Skocz do zawartości

Nasze strony:



Witamy na Kalistenika Polska
Zarejestruj się aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności które Ci oferujemy. Po rejestracji i zalogowaniu się będziesz mógł uczestniczyć w dyskusji, oceniać wątki, aktualizować statusy, tworzyć własne albumy w galerii, a także dokonywać zakupu w naszym sklepie!
Zaloguj się Zarejestruj się
Zdjęcie

Trening w czasie menstruacji i ciąży


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1
FullyRawJustina

FullyRawJustina

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 82 postów

Jestem ciekawa Waszego zdania na ten temat.

Menstruacja jest bardzo ważnym procesem oczyszczania organizmu. Kobiety odczuwają różne dolegliwości utrudniające normalne funkcjonowanie, np. silne bóle podbrzusza, odcinka lędźwiowego, krzyżowego, zawroty, nudności, ogólne osłabienie. Często przed miesiączką odczuwane są różne okresy rozchwiania emocjonalnego. Każda także kobieta różnie przechodzi przez ten okres, niektóre nie odczuwają zupełnie żadnych dolegliwości. Dla mnie na przykład ten czas jest dość uciążliwy. Chociaż zauważyłam, że wcześniej gdy nie uprawiałam systematycznie sportu miewałam większe bóle. 

 

U mnie na przykład świetnie spisuje się w tym czasie joga, ponieważ łagodzi dolegliwości i wspomaga proces oczyszczania organizmu. Słyszałam jednak, że mimo wszystko powinno zaprzestać się normalnej praktyki, nawet jeśli kobieta z tym czasie nie odczuwa żadnych dolegliwości. Jest to podobno ważne dla zdrowia oraz dla prawidłowego funkcjonowania systemu hormonalnego. Problemy z menstruacją wynikają bardzo często z nierównowagi hormonalnej, poprzez odpowiednią praktykę możemy nauczyć się zachowania tej równowagi. 

 

Zalecenia ogólne:

- Nie powinno wykonywać się pozycji odwróconych, jak stanie na rękach. Wykonywanie ich w czasie menstruacji powoduje, że w ciele zatrzymywane są toksyny, które powinny być z niego wydalone.   

- We wszystkich pozycjach brzuch powinien być rozluźniony, gdyż napięcie w brzuchu powoduje zatrzymanie toksyn lub utrudnia ich usuwanie.

 

Teraz moje pytania:

W takim razie, gdy brzuch ma pozostać całkowicie rozluźniony oznacza, iż powinno zaprzestać się typowych kalis. ćwiczeń? Pompki, podciągnięcia, praca brzuchem...

 

Osobiście w trakcie 3 pierwszych dni zaprzestaje mojego codziennego treningu i oddaje się wtedy właśnie uspokajającej jodze. Szczególne polecane ćwiczenia w czasie jej trwania to pozycja trójkąta oraz różne leżące, relaksujące pozycje.

 

Ciekawa też jestem czy kobiety mogą wykonywać także trening kalisteniczny w trakcie ciąży? Osobiście także praktykowałabym w tym czasie jogę.


  • 1

#2
student87

student87

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 384 postów
  • LokalizacjaPodkarpacie

Co do stania na rękach samego w sobie nie sądzę aby to miało zaszkodzić, w końcu stoimy maksymalnie 2 minuty co nie powinno zatrzymać Waszych toksyn na zawsze :)

Jeśli chodzi o ćwiczenia w czasie ciąży to sądzę, że nawet powinno się je wykonywać dla ogólnej sprawności w zależności oczywiście od ogólnego samopoczucia, niektóre kobiety muszą leżeć całą ciążę. Ile kobiet pracuje fizycznie nawet do ostatniego dnia ciąży i niczym to nie szkodzi.


  • 0

I want represent an idea, I want represent possibilities

 


#3
Ghost W

Ghost W

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 255 postów

Osobiście widziałem kobietę (na oko 5-6 miesiąc ciąży), która robiła TGU z kettlem, nadrzuty i przysiady sumo. Potem uczyła jakiegoś zawodnika BJJ jak prawidłowo rzucić manekinem (jakieś 80-90 kilo wagi). Szczerze mówiąc nie wiem czy to dobrze czy źle, ale daje to pewien obraz tego jak podchodzą do treningu (w tym wypadku bycia instruktorem) niektóre kobiety.  


  • 0

#4
Justy^a

Justy^a

    Advanced Member

  • Instruktor

  • 1 013 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Kwalifikacje:Trener Personalny

Jest taka zasada, że nie powinno się gwałtownie zmieniać aktywności po zajściu w ciążę. Często spotykam dziewczyny, które dopiero w ciąży chcą zacząć ćwiczyć pilates. Nie jest to dobry pomysł. Z drugiej strony kobieta, która jest bardzo aktywna na co dzień, w ciąży też potrzebuje sporo ruchu. Noszenie w brzuchu dziecka to sytuacja, która wywraca do góry nogami organizm i psychikę :) Najważniejsze, żeby słuchać i rozumieć siebie.

 

"W takim razie, gdy brzuch ma pozostać całkowicie rozluźniony oznacza, iż powinno zaprzestać się typowych kalis. ćwiczeń? Pompki, podciągnięcia, praca brzuchem..."

Czy powinno się to nie wiem, zależy od kobiety :) Ty lubisz jogę, w ja wtedy mam ochotę boksować i kopać :D I gryźć ;) Nie potrafię w ogóle wciągnąć brzucha, i denerwuje mnie to okropnie, więc nie robię ćwiczeń siłowych.

 

Pozycje odwrócone też wywołują dyskomfort i na pewno nie są wskazane, ale pierwszy raz słyszę o toksynach :)


  • 0

#5
FullyRawJustina

FullyRawJustina

    Advanced Member

  • Użytkownik
  • 82 postów

Skoro coś ulatuje z naszego ciała w sposób całkowicie naturalny, nie powinniśmy zakłócać raczej tego procesu.

O tej ciąży to się zastanawiam... jeśli kobieta na co dzień podciąga się na drążku, ćwiczy mięśnie brzucha, wszelkie pompki to czy ani na pewno nie wpłynie to na ułożenie płodu w brzuchu? Wiadomo, że z ruchu nie powinna rezygnować, gdyż jest on jak najbardziej wskazany.

 

Tutaj jeszcze wklejam ciekawy artykuł na temat miesiączki, a jej zanikiem dzięki surowemu pożywieniu: http://www.era-zdrow...enstruacja.html


  • 0

#6
student87

student87

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 384 postów
  • LokalizacjaPodkarpacie

Od 6 miesiąca wzwyż może być ciężko wykonywać pompki ;)


  • 0

I want represent an idea, I want represent possibilities

 


#7
Ghost W

Ghost W

    Advanced Member

  • Bywalec
  • 255 postów

Od 6 miesiąca wzwyż może być ciężko wykonywać pompki ;)

Paul Wade to przewidział... od czego są pół-pompki :)


  • 0

#8
Justy^a

Justy^a

    Advanced Member

  • Instruktor

  • 1 013 postów
  • LokalizacjaKraków
  • Kwalifikacje:Trener Personalny

W ciąży pompki nie są wskazane ze względu na to, że powiększające się piersi powodują rozciągnięcie się górnych partii pleców, a co za tym idzie, przykurcz mięśni piersiowych. Powinno się wtedy raczej rozluźniać i delikatnie rozciągać klatkę piersiową. Rosnący brzuch powoduje przesunięcie się środka ciężkości do przodu. Mięśnie i stawy dolnej części pleców są "zgniatane", co powoduje dyskomfort lub ból. Mięśnie brzucha są oczywiście rozciągane i ciężko jest je spiąć. Podciąganie na drążku zbyt mocno angażuje mięśnie gorsetu tułowia, żeby było bezpieczne w czasie ciąży, Nie są też wskazane szerokie przysiady.

 

To są ogólne zasady w skrócie. Kobieta, która ćwiczy i ma świadomość swojego ciała, potrafi dostosować dotychczasową aktywność do zmian, które odczuwa. Istnieje masa fajnych ćwiczeń dla pań, które nie ćwiczyły przed ciążą, ale polegają one raczej na rozluźnieniu i oddechu, niż na wzmacnianiu.

 

W ćwiczeniach podczas ciąży nie chodzi o to, żeby płód nie zmienił ułożenia. Dopóki ma miejsce, to wierci się cały czas, a potem już nie ma miejsca i żadne ćwiczenia tego nie zmienią :) Chodzi o to, moim zdaniem, żeby jakoś przetrwać ten czas, kiedy ciało jest odmienione, i "wynajęte" dziecku, żeby nie puchły ręce i nogi, żeby można się było dotlenić, zrelaksować, nie przytyć za bardzo i nie myśleć zbyt wiele o porodzie ;)


  • 2




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych