Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Rozciąganie - nogi


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

#1
qwsdm

qwsdm

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 416 postów
Witam
Rozciąganie to taki temat no którym mam totalna puste więc mam nadzieje że mi pomożecie.Chciałbym być bardziej elastyczny w nogach i robić chociaż mały szpagat ale nie wiem jak się do tego zabrać, jakie książki polecacie, metody rozciągania?
Największy problem mam z tym że nie wiem kiedy rozciąga się wiązadło a kiedy mięśnie.
  • 0

#2
Pablo14

Pablo14

    gnls

  • Użytkownik
  • 314 postów
  • LokalizacjaGdańsk
Polecam książke 'Relax into stretch' autorstwa Pavla Tsatsouline. Bardzo ciekawe metody rozciągania oraz przejrzyście opisane ćwiczenia.
  • 0

#3
krzysiek20ino

krzysiek20ino

    Jay-Jay Petersburg

  • Zasłużony
  • 1 536 postów
A także Super Stawy tego samego autora. ;)
  • 0

#4
qwsdm

qwsdm

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 416 postów
Te tekturki znam ale mam problem z rozpoznaniem kiedy rozciągam mięśnie a kiedy więzadła,Wytłumaczy mi ktoś kiedy rozciąga się więzadła a kiedy mięśnie i jak to rozpoznać, bo nie chcę sobie zdrowia zniszczyć.
  • 0

#5
Luko

Luko

    Advanced Member

  • Bywalec

  • 1 921 postów
tam jest to opisane dokladnie
  • 0

#6
qwsdm

qwsdm

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 416 postów
Nie posiadam książki możesz podrzucić cytat
  • 0

#7
Emil

Emil

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 662 postów
A jak często się rozciągasz?
  • 0
Dołączona grafika

#8
qwsdm

qwsdm

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 416 postów
Na razie w ogóle tylko na treningach duża na głowę kopie więc jakoś się zakres zwiększa.
  • 0

#9
Emil

Emil

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 662 postów
Skoro kopiesz na głowę musiałeś się wcześniej rozciągać. Chyba, że masz jakieś koślawe kopnięcia :) Rób sobie regularne sesje rozciągania. Nawet 5-6 razy w tygodniu. No i całe ciało, nie tylko nogi.
  • 0
Dołączona grafika

#10
Luko

Luko

    Advanced Member

  • Bywalec

  • 1 921 postów
5-6 razy w tygodniu to chyba takie delikatne. Ćwicząc zgodnie z Pavlem, 2-3 razy dosyć mocnego stretchowego treningu, jest ok. Traktuj rozciąganie jako normalny trening, z seriami i powtórzeniami, potrenuj w ten sposób ze 2 miesiące a potem zrób sobie ze 2 tygodnie przerwy - efekty Cię powalą. Przed rozpoczęciem treningu miałem problem ze skłonem do przodu (w ogóle nie dotykałem podłoża nawet palcami), zrobiłem sobie rozciąganie odprężone, i tak troszkę zniechecony brakiem szybkich efektów (błąd, fuck) odpuściłem, po paru tygodniach, patrze a tutaj bez problemów dotykam pięściami podłoża (!!!). Zupełnie przypadkiem odkryłem potęge tego treningu, i teraz wciąż ćwiczę. Obowiązkowo dorzuć ćwiczenia na stawy, a będziesz rozciągniety jak pantera. Cytatów Ci tutaj nie wrzucę bo nie mam na tą chwilę książek przy sobie, ale polecam zakup - inwestycja diabelsko udana!
  • 0

#11
qwsdm

qwsdm

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 416 postów
Nie rozciągałem się wcześniej ale z braku mięśni jestem już od zawsze dość elastyczny.Ale dalej nikt nie odpowiedział mi na pytanie
  • 0

#12
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2 739 postów
  • LokalizacjaBXL

Nie rozciągałem się wcześniej ale z braku mięśni jestem już od zawsze dość elastyczny.Ale dalej nikt nie odpowiedział mi na pytanie

zaciekawiłeś mnie tym pytaniem :P

Więzadła utrzymujące stawy są zbudowane głównie z włókien kolagenowych. Mają one więcej włókien elastycznych niż ścięgna. Jednakże rozciąganie więzadeł prowadzi do rozluźniania połączeń stawowych i może być stosowane efektywnie jedynie u dzieci. U osób dorosłych wraz z wiekiem wzrasta sztywność włókien kolagenowych, co sprawia, że rozciąganie mające na celu wydłużanie więzadeł jest niebezpieczne. Gdy dzieci rozciągają się balistycznie lub statycznie, ich mięśnie nie kurczą się tak mocno, jak u dorosłych i ich więzadła mogą być rozciagane. [trening gibkości dzieci - patrz dalsza część artykułu]
Należy zwrócić uwagę, że jeśli więzadło jest rozciągane powyżej 6% swej normalnej długości, to ulega zerwaniu. Nie ma potrzeby rozciągania więzadeł w celu wykonywania nawet najbardziej widowiskowych technik (patrz punkt 3). Naturalny zasięg ruchów jest w zupełności wystarczający. Rozciąganie więzadeł prowadzi do braku stabilizacji stawów i może spowodować ich zmiany zwyrodnieniowe

zrodło: http://www.kickboxin.../stretching.htm

Więzadła i ścięgna - ścięgna są zazwyczaj nieświadomie rozciągane podczas ruchu, czy rozciągania. Mimo to, wydłużanie ścięgien nigdy nie powinno być głównym celem mobilizacji stawów - rolę tą zostawmy medycznym specjalistom.

źródło: http://www.wkbmarato...-rozciagac.html

też ciekawy link:
http://jodan.grap.pr...ozciaganie.html


  • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa


#13
qwsdm

qwsdm

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 416 postów
dzięki za informacje,trochę tekturki było.
Mam jeszcze jedno pytanie czy podczas zwykłego stretching, takie ćwiczenia jak w "trening siłowy bez sprzętu" czy
http://www.kickboxin.../stretching.htm, mam szans sobie rozciągać ścięgna i więzadła czy są bezpiecznie i bez problemu mogę się rozciągać?
  • 0

#14
BeF1990

BeF1990

    Outsider

  • Zasłużony
  • 433 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
Lucluca co robiłeś dokładnie na pogłębienie skłonu do przodu?? Ja też mam z tym mega problem, strasznie ciągną mnie wiązadła za kolanami.
  • 0

#15
krzysiek20ino

krzysiek20ino

    Jay-Jay Petersburg

  • Zasłużony
  • 1 536 postów
Ok. Spróbujcie ukucnąć panowie z rękami przed sobą i powoli się prostujcie, aż do granicy bólu.Ból ma być Waszym przyjacielem. Gdy się rozciągacie powinniście czuć takie fajne mrowienie, napięcie. Przy swoim dotychczasowym "maxie" usztywnijcie się, napnijcie mięśnie na chwile, po czym rozluźnijcie. Automatycznie powinniście pogłębić ruch rozciągania.
  • 0

#16
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2 739 postów
  • LokalizacjaBXL

dzięki za informacje,trochę tekturki było.
Mam jeszcze jedno pytanie czy podczas zwykłego stretching, takie ćwiczenia jak w "trening siłowy bez sprzętu" czy
http://www.kickboxin.../stretching.htm, mam szans sobie rozciągać ścięgna i więzadła czy są bezpiecznie i bez problemu mogę się rozciągać?

te wszystkie ćwiczenia warto wykonywać, nie powinieneś sobie zaszkodzić, jak czujesz dyskomfort to nie wykonujesz ćwiczenia

jak przeczytałeś te artykuły to wiesz, że warto i jest wskazane rozciąganie, czy jesteś kontuzjowany czy zdrowy etc...

  • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa


#17
Luko

Luko

    Advanced Member

  • Bywalec

  • 1 921 postów

Lucluca co robiłeś dokładnie na pogłębienie skłonu do przodu?? Ja też mam z tym mega problem, strasznie ciągną mnie wiązadła za kolanami.


Także miałem z tym problem, rozwiązałem to w prosty sposób. Najpierw wykonuje 'brzuszkę metodą Różowej Pantery' a potem od razu podrasowany skłon. Tak ze 3 powtórzenia w zupełności wystarczają, 3 razy w tygodniu. Dodatkowo 7 razy w tygodniu, wykonuje ćwiczenia na ruchomość stawów, w którym wykonuje skłony do przodu (zwykłe, bez napinania mięśni). Jeśli wciąż czujesz wiązadła, to wykonuj ćwiczenie na siedząco, starając się dotknąć czubków palcy (pamiętaj o wyprostowanym kręgosłupie i o palcach stóp skierowanych prosto w strone sufitu)

Każdy kto ma 'Rozciąganie odprężone' powinien się także zaopatrzyć w 'Super stawy'. Obie książki się doskonale uzupełniają, posiadają mnóstwo ciekawostek, strategi i potężnej wiedzy która wprowadzi was do świata nadludzko zrelaksowanych i rozciągniętych ludzi :)
  • 0

#18
krzysiek20ino

krzysiek20ino

    Jay-Jay Petersburg

  • Zasłużony
  • 1 536 postów
Słyszałem, że rozciąganie na siedząco (mówię o skłonie w przód) jest bardziej kontuzjogenne aniżeli leżenie na plecach i umieszczanie nóg za głową. Choć muszę przyznać, że i tak skłon na siedząco wykonuję.
  • 0

#19
Luko

Luko

    Advanced Member

  • Bywalec

  • 1 921 postów
Zacytuje Pavla 'nic nie jest bezpieczne w 100% i zawsze istnieje ryzyko kontuzji, aczkolwiek trzeba trzymać się podstawowych zasad i wszystko będzie w porządku'. Ja wierzę że Pavel wie co mówi, stosuje jego metody i o jakichkolwiek kontuzjach nie ma mowy.

Robiąc podrasowany skłon do przodu, przy powrocie, uginacie kolana prawda?
  • 0

#20
qwsdm

qwsdm

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 416 postów
Czy jako rozgrzewkę przed rozciąganiem mogę wykorzystać rozciąganie dynamiczne?
  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych