Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

TOP 10 błędów, jak trenować by nie doznać kontuzji.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1
Wyrwi

Wyrwi

    B the GB

  • Zasłużony
  • 489 postów
  • LokalizacjaLubelskie

Ostatnio na forum pojawił się ciekawy wątek na temat szkodliwości obszernego krążenia ramion wykonywanego na rozgrzewce.

Uważam że wiele osób tkwi w wielkim błędzie stosując to i wiele innych ćwiczeń w swojej rozgrzewce. 

Oto artykuł na temat najpopularniejszych podstawowych błędów jakie nieświadomie popełniamy w trakcie naszego treningu.

Zapraszam do ciekawej lektury...

 

 

 

Przez lata stosowano wiele szkodliwych z obecnego punktu widzenia ćwiczeń i metod. Obecnie istnieje trochę większa świadomość u ćwiczących i trenerów, nadal można spotkać kontrowersyjne sposoby prowadzenia rozgrzewki. Dotyczy to w szczególności dalekowschodnich sztuk walki, „starej szkoły” treningu siłowego. Pokażę kilka przykładów metod które w przypadku niektórych osób mogą prowadzić do urazów. Oczywiście, jestem pewien, że znajdą się osoby kwestionujące to co napisałem poniżej. Odsyłam do współczesnej literatury fachowej – fizjologii, metodyki oraz zapraszam do konsultacji np. z lekarzem sportowym.

 

1.Pomijanie rozgrzewki.

Dotyczy większości ćwiczących. Może prowadzić do poważnych, wielomiesięcznych kontuzji.

 

W czym tkwi problem? 

Ciało ćwiczącego przy nie podniesionej temperaturze – nie działa efektywnie – przypomina chłodny  silnik. Zarówno mięśnie jak i stawy, ścięgna oraz wiązadła wymagają podniesienia ciepłoty. Próba forsowania dużych obciążeń bez rozgrzewki przypomina katowanie zimnego silnika. Co więcej – w wielu dyscyplinach rozgrzewka może zająć dużą część treningu (np. cała masa serii rozgrzewkowych, przed 2-3 zasadniczymi podejściami). W badaniach naukowych stwierdzono, że rozciąganie i rozgrzewka ograniczyły o 75% liczbę odnoszonych urazów. Dodatkowo serie rozgrzewkowe przyczyniają się do angażowania układu nerwowego (który też wymaga „dostrojenia” i „rozgrzania”).

 

2.„Wykonywanie obszernych, okrężnych ruchów stawu kolanowego (krążenia do wewnątrz i na zewnątrz)”

W czym tkwi problem? 

Obszerne krążenia to dokładnie takie, których staw kolanowy nie toleruje. Podobnego rodzaju ruchy występują podczas wykonywania przysiadów ze sztangą, ze zbyt dużym obciążeniem. Zawodnik wykonuje boczne ruchy kolanami starając się obejść najtrudniejszą fazę ruchu. Prowadzi do nieraz do bardzo poważnych kontuzji. Jeśli podobne ćwiczenia masz w ramach rozgrzewki, sam

prosisz się o kłopoty.

 

Czym zastąpić? Zwykłe, klasyczne przysiady bez obciążenia stanowią bardzo dobrą rozgrzewkę. Dodatkowo polecane są krótkie ruchy unoszenia nóg w kierunku klatki piersiowej i bokiem, skipy, bieg w miejscu, pajacyki, podskoki, wchodzenie na podwyższenie itd.

 

3.„Obszerne krążenia ramion (do przodu, do tyłu) – stawy barkowe”

W czym tkwi problem? 

Staw barkowy jest bardzo słabo umocowany, łatwo w nim o uszkodzenie. Dodatkowo u wielu osób stwierdza się istnienie konfliktu podbarkowo-kruczego. Problem występuje przy unoszeniu ramienia w przód lub w bok. Krążenia ramion dla wielu osób są znakomitym ruchem prowokującym wystąpienie groźnej kontuzji. Inni z kolei będą mogli przez wiele lat bezboleśnie wykonywać podobnego rodzaju ruch. Jak pisze F. Delavier: „podczas unoszenia ramion w przód lub w bok u niektórych osób następuje tarcie i ściskanie ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego między głową kości ramiennej i sklepieniem kostno-wiązadłowym”. Wspomniane ścięgno przechodzi pod wyrostkiem kostnym na szczycie barku. Jeżeli przestrzeń jest zbyt ciasna – prowadzi to do stanu zapalnego. Jeśli zapalenie nie jest leczone („a mnie zawsze boli jak ćwiczę”) stan zapalny pojawia się również w ścięgnach m. podgrzebieniowego, z tyłu i głowie długiej mięśnie dwugłowego, z przodu. Po pewnym czasie doprowadza to np. do nieodwracalnego uszkodzenia ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego.

 

Czym zastąpić? Wystarczy zwykła rozgrzewka z samym gryfem – podciąganie wzdłuż tułowia szerokim chwytem do mostka (uwaga –wysokie podciąganie wąskim chwytem również jest szkodliwe dla barków), wyciskania stojąc (z przodu) oraz kilka lekkich serii rozgrzewkowych przed wejściem na ciężary robocze.

 

4.„Rozciąganie balistyczne”

W czym tkwi problem? 

Szarpane, gwałtowne ruchy rozciągające – nie tylko prowadzą do zmniejszenia gibkości (ang. stretch reflex), ale często mogą powodować lub nasilać istniejące urazy.

 

Czym zastąpić? Rozciąganiem statycznym wykonywanym PO treningu siłowym, pływackim czy biegowym. Nigdy nie próbuj forsować maksymalnego rozciągnięcia, ani sprężynować w pozycji maksymalnego rozciągnięcia.

 

5.„Rozciąganie statyczne przed treningiem siłowym”

W czym tkwi problem?  

Może przyczyniać się do spadku siły. Umiarkowane rozciąganie statyczne jest zalecane po zakończeniu właściwego treningu, w ramach schładzania (ang. cool down).

 

Czym zastąpić? Nie rozciągaj się przed treningiem siłowym. Wykonaj rozgrzewkę, rozciąganie wkomponuj w schładzanie lub wykonuj w inne dni (po odpowiedniej rozgrzewce).

 

6.„Zbyt silne rozciąganie np. z pomocą partnera”

W czym tkwi problem? 

Również, rozciąganie z pomocą może prowadzić do kontuzji. Nie jesteś w stanie przyspieszyć procesu zdobywania gibkości, rozciągaj się nie więcej niż 3-4x w tygodniu. Użycie dodatkowej siły z pewnością jest bardzo dobrym sposobem na powstanie kontuzji – która na wiele tygodni utrudni lub niemożliwi Ci prowadzenie treningu.

 

Czym zastąpić? Umiarkowanym rozciąganiem wykonywanym z partnerem.

 

7.„Długotrwały trening aerobowy wykonywany w ramach rozgrzewki lub po treningu siłowym”.

Ile znasz osób wykonujących długie sesje„cardio” przed lub po treningu siłowym?

 

W czym tkwi problem?

Nie będziesz mieć siły na zasadniczy trening siłowy. Zmniejszasz zasoby glikogenu, zmuszasz mięśnie do innego rodzaju pracy. Stwierdzono, że trening aerobowy (długotrwały) jest niewskazany zarówno przed jak i po treningu siłowym. Trening wytrzymałościowy przyczynia się do spowolnienia przyrostów. Szczególnie odradzić należy takie połączenia osobom ciężko nabierającym masy mięśniowej.

 

Aeroby wykonywane po treningu siłowym nasilają mikrourazy mięśniowe (DOMS; stan zapalny) i rozpad białek. Naukowcy stwierdzili także, że trening wytrzymałościowy i siłowy aktywują antagonistyczne procesy w mięśniach. Ścieżka dla treningu wytrzymałościowego dotyczy AMPK PGC-1, co hamuje ścieżkę wykorzystującą mTOR (typową dla treningu siłowego). Trening aerobowy wykonywany po siłowym hamuje anabolizm, zwiększa katabolizm – poprzez aktywację genów odpowiedzialnych za rozpad tkanki mięśniowej. M.in. stwierdzono, że jazda na rowerze wykonywana zaraz po treningu siłowym spowodowała wzrost muscle ring-finger (MuRF) o 52% - jest to czynnik odpowiedzialny za rozpad tkanki mięśniowej. Aeroby przed treningiem siłowym również aktywują PGC-1 co wpływa negatywnie na przyrosty (co gorsza zmniejszają o 42% poziom ekspresję IGF-1 – jednego z najważniejszych hormonów anabolicznych).

 

 

8.„Obszerne krążenia karku/głowy”.

W czym tkwi problem?

Jest to nienaturalny ruch, mogący prowadzić do urazu szyjnej części kręgosłupa. Unikaj  podobnych ćwiczeń. Szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób w wieku dojrzewania.

 

Czym zastąpić? Rozgrzewką całego ciała.

 

9.„Przegrzewanie organizmu np. trening w nieprzewiewnych strojach, ubieranie się za ciepło”

W czym tkwi problem? 

Przeciążasz serce, zmniejszasz swoją wydolność, nasilasz utratę elektrolitów, wywołujesz stres, zwiększasz poziom kortyzolu. Na pewno w ten sposób nie schudniesz, a spowodujesz szkody w swoim ciele.

 

Czym zastąpić? Zmianami w diecie i rozsądnym treningiem aerobowym, siłowym i interwałowym.

 

10.„Nie picie wody w czasie treningu”

Nadal podobne metody pokutują na treningach sztuk walki wschodu (i nie tylko).

 

W czym tkwi problem?

Drastycznie zmniejszasz swoje możliwości wysiłkowe, możesz doprowadzić do komplikacji zdrowotnych (odwodnienie), szczególnie przy niekorzystnych warunkach otoczenia (temperatura, wilgotność). W ten sposób nie zostaniesz twardzielem, z pewnością zaś będziesz mniej wydajnie trenować. 

 

 

*

Źródło:

http://potreningu.pl...oznac-kontuzji-


  • 4

#2
Struc

Struc

    Advanced Member

  • Zasłużony
  • 1 348 postów
  • LokalizacjaKraków

znam tekst ale uważam, że są w nim sprzeczności

 

1) jak się ma punkt 3 do techniki poszerzania mobilności barków za pomocą gumy - unoszenie prostych ramion za głowę ruchem okrężnym z napiętą gumą - technika stosowana i polecana przez gimnastyków i specjalistów od tego sportu - polecana wręcz, jako sposób na zapobiegania kontuzjom barków

 

z resztą się zgadzam


  • 0

...


#3
Hannibal

Hannibal

    Go Hard or Go Home

  • Bywalec
  • 2 739 postów
  • LokalizacjaBXL
2.„Wykonywanie obszernych, okrężnych ruchów stawu kolanowego (krążenia do wewnątrz i na zewnątrz)”

W czym tkwi problem?

Obszerne krążenia to dokładnie takie, których staw kolanowy nie toleruje. Podobnego rodzaju ruchy występują podczas wykonywania przysiadów ze sztangą, ze zbyt dużym obciążeniem. Zawodnik wykonuje boczne ruchy kolanami starając się obejść najtrudniejszą fazę ruchu. Prowadzi do nieraz do bardzo poważnych kontuzji. Jeśli podobne ćwiczenia masz w ramach rozgrzewki, sam

prosisz się o kłopoty.

 

takie ruchy wykonuje się np przed bieganiem, w komponując w rozgrzewkę, takie ruchy trenerzy zalecają robić, chyba oni wiedzą co mówią, całkowity nonsens

 

8.„Obszerne krążenia karku/głowy”.

W czym tkwi problem?

Jest to nienaturalny ruch, mogący prowadzić do urazu szyjnej części kręgosłupa. Unikaj  podobnych ćwiczeń. Szczególnie niebezpieczne dla dzieci i osób w wieku dojrzewania.

 

Czym zastąpić? Rozgrzewką całego ciała.

 

oczywiście nie kontrolowane ruchy, zbyt dynamiczne machanie karkiem w prawo lewo góra i dół, prowadzi do urazów, i znowu trenerzy sztuk walki mają w swoim zapasie owe ćwiczenie, chyba wiedzą co robią

 

10.„Nie picie wody w czasie treningu”

Nadal podobne metody pokutują na treningach sztuk walki wschodu (i nie tylko).

 

W czym tkwi problem?

Drastycznie zmniejszasz swoje możliwości wysiłkowe, możesz doprowadzić do komplikacji zdrowotnych (odwodnienie), szczególnie przy niekorzystnych warunkach otoczenia (temperatura, wilgotność). W ten sposób nie zostaniesz twardzielem, z pewnością zaś będziesz mniej wydajnie trenować.

 

na treningu savate było można pić wodę wtedy kiedy trener nam na to pozwalał, bo np podczas walki nie będzie się popijało wody po 3 minutach, bo nam się tak chce

ale znowu podczas biegu pół-maratońskiego czy maratonu jest zalecane picie wody

oraz najlepiej i zalecane jest zawsze porządnie nawodnić się przed uprawianie danej dyscypliny sportu czy przed zawodami, wydolność i wydajność nam wzrośnie etc...


  • 1

Rodzaje sił, więc zastanów się nad czym chcesz pracować:

* siłą bezwzględna  * siła względna  * siła maksymalna  * siła ogólna  * siła szybkościowa  * siła specjalna  * siła wytrzymałości mięśniowej  * siła biegowa


#4
Wyrwi

Wyrwi

    B the GB

  • Zasłużony
  • 489 postów
  • LokalizacjaLubelskie

 

Problem występuje przy unoszeniu ramienia w przód lub w bok. Krążenia ramion dla wielu osób są znakomitym ruchem prowokującym wystąpienie groźnej kontuzji. Inni z kolei będą mogli przez wiele lat bezboleśnie wykonywać podobnego rodzaju ruch.

Po prostu są osoby u których krążenie ramion może powodować uszkodzenia w obrębie stawów barkowych..Są  także osoby dla których krążenie ramion nie jest szkodliwe.Wynika z budowy anatomicznej stawu u danej osoby. Tak samo jest z pełnym opuszczaniem w barkach podczas podciągania, po prostu jednemu może to zaszkodzić a drugiemu niekoniecznie.

Lepiej jest unikać krążeń , szczególnie jeśli nie jesteśmy dobrze rozgrzani i chrupię nam w barkach czy w kolanach.

Ja stosuję zasadę że skoro coś nie jest konieczne to tego nie robię. Skoro istnieje tak wiele ćwiczeń rozgrzewkowych to po co mam wykonywać akurat to ćwiczenie które budzi kontrowersje .Każdy robi jak chcę i jak uważa za słuszne.


  • 0

#5
Powadzi

Powadzi

    Wymówki domeną ludzi słabych

  • Administrator

  • 2 335 postów
  • LokalizacjaGorzów Wlkp

Wydaje mi się, że za dużo dyscyplin sportowych chcecie wrzucić do jednego worka. Nie można stworzyć idealnej rozgrzewki uniwersalnej, czyli takiej, która będzie dla maratończyka, kulturysty, gimnastyka, trenującego sztuki walki, szachisty itp. Nie da się tak po prostu. 

 

To jest spis zasad ogólnych, na które początkujący powinni zwrócić uwagę, a nie poradnik dla doświadczonego gimnastyka, czy maratończyka. Każdy po pół roku - roku regularnych treningów sam wie, co jest dla niego dobre, a co nie. Co jest dobre dla ogólnej sprawności, a co musi dołożyć do treningu specjalistycznego, czyli dla konkretnej dziedziny sportu. 


  • 0

Piękno i siła, a nie pompa i masa


#6
wanna-amigo

wanna-amigo

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 170 postów
  • LokalizacjaOstrowiec Św.

Proponowałbym podać link do tego tematu w pigule.

 

/edit

Temat wklejony w pigułce z działu głównego. Tam będą uaktualniane linki w pierwszej kolejności, ponieważ temat przewija się w około 6 działach i nie będę codziennie - co kilka dni aktualizował wszystkich. Najpierw pigułka z głównej, a później reszta np raz w tygodniu.


Użytkownik Powadzi edytował ten post 25 maja 2014 - 16:06

  • 0

"Être fort pour être utile"


#7
Bartek#1

Bartek#1

    Brak

  • Użytkownik
  • 1 postów

Cześć,

Zapytam dla pewności odnośnie pkt. 7 .

Czy mówimy tutaj o treningu np. bezpośrednio po części siłowej tego samego dnia czy mówimy o treningu np. dzień po. Pytam z tego względu, że zazwyczaj następnego dnia mam trening biegowy rano ( kalistenika poprzeniego dnia wieczorem , po której jestem mocno spompowany) w tempie spokojnym,lub bieg regeneracyjny. W zasadzie nie interesuje mnie przyrost masy mięśniowej jako tako, bo na biegu 100KM nie będzie mi to potrzebne, tylko wszystkie inne efekty treningu kalistenicznego. W tym miejscu zagajam jednocześnie( choć chyba to nie jest miejsce na to ) odnośnie kalisteniki jako dodatek do biegania i umiejscowienia go w rozpisce treningowej jako 6sty trening w tygodniu.

Dzięki


  • 0

#8
Pablo1

Pablo1

    Advanced Member

  • Administrator
  • 3 444 postów

Hej

Raczej odnosi się to do treningów wydolnościowych bezpośrednio po treningach siłowych. Wówczas faktycznie oddziałujemy na organizm różnymi bodźcami i może się do żadnego z nich nie przystosować. Natomiast trenowanie co drugi dzień naprzemiennie różnych cech motorycznych jest w porządku, to jedna z metod trenowania równolegle pod różne aspekty treningu.


  • 0

E = mc2
Efekty = motywacja * (ciężka praca)2
Enstein naprawdę był geniuszem.


#9
Merfi84

Merfi84

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 1 733 postów
  • LokalizacjaGdańsk

Ja pokuszę się o pytanie bardziej ogólne: co to znaczy "nienaturalne ruchy"? Bo kurde ale mam z tym problem. Skoro staw kolanowy został tak zaprojektowany, że kręci się w jakimś zakresie to jak dla mnie każdy ruch w tym zakresie będzie naturalny :) Czytałem nie raz, że przy przysiadach NIE WOLNO schodzić niżej niż kąt prosty pomiedzy łydką, a udem bo to "nienaturalne". Pytam zawsze siebie - skoro natura zaprojektowała nas tak, że możemy dotknąć łydkami uda to czemu nazywamy ten ruch nienaturalnym? Równie dobrze można powiedzieć, że planche czy flaga są nienaturalne jak sam skurczybyk bo przecież kto by tam tak nienaturalnie obciążał stawy i mięśnie, żeby wykonać jakieś ewolucje?

Moim skromnym zdaniem do wszystkiego trzeba po prostu podejść z głową - jeśli ktoś pierwszy ruch jaki wykonuje w trakcie rozgrzewki to kręci kolanami i do tego szybko i bardzo szeroko to prosi się o kontuzję z tego samego powodu jak ktoś wykonuje ćwiczenia zupełnie bez rozgrzewki. Ja np. zaczynam od bardzo spokojnego biegu w miejscu żeby rozgrzać ciało, a potem bardzo małych zakresów ruchu, żeby wszysko się "przesmarowało".

Moim zdaniem nienaturalny ruch to taki, który wychodzi poza zakres ruchu stawu chociaż i tutaj trzeba uważać bo przecież rozciąganie się to jest właśnie zwiększanie zakresu ruchu poza "naturalny" :)

Tak czy siak fajny artykuł pobudzający do myślenia!


  • 0

#10
czillaut

czillaut

    Advanced Member

  • Moderator
  • 993 postów
  • LokalizacjaPL


 

Ruch obrotowy stawu kolanowego: odbywaja sie dookola osi dlugiej podudzia z wyjatkiem krancowego polozenia stawu- maksymalnego zgiecia i pelnego
wyprostu. Ruch obrotowy na zewnatrz jest obszerniejszy i moze dochodzic do okolo 40 stopni przy niewielkim zgieciu w tym stawie.
Ruch obrotowy do wewnatrz mniej obszerny od poprzedniego wynosi okolo 10 stopni. Ruchy obrotowe podudzia zachodza w dolnym
pietrze stawu kolanowego tj. lakotkowo –piszczelowym.

 

 

 

Staw ramienny odznacza się szczególnie dużą swobodą ruchu dzięki temu, że:

wydrążenie stawowe jest stosunkowo płytkie i małe w porównaniu z dużą głową stawową,
torebka stawowa
jest bardzo obszerna, luźna i gruba.
Wielostronne ruchy w stawie ramiennym można sprowadzid do czterech zasadniczych:
ruchy zgięcia i prostowania inaczej zwane przodozgięciem (anteversio) i tyłozgięciem
(retroversio),
odwodzenia (abductio) i przywodzeni
a (adductio),
nawracania (pronatio) i odwracania (supinatio),
obwodzenia (circumductio).
Ruchy zgięcia i prostowania, zwane przodozgięciem i tyłozgięciem ramienia, stanowią ruchy
wahadłowe kooczyny górnej. W ruchach tych ramiona poruszają się skośnie do
przodu i w kierunku
przyśrodkowym lub do tyłu i bocznie.
W całości wynoszą one około 115°
 
Anatomia ruchu pozwala jak widać na ruchy obrotowe w tych stawach, do tego im większe rozciągnięcie tym większy zakres. Oczywiście trzeba uważać, szczególnie z kolanem ale, żeby komuś bark wyskoczył ze stawu bo pokrążył ramionami to byłaby historia niesłychana :D

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych