Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Kalistenika, a Kulturystyka - Praca Magisterska


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1
KalisteniX

KalisteniX

    Only The Strongest Will Survive

  • Użytkownik
  • 5 postów

Witam wszystkich użytkowników. Na początku chciałbym przeprosić, jeżeli temat jest podpięty pod złe okienko, jednak nie znalazłem dopasowania również w innych działach do mego hasła. Do rzeczy.
Studiuję AWF na 5 roku i pisze obecnie pracę magisterską na temat:
Sprawność fizyczna osób trenując kalistenikę, a uprawiających kulturystykę
Posiadam sporo książek, zbieram zewsząd, skąd się da,dowiadywać czegoś nowego i zawrzeć ważne elementy w swej pracy, ale chciałbym się Was poradzić jako starszych i bardziej doświadczonych w kilku kwestiach i być może moglibyście wyświadczyć mi pewnego rodzaju przysługę ; ) 

Moim celem pracy jest ukazanie zależności przyczynowo - skutkowej osób ćwicząc czysto kalistnikę, a wyskających amatorów kulturystyki w kwestii ich sprawności fizycznej. Jeżeli chodzi o pracę to posiadam dwa główne rozdziały (pisane ciągle "na brudno), w których zawarłem pojęcia
1. Sprawność fizyczna
2. Kalistenika i jej rozwój (sięgające Grecji, poprzez 'wykopaliska' z bitew z Persami po czasy obecne)
3. Zalety ćwiczeń z własną masą ciala
4. Kulturystyka i jej rozwój (Od Eugena Sandova po czasy obecne)
5. Międzynarodowy test sprawności fizycznej (na jego podstawie chce określić poziom owej sprawności trenujących grup)
-
-

Pytanie do Was,
Co byście dodali, co usunęli, jakie kwestie wprowadzili do tej pracy. Nie ukrywam, że chce tę pracę napisać konkret i wyszukuje każdej pozycji z literatury, czy to polskiej czy obcojęzycznej. Jednak człowiek czasami ma za dużo pomysłów na realizację, że jak ma zasiadać za pisanie to pojawia się pustka całkowita : D 
A co do kwestii ukazania sprawności fizycznej to poszukuje grup osób (10 mi wystarczy z każdej). w której musiałyby być spełniane pewne kryteria. 
+ Staż treningowy - cała 10 osobowa grupa musi mieć zbliżony do siebie staż treningowy powiedzmy 1 rok, lub 2 lata
+ Wieku aż nie biorę pod uwagę zbytnio (liczę (18-28) Taki przedział będzie dla większości utaj forumowiczów raczej odpowiedni. (Wybaczcie, jeżeli ktoś się nie zmieścił)
+ Masę i wysokość ciała (obecną)
To są podstawy które musiałbym mieć do przeprowadzenia badań, a teraz druga sprawa,większa. Potrzebowałbym z tych 10 osób, wyników z kilku ćwiczeń, które znajdują się w Międzynarodowym teście sprawności fizycznej (na jego podstawie będzie oceniana sprawność zawodników). Nie ukrywam, że sam chciałbym 'skopać tyłki"zawziętych kulturystom, którzy dźwigają dużo żelastwa i trenują na maszynach.W ten sposób chciałbym pokazać, że droga Kali może być dużo przyjemniejsza i dająca więcej korzyści w życiu. Jednak wyniki ze strony kulturystów mogą być zaskakujące. 

 

 Gdyby ktoś dotarł do tego miejsca i zechciał w dużym stopniu przyczynić się do rozwoju mej pracy, a tym samym ukazanie w praktyce po przeprowadzonych testach jak faktycznie wygląda ogólna sprawność fizyczna obu grup, to poproszę zostawić kontakt, bądź napisać do mnie na maila kalistenics@gmail.com / GG - 8343531/ fb - https://www.facebook.com/Kalistenics 

Wszyscy jesteśmy tutaj zwolennikami kalisteniki i chcemy to propagować, przekazywać dalej jako pewnego rodzaju miłość do sztuki. Sztuki budowania pięknego ciała, czystego umysłu i piekielnie twardego charakteru. 

 

Z wyrazami szacunku dla założycieli strony i wszystkich forumowiczów. 

Bartek

 


  • 0

#2
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

Moim zdaniem postaraj się zachować obiektywizm w tej pracy żeby Ci nie wyszło coś na kształt "Skazanego na trening". Nie krytykuj jednego bądź drugiego sportu tylko pokaż zalety ich obu. Chyba, że zamysł Twojej pracy jest inny, wówczas zignoruj to co napisałem.


  • 0

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.


#3
KalisteniX

KalisteniX

    Only The Strongest Will Survive

  • Użytkownik
  • 5 postów

Masz rację. Postaram się bardziej obiektywnie spojrzeć na to. Dzięki za odpowiedź na mój wpis Pablo ! 


  • 0

#4
RadzioSW

RadzioSW

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 121 postów
  • LokalizacjaKostrzyn nad Odrą

powiem Ci tak, żelastwo z przerwami targałem 5 lat około 1,5 - 2 lat łączyłem kali z siłownią a na chwilę obecną sama kali, chociaż nie wykluczone jest, że wrócę na żelastwo.

 

Wyciskanie na ławeczce płaskiej leżąc 140kg nie ma kompletnie żadnego przełożenia w kali (a niby taki silny byk), to samo w ćwiczeniu barków, ciężkich wioseł, kończąc na martwym ciągu.

 

wlazłem na drążek, albo spróbowałem HS'a i się zdziwiłem.

 

Siłownia na ogól izolowane ćwiczenia z prostym zakresem ruchu nie wymagające koordynacji itp (oczywiście to jest moja opinia)

 

dla mnie siłownia służy do budowania mięśnia który przyzwyczaja się do jakiś tam ruchów, street workout to taki komplet trochę tego trochę tego, gdzie zbędny BF przeszkadza, a napuchnięty bicek nie robi na nikim wrażenia...

 

 

to taki mój ślinotok w pracy..


  • 0

#5
KalisteniX

KalisteniX

    Only The Strongest Will Survive

  • Użytkownik
  • 5 postów

RadzioSW - dobrze prawisz. Też jestem tego zdania i też tak uważam, obie dyscypliny budują siłę, jednak trzeba kierować się swoimi predyspozycjami, swoimi celami, co MY chcemy osiągnąć, czy lubimy dźwigać żelastwo wyciskając na ławeczke ponad 100 czy wolimy ćwiczyć pompki na 1 ręce. I tu i tu siła idzie, tylko jeżeli dwóch tych panów zamienimy na stanowiska to obaj będą klęczeć. W swojej pracy zamierzam wszystkie wyniki badań opisać konkretnie i przedstawić jak to wygląda i jak się odnosi do danej dyscypliny. Nie zamierzam negować ani kali ani kulturystyki. Bo i ja mieszam kalistenikę z kulturystyką. Czasami dobrze jest samemu przekonać się i spróbować czegoś innego. 


  • 0

#6
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

Siłę wyrabiamy za pomocą różnych narzędzi. Im więcej wykorzystamy, tym bardziej będziemy wszechstronni. Jeśli ktoś wykonuje ćwiczenia wielostawowe z żelazem i ćwiczenia z masą ciała z ukierunkowaniem na siłę, to może mówić że dysponuje siłą funkcjonalną ( na którą składają się również inne czynniki jak wytrzymałość itd. ). Ćwiczenia izolowane co najwyżej rozbudują naszą muskulaturę, ale nie będą miały przełożenia do codziennych ruchów - w przeciwieństwie do np. martwego ciągu. Natomiast wartość ćwiczeń kalistenicznych w tym zakresie nie ulega wątpliwości ;)


  • 0

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.


#7
RadzioSW

RadzioSW

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 121 postów
  • LokalizacjaKostrzyn nad Odrą

jak ci się przydam mogę być Twoim ankietowanym :P

 

ja poświęce się kali, ale w międzyczasie buduje mięso na żelastwie żeby nie wyglądać jak wiórek kokosowy :D no i jedna istotna partia ... nogi kalisteniką ciężko je zaatakować..z jednej strony dobrze bo to przeciwwaga no ale...trenowanie nóg (jako że to duża partia ) pobudza nasz organizm do produkcji pewnych hormonów ( chodzi chyba o testosteron - ale tu mogę bredzić ) dzięki czemu koksiejemy :D


  • 0

#8
SW96

SW96

    Sportowa rutyna, która cieszy ponad wszystko!

  • Bywalec
  • 643 postów
  • LokalizacjaŁódzkie

Siłownia jest głupotą jeśli ktoś skupia się na ćwiczeniach izolowanych i maszynach, a nie wielostawowych i ciężkich ćwiczeniach. Wszystko zależy od naszego celu, ale bardzo łatwo połączyć wielostawowe ćwiczenia typowe z siłowni + ćwiczenia z użyciem własnego ciała.

 

-Martwy Ciąg

-Przysiady

-Wyciskanie Żołnierskie

-Wykroki

-Wyciskanie na ławce płaskiej

 

Te ćwiczenia na pewno nie zrobią z nas niefunkcjonalnego klocka, bo są to ćwiczenia WIELOSTAWOWE i siła przez nie budowana przyda się w życiu. Połączyć te ćwiczenia z:

 

-Pistoletami

-Skokami na skrzynie na przykład.

-HSPU

-Różnymi typami pompek

-Różnymi chwytami na drążku

-Dipami

 

+ w przyszłości dodawanie obciążenia do tych ćwiczeń i na pewno wyjdziemy na tym lepiej niż ktoś trenujący tylko kalistenikę/tylko na siłowni. Nie ma co ograniczać się do jednego. Ja robię tylko martwy ciąg, przysiady, wykroki i żołnierskie, bo nie mam ławki na siłowni u siebie do wyciskania na płaskiej, ale 75-80% treningu jest oparte na kali, a 25-20% to właśnie wielostawowe ćwiczenia na sztandze.


  • 0

Sprawność/funkcjonalność/moc/siła/wytrzymałość/mobilność > wygląd

Mięśnie są niczym jeśli nie mają użytku poza siłownią.

Ważny jest sposób w jaki budujesz swoje ciało i co potrafisz z nim zrobić.
 
 
 

#9
buzzard

buzzard

    Go KalistenikaPolska.pl!

  • Użytkownik
  • 30 postów

Trzeba unikać nieobiektywnego podejścia do sytuacji, ponieważ niektórzy fanatycy kalisteniki(swoją drogą paskudna kalka z angielskiego, jeśli dobrze pamiętam, to pierwszy raz pojawiła się wraz z polskim tłumaczeniem skazanego) są niemal jak sekta i jakiekolwiek obciążenie traktują jako zło, bo guru Wade tak napisał.

Ponadto nie wszyscy trenujący na siłowni trenują kulturystykę(celem jest wyłącznie sylwetka, nie siła i sprawność, ciężar jest tylko narzędziem do osiągnięcia wyglądu, a nie celem samym w sobie), a to z nimi chcesz porównywać trenujących z masą ciała. Prowadzenie dyskusji, która metoda jest lepsza jest bezwartościowe, obie mają swoje wady i zalety i w obu można przeprowadzić wartościowy trening lub zmachać się bez sensu. Wielu silnych i sprawnych ludzi z powodzeniem łączy obie metody, jak chociażby Bud Jeffries, Ross Enamait, Metin Dabak, czy Ido Portal.


  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych