Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Jakie ćwiczenia na barki?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

#1
Tomson

Tomson

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 105 postów
Znacie może jakieś ćwiczenia na barki (bez sprzętu). Ogólnie to mam gryfy i obciążenie, ale chcę robić ćwiczenia tylko i wyłącznie z własną masą ciała.
Robię pompki na rękach, ale do mojego planu chciałbym dodać jeszcze jakieś ćwiczenia rozwijające barki.
Liczę na waszą pomoc.
Pozdrawiam.
  • 0
Nawet jeśli wszyscy już w ciebie zwątpili, pokaż że się mylili. Nie czekaj ani chwili dłużej.

#2
m6k3

m6k3

    Man of Steel

  • Zasłużony
  • 803 postów
  • LokalizacjaRzeszów
Zdaje się że barki pracują w większym lub mniejszym stopniu także przy wszelkiego rodzaju dipach.
  • 0

#3
BeF1990

BeF1990

    Outsider

  • Zasłużony
  • 433 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
No to koniecznie musisz zacząć uczyć się stania na rękach oraz pompek w takiej pozycji. :)
Rozumiem, że nie czytałeś jeszcze Skazanego?
  • 0

#4
m6k3

m6k3

    Man of Steel

  • Zasłużony
  • 803 postów
  • LokalizacjaRzeszów
BeF, Tomson pisząc "Robię pompki na rękach.." miał chyba na myśli pompki w staniu na rekach aczkolwiek pewny nie jestem :D
  • 0

#5
BeF1990

BeF1990

    Outsider

  • Zasłużony
  • 433 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
A no chyba, że tak... Widocznie źle to sobie zinterpretowałem. Skoro robisz pompki w staniu na rękach to moim zdaniem nic więcej na barki nie jest Ci potrzebne.
  • 0

#6
Tomson

Tomson

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 105 postów
Skazanego jeszcze nie czytałem. :/ Chciałbym robić jeszcze jakieś ćwiczenie na barki najlepiej takie, które by je poszerzyło. Ale chciałbym je robić na własnej masie tak jak już napisałem w temacie.
  • 0
Nawet jeśli wszyscy już w ciebie zwątpili, pokaż że się mylili. Nie czekaj ani chwili dłużej.

#7
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość
Jak już napisał BeF, najlepszym ćwiczeniem na barki są właśnie pompki w staniu na rękach. Szczegółowo wszystkie zalety tego ćwiczenia opisał Wade w "skazanym" więc odsyłam Cię do tej lektury, by za dużo tutaj nie pisać.

Od siebie dodam jeszcze, że w prawie wszystkich ćwiczeniach na kółkach są zaangażowane barki i to tak wszechstronnie, że czasem bolą mnie takie partie barków jakich nigdy wcześniej nie czułem;)

Na tylną, najbardziej zaniedbywaną część barków dobre są pompki zwykłe, lecz ze stopami na ścianie (wchodzimy po ścianie w górę i zapieramy o nią stopy). to jedno z ćwiczeń przygotowujących do deski (planche).

No i oczywiście dipy (jak napisał M6K3)
  • 0

#8
krzysiek20ino

krzysiek20ino

    Jay-Jay Petersburg

  • Zasłużony
  • 1 536 postów
A także podciągania w poziomie.
  • 0

#9
Robert

Robert

    Overcoming Gravity

  • Użytkownik
  • 254 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz
Moim zdaniem niezłe jest samo opieranie się na wyprostowanych rękach na oparciach dwóch krzeseł ( jak w szczytowym punkcie dipsów ). Mięśnie są w trochę inny sposób zaangażowane niż w staniu na rękach i jeśli wykonasz je na maksa do moim zdaniem mięśnie barków zmęczą się bardziej niż przy typowych dipsach.
  • 1

#10
krzysiek20ino

krzysiek20ino

    Jay-Jay Petersburg

  • Zasłużony
  • 1 536 postów
Tu masz rację Robert. Bardziej to działa na "kaptury" ;) Ale wymiata ćwiczonko, jeszcze z prawidłową postawą to w ogóle. ;)
  • 0

#11
Robert

Robert

    Overcoming Gravity

  • Użytkownik
  • 254 postów
  • LokalizacjaBydgoszcz
Jasne :), a po pewnym czasie można zacząć robić to na kółkach z pronacją i supinacją rąk.
  • 0

#12
Tomson

Tomson

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 105 postów
Dziękuje wszystkim za pomoc :D
  • 0
Nawet jeśli wszyscy już w ciebie zwątpili, pokaż że się mylili. Nie czekaj ani chwili dłużej.

#13
cassi

cassi

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Zasłużony
  • 1 496 postów
Ostatnio znalazłem ćwiczenia z masą własnego ciała na barki wrzucam filmiki może przyda się :)

1. Do tego napisać, że bardzo dobry kanał https://www.youtube.com/user/JDCav24
i strona internetowa http://athleanx.com





2.



3.



I po 4 warto na YT wpisać No Equipment czyli chodzi chyba bez sprzętu

 
Wpiszcie na YT

no equipment workout i jest sporo ćwiczeń bez sprzętu
  • 1

#14
Tomson

Tomson

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 105 postów

Ostatnio znalazłem ćwiczenia z masą własnego ciała na barki wrzucam filmiki może przyda się :)


Dzięki o coś takiego chodziło. :)
  • 0
Nawet jeśli wszyscy już w ciebie zwątpili, pokaż że się mylili. Nie czekaj ani chwili dłużej.

#15
Michal

Michal

    Advanced Member

  • Zasłużony
  • 1 598 postów
  • LokalizacjaWawa
Nie zwróciłem na to wcześniej uwagi, dopiero ten pierwszy film wrzucony przez Cassiego mi to uzmysłowił, że przy plankach bokiem bardzo barki pracują.
  • 0
Słownik ćwiczeń | Mapa miejsc do ćwiczeń

"Kto by chciał być normalnym? My chcemy być nadzwyczajni!"

#16
Adam.Kalman

Adam.Kalman

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Instruktor
  • 74 postów

A no chyba, że tak... Widocznie źle to sobie zinterpretowałem. Skoro robisz pompki w staniu na rękach to moim zdaniem nic więcej na barki nie jest Ci potrzebne.


Oczywiście, że jest. Pompki w staniu na rękach na kółkach, na początku z nogami zaczepionymi za linki (strapsy), najlepsze efekty są oczywiście bez zaczepiania się nogami czyli siła + balans.

Pompki w staniu na rekach na podłożu, jeżeli są robione przy ścianie, można zacząć próbować robić bez ściany, idealny element pośredni między przejściem na kółka.


  • 0

#17
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość
Adam, czy po opanowaniu stania na rękach przy ścianie od razu proponował byś przejście do pompek bez ściany i na kółkach? Bo według metodyki z kultowej wśród nas książki "skazany na trening" po pompkach oburącz przy ścianie stopniowo przechodzi się do pompek na jednej ręce ale nadal przy ścianie. Wiele czytałem o zaletach takiej unilateralnej pracy. Co o tym sądzisz?
  • 0

#18
Adam.Kalman

Adam.Kalman

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Instruktor
  • 74 postów

Adam, czy po opanowaniu stania na rękach przy ścianie od razu proponował byś przejście do pompek bez ściany i na kółkach? Bo według metodyki z kultowej wśród nas książki "skazany na trening" po pompkach oburącz przy ścianie stopniowo przechodzi się do pompek na jednej ręce ale nadal przy ścianie. Wiele czytałem o zaletach takiej unilateralnej pracy. Co o tym sądzisz?


Proces wzmacniania ramion i balansu w staniu na rękach powinien wyglądać następująco (od zera):

1) stanie na rękach przy ścianie tyłem (już w tej fazie nagminnym błędem uniemożliwiającym dalszy progres jest zła sylwetka, tzw. banan, czyli kontakt ze ścianą zapewniają tylko stopy, a reszta sylwetki jest odsunięta i wygięta. Prawidłowo cała sylwetka powinna przylegać do ściany, barki, plecy, biodra, stopy)

2) stanie na rękach przy ścianie przodem (jeżeli już pkt 1 jest opanowany, to jest kolejny krok, który dodatkowo pomaga w utrzymaniu prawidłowej sylwetki, tym bardziej że w tym ćwiczeniu ciężko oszukać, zła sylwetka = odpadanie od ściany)

jak te 2 pkt są opanowane, to potem rozwój wygląda tak:

-balansowanie raz na jedną, raz na drugą rękę (po 2s) w staniu tyłem przy ścianie
- przejście do stania na jednej ręce przy ścianie (każda ręka po 10s)
- równolegle z ćwiczeniami przy ścianie można rozpocząć trening stania na rękach bez ściany
- pompki w staniu na rękach przy ścianie (min. 12 powtórzeń)
- pompki w staniu na rękach bez ściany (2-4 powtórzenia, przy czym po każdej pompce powinniśmy powrócić do stania)
- równolegle przechodzimy już do ugięć (nie pompek!) w staniu na rękach na niskich żerdziach lub poręczach z asekuracją (głowa poniżej poziomu żerdzi, 8-10 powtórzeń)
- równolegle można rozpocząć stanie na rękach na kółkach z zaczepem nogami (30s)

- jeżeli powyższe nie sprawia już problemu, można przejść do ugięć (nie pompek!) w staniu na rękach na kółkach (głowa poniżej kółek) z zaczepem nogami (6-8 powtórzeń)
- równolegle próby stania na rękach na kółkach bez zaczepu (20s)

jeżeli stanie wychodzi dorzucamy jeszcze:

- z pozycji stania na barkach na kółkach wyciśnięcie do stania na rękach bez asekuracji czy zaczepu (kilka razy po jednej próbie)

zwieńczeniem siły i balansu jest wykonanie kilku (3-5) ugięć w staniu na rękach na kółkach.

Oczywiście jeżeli ktoś ma ochotę można do tego dołożyć jeszcze stanie na 1 ręce na podłożu bez asekuracji a nawet pompki.

Ufff :D wystarczy to zrealizować i gwarantuje że nikt nie będzie narzekał na brak siły w barkach, stary i od wielu lat sprawdzony zestaw stosowany przez chińskich trenerów gimnastyki.

  • 0

#19
Michal

Michal

    Advanced Member

  • Zasłużony
  • 1 598 postów
  • LokalizacjaWawa
A czym się różnią ugięcia ramion w staniu na rękach od pompek w staniu na rękach?
  • 0
Słownik ćwiczeń | Mapa miejsc do ćwiczeń

"Kto by chciał być normalnym? My chcemy być nadzwyczajni!"

#20
m6k3

m6k3

    Man of Steel

  • Zasłużony
  • 803 postów
  • LokalizacjaRzeszów
ooooo czegoś takiego własnie ostatnio szukałem bo pracuje teraz nad hand standem :) rep rep rep. :)
  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych