Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Pół przysiad czy pełny ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
39 odpowiedzi w tym temacie

#1
sadwqdasd

sadwqdasd

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 43 postów
Większość ludzi preferuje pełne przysiady jako tą cięższa i lepsza wersję. Ja jednak zauważyłem calkiem coś innego. Od zawsze robię pełne przysiady. Zazwyczaj z pauzą na samym dole. Z kolei kolega wykonuje te półprzysiady. Raz spróbowałem też tak zrobić. I co ? Nigdy nie czułem takiego palenia w nogach robiąc pełne. Po prostu mięśnie są cały czas napięte.
To w takim razie które są w końcu lepsze ? Skoro w półprzysiadzie jest lepsza pompa na nogach ?
Jakie wy preferujecie ?
  • 0

#2
eragon3d

eragon3d

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Bywalec
  • 748 postów

Nie rób półprzysiadów. Pompa może i większa ale szkoda kolan i odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Przy półprzysiadach działają bardzo niekorzystne siły na kolana, biodra i lędźwia co przy dłuższym stosowaniu będzie prowadzić do problemów w tych częściach ciała. Jeżeli chcesz większej pompy w mięśniach nóg to rób przysiady przy scianie w pełnym zakresie ruchu i tak aby palce dotykały ściany a kolana tylko muskały ścianę.


  • 1

#3
czillaut

czillaut

    Advanced Member

  • Moderator
  • 993 postów
  • LokalizacjaPL

Osobiście mam przekonanie, że pełne. Wychodzę z założenia, że skoro przez tysiące lat była to nasza naturalna forma siedzenia to to musi być to : p

 

Jednak jako ciekawostkę powiem, że przez całe studia na awf KAŻDY, słownie KAŻDY wykładowca optował za pół...Toczyłem nieraz dyskusje o to i dostawałem argumenty jakichś tam badań sprzed ćwierćwiecza i generalnie nie dało się przegadać :D Więc coś w tym też musi być, bo niektórzy zawodowo zajmują się pracą ze sportowcami.


  • 1

#4
sadwqdasd

sadwqdasd

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 43 postów
Ok dzieki za opinie. Może ktoś jeszcze coś:)

Eragon tego przysiadu przy ścianie nie da sie wykonać nawet bez ciężaru:o a co dopiero z ciężarem na plecach :P bynajmniej ja nie potrafię.
  • 0

#5
Reeken

Reeken

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 48 postów
"W wielkim przeglądzie uwzględniono 164 badania dotyczące sił działających na staw kolanowy w trakcie przysiadów.

Stwierdzono, że przy zgięciu kolana ok. 90 stopni – siły ściskające są największe.
Potwierdza to poprzednie badania naukowe: „największe obciążenie stawów kolanowych w trakcie przysiadów występuje przy 91 stopniowym zgięciu kolana (tam gdzie wg większości „ekspertów” powinno kończyć się przysiad ze sztangą) – wynosi 6139 +/- 1708 N” [ 12]. Wraz z rosnącą głębokością przysiadów – siły są rozpraszane na większą powierzchnię stawu. Wniosek? Im głębszy przysiad- tym większe bezpieczeństwo stawu kolanowego. Zatrzymanie ruchu w najbardziej niekorzystnym dla stawów miejscu – nie należy do najzdrowszych posunięć. Jakby tego było mało łąkotki, ścięgna, chrząstki oraz kości – są podatne na procesy metaboliczne – adaptują się do rosnącego obciążenia. Obawy o zmiany zwyrodnieniowe stawu kolanowego, chondromalację czy zapalenie kostno-stawowe związane z wykonywaniem głębokich przysiadów są bezpodstawne. Przysiady ćwierć i pół-zakresowe wykonywane z tym samym ciężarem będą sprzyjać zmianom zwyrodnieniowym stawu kolanowego. Pełny przysiad zabezpiecza stawy kolanowe oraz kręgosłup."
  • 1

#6
eragon3d

eragon3d

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Bywalec
  • 748 postów

Ok dzieki za opinie. Może ktoś jeszcze coś :)

Eragon tego przysiadu przy ścianie nie da sie wykonać nawet bez ciężaru:o a co dopiero z ciężarem na plecach :P bynajmniej ja nie potrafię.

 

Da się ale jest to naprawdę trudne :D mnie też jest bardzo ciężko, zwłaszcza w końcowym etapie ruchu ;) Tsatsouline pisze nawet w Nagim o pistoletach wykonywanych w ten sposób :D


  • 0

#7
sadwqdasd

sadwqdasd

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 43 postów
Jak można zrobić pistolety w ten sposób jak trzeba mieć nogę wyciągniętą przed siebie, a stoisz przy ścianie więc to jest niemożliwe? :)
  • 0

#8
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2 739 postów
  • LokalizacjaBXL

Eragon tego przysiadu przy ścianie nie da sie wykonać nawet bez ciężaru:o a co dopiero z ciężarem na plecach :P bynajmniej ja nie potrafię.


To robisz go źle, albo nie masz wystarczająco mobilnych zginaczy bioder. Wiesz ile ja razy padałem do tyłu, aby w końcu zrobić ten chiński przysiad? Ćwiczylem i ćwiczylem i udało się.
Porób głęboki przysiad, tzn bądź w tej pozycji głębokiego przysiadu trzymając się czegoś i kolysz się do przodu, tylu, na boki, lekko do góry i w dół. Kolyz raz jednym kolanem raz drugim dotykając go do podłoża i mocno odwodzac na zewnątrz.
Oraz porób taktyczna żabę bądź rocking.

Oba ćwiczenia rób zawsze przed chińskim przysiadem.

Pisałeś, że zawsze robisz głęboki przysiad ze sztanga, prawdopodobnie minimalnie źle go wykonujesz.





Wysłane z mojego SM-T113 przy użyciu Tapatalka
  • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa


#9
sadwqdasd

sadwqdasd

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 43 postów
Hannibal. Tak naprawdę nie wiem czy go wykonam. Po prostu jakoś dziwnie się czuje psychicznie stojąc kolo ściany i po prostu mam taką blokadę żeby niżej zejść xD
Ale szczerze da mi jakieś korzyści ten przysiad oprócz tego że będę potrafił wykonać taką sztuczke ? Da mi to większe ciężary w przysiadzie?
Da mi to lepszą technikę?
Czy tylko takie dla " popisowy " to ćwiczenie? :)

PS: Widziałem że robisz jakieś zecher squaty na twoim kanale na yt :P możesz napisać coś o nich ? Dają coś czego zwykle przysiady nie dają?

Użytkownik Pytkus edytował ten post 06 sierpnia 2016 - 17:31

  • 0

#10
tm_

tm_

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 146 postów

Jak można zrobić pistolety w ten sposób jak trzeba mieć nogę wyciągniętą przed siebie, a stoisz przy ścianie więc to jest niemożliwe? :)

 

Stoisz przy framudze, noga pracująca po stronie ściany a niepracująca wyciągnięta do przodu we wnęce.

 

 

Abstrahując od problemu, co sprawiło, że zdecydowałeś się umieścić ten temat w dziale "Artykuły użytkowników"?


  • 0

#11
sadwqdasd

sadwqdasd

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 43 postów

 

Abstrahując od problemu, co sprawiło, że zdecydowałeś się umieścić ten temat w dziale "Artykuły użytkowników"?

Kurde nw.. Chyba cos mi sie pomylilo. Mialem dac to do "Trening - pomoc / pytania " . Dopiero teraz zauwazylem. Ten kto ma mozliwosc przeniesienia w odpowiednie miejsce prosilbym o zrobienie tego. ;) sorry za klopot ;)

  


Użytkownik Pytkus edytował ten post 06 sierpnia 2016 - 17:49

  • 0

#12
tm_

tm_

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 146 postów

Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Teraz Twój temat jest na stronie głównej kalistenikapolska.pl. Nie ma szans by ktoś go przeoczył.


  • 1

#13
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2 739 postów
  • LokalizacjaBXL
Hannibal. Tak naprawdę nie wiem czy go wykonam. Po prostu jakoś dziwnie się czuje psychicznie stojąc kolo ściany i po prostu mam taką blokadę żeby niżej zejść xD

Ale szczerze da mi jakieś korzyści ten przysiad oprócz tego że będę potrafił wykonać taką sztuczke ? Da mi to większe ciężary w przysiadzie?

Da mi to lepszą technikę?

Czy tylko takie dla " popisowy " to ćwiczenie? :)


PS: Widziałem że robisz jakieś zecher squaty na twoim kanale na yt :P możesz napisać coś o nich ? Dają coś czego zwykle przysiady nie dają?


Nie chodzi o sztuczke, tylko o poprawny i bezpieczny i techniczny przysiad, używanie zginaczy bioder, całej mobilnosci aby bezpiecznie zrobic przysiad.

Zercher squat to zapomniany przysiad ze sztanga, przedramiona pracują, bo musisz sztange utrzymać na nich, i centralna część ciala mocniej tyra, czyli ledzwie i brzuch, jest ten przysiad mało wygodny do zrobienia, jeśli podnosisz w przysiadzie ze sztanga na barkach 80kg, to w tym za pewne zrobisz mniej około 50kg. Z czasem będziesz progresowal.

Wysłane z mojego SM-T113 przy użyciu Tapatalka
  • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa


#14
Merfi84

Merfi84

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 733 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Ja każde ćwiczenie wykonuję w pełnym anatomicznym ruchu. Nie po to mam możliwość zgiąć i wyprostować staw łokciowy czy kolanowy żeby robić jakieś dziwne półruchy :) Nawet nie wchodząc w szczegółowe badania dość łatwo jest podjąć decyzję na ten temat ;)


  • 0

#15
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

Wszystkie ćwiczenia w niepełnym zakresie ruchu bardziej obciążają stawy niż ich zamienniki. Jeżeli tylko jesteś w stanie wykonać pełną wersję danego ćwiczenia bez żadnego bólu to nie ma sensu go skracać.


  • 0

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.


#16
Kisiel Na Kilogramy

Kisiel Na Kilogramy

    Kisiel Na kg

  • Użytkownik
  • 25 postów
  • LokalizacjaPabianice

Zauważyłem, że dużo osób przy prostowaniu kolan podczas przysiadu, robi za długą przerwę przez co mięśnie się rozluźniają, a co za tym idzie odpoczywają. Trzeba nie prostować kolan do końca tylko minimalnie mieć je zgięte. Niby ciekawostka, ale różnica w wysiłku podczas wykonywania ćwiczenia jest znacznie zauwarzalna.


Użytkownik SiłaMasaNieBrak... edytował ten post 08 sierpnia 2016 - 09:32

  • 0

#17
Merfi84

Merfi84

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 733 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Zauważyłem, że dużo osób przy prostowaniu kolan podczas przysiadu, robi za długą przerwę przez co mięśnie się rozluźniają, a co za tym idzie odpoczywają. Trzeba nie prostować kolan do końca tylko minimalnie mieć je zgięte. Niby ciekawostka, ale różnica w wysiłku podczas wykonywania ćwiczenia jest znacznie zauwarzalna.

A dlaczego niby trzeba "nie prostować kolan do końca"? :)


  • 0

#18
Guest_Clyde_*

Guest_Clyde_*
  • Gość
Merfi84

Lepsza siłowniana pompa wtedy haha
  • 0

#19
sadwqdasd

sadwqdasd

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 43 postów
Ma racje. Nie wiem skąd te śmiechy. xd
PS przenisie ktoś w końcu ten temat w odpowiednie miejsce ? ;)
  • 0

#20
Merfi84

Merfi84

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 733 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Ma racje. Nie wiem skąd te śmiechy. xd
PS przenisie ktoś w końcu ten temat w odpowiednie miejsce ? ;)

W jaki sposób ma rację? Z chęcią poczytam argumentację dlaczego nie należy wykonywać ruchu w pełnym anatomicznym zakresie :) Bzdura taka sama jak półprzysiady jak półpompki, półdipy, półpodciągnięcia i wszystkie tego typu (w większosci siłowaniane) wymysły :)


  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych