Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Progresja


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
45 odpowiedzi w tym temacie

#1
qwsdm

qwsdm

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 416 postów
Witam
Z treningu na trening każdy chcę iść krok do przodu co wymaga większej siły.
Np w książce "Skazany na trening" żeby przejść z jednego poziomu na drugi trzeba zrobić np 20 powtórzeni danego ćwiczenia.Więc robi się trening z progresją aby zrobić więcej powtórzeń i przejść do następnego ćwiczenia.
Lecz więcej się z tego wytrzymałości nabiera niż siły.
Więc tu tkwi problem jaki zrobić trening progresyjny aby maksymalnie iść w siłę ,niż w wytrzymałość.Wiem że od 3-5 powtórzeń w ćwiczeniu.Ale ile serii, jak to rozłożyć żeby nabierać maksymalnie siłę a minimalnie męczyć mięśnie i nie przyzywając ich do wytrzymałości(chociaż na razie) i podwyższać z dnia na dzień poprzeczkę.
Więc podsumując jaki najlepszy trening progresywny wyłącznie na siłę.


Z góry dziękuje za jakąkolwiek pomoc :)
  • 0

#2
Sopel

Sopel

    Kaboom!

  • Użytkownik
  • 747 postów
W skazanym masz porady jak ułatwić każde ćwiczenie, po prostu przechodź dalej jak możesz zrobić ponad 5 powtórzeń danego ćwiczenia bez większego wysiłku.
  • 0
Shut up and get moving.

#3
cassi

cassi

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Zasłużony
  • 1 496 postów
A jak do tej pory trenujesz qwsdm?

  • 0

#4
dragon

dragon

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 109 postów
Jeśli chcesz maksymalizować siłe to rób systemem 5x5 (może być rzecz jasna 3x3 itp. ale nie przekraczać 5 powtórzeń) i przechodź do następnego, trudniejszego wariantu. Wydaje mi się że Tsatsouline dobrze to opisał. Niedawno tak ćwiczyłem, (teraz chcę więcej rzeczy technicznych, jakieś salta, pływanie, elementy sztuk walki:D ), i dodatkowo manipulowałem czasem. Np. Na początku 2s schodzę 1s przytrzymanie, potem znowu 2s wschodzę etc. Potem 3/1/3s, a na koniec 4/2/4s. Jak Ci się będzie chciało to rób w tempie Tai Chi 10/5/10s. Jak dla hardcorowo:)
Poprostu znajduj sposób na jak największe napięcie mięśnia.
Powodzenia:)
  • 0

#5
qwsdm

qwsdm

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 416 postów
Do tej pory ćwiczę 2 metodami http://www.100pompek.pl/ i olivera lafay
  • 0

#6
wolves2

wolves2

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 86 postów
Metodę 100pompek.pl możesz wyrzucić do śmietnika...siły Ci to nie da ew. wytrzymałość.
  • 0

#7
cassi

cassi

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Zasłużony
  • 1 496 postów

Do tej pory ćwiczę 2 metodami http://www.100pompek.pl/ i olivera lafay


Na jakim etapie już jesteś http://www.100pompek.pl?
  • 0

#8
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość
Qwsdm, trening pt. 100 pompek.pl proponuję Ci odpuścić. To niewypał który ani nie uczyni Cię silniejszym, ani bardziej wytrzymałym.

Jeśli będziesz wykonywał po 5 do 6 powtórzeń każdego z naszych ćwiczeń a potem szedł dalej, Twój próg przejścia przy każdym ćwiczeniu nastąpi szybciej niż Twoje mięśnie i stawy przygotują się do kolejnego ćwiczenia. Efekt będzie taki, że albo nabawisz się poważnej kontuzji, albo zniechęcisz się do treningu, bo nie będziesz mógł wykonać kolejnego trudniejszego ćwiczenia.

Kalistenika nie jest wyspecjalizowanym treningiem na budowanie siły. Jeśli zależy Ci tylko i wyłącznie na tym parametrze polecam Ci dyscypliny typowo siłowe, jak podnoszenie ciężarów, lub trójbój siłowy. W tych dyscyplinach ważna jest tylko i wyłącznie siła i pracuje się tylko i wyłącznie na nią. W kalistenice pracuje się przede wszystkim nad sprawnością fizyczną a siła jest tu na drugim miejscu. Nigdy nie osiągniemy takich wyników siłowych jak strongmani, czy trójboiści. Zawsze będziemy od nich trochę słabsi ale za to bardziej wszechstronni.

Trening według Wade'a jest nastawiony na to, by przy okazji sprawności fizycznej na pierwszym miejscu budować siłę fizyczną a nie wytrzymałość. To dlatego nie wykonujemy po 100 powtórzeń danego ćwiczenia, tylko do 20. Ma to olbrzymi sens gdyż:
Zaczynając dane ćwiczenie wykonujesz na początku 5 powtórzeń, więc pracujesz nad siłą. Następnie w miarę progresu pracujesz nad wytrzymałością ale w granicach rozsądku. Ten element jest niezbędny, bo: Po pierwsze bez wyrobienia "podstawowej" wytrzymałości nie da się zrobić praktycznie żadnego ćwiczenia kalistenicznego (kto nie wierzy niech poprosi jakiegoś znanego mu koksa biorącego 120kg na klatę o podciągnięcie się na linie, lub zrobienie pompki w staniu na rękach). Po drugie, dzięki zwiększeniu ilości powtórzeń Twój trening nie jest dla Twych mięśni monotonią. Zaczynasz od pracy nad siłą, potem zaskakujesz mięśnie zmuszając je do pracy nad wytrzymałością, a później znowu nad siłą. Te nagłe przeskoki powodują, że Twoja siła gwałtownie wzrasta po przekroczeniu każdego progu przejścia.

Trzeba tutaj dodać, że nie da się cały czas pracować nad wzrostem siły i nawet trójboiści robią to cyklami. Inaczej mięśnie w pewnym momencie przestaną reagować.

Reasumując: Kalistenika to sport w którym można uzyskać bardzo dużą siłę, nie mniej jednak nie jest to trening kierunkowy na siłę. Jeżeli zależy ci tylko i wyłącznie na tym parametrze, polecam Ci trójbój siłowy. Jeśli natomiast ważna jest dla Ciebie jeszcze sprawność fizyczna i figura pozostań przy tym co robisz, odrzuć program 100 pompek.pl i jedź na "skazanym". Ten trening jest naprawdę świetnie przemyślany. Pozdrawiam i życzę ci powodzenia:)
  • 1

#9
BeF1990

BeF1990

    Outsider

  • Zasłużony
  • 433 postów
  • LokalizacjaSosnowiec
Zahir jak zawsze wszytko genialnie wyperswadował. Nie ma po co czegokolwiek dopisywać czy dodawać. Pod powyższym postem podpisuję się obiema rękami i nogami. :)
  • 0

#10
qwsdm

qwsdm

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 416 postów
Stop
Nie robię 100 pompek tylko program z tego aby dojść do progu 10-20 pompek na jednej ręce i przejść do trudniejszego wariantu
  • 0

#11
krzysiek20ino

krzysiek20ino

    Jay-Jay Petersburg

  • Zasłużony
  • 1 536 postów
A e skazanym nie ma takiej progresji? Ile jest pompek na jednej ręce w progu mistrzowskim..? 5? To są pompki z nogami złączonymi. :D To jest potęga. ;)
  • 0

#12
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość
BeF dzięki za uznanie :) Qwsdm, to dobrze, że nie idziesz w kierunku 100 pompek. Dla Twojego celu (złapania maksymalnej siły) bardziej polecił bym ci "skazanego" 10 kroków (Ty masz już duże doświadczenie więc nie musisz zaczynać od pierwszego), wiele progów przejścia, więc wiele okazji do pracy nad siłą. Poza tym są tam ćwiczenia które doskonale Cię wzmocnią. Ja np. miałem bardzo nie elastyczne łokcie. Pompki wąskie były dla mnie nie do przejścia a dzięki temu programowi mam je już zaliczone;) Rewelacyjne są też pompki nierówne na piłce od kosza (wczoraj zaliczyłem w nich próg przejścia). Doskonale przygotowują stawy do pracy na dużych obciążeniach przez mikro drgania które wywołuje piłka. Krótko mówiąc "skazany" to najlepszy system jaki znam.
  • 0

#13
qwsdm

qwsdm

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 416 postów
Dzięki niemu doszyłem do pompek na jednej ręce może jeszcze nie robię jak w 10 kroku nogi wąsko, idealnie technicznie ale jakoś idzie.A ma ktoś jakieś materiały do siły eksplozywnej bo znak kilka ćwiczeni ale chciałbym je rozszerzyć
  • 0

#14
cassi

cassi

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Zasłużony
  • 1 496 postów
Ja na twoim miejscu wstrzymałbym się z tą siła eksplozywną ćwicz według skazanego i doskonal technikę w pompkach i innych ćwiczeniach. Coś pisałeś w innym poście o swojej masie-Prowadzisz dietę ?
W drugiej książce skazanego podobnie jest coś o sile eksplozywnej, więc może poczekaj. ;)
  • 0

#15
Ratnik

Ratnik

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 27 postów
Lepiej zacząć od pierwszego poziomu. Wiem wydaje się to śmieszne ale sam autor książki o tym wspomina. Pamiętajmy , że nic nie przyjdzie szybko więc po co się spieszyć. Odkładamy do baku i przechodzimy do następnego poziomu. Ja wyczekuję na kolejny poziom jak na nagrodę:) Można powiedzieć , że Kalistenika uczy nas wytrwałości.
  • 1

#16
qwsdm

qwsdm

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 416 postów
Udało mi się ściągnąć 2 książkę ale to tylko uzupełnianie 1 np ćwiczenia karku przedramion łydki.
Diety nie prowadzę ale uzupełniam kalorie , białko i węgle.A co do ćwiczenia od pierwszego poziomu to zaczynałem od 4 z pompkami bo robiąc tyle serii przy ściganie,szczerze to nie wytrzymałem :). Więc muszę jeszcze umysł pomęczyć.
  • 0

#17
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość
Napisałem, że Qwsdm nie musi zaczynać od pierwszego kroku, bo wiem, że ma za sobą długi staż treningowy i tą lekcję ma odrobioną. A że robił to "Lafayem" a nie "skazanym" ma drugorzędne znaczenie. Przygotował swoje mięśnie i stawy, ma już wyrobioną siłę i wytrzymałość, by nie musiał zaczynać od początku. co do siły eksplozywnej, to poruszyłeś bardzo szerokie zagadnienie. O jaką siłę ci chodzi? Do czego Ci będzie potrzebna? Łatwiej będzie Ci coś podrzucić , jak będę wiedział do jakiego sportu (lub innej aktywności) będziesz chciał ją wykorzystać. choć jeśli nie jesteś zawodowym sportowcem jakiejś dyscypliny gdzie taki rodzaj siły jest niezbędny, to odpuścił bym sobie na razie trening ukierunkowany.
  • 0

#18
qwsdm

qwsdm

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 416 postów
Trenuje sporty walki ale prosił bym o jak najszersze poruszenie tematu(siły eksplozywnej) bo wychodzę z założenia że lepiej umieć więcej niż mniej.I miałbym dobre podstawy pod różne dyscypliny.
  • 0

#19
cassi

cassi

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Zasłużony
  • 1 496 postów
Moim zdaniem nie powinieneś brać się na razie za trening siły eksplozywnej. Powinieneś pozostać przy treningu siłowym.
A siła eksplozywna może nie przynieść efektów, a inne problemy szczególnie kontuzje. Wszystko to zależy od twojej siły i jak długo trenujesz.
Dobrze że poruszyłeś temat może inni wypowiedzą się. Warto założyć post w którymś dziale. ;)
  • 0

#20
Guest_zahir11_*

Guest_zahir11_*
  • Gość
Siła eksplozywna to inaczej rzecz ujmując "szybka siła" charakteryzuje się tym, że ruchy treningowe wykonuje się szybko. W związku z tym nie następuje szybki przyrost siły, bo taki "lubi" wolne powtórzenia. Siłę tę trenuje się w tych dyscyplinach, gdzie z rywalizacji sportowej wynika szybkość poruszania np. niektóre konkurencje strongman, czy sporty walki. W tych ostatnich problem siły eksplozywnej jest mocno dyskusyjny. W jednej z fachowych gazet świetny trener poruszał go kiedyś w serii artykułów. Konkluzja była taka, że zna wielu ludzi odnoszących sukcesy sportowe poświęcających kupę czasu na ćwiczenie siły i równie dużo ludzi odnoszących sukcesy sportowe, którzy nigdy nie ćwiczą siłowo. W związku z tym nie potrafił dać jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy warto poważnie zajmować się jej trenowaniem.

Ja myślę, że jeśli chodzi o dyscypliny typu strongman, gdzie liczy się szybkość i siła, fajnie jest pracować nad siłą eksplozywną. Robi się to w ten sposób, że ćwiczy się te same konkurencje co na zawodach ale z mniejszym obciążeniem i z dużą szybkością. Trening tego typu jest bardzo charakterystyczny m.in. dla Crossfit.

Jeśli chodzi o sztuki walki, to jeśli są to ćwiczenia kalisteniczne, to jak najwięcej powtórzeń w jak najszybszym tempie (wyrabia również wytrzymałość niezbędną dla tych sportów). Jeśli ciężary, to niewielkie i techniki oparte na ruchach wykorzystywanych w walce. Tak więc jeśli trenujesz style uderzane, to w każdą rękę weź 1 kg hantel i trenuj walkę z cieniem. Po minucie takiej zabawy odstaw hantle i zobacz jak szybko chodzą Ci ręce bez odważników. Niewątpliwym plusem tego ćwiczenia jest też to, że po odstawieniu hantli ręce same idą Ci do góry, więc trzymasz piękną gardę:)

Temat można by rozwijać ale nie wiem czy jest sens. Według mnie jest to trochę strata czasu. Postaram się krótko powiedzieć dlaczego:

1) Trenując siłę eksplozywną tak naprawdę wcale mocno nie wyrabiasz siły, bo ona lubi wolne dokładne powtórzenia i maksymalną technikę której nie da się osiągnąć trenując szybko.
2) W sztukach walki liczy się szybkość i technika. Siła ma niewielkie znaczenie. Przekonałem się o tym sparując z moim trenerem boksu Sławkiem Zapartem. Ten 55 latek waży 55 kilogramów ale jest byłym siedmiokrotnym mistrzem Polski w boksie. Poza sukcesami na ringu ma stoczonych wiele walk ulicznych, bo przez wiele lat pracował w policji kryminalnej a potem jako ochroniarz w nocnych lokalach. Nigdy nie tknął żadnego żelastwa bo jak mówi "złomu nie zbiera". Nie przeszkadzało mu to nokautować ponad 100kg facetów, łamać im żeber, szczęk itp.

Qwsdm, jak pisałem temat jest szeroki, jeśli coś jest niejasne pisz, postaram się odpowiedzieć bardziej szczegółowo.
  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych