Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Scott Sonnon i TACFIT Fitness System


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
59 odpowiedzi w tym temacie

#1
-Marcin-

-Marcin-

    No brain, no gain.

  • Użytkownik
  • 66 postów
Scott Sonnon to amerykański trener sportu i sztuk walki. Wiele nauczanych przez niego technik pochodzi z Rosji gdzie trenował przez dłuższy czas. Jest propagatorem walki z otyłością dzieci i co ciekawe powrotu do treningu pochodzącymi z Indii maczugami (tzw. clubbel). Swingowanie maczugami stało się nawet dyscyplina olimpijską i przetrwało do olimpiady w 1932 roku w Los Angeles, na której amerykańska reprezentacja rozgromiła rywali zdobywając wszystkie miejsca medalowe.
Opracował takie programy treningowe jak np. Intu-Flow czyli trening mobilności stawów i TACFIT Fitness System jako system ćwiczeń przeznaczonych dla określonych grup zawodowych (jeden dla strażaków, drugi dla żołnierzy jeszcze inny dla cywilów), z których na każdą czyhają inne niebezpieczeństwa i wyzwania. TACFIT opiera się na teorii, która głosi, że system nerwowy nie ewoluował od czasów społeczności zbieracko- łowieckich i typy ruchów najczęściej wykonywanych w czasie tych czynności najefektywniej stymulują układ nerwowy do rozwoju.
Dla znających język angielski i chcących zapoznać się z całością wypowiedzi Sonnona wywiad z nim:


Oraz dwa z jego wielu programów treningowych:
http://v.youku.com/v...gzNDI3MTgw.html
http://v.youku.com/v...cyMTE5Mzc2.html

P.S. Idea przyświecająca TACFIT przypomina mi się wypowiedz Pawła Tsatsoulina, który powiedział kiedyś, że martwy ciąg powinien być podstawowym ćwiczeniem każdego zjadacza chleba, ponieważ w ciągu dnia znacznie częściej życie zmusza nas do podniesienia czegoś z podłogi niż do np dziesięciokilometrowego biegu.
  • 0

#2
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość
Marcin, rep za opis i ciekawe linki. Co do idei, to mam mieszane uczucia.
  • 0

#3
-Marcin-

-Marcin-

    No brain, no gain.

  • Użytkownik
  • 66 postów

Na podstawie informacji jakie wyczytałem na anglojęzycznych forach TACFIT nie cieszy się jakąś ogromną popularnością, choć uważany jest za dobrą wytrzymałościówkę (nazwa sama mówi za siebie TACtical FITnes). Dla mnie osobiście ciekawie wyglądają ćwiczenia wyraźnie inne niż te z programów P90X i innych tego typu. Pełnych spinów, brzuszków i pompek. Osobiście jednak, mimo że nie próbowałem wątpię by zgodnie z reklamami sprzedającego był używany przez jednostki policji antyterrorystycznej, komandosów, agentów służb specjalnych i szpiegów! Brakuje do kompletu tylko wojowników ninja :D

Masę pochwał uzyskuje podobno bardzo skuteczny trening mobilności stawów zwany Intu-Flow oraz często dopełniany nim Flow-Fit. Ten drugi jest treningiem koordynacji i wytrzymałości.
Jeśli ktoś ma ochotę spróbować programu to bardzo proszę:

Trening mobilności stawów Intu-Flow, wstęp Scotta Sonnona (Cz.1)


Trening mobilności stawów Intu-Flow, wstęp Scotta Sonnona (Cz.2)


Trening mobilności stawów- kark, barki, łokcie, nadgarstki (Cz1)


Trening mobilności stawów- ramiona, dłonie/palce, dolny i piersiowy odcinek kręgosłupa, biodra (Cz2)


Trening mobilności stawów- biodra, kolana, kostki + Four Corner Balance Drill (Cz3)

 

Trening mobilności stawów (Cz4)


Próbka treningu FLOW FIT


  • 0

#4
kano

kano

    KB-MASTER !

  • Zasłużony
  • 1 325 postów
Nieco rozwinę temat, bo też się tym trochę interesowałem :)

FlowFit level 3:




FlowFit level 4:




Chyba każdy program składa się z 4 poziomów, gdzie wykonuje się coraz trudniejsze warianty ćwiczeń.

Progresja SitThru (jednego z elementu FlowFit):



Do tego chyba wszystko jest wykonywane na zasadach TABATY - 20s ćwiczenia, 10s przerwy x8, potem zmiana ćwiczenia itd...


Programów jest sporo - SURVIVAL, ROPE, WARRIOR, BARBARIAN i jeszcze kilka innych.

Ćwiczenia - ruchy - są ciekawe, ale czy są skuteczniejsze niż np. klasyczne pompki/podciąganie??

Pewnie zależy to od celu treningu - na mobilność na pewno lepsze, ale jak ktoś chce dopakować klatę czy powtórzeń na drążku, to pewnie nei będzie to najszybsza droga..

Na pewno warto się zapoznać i choć z niektórych propozycji skorzystać :)
  • 0

#5
Luko

Luko

    Advanced Member

  • Bywalec

  • 1 921 postów
moje systemy treningowe. Powiem krótko, miazga! Jestem na trzecim etapie Commando, i całkiem inna jazda w ciele. Trening niezwykle skuteczny, opierający się na genialnym protokole 4/7. "Wygrywa nie ten kto jest silniejszy, a ten kto szybciej się regenruje" - to zasada Tacfitu. Zdecydowanie program, nastawiony dla ludzi którzy nie boją się bólu (podobnie jak u Rossa) i lubią pokonywać swoje słabości. Trening ostry i brutalny, tylko mogę powiedzieć. Przy dniu high intense, można wymiotować. Jeśli nie, to oszukujesz samego siebie. Jest to wytrzymałościówka świetnie budująca funkcjonalność ciała. Jeśli tylko rzetelnie jest wykonywany, spokojnie zrobi z Ciebie potężnego sportowca. Siła rośnie w górę przy tym treningu. Też czytałem mnóstwo krytyki i nie chciałem brać się za ten program. Jednak wziąłem i nie żałuje, tego mi było potrzeba. Od razu mówię żeby nie brać się za Tacfit bez znajomości jego programów z yogi, ageless mobility czy stress flowu, bo to na nich właśnie opiera się cała siła.
Intuflow, to geniusz program. Długo trzepałem internet by znaleźć coś podobnego równie rozwijającego stawy, płynność, ruchu, lekkość i swobodę w poruszaniu się. Nie ma! :)
Ktoś kto chce wykonywać akrobacje na drążkach niech sobie odpuści. Gimnastycy powinni się zainteresować Flowfitem, yang oraz prasara yogą. Dla wszystkich obowiązkowo intuflow. Natomiast TACFIT - dla zawodników szutk walki to mus, dla tych którzy chcą być wszechstronni, silni i funkcjonalni mus, dla tych którzy chcą mieć sprawność komandosów mus. Sonnon trenował w Specnazie oraz poleca go wszędzie sam Pavel :)
chcesz budować mięśnie TACFITEM, jest to najbardziej możliwe. Jestem w fazie testów własnego programu budującego mięśnie na bazie TACFITU ;]
  • 0

#6
kano

kano

    KB-MASTER !

  • Zasłużony
  • 1 325 postów
O!
Jednak ktoś próbował! :)
Ja się jedynie przymierzałem i na przymiarkach się skończyło.

FlowFit jakiś czas robiłem w ramach rozgrzewki, ale to kilka minut - z 3-5 obwodów.

Miałem też podejście do kettlowego "Spetsnaz Kettlebell" - też inne ruchy niż u Tsatsouline'a i w ogóle..
Pod kątem siły (jako siła np. do wyciskania kettla) to niespecjalnie to widzę, ale pod kątem rozwoju sprawności - jak najbardziej przydatne.
Nie można tego robić z jak najcięższym kettlem, bo nie o to chodzi.

Najbardziej wkurza mnie to podejście 20/10s, bo trzeba patrzeć na zegarek, albo jakiś timer mieć.

Poniżej dzienniki wszelkich programów:
http://www.rmaxinter...post&order=desc

Nie wiem czy można jeden program stawiać ponad drugi - te bodyweight to chyba wszystko "to samo" - identyczna metodyka, a zmieniają się ćwiczenia.
COMMANDO, SURVIVAL, FIREFIGHTER, WARRIOR, itd..
Mass Assault - wykorzystuje sztangielki
Kettlebell Spetsnaz - kettle
Clubbell - wszelkie - maczugi/clubbells
Rope - liny

W tych bardziej rozbudowanych zestawach są dodatkowo rozgrzewki/cool down, jakieś elementy z jogi, rozciągania itd.
Gdzieś nawet był filmik dotyczący gibkości w stawach nadgarstkowych - sporo materiału z pałkami, kijami - no, ciekawe!!

@lucluca
Napisz coś więcej o programie Sonnona - jak to wyglądało? co Ci dał? Którym dokładnie programem jechałeś? itd..
 
a z tymi Sonnon'owymi treningami ze specnazem, medytacją z mnichami, maczugami w Indiach - to bym raczej uważał ;)
  • 0

#7
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość
Kano, zgadzam się z Tobą, że oprawa (specnaz, mnisi itp.) to chwyt marketingowy i należy patrzeć na to z przymrużeniem oka;) Generalnie programy wydają się sensowne ale prochu nikt tu nie wymyślił. Nie mówię, że to źle, bo według mnie było by gorzej gdyby ktoś nagle zakwestionował wszystkich innych i zaprezentował swój magiczny, jedynie słuszny program. Dobrze, że jest tu opracowana metodyka, choć duży wybór programów zawsze każe mi się zastanowić, czy są one dobrze przemyślane a nie układane na ilość.
  • 0

#8
kano

kano

    KB-MASTER !

  • Zasłużony
  • 1 325 postów
Biznes is biznes!

Jak spojrzeć na dzienniki treningowe, to ludzie robią i po trzy programy naraz!
Tu jakaś joga, tam jakieś coś z masą ciała, a do tego np. maczugi..

Wymyślić 4-6 ćwiczeń + 4 kroki do nich i już mamy nowy program..
Czym specjalnym różni się takie COMMANDO od SURVIVAL?

Z drugiej strony - jest w czym wybierać, jak komuś taki system przypasuje, to całe życie może nim jechać :)



  • 0

#9
Luko

Luko

    Advanced Member

  • Bywalec

  • 1 921 postów
Co mi dał? Zdecydowanie większą sprawność fizyczną, zbudował sylwetke (po moich modyfikacjach) i poszerzył gibkość . Robiłem Commando oraz Warriora. Ten pierwszy idealnie pali tłuszcz i przy okazji buduje mięśnie. Ten drugi świetnie buduje umiejętność poruszania swoim ciałem. Niektóre pozycje wydają się banalne, a są nie zrobienia. Ogólnie lepsze samopoczucie i więcej energii mam po tych treningach. Większość tych programów łącznie z jogą, flowfitem i intuflowem jest nastawiona na poszerzanie zakresu ruchu, kompletnie inaczej niż w oldskulowej kalistenice. Sonnon jest zwolennikiem biomechaniki ciała, podobnie jak ja. I uważam że zakres ruchu jest ważniejszy od wyglądu mięśni. Aczkolwiek łatwo budować na tych programach mięśnie.
Co do całej otoczki, muszę was rozczarować jest prawdziwa. Poszukajcie jego pierwszych nagrań "Zdorovye, natural slavic health system" - nagrywany podczas jego pobytu w Rosji. Zresztą większość jego programów czerpie z rosyjskiego Sambo i Sistiemy. Po za tym innymi trenerami Tacfitu, są między innymi:
Ryan Murdock - podróżnik, http://ryanmurdock.com/ stąd ta otoczka mnichów i starożytnej kultury.
Joe Wilson - mnóstwo czarnych pasów, pobyt w Chinach

Zresztą nie chce mi się aż tyle rozpisywać. To zależne jest od celów. Kto chce niech spróbuje i sam się przekona czy to dla niego zamiast za dużo myśleć i analizować. Timer jest do rozwiązania, bo ja nieraz go stosuje a nieraz robie circuity. Dla mnie trening ze "Skazanego" był nudny i nie dawał mi takich efektów jakie chciałem po prostu :) popatrzcie na dział fotek, tam wrzucę efekty swojego TACFITU :)
  • 0

#10
kano

kano

    KB-MASTER !

  • Zasłużony
  • 1 325 postów
Większość wszelkich opowieści nadających mistyczną aurę czy coś - można dzielić przez 2 czy przez 10.. W zależności od "ojca założyciela".

Czy to Wade siedział w więzieniu pół życia, czy 24h w areszcie, czy w ogóle istnieje! - nie wnikam. Oceniam to co mnie interesuje - akurat tutaj merytorycznie mnie ciekawi.

Jak trzymać się podziału na cele treningowe, to:

Lafay - sylwetka
Wade - siła + związana z nią umiejętność panowania nad swoim ciałem - pistolet, podciąganie jednorącz, pompka jednorącz, itd..
Tsatsouline - siła jako umiejętność :)
Enamait - kondycja, siła, eksplozywność - bardzo przekrojowo, nie ma jakichś specjalizacji.
Sonnon - hmm.... zdrowie! Ruchomość w stawach!

Tak bym to podsumował..
Pewnie kogoś pominąłem.

Każdy program wpływa na wszystko, ale główny naciska chyba taki jest, jak napisałem.
Przy ogarnięciu posiłków, to i ciało będzie się wizualnie zmieniać.

Żeby nie robić off topa, to może jeszcze ktoś coś z Sonnona robił?

Po kilku powtórzeniach flowfit człowiek jest dosyć fajnie rozgrzany.

W tych swoich programach bodyweight łączy on podstawowe ćwiczenia (często nieco udziwnione - nie oceniam, czy to dobrze, czy źle), z rozciąganiem, czy elementami jogi.
Pole manewru jest spore, także kolejne programy pewnie czekają w szufladzie.

Firefighter: First Alarm!
To ma w sobie chyba masę ciała, kettle i maczugi :)
  • 0

#11
-Marcin-

-Marcin-

    No brain, no gain.

  • Użytkownik
  • 66 postów
Mam pytanie do Lucluca (dotyczy także każdego kto próbował i ma ochotę się wypowiedzieć). Czy przed commando i warriorem robiłeś pełen program Intu-Flow czy tą wersję rozgrzewkową, oraz czy po treningu robiłeś jego cool down czy pełną Prasara Instructional: Series 'A' Flows lub Forward Pressure The Yang of Yoga?
  • 0

#12
Luko

Luko

    Advanced Member

  • Bywalec

  • 1 921 postów
Warriora nie robiłem jeszcze, on bardziej skupia się na biomechanice i chętnie go zrobie gdy skończę Commando. Ja robię swoją rozgrzewkę przed głównym treningiem i zazwyczaj są tam także elementy Intu-flow. Intu-flow robię codzinnie po kilka razy, uwielbiam ten program bo to najlepszy lek jaki istnieje! Z racji tego że go wykonuje nie jest mi potrzebna długa rozgrzewka. Wystarczy parę minut i przechodzę do treningu. O kontuzjach nie ma mowy. Po treningu cooldown tylko. Cooldown to pozycje z yogi, ale jednak cooldown to nie jest Prasara oraz Yanga yoga. Cooldown to odpoczynek po treningu. Natomiast yogę wykonuje w dni low intense jako aktywną regenerację. Po za tym sam sobie pomodyfikowałem wszystko i codziennie parę flowów zawsze poleci ;)
  • 0

#13
Revo

Revo

    Advanced Member

  • Bywalec

  • 659 postów
Lucluca mam prośbę możesz wrzucić jakieś namiary na materiały dla kogoś kto chciałby od zera się za to zabrać.
  • 0

#14
kano

kano

    KB-MASTER !

  • Zasłużony
  • 1 325 postów
Może wrzuć tytuły - plan od zera do bohatera!
Wg odpowiedniej kolejności :)
  • 0

#15
Luko

Luko

    Advanced Member

  • Bywalec

  • 1 921 postów
to jest zależne od waszych celów, każdy materiał jest inny i służy do czego innego ;)
  • 0

#16
Revo

Revo

    Advanced Member

  • Bywalec

  • 659 postów
Wrzuć hurtem wszystkie, będzie dla potomnych
  • 0

#17
kano

kano

    KB-MASTER !

  • Zasłużony
  • 1 325 postów
To może tak:

Jest sobie Jasiu, który nie ma kontaktu ze sportem poza lekcjami WF'u, na których wszystko go boli.
Specjalnie nie odstaje, ale też nie wychyla się...

Co byś Jasiowi polecił? Na najbliższe 100lat??

A każdy zainteresowany już się jakoś wstrzeli w odpowiednie miejsce :)

Początek to pewnie jakieś zestawy do pracy nad mobilnością stawów, potem joga, a potem pewnie jakieś połączenia" kali+joga (których jest pełno).

Głęboko w to nie wnikałem, tak tylko zapoznałem się nieco z niektórymi programami :)

Czekamy Lucluca! :)
  • 0

#18
Luko

Luko

    Advanced Member

  • Bywalec

  • 1 921 postów
intuflow, yoga i tacfit commando. Ogólnie to programy Sonnona są niby przez niego rekomendowane jako dla początkujących, jednak ja się z tym nie zgadzam. Są to brutalne programy oparte na Tabacie. Więc jeśli ktoś zaczyna z tego rodzaju treningami, to polecam wziąć pompki lub przysiady i zrobić sobie nimi Tabatę, będzie to świetne wprowadzenie. Mobilność i joga to nie jest początek, to jest główny fundament tych programów, są to narzędzia do jak najszybszej regeneracji. A np. taka Forward Pressusre yoga, wydaje się banalna ale to bardzo ciężki trening. Ogólnie to Tacfit Commando + yoga + intuflow. Wymasterowanie Commando, intuflow i yogi to okres około roku czasu, jak nic ;)
  • 0

#19
kano

kano

    KB-MASTER !

  • Zasłużony
  • 1 325 postów
Na zasadzie tabaty, ale on tam nie zapieprza jak dziki :)
Co w tabacie jest zalecane..
  • 0

#20
Luko

Luko

    Advanced Member

  • Bywalec

  • 1 921 postów
masz moderate intense day oraz high intense day. W moderate trzymasz lekko nogę na gazie, a w high naciskasz na maksa. Oczywiście tak sobie rozplanuj osiem rund żebyś je skończył, więc nie polecam zasuwać od pierwszego powtórzenia. Tabata to intensywność na maksa, więc jedyne co mogę zalecić to zasuwać, co więcej chcesz wiedzieć?
Weź program i przetestuj go na sobie, ręczę za Sonnona, bo to trener z olbrzymią wiedzą.
  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych