Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się

Jak zacząć


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość
Ponieważ na naszym forum pojawia się duża ilość osób która dopiero rozpoczyna przygodę z kalisteniką, chciałbym napisać parę uwag dla osób zaczynających treningi.

Przede wszystkim należy pamiętać, że kalistenika jest sportem innym niż np. kulturystyka i nie da się do niej bezpośrednio odnieść zasad treningowych stosowanych w kulturystyce, czy innych sportach siłowych. Podstawowa różnica polega na tym, że w kulturystyce wykonuje się wiele ćwiczeń izolowanych, podczas gdy w kalistenice 95% ćwiczeń to ćwiczenia bazowe. Jak to przekłada się na trening?
Bardzo prosto. W kulturystyce, zwłaszcza tej w której wykonujesz dużo ćwiczeń izolowanych możesz pozwolić sobie na trenowanie danej grupy mięśniowej dwa a nawet trzy razy w tygodniu. W kalistenice potrzebujesz dużo większej regeneracji, bo na treningu jednorazowo stymulujesz duże grupy mięśniowe. Dlatego nawet jeśli plany treningowe polecane na tym forum lub w fachowych książkach wydają Ci się za słabe, postaraj się do nich zastosować, nie zmieniając ich pod swoje potrzeby. Na adaptowanie planów treningowych "pod siebie" przyjdzie czas po około roku treningu. moim zdaniem taki czas jest niezbędny, by poznać jak organizm reaguje na ten typ treningu.

Ze względu na to, że jak wyżej wspomniałem kalistenika jest bardzo specyficznym rodzajem aktywności fizycznej, który rządzi się swoimi prawami, zachęcamy Cię drogi użytkowniku do zapoznania się z literaturą na ten temat. W fachowych książkach jest bardzo szczegółowo opisana metodyka i filozofia dyscypliny którą uprawiasz. Listę polecanych przez nas książek znajdziesz w zakładce literatura. Ich lektura pozwoli na ułożenie programu treningowego dostosowanego do Twoich umiejętności, ilości wolnego czasu i oczekiwań.

Wielu użytkowników trafia na ten portal po obejrzeniu filmów wykonywanych przez gwiazdy kalisteniki czy street workaut. Stąd częste pytania dotyczą tego, po jak długim czasie będzie można wykonać zaobserwowane tam ćwiczenia. Trzeba zaznaczyć, że z reguły są to bardzo zaawansowane formy ruchu, do wykonania których potrzeba wyrobić sobie bazę siłowo mięśniową. Kalistenika nie jest sportem który pozwala na błyskawiczne efekty, nastaw się raczej na to, że zanim zaczniesz wykonywać figury typu flaga, czy waga przodem, rok czasu będziesz wyrabiał siłę i kondycję niezbędną do ich wykonania.

Częste pytanie dotyczy również możliwości łączenia kalisteniki z innymi sportami, zwłaszcza z treningiem na siłowni. Oczywiście można łączyć nasz sport z innymi rodzajami aktywności. Należy jednak pamiętać o tym, żeby zapewnić odpowiednią regenerację i tak ustawić programy treningowe, by nie doprowadzić do przetrenowania. Jest to bardzo ważne ze względu na ćwiczenia bazowe występujące w kalistenice, wymagające jak pisałem wyżej długiej regeneracji. Tak więc jeśli uprawiasz jakąś inną dyscyplinę sportu skonsultuj się z nami na forum, wtedy pomożemy Ci ułożyć odpowiedni program.

Jeszcze jedna sprawa. Wiele ćwiczeń wydaje nam się pozornie prostych i chcielibyśmy przejść do bardziej zaawansowanych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że ćwiczenia kalisteniczne mają poza wyrobieniem siły, czy masy, przygotować mięśnie i stawy do specyficznego typu treningu. Dlatego zalecamy "zaliczenie" progu przejścia każdego ćwiczenia przed przejściem do trudniejszych wariantów.

Ponieważ nie da się w tak krótkim poście zamieścić wszystkiego, zdaję sobie sprawę, że wiele rzeczy będzie wymagało dopowiedzenia. Dlatego służymy swoją pomocą na forum.


  • 0

#2
dugi

dugi

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 85 postów
b.dobry artykuł . rep +
  • 0

#3
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość
Dzięki:)
  • 0

#4
tyraell

tyraell

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 29 postów
proponuje podwiesić :) rep++ ;)
  • 0
Jeżeli ktoś ci mówi, że się zmieniłeś to znaczy, że przestałeś żyć według jego oczekiwań...

#5
julo1976

julo1976

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 159 postów
Bardzo fajnie napisane, zawarles kilka aspektow treningu kalistenicznego i mnie sie przyda.Pozdrawiam, leci rep.
  • 0

#6
BeF1990

BeF1990

    Outsider

  • Zasłużony
  • 433 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
Świetny wpis... Ogromy "+" do Ciebie Zahir.
  • 0

#7
cassi

cassi

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Zasłużony
  • 1 496 postów
Fajnie napisane.
Zahir fajnie to wszytko ujął w jednym wątku, a świeżych osób na forum przybywa i zawsze można tu przekierować na czym polega kalistenika i że to nie jest kulturystyka.
Daje repa :)
  • 0

#8
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość
Dzięki Panowie, próbujemy stworzyć FAQ z najczęściej powtarzającymi się pytaniami i ten tekst powstał z myślą o tym właśnie:)
  • 0

#9
Konto usunięte

Konto usunięte

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 316 postów
Ja bym tylko jedno poprawił. Czym się różni kalistenika od kulturystyki? Przede wszystkim w kalistenice pracuje się z masą własnego ciała a w kulturystyce z dodatkowym ciężarem. Kalistenika przywiązuje o wiele większą uwagę na braki w organiźmie, które w kulturystyce nie przeszkadzają (np słabe prostowniki czy pomniejsze ułomności organizmu).
W kulturystyce chodzi o pokazanie mięśnia, w kalistenice o pracę nad własnymi słabościami. Dlatego kalistenika bliższa jest Jodze niż kulturystyce.

W kulturystyce NIE trenuje się danej partii kilka razy na tydzień (chyba, że jest to FBW, ale wtedy MUSI być prioretyzacja). Szczególnie w splicie jest to NIE zalecane. Zresztą pewnie znacie standardowy plan splita: poniedziałek klatka, wtorek ramiona + plecy, odpoczynek, barki, nogi itp.

A co do łączenia siłowni z kalisteniką. JAK NAJBARDZIEJ. Ale powiem wam, że po jakimś czasie nie było różnicy czy trenowałem na siłowni czy w parku, bo okazało się, że ćwiczenia z kalisteniki były o wiele bardziej wymagające od tych kulturystycznych. Stąd zrezygnowałem z klubu na rzecz męskiego parkowego treningu :}
  • 0

#10
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2 739 postów
  • LokalizacjaBXL

Ja bym tylko jedno poprawił. Czym się różni kalistenika od kulturystyki? Przede wszystkim w kalistenice pracuje się z masą własnego ciała a w kulturystyce z dodatkowym ciężarem. Kalistenika przywiązuje o wiele większą uwagę na braki w organiźmie, które w kulturystyce nie przeszkadzają (np słabe prostowniki czy pomniejsze ułomności organizmu).
W kulturystyce chodzi o pokazanie mięśnia, w kalistenice o pracę nad własnymi słabościami. Dlatego kalistenika bliższa jest Jodze niż kulturystyce.

W kulturystyce NIE trenuje się danej partii kilka razy na tydzień (chyba, że jest to FBW, ale wtedy MUSI być prioretyzacja). Szczególnie w splicie jest to NIE zalecane. Zresztą pewnie znacie standardowy plan splita: poniedziałek klatka, wtorek ramiona + plecy, odpoczynek, barki, nogi itp.

A co do łączenia siłowni z kalisteniką. JAK NAJBARDZIEJ. Ale powiem wam, że po jakimś czasie nie było różnicy czy trenowałem na siłowni czy w parku, bo okazało się, że ćwiczenia z kalisteniki były o wiele bardziej wymagające od tych kulturystycznych. Stąd zrezygnowałem z klubu na rzecz męskiego parkowego treningu :}

dodać można, że kalistenika trenuje/wzmacnia stawy, kulturystyka nie


  • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa


#11
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość
Panowie, ideą tego posta nie było wskazywanie różnicy pomiędzy kalisteniką a kulturystyką, lecz podanie kilku wskazówek dla osób rozpoczynających treningi.

Co do tego, czy w kulturystyce trenuje się daną grupę mięśniowa kilka razy na tydzień, czy też nie pozostaniemy z Kartofelkiem odmiennego zdania. W poście użyłem określenia "dwa a nawet trzy razy na tydzień" znam wiele takich programów ale nie chcę na ten temat dyskutować, bo nie chodzi mi ani o popisywanie się swoją wiedzą ani na prowadzenie dyskusji o programach treningowych w kulturystyce, bo to nie jest miejsce do tego przeznaczone.

Nigdy nie twierdziłem również, że kalisteniki nie da się łączyć z siłownia i z mojego postu wynika coś zupełnie przeciwnego:)
  • 0

#12
Sopel

Sopel

    Kaboom!

  • Użytkownik
  • 747 postów
Ale wy pieprzycie. Prosiłbym o nie gadanie bzdur na temat o którym nie macie żadnego pojęcia. Zajmijcie się kalisteniką, a kulturystykę zostawcie w spokoju.
  • 0
Shut up and get moving.

#13
Konto usunięte

Konto usunięte

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 316 postów
Sopel łap linka:
http://uxdesign.smas...ory-three-acts/
  • 0

#14
Sopel

Sopel

    Kaboom!

  • Użytkownik
  • 747 postów
Nie chodzi o zwykłe mylenie się, tylko o rozpowszechnianie durnych mitów i najzwyklejszych kłamstw.
  • 0
Shut up and get moving.

#15
Konto usunięte

Konto usunięte

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 316 postów
Ja tam nie powinienem się już tutaj udzielać, bo tylko miałem dać małą adnotację do tego nie mojego wątku.

Ale pamiętaj, że same epitety nic nie znaczą jeżeli nie są poprzedzone konkretami.
  • 0

#16
Sopel

Sopel

    Kaboom!

  • Użytkownik
  • 747 postów
Epitety? Cóż, jeśli mit poczuł się urażony nazwaniem go durnym, to przepraszam.
  • 0
Shut up and get moving.

#17
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość

Ja tam nie powinienem się już tutaj udzielać, bo tylko miałem dać małą adnotację do tego nie mojego wątku.

Ale pamiętaj, że same epitety nic nie znaczą jeżeli nie są poprzedzone konkretami.


Kartofelek, co do pierwszej części cytowanego posta, to absolutnie nie zabraniam Ci udzielania się. Możemy mieć różnice zdań i tyle:) Jeśli zwracam jakąś uwagę, to w dużej mierze dotyczy ona tego, że moją rolą jest dbanie o to, by posty się nie rozjeżdżały. Dlatego właśnie chciałem pewne rzeczy uściślić. Zdaję sobie sprawę, że w kulturystyce jest całe mnóstwo programów, czasem wzajemnie sprzecznych ze sobą. Uważam jednak, że trzeba podać użytkownikom jakąś uporządkowana wiedzę, nawet jeśli będzie to kosztem uproszczenia. Nie uważam, że nie masz wiedzy a prawa głosu nie odmawiam na tym forum nikomu. Tym bardziej że swoje poglądy potrafisz uzasadnić.

Co do drugiej części Twojego postu, to zgadzam się w całej rozciągłości. "same epitety nic nie znaczą jeżeli nie są poparte konkretami". nic dodać, nic ująć!
  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych