Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Animal Flow - nieco inne spojrzenie na ruch


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp

Witam,

 

o resetach każdy już na tym forum czytał i wie jak się je wykonuje i jak dobre są dla naszego ciała.

Chciałbym Wam jeszcze przedstawić nieco inne spojrzenie na temat mobilności ciała, ponieważ jak to się mawia "nie samymi resetami człowiek żyje".

 

Całkiem przypadkiem jakiś czas temu zrobiłem pozycję oraz ruch "małpy" (z ang "Ape"). Co to jest wytłumaczę później.

Wszystkie ruchy jakie wykonuję w codziennym życiu staram się wykonywać z poprawnie ustawionymi barkami, z wyprostowanymi łokciami itp. 

Robiąc "małpę" poczułem, że napina mi się cały korpus i zdziwiłem się, że wcześniej nie "znałem" tego ruchu i nie stosowałem go podczas rozgrzewek, czy resetów. A w prostocie siła prawda?  :D

 

Poszperałem w sieci i znalazłem ten oto film:

 

Są w nim oczywiście ruchy z resetów, ale pod inna nazwą.

Na naszym forum niestety nie znalazłem nic na temat naśladowania poruszania się zwierząt, głównie człekokształtnych (Luko wspomniał tylko w 1 zdaniu o tym), dlatego pomyślałem, że warto.

 

Polecam "Ape", "Lateral Ape" oraz "reverse Ape" każdemu, kto chce dodatkowo wzmocnić korpus. Tylko na tych ćwiczeniach się skupię, ponieważ innych nie próbowałem jak dotąd (oczywiście poza tymi z resetów). Skorpion switch wygląda ciekawie. Spróbuję na pewno, ale to w przyszłości.

 

W filmiku podczas małpki zawodnik odbija się od podłoża stopami. Postarajcie się nie odbijać, a całą pracę niech wykona korpus, a dokładniej brzuch oraz plecy. Po kilku minutach małpy bardzo "fajnie" czuć mięśnie czworoboczne, najszersze oraz trójgłowe ramienia.

Dodatkowo jeśli ktoś ma na tyle rozciągnięte prostowniki grzbietu to polecam wykonywać to ćwiczenie przeciągając nogi za linię dłoni, gdy wracamy z nogami podkulonymi do przodu. Można ciekawie zaakcentować wtedy pracę naramiennego (tylną część).

 

Próbowałem również jednego dnia małpy, ale z ułożeniem dłoni z palcami do wewnątrz, czyli palce skierowane do siebie. Świetnie pracowały naramienne, głównie przednia część.

Niestety ze względu na zbyt słabe przyczepy mięśnia dwugłowego oraz rozciągnięcie nadgarstków w zgięciu nie udało mi się zrobić poprawnie małpy z dłońmi skierowanymi do korpusu oraz zgiętym nadgarstkiem. Ale kilka powtórzeń całkiem "miło" pobudziło przyczepy dwugłowego do pracy (łokcie proste w stawie). Jeśli ktoś będzie w stanie wykonać poprawnie sesję z takim ułożeniem dłoni, to chętnie przeczytam spostrzeżenia.

 

Wykonanie tego ćwiczenia tyłem (reverse ape) jest po części zahaczeniem o "advanced tuck planche", czyli jeden z kroków do opanowania planche. Czyli jeśli w przyszłości myślisz o tym ćwiczeniu, to warto już teraz uczyć się napięcia ciała. Choć reverse ape nie można traktować jako część progresji pod planche :)

 

A jeśli ktoś potrzebuje dobrego i intensywnego treningu cardio w stylu HIIT to "galloping ape" będzie jak znalazł. Po 5 minutach rzetelnego przebierania kończynami miałem dosyć. Zarówno pod względem gospodarki tlenowej, jak i obolałości mięśni.

 

Nie są to ćwiczenia o ustalonym progu intensywności, ilości serii i powtórzeń. Ruchem trzeba się bawić.

Oczywiście trzeba liczyć dystans lub ilość powtórzeń w celu zrobienia takiej samej na lewą i prawą stronę oraz przód i tył. Trzeba się rozwijać proporcjonalnie :)

 

Pewnie nie muszę o tym pisać, ponieważ wszyscy to już wiedzą, ale może jakaś zbłąkana duszyczka jest tutaj nowa.

Podczas całej fazy ruchu ciało pozostaje w pełnym napięciu. Przekładając ramiona do przodu napnijmy je i pewnie stawiajmy na ziemi. Nie tam gdzie polecą siłą rozpędu, lecz tam gdzie chcemy. Kolana do klatki piersiowej dociągajmy maksymalnie, a nie tylko na wysokość pozwalającą nie szurać stopami po ziemi. Barki muszą być ściągnięte w dół, czyli najdalej od uszu jak się da. Łopatki powinniśmy odwodzić, czyli starać się zaokrąglić plecy poprzez chęć złączenia barków z przodu (czyli podczas gdybyśmy stali, to barki muszą być wysunięte do przodu i ściągnięte w dół).

 

Podobnie jak z resetami, trzeba się do tego przekonać i uwierzyć, że proste rzeczy okazują się dla ciała najlepsze.

 

edit.

W pracy jak to w pracy starałem się skupić na wszystkim tylko nie na pracy :)

 

Znalazłem filmik, który idealnie pokazuje jak wg mnie powinny wyglądać te ruchy:

 

Bardzo duża różnica w technice wykonania. Nie ma już tych wybijania się z palców i nabierania rozpędu, lecz całą pracę wykonują mięśnie. 

 

 

edit2.

Odnalazłem jeszcze dosyć ciekawy filmik pokazujący różne sposoby poruszania się:

 

Świetna praca całego ciała. Widać, że osobą na filmiku jest spięta w 100% podczas każdego ruchu. Ćwiczenie od 53 sekundy... "gracja ruchu" w każdym calu.


Użytkownik Powadzi edytował ten post 11 czerwca 2014 - 08:58
dodanie nowego filmiku

  • 10

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#2
czillaut

czillaut

    Advanced Member

  • Moderator
  • 993 postów
  • LokalizacjaPL

Wow dobre dobre : D jestem fanem raczkowania i na pewno to wdrożę. Porobiłem trochę bista i ejpa i jestem strasznie spompowany. Galloping ape na dłuższą metę to ładny hardkor. 

 

Zawsze ciekawiło mnie jakby tak np na pół roku odrzucić jakiekolwiek ćwiczenia na rzecz samego raczkowania, teraz np tych ruchów zwierząt, jakie były by efekty tego. Bo te ruchy odpowiednio wykonywane są mega ciężkie i w sumie na chłopski rozum to powinno działać. Luko kiedyś pisał, że przez miesiąc tylko i wyłącznie raczkował i zwiększyła mu się siła np w pompkach jednorękich, wgl ich nie robiąc.


  • 0

#3
Struc

Struc

    Advanced Member

  • Zasłużony
  • 1 348 postów
  • LokalizacjaKraków

na pewno wytrzymałość idzie strasznie w górę

też planuję zrobić za jakiś czas kilkutygodniowy cykl samego raczkowania


  • 0

...


#4
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp

No właśnie chodzi o pełne napięcie mięśni podczas ćwiczenia. Ruchy są banalnie proste, ale gdy tylko podkręcimy intensywność poprzez zmniejszenie tempa to da nam to w pełni wszechstronny trening.

 

Dziś rano zrobiłem małpę, ale w najwolniejszym tempie w jakim potrafiłem. Im wolniej robi się dane ćwiczenie, tym mniejsza jest siła rozpędu / grawitacji. Czułem się po kilku minutach jak po dobrym treningu stricte siłowym. Rześki, pełny energii, z uśmiechem na ustach.

 

Pogoda sprzyja, więc może spróbuję zrobić 2-3 tygodnie samych resetów i animal flow na świeżym powietrzu.  B)


  • 0

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#5
pk187

pk187

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 120 postów

 

Fajny filmik, niesamowita zwinność i gracja ruchów. :)


  • 1

#6
Struc

Struc

    Advanced Member

  • Zasłużony
  • 1 348 postów
  • LokalizacjaKraków

ostatnio się trochę bawiłem AF i fajnie można połączyć zabawę ruchem z raczkowaniem, rockingiem, cros-crawl - 5-10 min takich ruchów to świetne połączenie rozgrzewki przed treningiem i bonusów jakie dają af i resety - all in one :)


  • 0

...


#7
pk187

pk187

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 120 postów

Moja rozgrzewka to głównie crawling, animal flow itp. Inna rozgrzewka jest dla mnie po prostu nudna :) Po tym jest się gotowym do treningu. Polecam zajrzeć na ten kanał z filmu i wejść na animal flow workout, bardzo ciekawe rzeczy. :)


  • 0

#8
Łukson

Łukson

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 376 postów

Jakoś nigdy nie mogę się przybrać do AF i Crawla tylko Rocking.


  • 0

#9
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp
Ja lacze AF z foundation one. Oczywiscie +rocking. Ale to trzaskam praktycznie caly czas

Wysłane za pomocą TapaTalk
  • 0

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#10
Struc

Struc

    Advanced Member

  • Zasłużony
  • 1 348 postów
  • LokalizacjaKraków

ewolucja

 


  • 1

...


#11
xPatrykk

xPatrykk

    [Prime Сasual Dating Real-life Girls]

  • Użytkownik
  • 83 postów
  • LokalizacjaLondon

Próbowałem, dają wycisk te zwierzęce ruchy, szczerze mówiąc, na rozgrzewkę są idealne. Wejdę w temat głębiej, jak rozciągnę ciało i nauczę się robić przysiady na pełnych stopach, bo jest tutaj dużo ruchów, które tego wymagają :(


  • 0

#12
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp

Mała podstawowa rutyna z przedstawionymi ćwiczeniami w formie obrazka. Na rozgrzewkę idealna:

Go with the flow

Animal flow moves are used in seamless combos, so you're constantly moving and working. Try this example routine, but once you've mastered it you can build your own or freestyle. NB: classes last an hour!
Forward-travelling beast (5 steps each side)
Side kick through (5 each side)
Front step (5 each side)
Lateral-travelling ape (5 each side)
Foreward-travelling crab (5 steps each side)
Underswitch (4 full rounds each way)

 

apereach__resized.jpg

Ape reach

10 reps, holding for 2-5 sec

To combat monkey-at-typewriter hunch, squat down, arms forward. Sit up on your heels, open your knees and stretch out your arms, pulling your shoulders back.

crabreach1__resized.jpg

 

Crab reach

Work up to 10 reps on each arm

Assume the crab position: feet flat, chest up and knees bent. Push your hips up as high as you can, reaching one arm over to hit those neglected back muscles.

scorpionreach__resized.jpg

 

Scorpion reach

5 reps each leg

This one may sting. In a press-up position with your legs bent, bring one knee under your body. Kick your heel up and over, rotating through the spine as you push up.

underswitch__resized.jpg

 

Underswitch

30sec intervals, work up to 1min

From crab position, lift your right hand and right foot an inch. Rotate over the lifted leg until you land on all fours. Lift the same leg and hand to return to the start.

sidekickthrough__resized.jpg

 

Side kickthrough

30sec intervals, work up to 1min

This beast of a card move mauls your abs. On all fours, lift your right leg and left hand. Rotate your leg beneath you and kick it out. Return and repeat to the right.

frontstep__resized.jpg

 

Front step

10-15 each leg

Squat, arms stretched in front of you, and push your hips back. Now spring forward, bringing your left foot in front of your hand.Hop back; repeat on the other leg.

forward-travellingbeast__resized.jpg

 

Forward-travelling beast

30sec intervals, work up to 1min

On all fours, step off with your right foot and left arm – crawl, keeping your knees off the ground. The full-body demands will have you howling and dog-tired.

forward-travellingcrab__resized.jpg

 

Forward-travelling crab

30sec intervals, work up to 1min

From the crab, step off with your left foot and right arm, switching sides and keeping your hips an inch off the floor. Remember to go forward, not sideways.

lateral-travellingape__resized.jpg

 

Lateral-travelling ape

10 reps or alternate for 1min

Place your hands to the side of your feet, lift your hips and kick your leg out to the side, landing with the other leg. Alternate sides to gorilla-pound your entire body.

źródło: http://www.menshealt...al-flow-workout


  • 0

Piękno i siła, a nie pompa i masa





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych