Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Drabiny, czyli prosty schemat na siłę, masę i wytrzymałość


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
97 odpowiedzi w tym temacie

#21
HYBRYDO

HYBRYDO

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 214 postów

dzięki za wytłumaczenie. A co jeśli trenuję tylko na siłę i w pierwszy tydzień chcę pocisnąć 5x5 a w drugim drabiny. Takie coś będzie ok??

Co myślisz o takiej drabinie:

1 powt. 20 kg

2 powt 15kg

3 powt 10kg

4 powt 5kg

5 powt 0kg 

Czy przy takiej opcji będzie rosła siła?? Takie coś bym wykonał na treningu trzykrotnie.


  • 0

#22
Struc

Struc

    Advanced Member

  • Zasłużony
  • 1 348 postów
  • LokalizacjaKraków

możesz sobie rozwalić barki i inne rzeczy

 

nie wiem jaki masz staż treningowy ale zaczynanie treningu od najcięższej opcji źle się może skończyć

 

możesz spróbować iść od dołu - na to samo wyjdzie a będzie bezpieczniej

 

lepiej stopniowo obciążać mięśnie i układ nerwowy niż od razu przywalić z grubej rury


  • 0

...


#23
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

dzięki za wytłumaczenie. A co jeśli trenuję tylko na siłę i w pierwszy tydzień chcę pocisnąć 5x5 a w drugim drabiny. Takie coś będzie ok??

Co myślisz o takiej drabinie:

1 powt. 20 kg

2 powt 15kg

3 powt 10kg

4 powt 5kg

5 powt 0kg 

Czy przy takiej opcji będzie rosła siła?? Takie coś bym wykonał na treningu trzykrotnie.

 

Jeśli odpowiednio dobrałeś ciężar to taki schemat może Ci dodać siły. Oczywiście zanim dodasz obciążenie to upewni się, że masz perfekcyjnie opanowany wzorzec ruchowy - tak jak napisał Struc należy stopniowo obciążać mięśnie i układ nerwowy. Zbyt szybkie przepalanie tych układów może spowodować, że dosyć szybko wpadniesz w stagnację - dlatego zawsze doradzam innym żeby zaczynali od podstaw. Jeśli uważasz, że technikę masz opanowaną do perfekcji to nie widzę przeszkód w dodawaniu obciążenia.


  • 0

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.


#24
HYBRYDO

HYBRYDO

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 214 postów

myślę że technika jest opanowana. W sumie macie rację. Zaczynanie od małego ciężaru będzie lepsze :)


  • 0

#25
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2 739 postów
  • LokalizacjaBXL

Ile wam zajmują te drabiny z jednym ćwiczeniem ?

 

Ja wczoraj zrobiłem na próbe podciągania, zrobiłem 10 serii i szlak już mnie trafiał w ostatnich seriach i było tak: 1-2-3-3 i to w kilku ostatnich seriach i zejść nie dałem rady, i zmieniłem chwyt oraz dałem szerzej czy przytrzymanie izometryczne nad drążkiem kilka sekund czy wolne podciągania, aby utrudnić i nic. I to zajęło mi 60minut dokładnie, dłużej już nie ciągnąłem, i nie skońyłem tak jak trzeba.

 

Byłem przejazdem w parku, wracając z InterSportu i robiąc potem 5x 2minuty na rowerze. I pomyślałem, że wpadne na drążek. :)

 

W sobotę spróbuje ponownie.


  • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa


#26
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

Być może trochę źle dobrałeś poszczególne szczeble drabiny, może rób gwałtowniejsze skoki - co 2 lub co 3 powtórzenia. Ewentualnie spróbuj trudniejszej odmiany lub ustaw sobie stoper na określony czas i spróbuj w tym czasie wykonać jak najwięcej sekwencji. 


  • 0

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.


#27
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2 739 postów
  • LokalizacjaBXL

Po próbuje, schodziłem co jeden oczywiście.


  • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa


#28
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2 739 postów
  • LokalizacjaBXL

A ile wam te drabiny zajmują czasu z jednym ćwiczeniem i bez rozgrzewki?


  • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa


#29
Rucik

Rucik

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 103 postów

Ja robię je na podciąganie z nachwytem i zajmują tak 30-40min.


  • 0

#30
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2 739 postów
  • LokalizacjaBXL

To mało, mi 60minut i nie kończę bo urywam, nie dam rady zejść do najniższego szczebelka.

Też nachwytem robię. szerzej niż rozstaw barków, ale nie b. szeroko.


  • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa


#31
Rucik

Rucik

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 103 postów

Ja staram się trochę skrócić przerwy pod koniec. Robiąc drabinę 1/2/3/4 między ostatnimi seriami 1/2 przerwy na tyle krótkie, aby nie robić tego kilkadziesiąt kolejnych minut. No ale kwestia tego, że mój max wynosi tylko 8 więc szybko się męczę na tym. Może spróbuj podnieść sobie poprzeczkę.


  • 0

#32
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2 739 postów
  • LokalizacjaBXL

MOże czas skróce, zobaczymy, co z tego wykluje się ;p


  • 0

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa


#33
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

Ewentualnie podciągaj się sylwetce, poziomce etc.


  • 0

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.


#34
sebaa

sebaa

    Brak

  • Użytkownik
  • 2 postów
  • LokalizacjaWrocław
A można by robić na przemian drabinke i 5x5? Np. Poniedziałek 5x5 a wtorek drabinka+core itd?
  • 0

#35
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

Możesz spróbować połączyć te metody, ale to też zależy od schematu. Myślę że na start najlepiej by było jeśli skupiłbyś się na drabinach i w razie potrzeby kombinował.


  • 0

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.


#36
Krzepki Paweł

Krzepki Paweł

    "Jesteśmy tylko marionetkami własnego umysłu"

  • Bywalec
  • 341 postów

Witam, zastanawiam się czy mógłbym efektywnie wykonywać drabiny pompek i podciągnięć ćwicząc jeszcze w międzyczasie przysiady i wznosy nóg ? Chodzi mi o to jak mógłbym rozłożyć te 4 treningi w ciągu tygodnia, bo nie chciałbym porzucić treningu nóg i brzucha tylko na rzecz górnych partii, dlatego pytam czy da się to jakoś połączyć? czy też ćwicząc drabiny pompek i podciągnięć powinienem dać sobie spokój z resztą? Przysiady i wznosy nóg wykonuję według skazanego.


  • 0

#37
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

Zależy do od Twojego celu, ciężko mi coś doradzić bo nie napisałeś czy trenujesz siłowo czy bardziej wytrzymałościowo. Oczywiście możesz próbować połączyć obie metody jak i również wykonywać wszystkie ćwiczenia metodą drabin.


  • 0

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.


#38
Krzepki Paweł

Krzepki Paweł

    "Jesteśmy tylko marionetkami własnego umysłu"

  • Bywalec
  • 341 postów

Jak na razie ćwiczę raczej wytrzymałościowo, przynajmniej podciągnięcia i pompki w których stosuję drabiny, nie do końca wiem jak pogodzić ze sobą trening tychże drabin z wznosami nóg i przysiadami, które robię sposobem skazanego. Wczoraj zrobiłem już pierwszy trening pompek metodą drabin, czy dzisiaj już mogę zrobić drabiny podciągnięć, czy może wymieszać to robiąc dzisiaj wznosy, jutro podciągnięcia, a pojutrze przysiady? Zastanawia mnie też jaką przerwę powinienem sobie dać zanim ponowiłbym cykl ?

Napisałeś również, że mógłbym wszystkie cztery ćwiczenia wykonywać metodą drabin, zaciekawiło mnie to, czy mógłbyś wyjaśnić jak to mniej więcej powinno wyglądać? Tak aby zapewnić organizmowi odpowiednią ilość odpoczynku? 


  • 0

#39
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

Po prostu możesz wykonywać pompki z podciągnięciami jednego dnia, drugiego wznosy nóg i przysiady. Całość powtórz w zależności od swoich zdolności do regeneracji. Generalnie między drabinami złożonymi z tych samych ćwiczeń powinien być minimum jeden dzień odstępu ( ale możesz w tym dniu robić co innego, przykładowo te wznosy nóg i przysiady ). Przykładowy schemat mógłby wyglądać tak: 

1. Pon

Pompki - drabiny

Podciągnięcia - drabiny

2. Wt 

wznosy nóg - drabiny

przysiady - drabiny

3. Śr

Pompki - drabiny

podciągnięcia - drabiny

4. Czw

wznosy nóg - drabiny

przysiady - drabiny

 

Lub:

1. Pon

Pompki - drabiny

Podciągnięcia - drabiny

2. Wt 

wznosy nóg - drabiny

przysiady - drabiny

3. Śr

Wolne

4. Czw

Pompki - drabiny

Podciągnięcia - drabiny

5. Pt

wznosy nóg - drabiny

przysiady - drabiny

 

Lub:

1. Pon

Pompki - drabiny

Podciągnięcia - drabiny

2. Wt 

wolne

3. Śr

Wznosy nóg - drabiny

Przysiady - drabiny

4. Czw

wolne

5. Pt

Pompki - drabiny

Podciągnięcia - drabiny

6. Sb

Wznosy nóg - drabiny

Przysiady - drabiny

 

Możliwości jest wiele, a wszystko zależne jest od Twojego aktualnego poziomu, preferencji, regeneracji, stylu życia itd. 

 

 


  • 2

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.


#40
Krzepki Paweł

Krzepki Paweł

    "Jesteśmy tylko marionetkami własnego umysłu"

  • Bywalec
  • 341 postów

Dzięki dzięki wielkie! Twoja odpowiedź bardzo wiele mi wyjaśniła.  :) Na pewno to wypróbuję. Jeszcze raz wielkie dzięki :)


  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych