Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Siła funkcjonalna- jaki trening?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
21 odpowiedzi w tym temacie

#1
Placuuh

Placuuh

    Member

  • Użytkownik
  • 13 postów

wiek: 18lat

wzrost: 173cm 

bf~13%

staż: boks 3.5roku, siłownia sezonowo głównie jesień/zima, rok ćwiczenia z własnym ciałem lecz był to raczej dodatek do boksu

 

 

Witam moim celem jest zwiększenie siły funkcjonalnej. Chcę żeby miała przełożenie na boks i późniejszy trening elementów kalistenicznych, chodzi o zbudowanie solidnych fundamentów. Nie wiem niestety od czego zacząć, czytałem sporo artykułów na forach gimnastyków, kalisteników i kulturystów i nie mam pojęcia jak powinien wyglądać taki trening. 

 

Plan tygodnia

pon- boks

wt-siłka

sr-boks

czw-siłka

pt-boks

sob-siłka

niedziela-wolne  

 

ew. mogę wywalić jeden trening jeżeli takie zestawienie będzie zbyt dużym obciążeniem 

 

Jeżeli chodzi o dietę, to jest ona zbilansowana. Liczę kalorie, będę celował w nadwyżkę kaloryczną ~300 kcal


  • 0

#2
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
Nikt nie ulozy za Ciebie planu.

Na naszym forum jest mnostwo gotowych planow. Mnostwo wiedzy teoretycznej i praktycznej. Wystarczy wyciagnac reke.

Ale slowem wstepu skup sie na treningu obwodowym na poczatku z podstawowymi cwiczeniami. Pisalem o tym dosyc spory artykul. W dziale metodyka jest.
+pigulka wiedzy

Wysłane za pomocą TapaTalk
  • 0

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#3
Placuuh

Placuuh

    Member

  • Użytkownik
  • 13 postów

Nie chcę gotowego planu, tylko nakierowanie na odpowiednie lektury. Przejrzę raz jeszcze "metodykę". 


  • 0

#4
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
Nakierowanie, a nawet gotowy plan na start jest tu:

http://kalistenikapo...łady#entry88106

Wysłane za pomocą TapaTalk
  • 0

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#5
Placuuh

Placuuh

    Member

  • Użytkownik
  • 13 postów

Myślę, że pierwsze dwa etapy o  których pisałeś mam już za sobą. Jak wspomniałem wyżej trenuję już rok bez obciążenia (pomijając dwa miesiące siłowni w połowie tego okresu). Teraz chciałbym się skupić na etapie trzecim. Myślałem o treningu 5x5 obawiam się, że może to być za dużo jeżeli dołożę treningi boksu które same w sobie są wyczerpujące 


  • 0

#6
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
Napisales "byl to raczej dodatek do boksu", wiec nie byl to pewnie usystematyzowany trening rutynowy, gdzie kazde cwiczenie ma swoj odrebny sens, ilosc powtorzen i intensywnosc jest taka, jak metodyka wskazuje, a nie ego itd itp.

Chcesz przeskoczyc do 5x5 - nie ma problemu. Twoje cialo, Twoj czas. Artykul nie musi byc stosowany przez wszystkich.

Wysłane za pomocą TapaTalk
  • 0

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#7
Placuuh

Placuuh

    Member

  • Użytkownik
  • 13 postów

Może uściślę, trenowałem 3 razy w tygodniu. Dzieliłem tak: A.podciąganie brzuch B.pompki/dipy brzuch  (nogi na treningach boksu) różne rozstawienia rąk, różne warianty. Czasem rutyny madbarz. Zaczynałem na początku lipca 2013 z czterema podciągnięciami i to ledwo, a jesienią były już pierwsze muscle up. Jakiś progres był, ale nie tak szybki niż gdybym trenował tylko kalistenike. 


  • 0

#8
Sethbdg

Sethbdg

    Nie ćwiczę 5x5. ;)

  • Bywalec
  • 1 055 postów

Przeczytaj "Więcej niż bodybuilding I", tam jest wiedza, której potrzebujesz.


  • 0

66668745.png


#9
Glowa

Glowa

    Mój czas jeszcze nadejdzie

  • Bywalec

  • 282 postów
  • LokalizacjaOława/Wrocław/Dziwnówek

O, sport walki, zatem polecam ten artykuł: http://kalistenikapo...wni ze sztangą.

 

http://workoutbodyat...i-skakanie.html

 

Cytuję: Tureckie wstawanie.
Wzmacnia mięśnie tułowia, brzucha, stabilizuje barki, wzmacnia nogi. Jeśli trenujesz sztuki walki, MMA albo boks - powinno być najważniejszym ćwiczeniem w Twoim treningu. Wstawanie tureckie z odpowiednim ciężarem sprawi, ze Twoje ciało przemieni się w stalową konstrukcję, zdolną przyjmować setki ciosów bez uszczerbku na zdrowiu.
 
Do tego trening oczywiście eksplozywny, jakieś pompki z klaśnięciem, muscle upy, kettle jeśli chcesz. Siła eksplozywna na początku treningu. Na siłę maksymalną jakieś pompki na 1 ręce, pistolety. Raczkowanie też bym dorzucił. 

  • 0
Skazany na trening od 10.2012

#10
Placuuh

Placuuh

    Member

  • Użytkownik
  • 13 postów

Właśnie szykuje powoli posiłek przed treningowy :) Wieczorem przeczytam wszystkie linki, z zapowiedzi widzę, że mnie zrozumieliście :) Jeszcze jedno; co myślicie o wiosłowaniu, martwym i reszcie wielostawowych?


  • 0

#11
Struc

Struc

    Advanced Member

  • Zasłużony
  • 1 348 postów
  • LokalizacjaKraków

wszystkie ćwiczenia wielostawowe ze sztangą/hantlami/kettlem są wartościowe

 

kwestia celów


  • 0

...


#12
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
Wszystko zalezy od celu. Cwiczeniem wielostawowym trudniej osiagnac przyrost masy miesniowejbw postaci masy strukturalnej, lecz duzo latwiej o sile oraz mase funkcjonalna.

Ja nie izoluje ruchu nigdy. Minimum dwa stawy musza pracowac, aby miesnie "rozumialy" sie i wiedzialy jak wspolpracowac.

Wysłane za pomocą TapaTalk
  • 0

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#13
Placuuh

Placuuh

    Member

  • Użytkownik
  • 13 postów

@głowa- Luko piszę pod artykułem:"gdy ktoś wykonuje ciężkie martwe ciągi ale wymachy odważnikami, to nie ma sensu zajmować się dodatkowo uchwytem."Więc wstępnie odpada. Za to tureckie wstawanie mi się spodobało :) 

 

@Sethbdg- Mam już książkę "Więcej niż bodybuilding I", dzisiejsza lektura na dobranoc :) 

 

@Struc- o celach pisałem w pierwszym poście 


  • 0

#14
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp


@Sethbdg- Mam już książkę "Więcej niż bodybuilding I", dzisiejsza lektura na dobranoc :)


Szkoda, ze wsparles kogos na chomiku, a nie autora kupujac oryginal. Wnioskuje po czasie reakcji na post setha.



Wysłane za pomocą TapaTalk
  • 0

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#15
Struc

Struc

    Advanced Member

  • Zasłużony
  • 1 348 postów
  • LokalizacjaKraków

Powadzi, mówisz o izolacji... przecież nie mówimy o izolacji, nie ma jej w ćwiczeniach złożonych/wielostawowych (jak sama nazwa wskazuje)... nie ważne z jakim przyrządem, czy to sztanga czy odważnik.

 

Tylko ćwiczeniami złożonymi osiągniesz najlepszy przyrost masy i siły (pozostaje kwestia metodyki treningowej)... Izometria robi tylko siłę i to w konkretnych przypadkach i jest to trening pod pozycje, właśnie z masa ciała.

 

Powadzi... jakoś tak się zafiksowałeś na walce z ciężarami... niesłusznie... trening siłowy z ciężarami (tak samo jak bieganie) to jeden z elementów większości dyscyplin sportowych: wszystkie biegi, kolarstwo, wszelkie sporty zespołowe, pływanie, cokolwiek nie wymyślisz... gimnastycy również mają trening z ciężarami z przygotowaniach... szczególnie pod najtrudniejsze elementy: waga w podporze, żelazny krzyż, samolot...

 

Nie odbierz mnie źle, ale jako człowiek posiadający dużą wiedzę i podpowiadający innym jak trenować, powinieneś się jednak otworzyć. W wielu przypadkach trening ze sztangę jest nieodzowny, np. we wszystkich dyscyplinach wymagających dobrego wyskoku lub ogólnie skoczności i dynamiki czy mocnego przyspieszenia w nogach... mowa o przysiadach ze sztangą - tego ćwiczenia nie zastąpi nawet pistolet.

 

Placuuh,

Boks to sport dynamiczny i wymagający dużej mocy (siła + szybkość) zarówno w nogach jak i rękach.

Nic ci więcej nie potrzeba jak odważnika - zrobisz wszystko, siłę, wytrzymałość, moc.


  • 1

...


#16
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
Hmm napisalem o izolacji, poniewaz jest to przeciwienstwo cwiczenia wielostawowego. Pytanie bylo o cwiczenia wielostawowe, wiec wspomnienie, ze poprzez izolacje nie osiagnie sie tego, co poprzez wykorzystanie zlozonych ruchow jest zasadne :)
Chyba sie nie zrozumielismy, bo sens mojej i Twojej wypowiedzi jest ten sam :)

Ja nie zamykam sie w pudelku kalisteniki i nie uwazam, ze sztanga jest zla. Sam cwiczas wg F1 uzywam "ciezarow" zewnetrznych.
Wszystko zalezy od celu treningowego. Jesli ktos za cel obiera poprawienie wyciskania na plaskiej, to niestety musi dygac sztangą.
Ale jesli kogos celem sa np kroki mistrzowskie ze skazanego, to po jakie licho komus sztanga?
Fakt urozmaici to trening. W inny sposob zaatakuje miesien. Ale po co, skoro cel treningowy tego nie wymaga?

Ale jesli ktos chce polaczyc kali z silownia, bo chce panowac nad swoim cialem i jednoczesnie poprawic wynik na plaskiej, to nie bede glosil herezji, ze samą kalistenika to osiagnie.
Najpierw okreslenie celu, a nastepnie dobor odpowiednich srodkow. Nigdy odwrotnie. A niestety wiekszosc najpierw dobiera srodki, a pozniej okresla cel. "Mam w domu stara sztange, kilka hantelek. Chce zrobic back levera". Jedno i drugie nie ma nic wspolnego.

Fakt, gimnastycy trenuja z ciezarami, ale robia to, poniewaz pomoze im to w konkretnym elemencie. Nie machaja sztanga, zeby poprawic rekord, lecz po to, aby osiagnac nadrzedny cel. Dodatkowo oni nie machaja stowki na plaskiej lecz uzywaja czesto samego gryfu w cwiczeniach izometrycznych, ale nie o tym post :)

Zawsze gdy chodzi o nogi, to pisze o wykrokach, a czasami, jak ktos jest bardziej zaawansowany to pisze o wykrokach z dodatkowym obciazeniem.
A zazwyczaj nie poruszam kwestii nog, poniewaz mi wystarcza wykroki i pistolety + bieganie. Czasami dodaje "zapytaj setha, bo z tego co wiem zna sie na treningu nog".

Z drugiej jednak strony jestesmy na forum kalistenicznym i jestem zwolennikiem treningu masa ciala, stad moje podejscie i proba zasiania nasionka w kazdym nowym uzytkowniku.

Chcialbym, aby kazdy wiedzial co to kalistenika, tak jak kazdy wie co to kulturystyka.
Moze i czasami mozna miec takie odczucie, ze krytykuje ciezary, ale bardziej mam za cel pokazanie, ze sa swietne alternatywy dla mlodych ludzi, ktorzy chca sie rzucic na duze ciezary, bo to jest meskie.

Ps. Konstruktywnych dyskusji nigdy nie odbieram zle :)

Wysłane za pomocą TapaTalk
  • 0

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#17
Struc

Struc

    Advanced Member

  • Zasłużony
  • 1 348 postów
  • LokalizacjaKraków

luzik :D

 

jestem zdania, że jak ktoś chce trenować z obciążeniem, np. jako dodatek do kalisteniki, to lepiej go nakierować jak robić to dobrze niż odradzać

 

każdy mądry trening jest wartościowy, a jak ktoś ma czas i ochotę trenować w wielu różnych "stylach" to znaczy, ze ma dużo energii i zapału... a to bardzo dobrze. na refleksje i wyciąganie wniosków zawsze przychodzi czas później :P


  • 0

...


#18
Placuuh

Placuuh

    Member

  • Użytkownik
  • 13 postów

Lubię czytać takie dyskusję, można się sporo nauczyć. Nie zgodzę się tylko z jednym Powadzi, jeżeli ktoś trenuję kalistenike wcale nie będzie odbiegał na płaskiej od "pakerów". Czytałem wypowiedzi ludzi z forum gimnastycznego gdzie mówili, że siła z gimnastyki przekłada się na siłownie lecz nie na odwrót. Nawet mój ziomek moich rozmiarów podnosi coś koło 100kg na przysłowiową klate, a sztangi prawie nie dotyka.

 

 

Szkoda, ze wsparles kogos na chomiku, a nie autora kupujac oryginal. Wnioskuje po czasie reakcji na post setha.  - a może poszedłem do biblioteki? :)


  • 1

#19
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
Moze :)

Placuuh, moze zle cos napisalem. W glowie bylo oczywiste, a na "papierze" wyszlo inaczej.

Chodzi mi o to, ze chcac bic wlasne rekordy i wyciskac jak najwiecej trzeba po prostu wyciskac. Oczywiscie wszystkie cwiczenia poboczne przyczynia sie do poprawy wyniku, ale wyciskanie to podstawa.

Ostatnio byl artykul "crawling lepszy od martwego ciagu". Ze po ilus tam tygodniach crawlingu poprawil sie wynik w martwym. Oczywiscie ze tak. Sila rosnie podczas raczkowania i temu nikt nie zaprzeczy, ale idac tym torem po co trojboisci trenuja sztanga skoro wystarczyloby raczkowac?

Tak jsk napisalem. Najpier cel, pozniej srodki. Jesli ktos chce tylko poprawic np wyciskanie z 80 na 90kg to wystarczy pojsc na budowe na lato i sila pojdzie. To sa przyziemne liczby. Ale jesli ktos dyga 170kg na klate i chce podskoczyc do 190kg to mu crawling, budowa, gimnastyka tylko pomoze w nieznacznym stopniu. Po przekroczeniu pewnego poziomu zwykle cwiczenia przestaja dzialac. Trzebacsiehac po specjalistyczne srodki (zgodnie z artykulem, ktory ostatnio pisalem).

I drugi raz przyznaje racje komus, kto mysli tak samo jak ja, ale przedstawil to nieco inaczej :)

Wysłane za pomocą TapaTalk
  • 0

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#20
Placuuh

Placuuh

    Member

  • Użytkownik
  • 13 postów

Dobra znów tutaj jestem :) Poczytałem poszukałem i póki co mam zarys ćwiczeń które chciałbym wykonywać. 

 

Plecy: martwy, wiosłowanie, drążek z obciążeniem, korci mnie też ćwiczenie z książki; martwy ciąg jednorącz opinie?

biceps: uginania hantlami lub sztangą- tutaj nie poszaleje hehe

triceps: dipy z obciążeniem, odwrócone pompki z obciążeniem 

barki: żołnierskie, Unoszenie sztangielek w opadzie tułowia, Unoszenie sztangielek bokiem w górę i tutaj dorzucił bym lub zastąpił coś kettlem

nóżki przód: wypady, przysiad zerchera lub ze sztangą na barkach z przodu, 

nóżki tył: "dzień dobry" :)

klata: tutaj Pavel Tsatsouline polecał płaską ławkę, dorzucić wyciskanie hantli na skosie/ rozpiętki? 

 

Z książki dowiedziałem się kilku fajnych rzeczy, ale niestety pogubiłem się w tysiącach treningów które są tam opisane. Dalej szukam treningu siłowego, który mogę połączyć z boksem. Czekam na dyskusję o ćwiczeniach. Pozdro :)


  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych


    Bing (1)