Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

E. J. Horst "Trening wspinaczkowy" - Recenzja


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1
twojstarrry

twojstarrry

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 56 postów
Trening Wspinaczkowy - Recenzja. Książka o treningu wspinaczkowym, a czym jest trening wspinaczkowy jeśli nie treningiem z masą ciała? W książce znajduje się fachowa wiedza na temat samego wspinania i nie tylko. Pozwala spojrzeć na trening z różnych perspektyw. Między innymi pod kątem ćwiczeń ogólnorozwojowych, treningu mentalnego, metodyki treningu siły, odżywiania i wiele innych.



Trening wspinaczkowy: O autorze

Książka została napisana przez Erica J. Hörsta, znanego wspinacza z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem. Eric jako uczeń i instruktor wspinaczki pomógł setkom wspinaczy, a jego książki zostały rozprzestrzenione w ponad 50ciu krajach. Regularnie pisuje do czasopism zajmujących się tematyką wspinaczkową i fitness np. Outsider, Men's Health, M&F.



Zawartość książki

W pierwszych rozdziałach autor omawia znaczenie i techniki treningu mentalnego. Między innymi przeprowadzenie samooceny i wyznaczanie celu. Są to ważne rzeczy, które wiele osób zupełnie pomija. Nie mając żadnego celu nie potrafisz określić do czego dążysz i w jakim punkcie tak naprawdę się znajdujesz. Autor w tych rozdziałach przeprowadza przez zagadnienia o których rzadko się mówi w sporcie. Kontrolowanie emocji, lęków, ćwiczenie koncentracji. Ćwicząc w parku na drążku możesz te zagadnienia kompletnie pominąć bo jesteś w strefie komfortu, nie znajdujesz się 500 metrów nad ziemią i nie robisz przechwytu w skale który może skutkować ciężką kontuzją. Jednak moim zdaniem warto poznać wszystkie te rzeczy, bo sprawdzają się one nie tylko w treningu, ale także na codzień w życiu, szkole, pracy itd...

Kolejne rozdziały dotyczą już treningu techniki i umiejętność, jest dział poświęcony typowo treningowi wspinaczkowemu: chwyty w skale, strategie procesu uczenia się, techniki podstawowe i zaawansowane, strategie wspinania. Dalszy rozdział mówi o teori i metodyce treningu siły. Ten rozdział jest dla mnie najbardziej wartościowy z całej tej książki, omawiana jest fizjologia wysiłku, adaptacje mięśniowe, zasady treningowe, metody treningu siły, wytrzymałości, mocy mięśni. Dowiesz się jak na trening wpływa różna intensywność i czas wykonywania ćwiczeń, oraz jak zmaksymalizować jego skuteczność i wiele innych konkretnych rzeczy.

Następnie zagłębiamy się w ćwiczenia ogólnorozwojowe, optymalizacje składu ciała, trening gibkości, trening mięśni tułowia , trening mięśni antagonistycznych, prostowników, trening wytrzymałości tlenowej. Kolejny rozdział to ćwiczenia specyficzne, które są kierowane do wspinaczy, jednak każdy znajdzie coś dla siebie. Znajdziesz między innymi ułożenia palców w skale, pozycje i ruchy ramion, trening palców i przedramion ćwiczenia siłowe, wytrzymałościowe, z ciężarem i bez jedne podstawowe a inne dla bardzo zaawansowanych.

W dalszej części autor poświęcił strony planowaniu programu treningowego, ukierunkowaniu treningu. Rozdział ten mówi jak efektywnie zaplanować swój trening by przyniósł on jak najwięcej korzyśći. Ludzie często wiedzą coś o ćwiczeniach, jakie są i jak je robić ale nie mają pojęcia jak to wszystko ułożyć w całość. Omawiane są programy na siłę, wytrzymałość, również dla dzieci, kobiet i osób po pięćdziesiątce.

Zblizając się do końca książki są obszerne rozdziały poświęcone odżywianiu w sporcie, przyśpieszeniu regeneracji tej między treningami jak i długoterminowej i zapobieganiu kontuzjom.

Koniec książki to dodatki tj. Anatomia mięśni, karty treningu na których możesz zapisać swoje postępy treningowe uwzględniając swoje plany na przyszłość. Dalej są obszerne komentarze do testu samooceny (z pierwszych rozdziałów) oraz wartościowe porady treningowe.

Trening wspinaczkowy: moje przemyślenia

Książka pomimo tego że jest kierowana do wspinaczy zawiera w sobie naprawdę wielką wiedzę, która przekłada się na kalistenikę i inne sporty. Nie jest to jedna z tych książek które pokazują dużo kolorowych obrazków, masę ćwiczeń, kilka planów i parę słów zakończenia. Tutaj dogłębnie analizuje się każdy aspekt treningu od tych najmniej znaczących i oczywistych do najważniejszych, a ćwiczenia pokazane w książce to jakieś 1/5 całej pozycji.

Dla ludzi którzy chcą poszerzać swoje horyzonty i są głodni wiedzy polecam tą książkę: Trening wspinaczkowy E. J. Hörsta.
  • 0

#2
kano

kano

    KB-MASTER !

  • Zasłużony
  • 1 325 postów

Deczko się spóźniłeś - o jakieś 2 lata:

 

http://kalistenikapo...y-eric-j-horst/


  • 0

Ja bym tu widział jeszcze tureckie wstawanie poparte ostrym wymachem !!! :D


#3
twojstarrry

twojstarrry

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 56 postów
Pewnie dlatego nie mogłem znaleźć tego tematu ;)
  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych