo dojściu do kroków szóstych w tych ćwiczeniach zmienić plan na:

 

PoniedziaÅ‚ek - pompki 2 lub 3 serie 

                       wznosy nóg 2 lub 3 serie

Wtorek - wolne

Åšroda - podciÄ…ganie 2 lub 3 serie

             przysiady 2 lub 3 serie

Czwartek - wolne

Piątek - pompki w staniu na rękach 2 lub 3 serie

             mostek 2 lub 3 serie

Sobota - wolne

Niedziela - wolne

 

Tutaj już wykonujesz wszystkie ćwiczenia ze "Skazanego". ZostajÄ… tutaj dodane HSPU i mostek, a do tych ćwiczeÅ„ potrzeba już pewnej siÅ‚y i gibkoÅ›ci, dlatego Wade zaleca opanowanie wczeÅ›niejszych 4 do minimum kroku 6. 

 

Oczywiście nie musisz się kurczowo trzymać tych planów - poszukaj na forum artykułów Powadzi, który zaprezentował kilka innych bardzo fajnych programów treningowych. Równie dobrze możesz je zmodyfikować, tylko pamiętaj, żeby wówczas poddać je ocenie użytkowników forum, bo bardzo możliwe że z czymś przedobrzysz ;)

 

Swoją drogą to zainwestuj w książkę, bo dokładniejszy opis wymienionych przeze mnie treningów znajdziesz w "Skazanym na trening" cz. 1.

 

Pozdrawiam :)


  • 1

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.


#8
Spoksik

Spoksik

    Brak

  • Użytkownik
  • 9 postów

Książka zamówiona;) Znowu pewnie z tydzień poczekam;)

2 lub 3 serie..... pytanie po ile powótrzeń? po 10?


  • 0

#9
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

To zależy od danego ćwiczenia. Startujesz od progu poczÄ…tkowego - w tych pierwszych krokach jest to zazwyczaj 10 powtórzeÅ„. W trudniejszych ćwiczeniach liczba ta zwykle wynosi 5, ale nie ma co przepisywać książki - gdy już do Ciebie dojdzie to natychmiast to zaÅ‚apiesz, jest to bardzo Å‚adnie rozpisane dla każdego ćwiczenia. NastÄ™pnie dodajesz powtórzenia, co już opisaÅ‚em w poprzednich postach. 


  • 0

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.


#10
Traviss

Traviss

    Member

  • Użytkownik
  • 21 postów

Siemka ,nie chcę zaśmiecać forum a mam podobne pytanko to zadam tutaj ::

Otóż gdy potrafię zrobić kroki 10 w siadach i wznosach to warto zacząć od 1 kroku c'nie ?


  • 0

#11
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

To zależy co jest Twoim celem. Generalnie cofanie siÄ™ o 9 kroków raczej nie ma sensu, nawet w przypadku metodyki ze "Skazanego na trening". 


  • 0

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.


#12
Traviss

Traviss

    Member

  • Użytkownik
  • 21 postów

Lece tak jak w książce ,i powinienem liczyć na efekty ?


  • 0

#13
Specnaz

Specnaz

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 88 postów
  • LokalizacjaDÄ™bica-Rzeszów

Efekty. hmmm a jakich oczekujesz?? Moim zdaniem cofanie siÄ™ do kroku pierwszego jest bez sensu. Dlaczego chcesz trenować ze Skazanego. Jest wiele innych planów treningowych (opisanych w piguÅ‚ce wiedzy punkt 8). Możesz dobrać takÄ… jak tobie odpowiada i zgodnÄ… z twoim celem. 

Skazany jest dla ludzi (przynajmniej ja tak twierdze), którzy nie mieli nigdy styczności z treningiem siłowym.


  • 0

#14
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

Trening "Skazanego na trening" ma na celu opanowanie dziesiÄ…tych kroków, gdy Ty już potrafisz je wykonać to metodyka Wade'a jest dla Ciebie bez sensu. Jakich efektów oczekujesz, skoro już potrafisz wykonać ćwiczenia, które sÄ… głównym celem tej książki? 


  • 0

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.


#15
Traviss

Traviss

    Member

  • Użytkownik
  • 21 postów

umiem tylko 2 a 4 pozostałe jest warto prawda ?


  • 0

#16
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

Jeśli nie potrafisz wykonywać pozostałych master step'ów to oczywiście możesz zacząć od pierwszego kroku jeśli chcesz trenować wg. metodyki Wade'a. Alternatywą dla jego planów mogą być różnorakie plany na siłę ( np. 5x5 ) opisane w pigułce wiedzy.


  • 0

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.


#17
Traviss

Traviss

    Member

  • Użytkownik
  • 21 postów

czyli co ,zacząć te 4 kroki od pierwszego metodą 5x5 tak jak na forum jest to fajno rozpisane ,a co do tych 4 ćwiczeń ?


  • 0

#18
KamilKonskie

KamilKonskie

    Member

  • Użytkownik
  • 25 postów

Ja po prostu kieruje siÄ™ dokÅ‚adnie tym co jest w książce+informacje zaczerpniÄ™te od innych oraz wÅ‚asne przemyÅ›lenia. DziaÅ‚am skazanym od 1 kroku, plan treningowy także z książki. Czasami kiedy czujÄ™ , że jestem w stanie zrobić jakieÅ› dodatkowe serie to po prostu je dokÅ‚adam. Teraz jest już 4 miesiÄ…c, z czego 3 miesiÄ…c myÅ›lÄ™, że opuÅ›ciÅ‚em być może z 1 trening. Ale wiem co oznacza twój mÄ™tlik. Mega dużo wiadomoÅ›ci , opinii, nie wiadomo co robić. Po 1 miesiÄ…cu jak już wejdziesz w trening w dużej mierze bÄ™dziesz sam wiedziaÅ‚ co jest dla ciebie najlepsze :). Ja siÄ™ czujÄ™ niesamowicie dobrze idÄ…c tym treningiem ;). I Å»yczÄ™ powodzenia i oczekujÄ™ relacji jak ci idzie. 

"Skazany jest dla ludzi (przynajmniej ja tak twierdze), którzy nie mieli nigdy styczności z treningiem siłowym"

Jeżeli chodzi o to , to dobrze napisałeś , że ty tak twierdzisz ;). Mi działanie od 1 kroku pomogło bardzo mimo, że już miałem styczność z siłownią , sztukami walki(gdzie już pojawiało się dużo elementów kalisteniki). Przygotowuje się z kroku na krok, abym bez żadnych boleści problemów mógł wykonywać kolejne ćwiczenia. Jak wiadomo zdania są podzielone ;)


  • 0

#19
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

Nie bardzo CiÄ™ rozumiem, chyba nie przeczytaÅ‚eÅ› piguÅ‚ki wiedzy. W treningu 5x5 dobierasz ćwiczenie które jest dla Ciebie wyzwaniem ( czyli takiego, które potrafisz wykonać maksymalnie 7 razy ), wiÄ™c bezsensowym jest zaczynanie w tym przypadku od pierwszego kroku. W przypadku metodyki Wade'a owszem, ale nie w treningu na czystÄ… siÅ‚Ä™. 

 

Jeżeli potrafisz wykonywać wznosy nóg do pozycji L oraz pistolety, to po prostu utrudnij sobie te ćwiczenia i wykonuj je również w schemacie 5x5 - zatrzymania izometryczno-dynamiczne ( szczególnie w najcięższych pozycjach ćwiczenia - w przypadku wznosów nóg jest do poziomka, w przypadku pistoletów gdy jesteś na dole i Twoje udo spoczywa na łydce ), wolniejsze wykonywanie, dodanie zewnętrznego obciążenia itd.


  • 0

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.


#20
Traviss

Traviss

    Member

  • Użytkownik
  • 21 postów

na pewno przydadzą mi się te rady gdy będe układał plan z zamysłem głównie rozwoju siły ,ale póki co dopiero zaczynam i nie widze powodu by od razu zaczynać konkretną "siłówkę" a wprawić ciało w ten cały mikro jezz ,na darmo to nie pójdzie a na pewno się przyda ,co do 5x5 czy innych typowo pod siłę ,na pewno i w moim przypadku będą ale na nie jescze czas .Dzięki za pomoc


  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych